Amplituner plus końcówki mocy

franerem

New member
Witam

Korzystając z sytuacji koronawirusowej i faktu spędzania więcej czasu w domu postanowiłem zrobic upgrade swojego zestawu audio :) ...

Aktualnie wyglada on tak:
Amplituner Onkyo TX-RZ820
Polk Audio RTI A7, CSI A6, i dwa Bookshelfy od Tonsil siesta które mi zostały z poprzedniego zestawu.

Chciałem poprawić dwie rzeczy:
A) zwiększyć moc zestawu (aby nie trzeba było kręcić na maksa :)
B) poprawić dynamikę i czystość (trochę to wiąże z punktem A ale nie do konca)
C) zobaczyć czy jakieś kolumny nie dadzą mi jeszcze milszy mojemu słuchowi dźwięki (głównie chodziło mi o lepsza przestrzeń).

Zacząłem od punktu C ... ale jak sie okazało wcale nie jest łatwo znaleźć kolumny mega zauważalnie lepsze od Polkow które mam. Może po prostu oczekuje zbyt dużo w stosunku do budżetu? :) W każdym razie trochę tego posłuchałem i nic mnie nie zwaliło z nóg. Polki wydają sie być bardzo uniwersalne i mieć naprawde dość dużo mocy.

Dlatego przeszedłem do punktu A/B i pożyczyłem Marantza HD-AMP1. To co fajne to rzeczywiście to ze zestaw poczuł dodatkowa moc a również i punkt B moim subiektywnym wrażeniem sie poprawił. Brak niestety w Marantzu wejście pre amp lub main in z amplitunera niestety wpływa na wygodę rozwiązania wiec trochę taki scenariusz upadł.

Stad jak juz mi sie wydawało ze większy moc to bedzie lepiej wpadłem na pomysł ze skoro RZ820 ma wyjścia pre OUT to moze po prostu kupić dobra końcówkę mocy. Wpadła mi w oko Emotiva A-300 Ale po rozmowie z sprzedawca stwierdziłem ze sprawdzę A-5175 które ma większa jeszcze moc w stereo a dodatkowo wyjście na 3 dodatkowe kanały.

Przy okazji dostałem do testów procesor kina domowego Emotiva MC-700.

I teraz wyniki testów które sprawiły ze jestem w kropce i nie wiem co dalej :). Jak źródło audio to u mnie głównie Chromecast Audio lub Apple TV 4K, czasami jeszcze USB ale bardzo rzadko.

a) pierwsze rozwiazanie MC-700+A-5175 plus moje głośniki. Audio - bardzo dobrze, głośno (ten sam poziom głośności emotiva ma w połowie skali co Onkyo w 2/3 lub 3/4), mocno i jakby wyraźniej i czyściej niż na Onkyo (albo to jest moje subiektywne wyrażenie. Zostawiłbym sobie ten zestaw ale z drugiej strony MC-700 ma dla mnie zbyt dużo problemów z obsługa wielu urządzeń, sterowaniem poprzez HDMI etc. Wkurza mnie na tyle ze nie chce go zostawić.
B) RZ820 + A5175 (poprzez Preout). Szczerze po jednym dniu stwierdziłem ze nie słyszę za bardzo różnicy pomiędzy tym kompletem a stara konfiguracja gdzie Onkyo robi wszystko.

Czy to możliwe ze preout w Onkyo jest jakiś słaby? Rozumiem jeszcze ze moze dynamika i czystość dźwięku jest gorsza ale dlaczego wychodzi mi ze moc tego zestawu z MC-700 jest tez większa?

Oczywiście po każdym połączeniu robiłem kalibrację ale szczerze ja juz nic z tego nie rozumiem :) ...

Na razie wychodzi na to ze oddam zarówno MC-700 jak i A5175 chyba ze ktoś wymyśli co innego zrobic.

Jako alternatywę widzę kupno wzmacniacza stereo i podłączenie do niego frontów oraz Chromecast (aby słuchać muzę) a reszta pod kino domowe (tam dynamiki Onkyo daje wystarczajaco dużo).

Pomocy! :)

Remi
 

DrWredman

Active member
Witam kolegę,

Piszesz, że Onkyo 820 kręcisz na maksa?????
Jakie zatem masz pomieszczenie? Jaki metraż?
Przydałoby się jakieś foto wnętrza bo może akustyka kuleje?
A jakie kabelki ma kolega podłączone do głośników?

Poczekajmy na odpowiedzi na powyższe pytania wtedy zapewne łatwiej będzie doradzać dalej. ;)
 

franerem

New member
Witam kolegę,

Piszesz, że Onkyo 820 kręcisz na maksa?????
Jakie zatem masz pomieszczenie? Jaki metraż?
Przydałoby się jakieś foto wnętrza bo może akustyka kuleje?
A jakie kabelki ma kolega podłączone do głośników?

