Prośba o wskazówki w doborze sprzętu.

mkac

New member
Hej,
chcę kupić swój pierwszy zestaw audio do słuchania muzyki z możliwością (późniejszą) rozszerzenie do KD, (Audio 75 % KD 25 %). Pokój mam około 15 m^2. Słucham głównie jazz, rock, pop, dużo muzyki filmowej (musicale i full instrumentów), nawet rap, jednak przede wszystkim jestem fanem sekcji dętych ! (sprzęt więc musi być dość uniwersalny). Wydaje mi się, że bardzo odpowiadałaby mi muzyka bardzo selektywna, gdzie słyszałbym mnóstwo szczegółów, jednak nie przy dużej głośności (uszy mi się dość szybko męczą). Na początek chcę kupić amplituner z DVD lub CD i dwie kolumny do stereo, wszystko do 3 tyś. PLN. Będę łaził po Wrocku gdzie namierzyłem już sklep Top Hi-Fi: widziałem tam głównie yamahe i marantz (chyba bo tylko rzuciłem okiem), w Media markt jest różnorodnie ale tu słabo z odsłuchem i jeszcze jakieś denonki w pewnym centrum. Polećcie mi coś proszę i jeszcze mam dodatkowe pytanka:
- Pokój 15 m to dość mała przestrzeń, czy to że stoją tam dwie szafy, komoda i łóżko pogorszy w zauważalnym stopniu jakość dźwięku ?
- Czy opłaca się brać na odsłuch muzykę nagraną z MP3 w jakości 192 kb / 44 KHZ ? (możecie wziąć pod uwagę w odpowiedzi mój zakres cenowy :)) ?
- Czy różnica w jakości między odtwarzaczem CD a DVD jest znaczna ? Czy kupując na razie CD zaoszczędzę kasę, a będę miał zauważalnie lepszą jakość dźwięku ? (na razie miałem miniwierze sony dość tanią, więc pewnie słuch mam mało wyrafinowany) ?
- Napaliłem się na firmę Harman Kardon (czytałem wiele opinii, że bardzo dobre stereo) jednak podobno brakuje im najnowszych dekoderów audio, czy jest to duży kłopot ? (Nie zależy mi na powalającym KD).

Pewnie wymyśliłbym jeszcze parę pytań, ale nikomu już by się pewnie nie chciało tego czytać. Pozdrawiam i wypatruję odpowiedzi.
 

Skibus

New member
Pewnie zaraz ktoś napadnie, ale nie ma nic w Twoim budżecie co zagra dobrze ( wymagania masz spore, i zapomnij o tym, że jakikolwiek HK sobie z tym poradzi ).
Zbieraj dalej, na razie masz prawie na wzmacniacz ( o amplitunerze zapomnij, ewentualnie na siłę CA 540Rv3 ) + kolumny ( CA640v2 + Ushery S520 ( monitory )). Do tego trzeba by standy i sensowne źródło ( Dobre CD jest wyraźnie lepsze. Mozna też kupic DVD + zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy ( DAC - np Audionemesis 1 ).

Jeżeli liczysz na dobra jakośc nie zapomnij o ustawieniu mebli w pokoju tak by nie przeszkadzały ( lub pomagały ) w akustyce
 

marivs

New member
Faktycznie mało kasy na dobry sprzęt ale można zacząć coś składać w stereo:
wzmaczniacz: Cambridge Audio Azur 640 C v2 już od 1500 PLN do tego kolumny Mission M33i za ok 1200 PLN - ten duet podobno dobrze z sobą gra lub poszukać z drugiej ręki - będzie klika setek taniej
tuner z RDS kupisz na alledrogo już od 150zł
odtwarzacz CD wyszukać okazyjnie np.
Cambridge Audio Azur C540 v2 można spotkać już za 900zł (dobre negocjacje) albo używany NAD C540 za ok. 600 PLN
Koszta wyższe niż początkowe ale chyba warto?

Jeśli jeszcze ma być KD to.. kup coś pokroju Philipsa 5+1 za 500zł - do tego celu będzie jak znalazł :)

recenzja M33i http://www.audiosystem.com.pl/mission/recenzje_pdf/mission_m33_hifiimuzyka.pdf

Swoją drogą filmiki lepiej się ogląda na porządnym stereo niż nędznym KD!
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Musimy Cie wypędzic na odsłuch, opisz nam co dobrze zagrało i w sprawie wiele sie rozjaśni.

