Zmiana decyzji: zamiast kina - stereo - pomóżcie

markk

New member
Witam,

Stwierdziłem, że wolę tą samą kasę przeznaczyć na to, czego będę naprawdę używał niż kolejny raz kupować coś "na zapas" (szczegóły w tym wątku).
Pokój 24m^2, częściowo otwarty na 60m^2, muza rock i acoustic, cena do 4k PLN (jeśli możliwe razem z tunerem radiowym).

Muszę wybrać 3-4 sprawdzone, dobre zestawy i wtedy wybrać się do sklepu na odsłuch - czy możecie coś mi złożyć z tego, co znalazłem poniżej, ewentualnie to zmodyfikować/dodać coś innego?

Zestaw 1:
Yamaha RX 797 1299 - 1709

Zestaw 2:
Harman Kardon HK 970 1685,00 z do 1733,00

Zestaw 3:
ONKYO A-9155 999 zl.

Zestaw 4:
ONKYO A-9355 1600 zl. (czym sie rozni od A-9155 ?)

Glosniki stereo:
TANNOY Fusion 4 1998
QUADRAL QLX 185 1718
JAMO E 855 1600 (troche mnie razi, ze sa 2.5 drozne)
JBL Northridge E80 1600
KEF iQ5 1930

do tego odtwarzacz CD max. 1000 zl.


Dzięki,

-markk
 
Ostatnia edycja:

markk

New member
Update: umówiłem się na pierwsze odsłuchy (oczywiście w sklepach całkiem coś innego mi proponują):

W 1-szym sklepie mam takie zestawy:

1) CA 540A + 540C
2) Yamaha RX 797

do tego kolumny:
Dali Concept 6 lub Paradigm 7
(czyli 4 kombinacje).


W 2-gim sklepie proponują:

NAD C315 Bee + C515 Bee
+ kolumny Focal 714v lub Acoustic Energy aegis neo 3
(czyli 2 kombinacje)


Wasze uwagi?
Jak przeprowadzać odsłuch (wezmę kilka ulubionych płyt) i na co zwrócić uwagę, żeby to było miarodajne?
 

don111

Banned
zwracaj uwagę na:
- wyraźne wokale
- właściwą separację dźwięków (żeby nie było chaotycznego 'zlewania' się)
- dobrą przestrzenność i tworzenie sceny dźwiękowej (szerokość i głębokość)
- możliwości basowe i szybkość basu (im szybszy bas i niżej schodzi tym lepiej)
- szczegółowość dźwieku

na odsłuch weź swoje ulubione (i dobrze nagrane) płyty a Twój gust muzyczny sam podpowie co najładniej zagra ;)

co do połączenia Paradigmów z CA i Yamahą (obydwa to "jasne" brzmienie) to obawiam się że może być za ostro (ale może się mylę), szkoda że nie możesz posłuchać ich z elektroniką HK
 

markk

New member
blackninja napisał:
Ja bym zalecił:
CA640Av2+CA640Cv2+Monitor audio B6

Gra rewela i to bardzo uniwersalny zestaw.

No fajnie, ale znacznie przekracza budżet... :(

Na pierwszy rzut oka wychodzi mi ~6300 za całość bez kabli.
A CA540?

-markk
 

warum

New member
Jak będziesz miał możliwość to spróbuj posłuchać zestawu CA 540A v. 2 + 540C v.2 + tuner 340T z kolumnami Mission m34i - dla mnie bomba. Teraz CA i Missiony mają naprawdę dobre ceny.
 
Ostatnia edycja:

markk

New member
Po pierwszym odsłuchu

No właśnie wróciłem z pierwszego odsłuchu.
Jedno powiem - bez posłuchania nie ma co kupować - dla mnie to teraz oczywiste (przynajmniej przy kombinacji moich oczekiwań i budżetu).
Zobaczcie poniżej i doradźcie coś może.

Najpierw napiszę o kolumnach - bo różnice w nich zrobiły na mnie największe wrażenie:

1. Mission m34i - bardzo mi się nie spodobały, dzwięk przytłumiony, zlewający się
2. JBL E60/80/90 (2 różne z tych trzech - nie wiem dokłądnie które) - również nie za ciekawie, w obu modelach ten sam problem - brzęczenie jakichś elementów membrany czy obudowy (chyba to pierwsze). Oczywiście te większe trochę lepiej grały
3. Do tego Jamo (niestety nie znam modelu, ale podobna kategoria cenowa) - tutaj było najgorzej z powyższych.

4. Dali Concept 6 - całkiem inna "liga" jak dla mnie - dźwięk b. wyraźny (tego mi brakowało w powyższych modelach), wyraźne, ale nie męczące soprany, ogólnie wszystko na miejscu. Troszkę brakuje basu.