Poczekajmy na odpowiedzi na powyższe pytania wtedy zapewne łatwiej będzie doradzać dalej. ;)

tak mogę dokręcić Onkyo na Maxa :) ... 60 metrów kwadratowych (otwarty salon z kuchnią). Akustycznie nie jest źle po ostatnich ustawieniach. POza tym jakby to był problem to to samo byłoby w przypadku pary z Emotivą. Na razie moją teorią jest to że wyjścia preout w amplitunarach tej klasy to nic nadzwyczajnego.

Rozwiązuję na razie problemy z deutem Emotivy i już prawie wszystko ogarnąłem ... wyjdzie na to że zostawię komplet Mc-700 plus A-5175 ... gra to naprawdę genialnie na poziomie dobrej klasy wzmacniacza stereo.

Remi

Ps. Kabelki mam 4mm z czystej miedzi.
 

franerem

New member
Tak i uwierz mi ze MC-700 zarówno w kinie jak i w stereo jest zdecydowanie lepszy. Mam 5.1.2 jesli chodzi o głośniki (przy czym atmos niestety tylko nakolumnowy) i szczerze to lepiej wychodzi kontent z DTS na MC-700 niz Atmos na RZ820. Dynamika, szczegółowość i moc.

Także mój RZ820 idzie do sprzedaży :). Co prawda komplet MC-700 z A-5175 jest dwa razy droższy ale nie ma co porównywać ... chyba ze ktoś naprawde da mi linka do amplitunera który ma wszystko i stereo gra przynajmniej tak dobrze jak wzmacniacze stereo za 3-4K
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
A wiesz mnie to akurat nie dziwi, dziwiło mnie to że w 1 poście nie pisałeś***tak jak teraz, ale zdaję***sobie sprawę że MC-700 jest bardziej skomplikowanym urządzeniem i kalibracja jest bardziej zaawansowana i wszystko to wymaga czasu aby dostosować.


Co od jakości przedwzmacniacz to kiedyś czytałem właśnie o emotiva umc-200 i był to bardzo chwalony procesor, często wymieniane było słowo krystaliczny dzwięk :)


Jak byś do tego dowalił końcówki XPA gen2 to by było dopiero..

Ty masz RZ820 czyli praktycznie to samo co ja i umówmy się stereo/pure ok nie jest złe, ale AccuEQ przy słabych akustycznie pomieszczeniach "wysysa/odchudza" dociążenie z głośników, dlatego nie używam i mam wszystko ręcznie ustawione.

Napisz coś więcej jeśli będziesz miał co o nowym zestawie.
 
Ostatnia edycja:

franerem

New member
A wiesz mnie to akurat nie dziwi, dziwiło mnie to że w 1 poście nie pisałeś***tak jak teraz, ale zdaję***sobie sprawę że MC-700 jest bardziej skomplikowanym urządzeniem i kalibracja jest bardziej zaawansowana i wszystko to wymaga czasu aby dostosować.


Co od jakości przedwzmacniacz to kiedyś czytałem właśnie o emotiva umc-200 i był to bardzo chwalony procesor, często wymieniane było słowo krystaliczny dzwięk :)


Jak byś do tego dowalił końcówki XPA gen2 to by było dopiero..

Ty masz RZ820 czyli praktycznie to samo co ja i umówmy się stereo/pure ok nie jest złe, ale AccuEQ przy słabych akustycznie pomieszczeniach "wysysa/odchudza" dociążenie z głośników, dlatego nie używam i mam wszystko ręcznie ustawione.

Napisz coś więcej jeśli będziesz miał co o nowym zestawie.

Stereo słuchałem tylko w trybie Pure na RZ820 i grało to ok (przyzwoicie). Konfiguracje głośników robiłem ręcznie bo automat mylił sie przy odległościach kombinował na odcieniach etc.

Myśle ze krystaliczny dźwięk bardzo pasuje do Emotiva. Ono nie jest miękkie i gładkie ale właśnie super czyste i krystaliczne ... z bardzo szeroka scena i głębokością, detalami ... mnie sie podoba ale nie mam jakoś szczególnie wyczulonego ucha ... słuchałem np. CA80 i jakoś nie brzmiał lepiej :)

Remi

Ps. NIe robiłem kalibracji Emotiva MC-700 bo nie mam mikrofonu od niej (mam ja wypożyczona przed zakupem) natomiast wydaje mi sie ze dość dobrze zrobiłem to ręcznie :)
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Aaa czyli bez korekcji EQ no to ja jestem ciekawy opinii jak będzie po automatycznej kalibracji która wprowadzi zmiany w częstotliwościach + ewentualne twoje poprawki.
Daj znać za jakiś***czas skoro zostaje na stałe emotiva.
 
Do góry