Monitory do elektroniki - JBL studio 230 vs Magnat 673 vs ... ?

niuchu

New member
Witam,
Proszę o poradę i pomoc w zakupie monitorów lub małych kolumn.
Do tej pory korzystałem z acoustic energy 301 - świetna stereofonia, selektywność, dobra dynamika i punktowość, ale brak basu - na dłuższą metę mimo początkowego efektu wow - dźwięk męczący, zbyt angażujący. Skutkowało to zupełną niezdolnością do odtwarzania elektroniki (liquid, chill, dnb etc.), muzyka wokalizowana super.

Czego szukam:
- OBECNY, soczysty miękki dół. bez tego ani rusz
- nienatarczywy środek i góra, najlepiej bez podbarwień, bez syczenia, piasku
- żeby dało się słuchać bez rozkręcania głośności i bólu głowy, czyli w sumie to co punkt wyżej
- nie zależy mi na napowietrzeniu, scenie, wole dźwięk nieangażujący

Z czym i gdzie ma to grać:
- Cambridge Audio one: 2x30W przy 8Ohm, klasa AB z max poborem 300W, wyjścia oznaczone na impedancję 6-8Ohm.
- odsłuch w pokoju 23m^2

Wpadły mi w oko:
- jbl studio 230
- magnat quantum 673
- stare mission np m32 czy tannoy np m2

Budżet:
1000-1500 PLN

Jestem otwarty na używki, mogą być nieduże(ze względu na wzmak) podłogówki.
CO według Was lepiej spełni oczekiwania - magnat 673 czy jbl 230?

Z góry dziękuje za pomoc:)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wszystkie kolumny które wymieniłeś są udane i łatwe do napędzenia (szczególnie Tannoy M2) .Ogólnie dźwięk w wydaniu JBL i Magnata jest większy ,główna różnica dotyczy też przetwarzania basu ,Tanoy bardziej skupia się na miękkości niż sile .Również wysokie tony w wykonaniu JBL i Magnata będą mieć trochę lepszą rozdzielczość
Tannoy M2 kiedyś miałem to świetne kolumny szczególnie do nocnych odsłuchów ,mają bardzo dobrą muzykalność ,ogólnie są zestrojone tak aby dostarczyć przyjemność z odsłuchów .Rzeczywiście połączenie z CA może okazać się ciekawe
 

niuchu

New member
Dzięki za odpowiedź. Musiał bym poczekać aż pojawi się czarny (wymogi estetyczne) tannoy w okolicy, bo nie chcę kupić zdezelowanego czy zgrzebanego egzemplarza.
A czy warto dopłacać te 400PLN do jbl 230 względem magnata quantum 673? JBL 230 jest w jakimś względzie wyraźnie lepszy niż ten popularny magnat?
 

niuchu

New member
witam,
do tego czego sluchalem wczesniej mialem ostatnio okazję sprawdzić jbl studio 230, monitor audio bronze 2, dali zensory 3 ze swoją elektroniką
- jbl 230: najlepszy niższy bas, niska skuteczność, gabarytowo kawał monitora
- monitor audio bronze 2: lepsza skuteczność, lepszy wyższy bas, jaśniejsze - na dłuższą metę obawiał bym się, że mogły by męczyć jak ae301 których się pozbyłem
- dali zensor 3: najbardziej równe granie, ale nadal bez "substancji"

Czego bym z monitorów nie próbował to jednak brakuje podstawy basowej do normalnego w sensie cichego suchania, żeby grało "z głębią" trzeba rozkręcać.

Na sam koniec mały plot twist - podpięte zostały podłogówki pylon pearl 25 i było zdecydowanie lepiej - wychodzi na to że powierzchnia membran plus litraż robi swoje ...

I teraz mętlik i zabawa od nowa - podłogówki w kwocie do 1500, najlepiej używane, nie jazgoczące, z miękkim graniem - za czym się rozglądać? Braćte pylony skoro było dobrze czy można lepiej w tej cenie?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Przynajmniej z ciekawości posłuchaj Kef Q350, wiem, że wykraczają poza Twój budżet, bo para kosztuje 2 tyś, ale moim zdaniem warto trochę dozbierać.
Te kolumny spokojnie można zestawić z dużo droższymi i dają radę ;)
 

niuchu

New member
23m kwadratowe jak w pierwszym poście:)
co do kefów 2k to jednak za dużo...
w dobrej cenie są 675 magnaty, warto się interesować? - mam jakąś godzinę drogi żeby ich wogóle posłuchać.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli masz możliwość to odsłuchaj te Magnaty bo kolumny ciekawe ogólnie o dużym dynamicznym dźwięku .Atrakcyjna cena tych kolumn może wynikać z faktu ,że zostały zastąpione innymi modelami
 

niuchu

New member
witam,
po odsłuchach zakupione zostały magnaty 675, słabsza klarowność i "powietrze" niz w poprzednich AE301, ale pojawił się bas i mozna też cieszyć się szeroko pojęta muzyką elektroniczną. dziękue wszystkim za sugestie i pomoc w wyborze.

myśl poboczna - z podłączanych monitorów i kolumn podczas 3 rożnych odsłuchów żaden nie dał misiowatego, miękkiego dźwięku, bas zawsze był punktowy i energetyczny i generalnie nie wybrzmiewający.

Ergo - ten CA One to suchotnik.

Pewnie kiedyś tam poszukam jakiegoś "miękkiego" wzmaka, ale to pieśń przyszłości...:)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli kolumny są nowe to daj im trochę czasu na wygrzanie .Odnośnie stereofonii powiem szczerze,że dziwne spostrzeżenie bowiem w tych kolumnach dźwięk bez trudu odrywa się od głośników
Jak Ci zostanie parę złotych kup kable głośnikowe o cieplejszym dźwięku
 

niuchu

New member
pisałem względnie, bezwzględnie tak, stereofonia / powietrze jest, nie tyle tylko co w moich poprzednich monitorkach.
Natomiast co do "ciepłych" kabli - sorry ale ja nie jestem targetem na audiovoodo, kable są grube i nawet z miedzi beztlenowej, wystarczy:)
 
Do góry