Budujemy zestaw audio :)

czachaaa

New member
Jako ze telewizor od paru miesiecy juz mam (cudowny Panas 42PV700 :) ), czas dobrac do tego jakis sprzet grajacy.

Na chwile obecna mam jakiegos starocia marki Technix, dokladnie ujmujac SA-DX940 + glosniki o ktorych nawet wstyd wspominac ;)

Rozbudowe zestawu audio planuje w nastepujacej kolejnosci:
1.) solidne glosniki na przod
2.) podmianka wysluzonego Technixa na ... wlasnie, na co? ;)
3.) sub
4.) byc moze glosniki na tyl, chociaz nie bardzo widze u siebie miejsce gdzie mial bym je powiesic lub postawic


Pomieszczenie w ktorym ma byc ustawiony zestaw ma 4x5m, z tym ze po lewej stronie (za plecami) jest otwarta przestrzen (2m) ktora przechodzi w kuchnie.



Przegladam setki board'ow, gdzie mozna poczytac o sprzecie audio i szcze mowiac im wiecej czytam, tym mniej wiem.


Fundusz jakim dysponuje na kolumny to 2tys zl. Oczywiscie, jesli bede musial przekroczyc go o pare stowek w imie genialnego brzmienia, to tak zrobie ;) Ale wcale bym sie nie pogniewal gdyby takie cudo istnialo i za 1600zl/para :roll:


Moj problem polega na tym, ze oprocz ogladania TV i filmow na DVD, lubie tez posluchac muzyki. Gdybym jeszcze sie jakos ukierunkowal w jednym gatunku ... a tak to lubie posluchac zarowno LedZeppelin, jak i ThieveryCorporation, Metallice, NorahJones, PinkFloyd, przeroznego rodzaju udziwnien jazzu i chilloutu, jak i czasem cos z muzyki akustycznej.



Narazie darowalem sobie zastanawianie sie nad wzmacniaczem/amplitunerem i pomyslalem ze warto by wybrac glosniki. W koncu mam je do czego podpiac od biedy, a za pol roku moge zakupic nowy "napedzacz dzwieku".


Przegladalem oferte rynkowa wielu firm i w zasadzie swoj wybor ograniczam do:

TONSIL SIESTA
DALI CONCEPT 6
DALI CONCEPT 8
Canton GLE 409
JBL NORTHRIDGE ES 80
Wharfedale EVO-2 30
KEF Q5 (lub iQ5)
KEF Q7 (lub iQ7)
Mission M34i
Mission M35i
MISSION M64i
MISSION M66

Zdaje sobie sprawe, ze pomiedzy tymi glosnikami jest pewien rozrzut cenowy i za niektore przyjdzie mi zaplacic blizej 3tys niz zakladanych 2tys. No ale moze jednak warto sie skusic? I moze ew. porady co do wzmacniacza/amplitunera na przyszlosc?

Licze na jakas porade :)


PS. Niestety nie mam mozliwosci przesluchania tych modeli - jestem z Bialegostoku i jedyny audiofilski sklep wciska kazdemu klientowi amrekanska marke Definitive Technology... ktorych akurat nie mieli, wiec nawet nie wiem jak graja ;)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Po wstępnym przesianiu:

DALI CONCEPT 6
DALI CONCEPT 8
JBL NORTHRIDGE ES 80
Wharfedale EVO-2 30
iQ7)
Mission M34i
Mission M35i
MISSION M64i
MISSION M66

Dorzcam Monitor Audio BR5 i BR6.
 

Ruido

New member
Osobiscie polecam Monitor Audio BR6, ktore sam posiadam, graja u mnie na Onkyo 705. Przed zakupem testowalem jeszcze Mission M35i i JBL 80ES, nie umywaja sie do MA.
 

Wojt29

New member
Jak dla mnie błędem jest rozważanie zakupu głósników bez decyzji odnośnie wmacniacza / amplitunera.
W rezulatacie możesz zakupić super kolumny, dobry wzmacniacz...
a na koniec okaże się, że akurat modele poszczególnych firm nie zagrają ze sobą dobrze.

Moja propozycja:

1. Określ docelowy budżet całości (wzmacniacz + kolumny).
2. Zastanów się jaki rodzaj dźwięku bardziej Ci odpowiada tj. ciepły, ostry itp. Tutaj niezbędny może okazać się dodatkowy odsłuch.
3. Biorąc pod uwagę pkt nr 2 zdecyduj się na konkretny zestaw.
4. Zacznij zakupy po kolei wg planu :).
 

magik1973

New member
Na Twoim najpierw wymieniłbym wzmaczniacz, a później kolmuny.
Będzie łatwiej dobrać kolumny do wzmaczniacza, niż odwrotnie.
Chociaż...
U mnie z Yamahą grają Dali Concept 5 i nie narzekam.
Przy podłogówkach sub potrzebny nie jest, chyba że chcesz rozwalić dom.

