Czegoś mi brak

Digimonix

New member
Tworzę wątek, w którym będę opisywał swoje perypetie związane z dążeniem do muzycznego ideału mojego zestawu.

W lutym br. zakupiłem pierwszy zestaw stereo. I tu uwaga, bo to bardzo ważne - w ciemno. Wcześniej miałem Microlab solo 6c, także był ten efekt WOW, o który zawsze przecież chodzi.
Nadszedł moment, gdy obecny zestaw, albo coś w nim, przestało mi się podobać. Czegoś mi brak. Czego? Wielu rzeczy. Trójwymiarowości, sceny, ale, co najważniejsze, dołu, który jest przyjemny dopiero przy godzinie 9. na wzmacniaczu i wyżej. Irytuję mnie to wręcz.
Przejdźmy do rzeczy.

Słuchana muzyka:
- trance, house, electro;
- rock z lat 80 i 90;
- pop.

Zestaw:
Dali Zensor 3 + Denon PMA-720ae;
Kable głośnikowe Cordial CLS 225.

Zestaw ten łączy się z:
TV(Samsung UE40H5500) za pośrednictwem DAC Fiio D03k Taishan ( kabel optyczny TECHLINK WIRES ACUITY 720211, RCA ULTRALINK CS-1);
Laptop(HP Pavilion DV6-6b66ew, wyposażony w sterownik dźwięku Beats, który podbija niskie tony) za pomocą kabla CORDIAL 2x RCA - mini jack 3,5mm NEUTRIK "HIGH-END".

Poprzednio łączył się z TV za pomocą RCA - mini jack, klasy podobnej, jak laptop, ale wyjściemm słuchawkowym. Niedawno stwierdziłem, że jakość dźwięku, np. na kanałach muzycznych (NC+) jest słaba, więc postanowiłem się zdecydować na Fiio D03k Taishan, w poszukiwaniu poprawy. No i się rozczarowałem, bo nie było efektu WOW - musiałem się naprawdę dobrze wsłuchać, aby dosłyszeć różnicę, którą oczywiście (do dziś nie wiem, czy to autosugestia i utwierdzanie się w przekonaniu, że zakup był słuszny na siłę) w jakiś sposób utrwaliłem w głowie. Nie będę wspominał, że moja partnerka wcale nie usłyszała różnicy.

Pokój ma 13,5 m2. Zamieszczam rzut i parę zdjęć, aby zobrazować sytuację w nim.

8097f586796011b9




Ściana na lewo to ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych. Pufy po bokach telewizora/zestawu są w środku puste.

Proszę o porady, jak uzyskać, to "coś", co w pierwszych zdaniach wyraziłem. Brakuje mi tego, czuję niedosyt. Nadmienię, że obecnie budżetu nie mam żadnego, ostatnio udało mi się odłożyć parę groszy, to przeznaczyłem na (bezużyteczny) DAC - takie to studenckie życie.

Naczytałem się o akustyce tyle, że teraz nie wiem nic. Myślałem o ustawieniu kolumn, próbowałem manipulować stolikiem do przodu i do tyłu. Zdecydowanie gorzej było po wysunięciu go do przodu. Zakupiłem dywan, chyba za mały, niewiele wniósł. Kolumny mają 30cm przestrzeni za sobą i jakieś 60cm od ścian bocznych/grzejnika. Stoją dosyć nisko, bowiem na ok. 30-35cm stoliku.

Obecnie słucham głównie muzyki z laptopa, część we flacu, mp3, a część z YouTube.
Na początku korzystałem z loudness we wzmacniaczu, ale wyłączyłem, gdyż, po wnikliwej lekturze forum, uznałem, że tak będzie lepiej. Przyzwyczaiłem się do tego dźwięku, ale czuję niedosyt. Teraz, jak odpalam loudness to średnica dla mnie jest wycięta w pień.

W przyszłości planowałem zakupić (kolejność losowa):
- jakis odtwarzacz strumieniowy, np. do zestawu DNP-730ae, lub, jak się uda, nawet coś w stylu CA Stream Magic 6;
- subwoofer, który rozwiązałby brak niskich tonów - REL T5.

Czy moglibyście mi coś doradzić? Czuję, że akustyka tutaj leży. Może zmiana kabli coś wniesie?
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Pomyśl o czymś takim DAC NOSTROMO 5 (trochę więcej niż 700zł), z PC po usb prześlesz muzykę czy dekodera/TV, uniwersalny DAC, to co kupiłeś to taki prosty przetwornik sygnału optycznego (cyfrowego) na analog po rca, faktycznie jakość dżwięku słaba ale cena Fiio D03k Taishan jest adekwatna do jakości dżwięku.
 

Digimonix

New member
Cały czas myślę o tym, w co zainwestować w przyszłości, aby poprawić jakość ze źródła. Myślałem o jakimś DACu.

Fiio miał być rozwiązaniem tylko dla TV.

A rozważam coś w stylu DNP-730ae (aspekt wizualny też tutaj ma znaczenie, a do pma-720ae pasuje jak ulał), tudzież coś bardziej na wypasie, jak wspomniany CA MS 6, bowiem planuje również postawić serwer NAS w mieszkaniu, który będzie źródłem multimediów oraz chmurą dla domowników.

Jak będę mógł, to wstawię fotki pokoju. Chyba że któryś z moderatorów mógłby to zrobić, to proszę o kontakt na privie, to podeślę linki.

