Kolumny podstawkowe do NADa 372

buks

New member
Na początku miałem zamiar kupić kolumny podłogowe, niestety mój pokój jest za mały nawet na małe podłogówki (~ 11m^2) , a przeprowadzka do większego (ok. 18 m^2) nastąpi najwcześniej koło lipca. Z tego względu jestem zdecydowany kupić kolumny podstawkowe, z tym że później zamierzam zakupić podłogówki, a kolumn podstawkowych zacznę używać jako surroundy do KD (pokój, w którym będę używał zestawu KD ma około 32m^2). Kolumny które zwróciły moją uwagę:
-jbl l830
-jbl e50
-paradigm monitor titan v5
-monitor audio bronze br2/br1
-wharfedale evolution 2-8
-e30/es30

Moimi faworytami po przeczytaniu kilku recenzji są jbl l830 oraz paradigm
monitor titan v5. W jbl l830 problem może stanowić podobno bardzo duża
ilość wysokich tonów - a ja wolałbym, aby wysokich tonów nie było więcej od średnich.
Natomiast jeżeli chodzi o paradigmy , to podbno wszystko jest cacy, basik fajny, tylko no właśnie.... podobno nie potrafią zejśc odpowiednio nisko, zresztą mozna to wywnioskowac nawet z opisu producenta, przenoszą niskie tony przy +/- 2db dopiero od 70 hz
W grę wchodzą oczywiście również inne modele kolumn - również
używane.

Słucham dosyć różnej muzyki, ale głównie:
muzyka elektroniczna:
- hardstyle
- techno
- trance
- house

oraz różne pochodne rocka:

- rock
- hard rock
- nu metal

Czasami słucham też typowo popowych kawałków oraz co prawda bardzo rzadko (ale zdarza sie) również klasyki.
Szukam sprzętu, który:

- będzie potrafił zagrać na podobnym poziomie niezależnie od gatunku odtwarzanej muzyki
- o dobrej podstawie basowej - tak, żebym nie musiał wspomagać ich subem,
- dynamicznych, o dobrej przestrzeni i stereofonii
- przyzwoitych średnich i przyjemnych, nienachalnych i niemęczących
wysokich tonach
- zależy mi na hmmmmmm jakby to określić ....... na usłyszeniu
pojedynczego muśnięcia strun na gitarze, coś takiego udało mi sie usłyszeć na podłogowych rubiconach rp626 +nad c320 +cd nada.

Jako były posiadacz/posiadacz amplitunerów yamaha rx-v350 i rx-v650 oraz zestawu głośników 5.0 eltax discovery +koda sw1000(wiem, wiem zestaw do stereo lipa jakich mało) szukam dźwięku, który nie będzie taki chłodny i szorstki jak w wersji 350 (dodam, że bas w tym amplitunerze to po prostu porażka), ale również nie aż tak ciepły jak w rx-v650 - czasami można odnieść wrażenie gra jakby był trochę przymulony.

Przymierzam się do zakupu używanego NADa 372 (a dokładniej w ciągu tygodnia, góra dwóch powinien stać juz u mnie) .

Najchętniej sam bym przesłuchał tych kolumn, niestety nie mogę znaleźć salonu w Warszawie, gdzie mógłbym przesłuchać tych kolumn z NAD'em 372. Jedynie udało mi się znaleźc salon, gdzie mógłbym przesłuchać NAD'a 320 z jbl es30 oraz monitor audio br1 oraz br2.
Proszę o porady i sugestie.

EDIT:właśnie zauważyłem, że mój temat bardziej by pasował do działu wyżej, prosze moderatora o przeniesienie.
 
Ostatnia edycja:

reds66

New member
Witaj , cechy które opisałeś spełniają kolumny za które trzeba zapłacić sporo więcej. Moim zdaniem Nad 372 to dobry piecyk , ma sporo mocy i jak to Nad z natury jest ocieplony . Połączenie tego wzmacniacza z kolumnami takimi jak Paradigm może dac ciekawy efekt , złagodzi wysokie , dostarczy ciepła środka.
Co do basu to Paradigmy na jego brak nie narzekają , sam mam Mini Monitory V.2 i w pokoju 20m2 jest go słychać . Rozumiem ze jesteś realistą i zdajesz sobie sprawę z pewnych ograniczeń kolumn podstawkowych , szczególnie w pewnych zakresach cenowych.Polecam do takiego zestawu kabelki Kimbera 4TC ( mam nawet na zbyciu ) , wniosą świetną kontrolę basu , dobrą scenę i porządek w wysokich tonach których nie ograniczą .
Nie wiem jakie żródło ale na bazie tego piecyka mozna stweorzyc fajny zestaw stereo więc żródło z czasem warto dopasować a co za tym idzie jakiś interconect sensowny .
Pozdrawiam.
 

buks

New member
To, że na ilośc basu w paradigmach narzekać nie można, to wiem. Chodzi mi jednak o to, że nie potrafią zejść w niższe rejony co się (podobno) udaje jbl l830, bose 301 i canton gle 403 .
Źródło na razie niestety dvd yamaha s540 + komputer (niedługo może sobie kupię audiotrak prodigy, formaty: mp3 najczęściej 192+ kbp/s oraz flac) :/
 