P.S. Pozdrowienia dla sprzedawcy z A-a.
 
Ostatnia edycja:

czachaaa

New member
Kolejnosci raczej nie zmienie - nawet na tym moim amplitunerze nowe glosniki zagraja lepiej niz te ktore mam, a nie chce sie juz z tymi meczyc (kolumienki od starej wierzy Sony :p ) .. poza tym, wstyd cos takiego stawiac w salonie ;)

Mysle, ze na wzmaciacz bede mogl przeznaczyc ok. 1500zl - planuje go kupic pol roku po zakupie glosnikow. Moze jestescie podac zestawy para glosnikow + odpowiedni do nich wzmacniacz?



Brzmienie lubie raczej cieple, bez buczacego basu, ale za to z takim schodzacym niziutko. Dzwiek powinien byc soczysty i dynamiczny. Nie lubie syczacych dzwiekow i strasznie mnie irytuja metalicznie brzmiace wysokie tony. Odnosnie tego basu, oczywiscie nie oczekuje cudow przy parze kolumn, bo od ruszajacych sie kieliszkow z winem jest raczej sub, ale fajnie by bylo, abym mogl od czasu do czasu bardziej poczuc niz uslyszec basik ;)


Aha, wazne jest tez to, aby zestaw gral dobrze na malej glosnosci - na duzej kazdy glosnik potrafi narobic halasu, a ja czesto lubie posluchac muzyki cicho.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witaj Czachaaa! :)

Przykro mi słuchać,że nasz super sklep A-A,aż tak się zepsuł:confused: Za moich czasów było zdecydowanie lepiej. Byłem całkiem niedawno w sklepie JOKER na Legionowej,jest tam sala odsłuchowa i całkiem sporo sprzętu.Ja kiedyś brałem od nich kolumny na odsłuch do domu,kierownik jest ten sam,także myślę,że się można dogadać.ZDECYDOWANIE polecam "odpalenie" w domu,bo to bardzo wiele Ci wyjaśni.Pozdrawiam.
 

czachaaa

New member
Dzis w A-A spotkalem mila pania (zdaje sie zona wlasciciela) ktora nie starala sie wciskac ciemnoty i tego na czym maja najwieksza marze. Zobaczylem ze maja u siebie KEF'a iQ7 oraz Dali Icon 6. Umowilem sie na jutro na odsluch wraz ze swoim badziewnym Technixem, ale jestem pewien ze pomecze jeszcze jakies ich wzmacniacze.

Szczerze mowiac o sklepie na Legionowej nie pomyslalem. Nie wiem tylko kiedy tam wpadne, najblizsze wolne w czwartek gdy wszystko nieczynne, a potem ... ho ho ho.


BTW udalo mi sie znalezc nowe KEF'y iQ7 na 5letniej gwarancji producenta za okolo 2300-2500/para. Cena jest bardzo kuszaca. Boje sie tylko tego jak zagraja - wszedzie pisza, ze nie maja bassow.. a raczej maja je, ale malutko.

Wiem juz tez, ze odpadaja u mnie glosniki ktore maja BR z tylu. Musi byc konstrukcja z reflexem od przodu, inaczej ich nie ustawie.

Zastanawiam sie tez ktory wzmacniacz dokupic do KEF'ow .. i nie mam pomyslu.
 

czachaaa

New member
Kolumny nie pochdza od polskiego dystrybutora, stad ta cena. Maja za to gwarancje sprzedawcy (roczna) oraz producenta (5 lat). Sa to z cala pewnoscia iQ7.. niestety nie SE.

Jednak bialostocki Audiofil-A nie jest wart odwiedzania i umawiania sie na odsluchy. Pomimo 2krotnej rozmowy z pracownikiem sklepu na temat odsluchu po 19, dzis sie dowiedzialem (2h przed odsluchem), ze "w zadnym wypadku". Nie moge przyjsc na odsluch, bo sklep jest czynny do 18. Na moje pytanie, dlaczego Pani mnie poinformowala ze bedzie mozna odsluchac, gosc w sluchawce odparl, ze widocznie ta Pani byla na zastepstwie i nie zna zasad panujacyc w sklepie. Czyli nadal nie mam gdzie posluchac sprzetu .. ech..
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

czachaaa

New member
Sprawa sie wyjasnila - o odsluchu po godzinach pracy nie chcial slyszec ich pracownik. Zadzwonilem i gosc ponownie zaczal mi powtarzac ze nie ma mowy itp. Zapytalem wiec czy to jego zona byla dzis z rana w sklepie - powiedzial ze to zona szefa. Poprosilem zatem aby przedzwonil do szefa i zapytal o odsluch na ktorych sie umaialismy ... z wielka łaska powiedzial ze zadzwoni. No i okazalo sie, ze nagle nie ma problemu z odsluchem. Widac gosc mial zly dzien, albo nikt mu nie placi za nadgodziny ;)