5. Paradigm Monitor 7 - do teraz nie mogę zdecydować, czy bardziej mi się podobały od Dali. Niby wyższa półka cenowa, ale miażdżącej różnicy nie było.
Trochę lepsze basy i jak dla mnie i cała kolumna sprawiała wrażenie "sprawniejszej" i bardziej dynamicznej i bojowo nastawionej ;). Całość sprawia wrażenia "twardszego" grania, te same kawałki na Dali brzmią dla mnie luźniej, ale jednak chyba są trochę bardziej przytłumione.


Teraz elektronika:

Ponieważ miałem dzisiaj niewiele czasu sprawdziłem tylko Cambridge Audio 540C v.2 + 540C v.2. oraz Yamaha RX 797 + CDX-397.
Szalonej różnicy nie zauważyłem - ale to pewnie wynika z mojego nieosłuchania lub preferencji. Na dzień dzisiejszy wybieram Yamahe - ma wbudowany tuner radiowy oraz o wiele mocniejsze podbicie basów - na wypadek potrzeby (w CA kręcenie basem dawało naprawdę niewiele), to samo dotyczy wysokich tonów. Miałem jednak wrażenie, że CA daje minimalnie wyższą jakość.
Jest też nieźle wykonana i jakoś bardziej przypadła mi do gustu, Następnym razem sprawdzę jeszcze jakiegoś Harmana w tej kategorii cenowej, ale już widzę, że podstawa w moim przypadku to będzie wybór kolumn.

Muzka testowana to głównie rock. W całości, jak na takie duże kolumny, zabrakło mi trochę basów (oczywiście takich mocnych, czystych, nie buczenia z pudła).

Co sądzicie?

-markk
 

mirecore

New member
ekspertem nie jestem, ale poradzono mi ze do Yamaha najlepiej kolumny Yamaha - zbieram na NS777 albo NS555 z RX V861, ale napewno wcześniej odsłucham. Może warto sprawdzić te NS777...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Paradigmów nie znam, ale Twoja opinia pokrywa się z tym, co mówią ich posiadacze. To kolumny z energią. Dali, to właśnie to, co napisałeś. Ciekawie brzmiące głośniki z przyzwoitą selektywnością. Basu być może trochę brakować, ale jak dla mnie jest go w sam raz. Jeśli masz szansę, posłuchaj Dali Concept 8. Mają 20 cm niskotonowce w przeciwieństwie do 16.5 cm w Dali Concept 6. Niewykluczone, że poprawi się odbiór basu.

ArtS :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
No fajnie, ale znacznie przekracza budżet...
depresja.gif


Na pierwszy rzut oka wychodzi mi ~6300 za całość bez kabli.
A CA540?

Wiem co piszę nie zrażaj się :)
 

mirek74

New member
markk napisał:
Update: umówiłem się na pierwsze odsłuchy (oczywiście w sklepach całkiem coś innego mi proponują):

W 1-szym sklepie mam takie zestawy:

1) CA 540A + 540C
2) Yamaha RX 797

do tego kolumny:
Dali Concept 6 lub Paradigm 7
(czyli 4 kombinacje).


W 2-gim sklepie proponują:

NAD C315 Bee + C515 Bee
+ kolumny Focal 714v lub Acoustic Energy aegis neo 3
(czyli 2 kombinacje)


Wasze uwagi?
Jak przeprowadzać odsłuch (wezmę kilka ulubionych płyt) i na co zwrócić uwagę, żeby to było miarodajne?
Witam
Ja bym brał zestaw, który zaproponowali Ci w tym drugim sklepie, goście mają bardziej audiofilskie podejście. Może ten zestaw nie porazi Cię basem, ale zaproponuje naprawdę przyzwoicie brzmiącą muzykę i z czasem, gdy poznasz ten zestaw to będziesz wiedział, co miałem na myśli. Kiedyś miałem zestaw nada 512 i 312 z głośnikami KEF Coda 9, Interkonekt Van Den Hul The Ferst i głośnikowe VDH CS 122, w tym zestawianiu chwile słuchałem i byłem naprawdę zadowolony, potem przesiadłem się na wzmacniacz Creek 4330 był o niebo lepszy od NADa i właśnie jego lub jego wyższy model, ( bo nie wiem czy dzisiaj jest jeszcze ten model dostępny) polecił bym Ci posłuchać. W sumie można powiedzieć, że ten brzydki Creek ma przepiękną dusze, w czasie, kiedy ja go miałem w swojej cenie był to bez wątpienia najlepszy wzmacniacz.
Pozdrawiam:eek:k:
PS. Nie oszczędzaj zbytnio na kable.
 

markk

New member
Witam ponownie.

Byłem na kolejnym odsłuchu, niestety w innym sklepie, gdzie nie mieli Dali ani Paradigm-ów, więc nie mogłem ich bezpośrednio porównać. Dodatkowo nie było przełącznika (ponoć to zaleta właśnie, ale dla mnie przełącznik jest lepszym rozwiązaniem).
Poniżej moje wrażenia.