Ostatnia edycja:

compton

New member
Witam,
jeżeli chcesz kupić kolumny na rynku wtórnym, polecam poszukać B&W DM 602s3. Sam je miałem podłączone do NADa 350 i grały śwetnie a slucham Rage Against The Machine. Albo jeszcze lepsze- Avance EPSILON 910. Kable to DNM Reson albo Audioquest Type 6+. Jedyny problem z podstawkowcami to stendy. Kolumny lepszej klasy nie mogą stać sobie na jakiejś tam półce (utrata kontroli basu i zanik przestrzenności), muszą mieć dobrą podstawę a te kosztują.
 

buks

New member
Używki oczywiście mogą być, chociaż jednak mimo wszystko najpierw wolałbym ich odsłuchac, a z tym w wypadku używek moge mieć mały kłopot.
Podstawki na razie odpadają z tego samego względu co odtwarzacz cd - brak gotówki oraz ........ miejsca .
BTW: tak na przyszłość, jaki tani odtwarzacz byście polecili? Słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat h/k hd 970......

Na allegro są te b&w 602 s3, tylko chyba troszkę drogo jak na chyba kilkuletnie używki. Epsilonów na allegro nie ma, na pewnym forum są 930 do sprzedania za 300 euro .....
A co myślicie na temat używanych acoustic energy aelite two (nówki na allegro są za 2199 zł., jest też szansa na znalezienie używek....) oraz używanych paradigm studio 20v2 za 1500?
 
Ostatnia edycja:

compton

New member
Acoustic Energy jak najbardziej do NADa, tylko nie wiem czy będą Ci odpowiadać pod względem basu. Są to kolumny typowo brytyjskie o dość konkretnym brzmieniu, raczej do mniej dynamicznej muzyki. Musisz je ossłuchać i sam się przekonać.
 

don111

Banned
przy Paradigmach w danych tech. bardziej zwracaj uwagę na "baza niskich częstotliwości (DIN)", kiedyś czytałem że jest to mierzone przy -3db tak jak u innych, więc w rzeczywistości one przenoszą od 39hz a w praktyce nawet troche niżej (przy mniejszej głośności)
jeśli kupisz tak mocny wzmacniacz jak NAD 372 to polecam takie coś:
http://allegro.pl/item271332825_dynaudio_audience_52se.html
ewentualnie Dynaudio Audience 42 (w tej kwocie kupisz już nowe), może nawet one byłyby bardziej odpowiednie do tak małego pokoju (52 mają dużo basu)
 
Ostatnia edycja:

buks

New member
Hmmm http://www.paradigm.com/en/paradigm/reviews/review-2-4.paradigm - tutaj są recki tych titaników, w jednej z recek jest przedstawiony (nie wiem jak się to fachowo zwie) wykresik przedstawiający zakres przenoszonych częstotliwości. Jest tam kilka linni i nie wiem do końca, którą powinienem brać pod uwagę. Jednakże w samej recenzji jest napisane, iż przenoszą nawet do 30 hz co jest bardzo dobrym rezultatem. Jeżeli jest tak na prawdę , to kompletnie nie rozumiem dlaczego firma paradigm podaje dane techniczne, które są gorsze od realiów, skoro spora część innych producentów często mocno koloryzuje pasmo przenoszenia.

Mógłbyś coś więcej napisać na temat tych dynaudio?
 

don111

Banned
http://www.audiostereo.pl/Dynaudio-9.html
możesz też poszukać informacj na tamtejszym forum (o tej marce na pewno będzie dużo)

recenzje Paradigmów do których link podałeś dotyczą starszych wersji (miały więcej najniższego basu a mniej takiego utwardzonego)
tu masz recenzje Titan v5
http://polpak.com.pl/pl/recenzje/2007-10HFM 10.2007 TITAN MONITOR v.5.pdf

nie wiem czy te nowe Paradigmy Ci podpasują, piszesz że wolisz łagodną górę, a Paradigmy grają lekko rozjaśnionym brzmieniem, po prostu na kiepskich nagraniach jednak to będzie krew z uszu - wymagają dobrych nagrań - wtedy góra brzmi bardzo ładnie i detalicznie, bez ostrości

z drugiej strony piszesz że chciałbyś usłyszeć np pojedyncze muśnięcia strun a kolumny o złagodzonej, "zmiękczonej" górze pasma nie oddadzą tego w odpowiedni sposób, Paradigmy są w miarę uniwersalnie ale najlepiej spiszą się w muzyce typu rock, pop czy metal - takie riffy gitarowe to ich żywioł, jednak przypominam że wymagają dobrej jakości nagrań a widzę że za źródło ma robić komp, FLAC jest ok ale jeśli chcesz słuchać w większości kiepskich mp3 to wybierz inne kolumny bo szkoda się męczyć
 

