Stary zestaw hi-fi i nowy TV

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam.

Jak połączyć ze sobą starą wieżę z gniazdami na sygnał analogowy do nowego TV z wyjściem optycznym ?
Który przetwornik przy założeniu, że dynamika ma być >100dB, a pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz.

Czy może lepiej dać sobie spokój i zostawić wieżę podłączoną tylko do blu-ray, a nowy TV dozbroić w soundbar ?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Analogowe wyjścia audio jack są w zdecydowanej większości TV. Do połączenia potrzebujesz jedynie kabel jack-2xRCA. Jaki model TV?
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko że w starych wieżach hi-fi są gniazda Chinch. Gniazda Jack były stosowane wyłącznie do taniego sprzętu.
Gdyby nawet zastosować jakąś przelotkę z Jack na Chinch, to myślę że nie ma szans na sygnał dobrej jakości.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Przecież napisałem wyżej: "potrzebujesz jedynie kabel jack-2xRCA" a RCA to oficjalna nazwa gniazda cinch.
Kabel 2xRCA - 2xRCA daje taką samą jakość co jack - 2xRCA. Nie wiem dlaczego uznałeś, że połączenie będzie gorszej jakości. Róznica sprowadza się jedynie do innego kształtu wtyczki (3-polowy jack zamiast dwóch 2-polowych RCA, w których sygnał masowy jest wspólny a więc tu i tu możemy zastosować przewód 3-żyłowy.)

Może prościej będzie, jak podasz nam model swojego TV, o co już prosiłem wyżej, jeśli to nie tajemnica :D
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem jak jest dzisiaj, ale za mojej młodości słuchawkowe gniazdo Jack miało inne napięcie i chyba nawet inną charakterystykę sygnału.
Ponadto nie wiem czy w wieży hi-fi kanały mają wspólną masę.
No i jest jeszcze kwestia zarówno dynamiki sygnału jak i odstępu między kanałami.
Nigdzie nie widziałem takich informacji w instrukcjach TV.
Dlatego pytam.
 

SDman

Banned
Jest dokładnie jak piszesz, kabel nie ma tutaj nic wspólnego z jakością wyjścia jack z TV -będzie sporo gorzej niż 2xRCA - 2xRCA , natomiast kabel
jack - 2xRCA z dedykowanego urządzenia np. Chord Mojo zagra po audiofilsku.
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli jak to ze sobą połączyć ?
Pewnie jakiś przetwornik z próbkowaniem 192kHz i dynamiką >100dB. Tylko który ? Są o takich parametrach i cenie <1k ?
A może sobie darować i sam TV podłączyć tylko z sounbarem ?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem jak jest dzisiaj, ale za mojej młodości słuchawkowe gniazdo Jack miało inne napięcie i chyba nawet inną charakterystykę sygnału.
Ponadto nie wiem czy w wieży hi-fi kanały mają wspólną masę.
No i jest jeszcze kwestia zarówno dynamiki sygnału jak i odstępu między kanałami.
Nigdzie nie widziałem takich informacji w instrukcjach TV.
Dlatego pytam.

1. W telewizorach jeśli występuje gniazdo audio jack, to zazwyczaj jest to jack typu combo (wyjście słuchawkowe i liniowe zarazem).
Podpięte urządzenie jest rozpoznawane po impedancji więc TV widzi, czy podpinasz słuchawki czy np. wzmacniacz audio i dopasowuje odpowiedni poziom sygnału. Mam w taki sposób podpięty wzmacniacz do TV Panasa u moich rodziców. Gra wyśmienicie. A jak podepnę słuchawki to pojawia się logo słuchawek i poziomy głośności są zupełnie inne.

2. masy kanałów, jak to masy, są wspólne. Nawet jak puścisz je osobno kablem to i tak są one łączone w urządzeniu wejściowym czy wyjściowym.

Kabelek jack-2xRCA kosztuje już od kilku zł. Podepnij i sprawdź. To chyba nie jest jakiś problem, prawda?

Oczywiście możesz też kupić zewnętrzny przetwornik DAC ale te tanie nie zagwarantują lepszej jakości od tego, co masz już w TV. Niepotrzebnie wydasz kasę, zdublujesz układy, będziesz musiał gdzieś schować i w jakiś sposób zasilić dodatkowe - zbędne urządzenie. A efekt końcowy będzie taki sam, jak zastosowanie kabla jack-2xRCA (o ile masz audio jack w TV). Przy zewnętrznym DAC'u może też się pojawić problem z przesunięciem dźwięku do obrazu.

PS. Czy w końcu zdradzisz nam model swojego TV?
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii.

TV nowego jeszcze nie zamówiłem. Nie mam czasu. Jestem w trakcie przeprowadzki do nowego domu.
Będzie to chyba ten Samsung udający obraz, lub wspomniany wcześniej TCL. To już żona musi wybrać.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Który przetwornik przy założeniu, że dynamika ma być >100dB, a pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz.
soundbar ?