Testowałem na tym samym sprzęcie (Yamaha RX-797) następujące głośniki:

1. Yamaha NS-555 (niższy model niż NS-777, z mniejszymi basami)
+ rewelacyjne basy - szybkie, dynamiczne, głębokie, chyba najlepsze ze wszystkich przeze mnie opisywanych
+ fajny, przestrzenny dźwięk, nie do zlokalizowania w pomieszczeniu
+ "mocne" brzmienie
- soprany nie takie "żywe"
- trochę szumów przy głośniejszym słuchaniu
- całość nieco przytłumiona
- nie jest to dźwięk "rockowy" ;)

2. Bowers&Wilkins 684
+ mega szczegółowy dźwięk, po prostu dla mnie nie do porównania, naprawdę podkreślam ten punkt, słychać o wiele więcej detali, typu oddech, uderzenia strun, itp.
- dźwięk mniej przestrzenny
- basy mocne, ale mniej dynamiczne i mniej ostre, trochę buczą

3. Bowers&Wilkins 683 (wyższy model, całkiem inna kolumna niż 684 jak mówił sprzedawca, jednak inna kategoria cenowa, dla ciekawości posłuchałem)
+ połączone zalety 1. i 2., czyli to, o co mi chodziło, niestety ta cena nie wchodzi w grę :cool:.
Nie powiem jednak, żeby wgniotły mnie w fotel, ale może byłem już zmęczony (ogólnie po 1-1.5h intensywnych odsłuchów i skupiania się na wadach/zaletach jestem nieźle wypompowany).

4. ELAC podstawkowe - nie znam modelu, ale sprzedawca chciał mi tylko zaprezentować "szkołę" tych głośników (nie miał podłogowych) - dźwięk dla mnie uśredniony, bardziej przestrzenny niż B&W.


Ogólnie plan mam taki, żeby sprawdzić jeszcze raz:
- Dali Concept 6
- Dali Concept 6 z jakimś subwoofer-em (zaraz się posypią kamienie ;)) - oczywiście delikatnie nastawionym
- Dali Concept 8 (szukam brakujących w 6-tkach basów, ale pytanie, czy pomieszczenie nie będzie za małe)
- Paradigm Monitor 7
- i coś nowego: Celestion f30

I z tego będę musiał coś wybrać, bo takie są oferty w sklepach a nie chcę kupować bez odsłuchania.

Jak wybiorę ostatecznie kolumny to sprawdzę jeszcze elektronikę Harmana w podobnej cenie, ale raczej na pewno zostanę przy Yamaszce (przy okazji testowałem tam tryb CD-direct i "pure" i niezbyt słyszałem różnicę, także mam zamiar skupić się głównie na kolumnach).

Dzięki za ewentualne komentarze.

-markk

Witam.

No to poszukiwania zakończone. :cool:
Dzisiaj posłuchałem tych większych Conceptów (Dali Concept 8 ) i to jest to, od razu wiedziałem po pierwszych paru sekundach.
Co prawda nie było Concept 6 do porównania, ale sprzedawca podłączył mi Dali Ikon 6 - czyli podobna wielkość a teoretycznie wyższa półka (prawie 2x taka cena).

Było genialnie, tzn. dokładnie to co mi się podobało w D.C. 6 (soczyste, rockowe, przyjemne, mięciutkie ale wyraźne i przede wszystkim nie przytłumione brzmienie - po postu jest wyraźnie, ale jednocześnie soprany nie ranią w uszy) + wypasiony bas, którego trochę mi brakowało w 6-tkach (normalnie momentami rozglądałem się, czy gdzieś nie chodzi sub). Porównuję je do B&W 683.

Czego najbardziej nie znoszę to przytłumionego brzmienia "jak z pudła" a powiem szczerze, że przy przełączaniu przełącznikiem z Conceptów 8 na Ikony 6 oboje się krzywiliśmy ze sprzedawcą (a przypominam, że to są kolumny o ok. 800 zł. droższe!) - był dokładnie ten właśnie, nieciekawy efekt (oczywiście to moje subiektywne wrażenie).

Pomieszczenie było mniejsze niż moje i zagracone kolumnami + elektronika amplituner KD Pioneer, także spodziewam się jeszcze lepszych wyników w domu na Yamaszce RX-797).

No nic, dziękuję za porady, najważniejsza z nich to chodzić na odsłuchy, chyba nie ma nic ważniejszego. Sprzęt zamówiony, czekam i dam znać po świętach jak wrażenia po podłączeniu w domu :).

Pozdrawiam,

-markk
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Wiesz. Bardzo mnie usieszyłeś swoimi wnioskami. Wprawdzie z premedytacją wybrałem Dali Concept 6, zamiast 8, zdając sobie sprawę z tego, że basu będzie mniej. Ale szóstki wydały mi się bardziej ustawne. Cieszę, się gdyż okazuje się że Ikon nie stanowią aż takiej różnicy. W kinie i tak mam suba, więc mały niedomiar basu szóstek mi nie przeszkadza, a w muzyce (jak dla mnie) jest go w sam raz.

ArtS :)
 
Do góry