buks

New member
don111 napisał:
http://www.audiostereo.pl/Dynaudio-9.html
możesz też poszukać informacj na tamtejszym forum (o tej marce na pewno będzie dużo)

recenzje Paradigmów do których link podałeś dotyczą starszych wersji (miały więcej najniższego basu a mniej takiego utwardzonego)
tu masz recenzje Titan v5
http://polpak.com.pl/pl/recenzje/2007-10HFM 10.2007 TITAN MONITOR v.5.pdf

nie wiem czy te nowe Paradigmy Ci podpasują, piszesz że wolisz łagodną górę, a Paradigmy grają lekko rozjaśnionym brzmieniem, po prostu na kiepskich nagraniach jednak to będzie krew z uszu - wymagają dobrych nagrań - wtedy góra brzmi bardzo ładnie i detalicznie, bez ostrości

z drugiej strony piszesz że chciałbyś usłyszeć np pojedyncze muśnięcia strun a kolumny o złagodzonej, "zmiękczonej" górze pasma nie oddadzą tego w odpowiedni sposób, Paradigmy są w miarę uniwersalnie ale najlepiej spiszą się w muzyce typu rock, pop czy metal - takie riffy gitarowe to ich żywioł, jednak przypominam że wymagają dobrej jakości nagrań a widzę że za źródło ma robić komp, FLAC jest ok ale jeśli chcesz słuchać w większości kiepskich mp3 to wybierz inne kolumny bo szkoda się męczyć
W mp3 mam głownie muzykę elektroniczną, klimaty rockowe natomiast w większości flac i orginalne cd-audio

Co do paradigmów, to wydawało mi się, że nazwa atom, mini i titan zostały dopiero wprowadzone w serii 5
 
Ostatnia edycja:

buks

New member
blackninja napisał:
Studio L830 nie maja natarczywego sopranu, dużo wychodzi przy pomiarach ale już w muzyce tego nie słychać. Pewnie czytałes ich test :
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0704/jbl.html

Energicznie grają z HK970 i HD970.

W tej chwili słuchamy sobie z tym L880.
Również w recenzji hifi i muzyka napisano, że wysokich tonów jest bardzo dużo

Chętnie bym ich posłuchał, tylko, że jest ta sama sytuacja co w przypadku titanów, czyli jak już w salonie są to nie ma w nim elektroniki nad'a :/
 
Ostatnia edycja:

buli_33

New member
DYNAUDIO AUDIENCE 52
Mam takie do tego właśnie ( starsze modele ) wzm. C370 i cd C540, kable gł. DNM Reson i łączówka VdH Patch Bay ( na razie ). Jest to właśnie zetawione, dlatego że NAD jest ostro brzmiącym wzmacholem a te kolumienki się ładnie z nim uzupełniają.
Czysta góra, bardzo miękko brzmiący środek, a i basu im nie brakuje.
Słucham nawet niezłej młócki w stylu Heavy Metalu i jest przyjemnie.
Wcześniej miałem monitory M3 Paradigma i z tym wzmacniaczem to masakra jakaś była - ostro na maksa sama góra.
Podłogówek nie ładuj do tak małego pokoju bo bas się będzie lał jak jesienna ulewa.
Aha jeszcze jedno z dobrymi płytami usłyszysz bardzo dużo szczegółów.:eek:k:

POZDRAWIAM.
 

buks

New member
We wtorek słuchałem paradigm titan monitor v5 oraz paradigm studio 20v4 wraz z XINDAK MUSE 2.0 + XINDAK XA-6950V. I już w tejc hwilimoge napisac , ze titaniki odpadają. Dźwięk z nich wydobywał się jakby z zza kotary. Bas w tym zestawieniu nie był wcale jakiś mocny, nie schodził nisko, był twardy i kiepsko kontrolowany. Uderzenie w bęben brzmiało jak walnięcie rurą w beton - tylko, że było wydłużone. Ogólne wrażenia negatywne, dobrze, że nie zdecydowałem się na ich zakup w ciemno - byłbym mocno nie zadowolony.

Paradigm studio 20v4 wypadły znacznie lepiej. Bas był troszkę mocniejszy, a przede wszystkim był głębszy, miętszy. Jego długość zależała od konkretnego basu, gdy trzeba było był krótki, a kiedy powinien wybrzmiewać dłużej to tak było , uderzenie w bęben brzmiało tak jak powinno. Tutaj już się dało odczuć pewną separację instrumentów, do mistrzostwa jeszcze daleko, ale było już całkiem ok.

Ostatecznie kupiłem okazyjnie na allegro paradigm studio 20 v3 (na ewentualnej sprzedaży ich na 90% nic/prawie nic nie stracę), jakie polecacie tanie kable do połączenia ich z nadem? Czy warto się bawić w bi-wiring? Jakie niedrogie podstawki polecacie do nich?

PS. czy jest jakiś chętny do wypożyczenia dyniek 52 se :)? Chętnie bym je porównał z tymi paradigmami, i jeżeli by mi się jednak w moim lokalu bardziej spodobały, byłbym skłonny je zakupić............
 
Ostatnia edycja:
Do góry