Podejrzewam że stara wieża odtwarza jedynie płyty CD (oczywiście nie licząc radia) więc nie bardzo widzę sens napalania się na przetwornik z dynamiką powyżej 100db w sytuacji kiedy graniczną wartością dla płyty CD jest 96db. Rzeczywiście w takim przypadku najlepszą opcją jest podłączenie tej wieży do telewizora przewodem analogowym RCA
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
W mojej wieży wzmacniacz ma dynamikę 102dB. Oczywiście jeśli wierzyć producentowi.
Wolałbym więc dodatkowo nie obcinać tego parametru.
Jeśli zwykłe CD ma dynamikę np 96, to tragedii jeszcze nie ma (domyślam się że TV też nie ma lepszej). Jednak jeśli te np 96 potraktuję przetwornikiem o dynamice np 85, to ile otrzymam ? 80 ? Tak myślę. No ale głowy nie dam.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak żona zdecyduje - daj znać masz ofertę wówczas dla niebieskich z pakietem na obydwa modele.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W mojej wieży wzmacniacz ma dynamikę 102dB. Oczywiście jeśli wierzyć producentowi.
Wolałbym więc dodatkowo nie obcinać tego parametru.

Jeżeli będzie wysoki odstęp od szumu to dynamika będzie wysoka nawet przy relatywnie niskiej mocy wzmacniacza, innym sposobem jest wysoka moc wyjściowa .Niestety bardzo często dane podawane specyfikacji technicznej znacznie odbiegają od tych rzeczywistych ,Warto też pamiętać o tym, że dynamika to tylko jeden z parametrów i nie powinien stanowić głównego kryterium wyboru
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
A to odstęp sygnału od szumu to nie jest dynamika ?

A we wzmacniaczach analogowych dynamika powyżej 100dB nie jest wyznacznikiem klasy sprzętu ?

Oj widzę że muszę się sporo douczyć.
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli według Ciebie jeśli sprzęt szumi, ale ładnie brzmi, to jest super.
No i tu się różnimy.
Według mnie, żeby było słychać czysty dźwięk nie może być słychać szumu. Czyli że dynamika absolutnie musi być powyżej 100dB. Dopiero jeśli ten parametr jest spełniony możemy rozmawiać o różnicach w brzmieniu, czyli o wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia.
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
O ile pamiętam, to 35 lat temu Sony wypuścił jeden z pierwszych audiofilskich wzmacniaczy lampowych. Kosztował wtedy ponad 3000$. Chwalili się, że udało im się osiągnąć dynamikę sygnału na poziomie 104dB (co było absolutnie nr 1 na świecie).
Analog to nie cyfrak.
Mój ma moc elektryczną ok 250W, a na wyjściu 4x mniej. W cyfrowych jest tak samo? W cyfrowym sygnale praktycznie nie ma pojęcia szumu. W analogu to podstawowy problem. Tak mówili mi 35 lat temu.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przyczyn szumienia wzmacniacza może być wiele ,głównie dotyczą sytuacji kiedy wzmacniacz ma wbudowany przetwornik c/a lub wzmacniacz jest w klasie D ,Weźmy takiego Marantza PM 6007 w tabelce też pisze że stosunek S/N wynosi 102db jednak w rzeczywistości jest 79db
To że u Ciebie w danych katalogowych jest napisane 102db wcale nie musi oznaczać ze jest tak w rzeczywistości - więc nie ma się co napalać
Aby dźwięk był czysty musi być neutralny czyli taki w którym temperatura barw jest ustawiona na zero - nawet wysoki stosunek S/N to za mało
Dobrym przykładem dla mojej tezy są klocki Technicsa ,szczególnie odtwarzacze CD gdzie przy parametrze zniekształceń THD pojawiało się coraz więcej zer z przodu ,odstęp S/N też sięgał niebotycznych wartości ,dochodziło już niemal do kuriozalnych sytuacji gdyż nie bardzo dało zmierzyć te wartości, ponieważ urządzenie pomiarowe było obarczone większym błędem niż to mierzone .Pomimo tego całego trudu odtwarzacze Cd Technicsa były postrzegane jako gorzej brzmiące niż inne o nie tak wyśrubowanych parametrach
Innym przykładem mojej tezy są płyty gramofonowe parametry techniczne gorsze od kompaktów a jednak ludzie wolą winyle ,dlaczego ? bo brzmią naturalnie
Podoba mi się podejście firmy Gaudier Akustik która na kolumnach nie publikuje danych , właśnie dlatego żeby zmusić ludzi do słuchania ,a nie do studiowania tabelek z danymi technicznymi
 
Do góry