Przez poltorej godzinki sluchalem na zmiane Dali Icon 6 oraz KEF iQ7 .. w zasadzie to przez pierwsze 20 minut ... potem gral juz tylko KEF :D

Nie potrafie tak opowiadac o dzwieku jak czesc osob na tym forum, uzywajac dziwnych i trudnych slow. Powiem tylko tyle, ze KEF'y tworza taka przestrzen przed sluchajacym, graja z taka lekkoscia, ze ma sie wrazenie uczestniczenia w muzyce. Przy zamknietych oczach nie slychac gdzie stoja glosniki ... slychac tylko muzyke. I to w jaki sposob slychac! :) Poezja.. :)

Glosniki byly podpiete pod NAD'a 352 oraz CD 525BEE. Wszystko gralo bajecznie i lekko. Slychac kazdy detal muzyki, tak mieciutko i fajnie .. tak jak lubie :) Balem sie malej ilosci bassu, ale prawda jest taka, ze jesli na nagraniu nie ma bassu to i glosniki go tez nie wyprodukuja. Bardzo wiernie oddaja instrumenty oraz wokal. Gdy potrzeba schodza naprawde niziutko.. tak ... tak ... hmm .. tak subtelnie :) Naprawde, obawialem sie tego basu, ale widze ze nie potrzebnie. Mysle ze taka ilosc mi wystarczy.. tym bardziej ze glosniki mialy przepracowane ze 2-3h ... a wzmacniacz byl prosto z kartonu ;) Co bedzie jesli sie wygrzeja? :roll:

Jest tylko jeden problem ... 1/2 swojej kolekcji plyt CD musze sie pozbyc :( Juz teraz rozumiem co znaczy gdy ktos mowi "dobrze nagrana plyta" ;) Nie wiem jak moglem tego sluchac? ;)

Decyzja chyba podjeta, ale musze sie jeszcze z tym przespac i pomyslec nad kolorem... orzech czy czarny. No i chyba musze sie wykosztowac od razu na wzmacniacz ... nawet nie chcialem podlaczac mojego Technicsa ;)




Szacunek rowniez dla wlasciciela Audiofila-A w B-stoku :) Szkoda ze od poczatku nie mialem z nim stycznosci tylko bylem skazany na rozmowe z nieco gburowatym pracownikiem. Widac ze osoba z ktora dzis rozmawialem kocha muzyke i jest jej oddana calym sercem :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

czachaaa

New member
Chyba nie bede kombinowal z wzmacniaczem i kupie to czego sluchalem - NAD 352. Jakie kable do tego polecicie? Podobno warto podlaczyc glosniki przez bi-wire. Czy np. taki kabel jest do tego odpowiedni?
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=366060349

500zl to sporo musze przyznac jak na kawalek kabelak - moze przesadzam z wyborem? ;) Pytanie tez, czy wystarczy taka jedna para, czy w takim wypadku musze kupowac podwojnie? W tej kwestie czuje sie totalnie zielony ;)

Potrzebuje tez zapewne czegos do podlaczenia CD i wzmacniacza. Co tutaj dac, aby nie wykosztowac sie nie wiadomo ile a byc zadwolonym z odbioru?
 

tenpan

New member
W B-stoku na Bojarskiej był (chyba jest jeszcze-dawno nie byłem)porządny sklep z kanapą odsłuchową.Ja po odsłuchu wybrałem sobie monitory podstawkowe B&W 603 s3-kupiłem oczywiście (niesteety)gdzie indziej 700pln taniej.Spisują się rewelacyjnie zarówno z amplitunerem kina domowego(chociaż tutaj nie pokażą za wiele) jak i ze wzmacniaczem audio creek 4330.Ta para na porządnym kablu sygnałowym chodzi rewelacyjnie,sprzętu sporo już przewaliłem w życiu,ale efekt jest zadowalający nawet wybrednych audiofili(w naszym gronie każdy ma inny sprzęt porównywalnej klasy).Jeśli chodzi o amplitunery kina domowego to te tańsze to straszne badziewie,sporo pasma wycinają,bas do niczego itd.Mój zestaw nawet na cichutkim graniu ładnie basem chodzi-kolumny mają skuteczność 91dB i ten parametr przy zakupie też trzeba uwzględnić im wyżej tym lepiej.Generalna zasada -na spokojnie i bez pośpiechu.
 

tenpan

New member
[guote]do podlaczenia CD i wzmacniacza.[/quote]
Jak masz trochę umiejętności elektronicznych-czyli umiesz bardzo dobrze lutować to jest coś takiego:zamawiasz 1-2 metry profesjonalnego kabla,do tego złocone cincze porządnej firmy,kawałek cyny bezołowiowej i wykonujesz przewód w połączeniu pseudozbalansowanym-opisane to jest na forum hi-fi ze wszystkimi możliwymi szczegółami,wierz mi za 40 pln masz kabel który chodzi tak jak kabel firmowy za 500pln-sprawdzone i pewne
 
Do góry