Kwestia nowych dekoderów to problem zasobności portfela, a nie HK.
 

p0is0n

New member
zewnetrzne DACe? bez przegiec, Panowie! Patrzcie na budzet, nie sadze by ktos kto zaklada 3k na kino, chcial nagle zwiekszac swoj budzet na tyle, by za same przetworniki dac prawie 3k..Zreszta, CA ma wystarczajaco dobre przetworniki, one i tak stanowia tylko kawalek (i to czesto przeceniany) toru audio.
Po przesiadce z miniwiezy Sony, to koledze wystarczy dzwiek CA540v2 (skoro na kinie mu tak bardzo nie zalezy, to v3 jest tylko bezsensownym wydatkiem paru stow wiecej na HDMI, bez ktorego mozna jeszcze pare lat zyc)
Odsluch jest jedynym wyjsciem, po nim moze sie okazac, ze kolega juz nie jest zainteresowany amplitunerami w ogole:)
 

Skibus

New member
Zewnętrzny DAC był tylko przykładem jak sensownie mozna nie kupować CD.

Zamiast Missionów polecał bym posłuchać AudoAcademy
 

p0is0n

New member
zewnetrzny DAC to luksus. Wyjscie cyfrowe z dvd + DAC z amplitunera na tym poziomie wystarczy :)
Swoja droga Audio Academy fajne glosniki robi - np Hyperiony :) W dodatku jakosc wykonania jest niemal luksusowa i w dowolnym naturalnym fornirze, tak ze do kazdego wystroju sobie dopasujesz.
Mozna powiedziec : dobre, bo polskie!

Aczkolwiek: zestawienie CA + Audio Academy jest troche kontrowersyjne, tzn kolega kupil i twierdzi ze mocno srednicą to gra, przy wycofanej gorze. W ciemno nie kupowac. Poza tym ten zestaw jest bardzo analityczny, wiec bezlitosnie obnaza slabsze nagrania.
 

Skibus

New member
Dziwne rzeczy mówisz. Męczyłem zestaw CA +AA przez kilka miesiący. Do tago jak może byc ciemny i analityczny jednocześnie ?

Jakie kolega ma dokładnie model kolumn, wzmacniacza i CD ?
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
chyba moze być analityczny w zakresie średnicy, przy wycofanej górze...
dla mnie jednak jako dla byłego muzyka estradowo-studyjnego niedopuszczalne jest takie cofniecie góry, które powoduje jakiekolwiek ograniczenie informacji, a takie właśnie brzmienia obserwowałem nierzadko u moich kolegów audiofili
 

Skibus

New member
W sprzęcie domowym wycofanie góry jest naturalne. A dokładniej odwrotnie, w sprzecie estradowym są nienaturalnie wyeksponowane.
W domu mało kto by wytrzymał ustawienie studyjne. Muzyka nie może męczyć. CA słynie ( co potwierdzam ) z analitycznej i dokładnej góry ( a nie z wycofanej ). Wrażenie analityczności średnicy bierze się z podbarwienia porzełomu wysokie/średnie.
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
Jasne! Masz 100% racji - oczywiście dopóki wycofanie góry nie powoduje utraty istotnych szczegółów, a takimi systemami chełpilo sie kilku moich znajomych audiofili. Dominacja średnicy była w nich dla mnie nie do zniesienia.
Jednak sam w zestawie "do słuchania" w zestawieniu z Creekiem 4330 wybrałem sposród moich klocków starego Marantza CD72 (gdzie góra jest lekko za mgiełką, co nie przeszkadza wysłyszeć niuansów), zamiast maxi-analitycznego Sony 779ES...
 

Skibus

New member
Akurat tych co wymieniłes nie znam. Oczywiście dobór komponentów dobrze zbalansowanych jest ważne, ale ważniejszy jest dobór elementów, które dobrze ze sobą współgrają.
Audiofile, w szczególności w zakresie budżetowym, mają problem balansu między ostrością a zanikiem szczegółowości wysokich tonów.

Zbyt analityczny męczy, za mało zabuża scenę i znkają "smaczki" i detale.
 
Do góry