Pytanie również mam, bowiem przewijała się trochę przez forum taka kwestia. Czy zyskam na jakości, biorąc pod uwagę moje obecne rozwiązania, jak ustanowię PS3 źródłem dla wzmacniacza i z HDD konsoli albo USB puszczałbym utwory? Wtedy tym śmiesznym kabelkiem Chinch S-Video podłączyłbym całość do wzmacniacza?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Spróbuj na początek wypożyczyć lepsze źródło np. ten DNP730...nie wiem na ile wpłynie to na poprawę, bo piszesz, że i przy flacach nie jest najlepiej...ale nic nie zaszkodzi spróbować.
Jeśli nie zauważysz poprawy, to faktycznie z akustyką może jest nie najlepiej... w takim przypadku pozostaje kombinowanie z przestawianiem kolumn, zminimalizowanie odbić...a może to już ten etap, gdzie szukamy czegoś więcej, poziomu wyżej ;)
 

Digimonix

New member
Może nie doprecyzowałem, więc śpieszę to naprawić.

Czuć różnicę między flac a mp3 z mojego laptopa, ale wydaje mi się, że można więcej wycisnąć, bowiem to tylko zintegrowana karta dźwiękowa, od której nie oczekuje się nie wiadomo czego.

Zależy mi po prostu na lepszym zejściu w dół, scenie i głębi. Dół utraciłem kosztem średnicy, przechodząc na słuchanie w trybie source direct. Zdaje sobie sprawę, że można wycisnąć więcej z tego sprzętu, głównie lepszą akustyką i źródłem, tylko po prostu potrzebuję już jasnych, ukierunkowanych rad, którą drogą podążyć. :oops:

Mam nadzieję, że to nie jest już ten moment, kiedy zaczynamy gonić króliczka...
 

Borixon

Active member
Bez reklam
zestaw masz w sumie taki ze powinien oddac teoche radosci z grania. mam z3 i powiem ze dołu tu wcale nie brakuje mam skrecony do godz 1 na gałce, powiem tak mam jeszcze do jutra cd bo sie sprzedalo i radosci jest wiele, podlaczalem tez kompa czy telefon do wzmaka po jack-2x RCA i nie bylo duzo gorzej niz z cd, YT slucham nieraz z tv ktory podlaczony jest do ampli a ten do wzmaka i ja slysze roznice niz z cd, jasna sprawa, ale kumple amatorzy więksi niz ja nikłą...

akustyka to bedzie pięta achillesowa moim zdaniem, mialem podobnie gdy posiadalem duze kolumny podlogowe, bas byl wszedzie indziej niż chcialem, sasiad na dole dostawał szału a ja basu nie slyszalem, gdy wjechaly monitory jest kompletnie odwrotnie, on slyszy niewiele a ja mam bas tam gdzie byc powinien.
lepszy dac powinien cos pomoc lecz mysle ze najlepiej bedzie sprawdzic to poprzez lepsze zrodlo np CD player, jesli on pomoze to dac taki jak nostromo czy dacmagic rowniez.

kablami nie wniesiesz za duzo a nawet bardzo malo, kable nie graja. dodam jeszcze ze dobrze wysterowanym Z3 nie mozna za wiele zarzucic adekwatnie do ceny patrzac oczywiscie.

króliczka możesz gonić lecz gdy sprzęt za 30k ustawisz w du.ie to i tak nie zagra...
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Słabe ogniwo to Dali Zensor 3, nawet jak dokupisz DAC za 5k zł poprawa będzie mała w stosunku do wydanej kasy, ten Denon PMA 720 też nie ma idealnie czystego brzmienia i detale trochę zamazuje, w jego budżecie to normalne, trzeba dużo więcej kasy zainwestować by dżwięk był klarowny lub iść na kompromis.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Widzę, że jesteś z Wrocławia, więc masz dostęp do MM czy Saturna, kup na początek DCD720 połącz przyzwoitym RCA i zobacz czy cokolwiek się zmieni.
W tych sklepach możesz bez podania przyczyny zwrócić sprzęt, więc potraktuj to jako "wypożyczenie" na testy...
Ewentualnie podjedź do np. MDB na Kozanów, powinni mieć tam i Denony i Dali, posłuchaj w różnych konfiguracjach jak to brzmi w sali odsłuchowej.
Będziesz miał porównanie czy to kwestia sprzętu czy akustyki...
 

Digimonix

New member
Tak też myślałem, że stoją za nisko, nie mają przestrzeni i dźwięk "kotłuje" się pomiędzy szafą i komodą. No ale osoba, która mi ten zestaw polecała, upierała się, że może to jakoś grać na tym stoliku - no i grało - tak sobie.

To teraz proszę o informację, jakie standy, oprócz tych przeznaczonych dla Zensor 3, czyli E600?
PODSTAWKI /STOJAKI/STANDY/STENDY (5834892797) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Coś w ten deseń spełni swoją rolę?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Powinny być ok, podaj gościowi wymiar/ model do jakich kolumn.
A żeby kolumny pewnie na standach stały możesz użyć taśmy dwustronnej ( takiej grubszej, piankowej).
A później możesz potestowac jeszcze inne źródła ;)
 

Digimonix

New member
Chodzi Ci o coś à la masa blu tack? Polecali ją kiedyś właśnie do monitorów, aby lepiej się trzymały podstawek.
Kolce się przydadzą do standów?
Warto poprosić o otwór w standach, by ewentualnie dociążyć podstawkę piaskiem?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Digimonix tak jak koledzy radzili, kolumny na standy. Te z allegro mogą być. Kolumny są ok. W segmencie budżetowym to jedne z ciekawszych. Moim zdaniem PMA-720ae bez loudness gra dość płasko. Po włączeniu skraje pasm już są mocno zaznaczone i średnica się zaciera. Taki jego urok. Są na pewno lepsze wzmacniacze. Poprawa źródła trochę pomoże.

Zacznij od poprawnego ustawienia kolumn.
 

Pan_Borowik

New member
Standy koniecznie chociaż z tego co podaje producent, Zensor 3 mają punkt -3dB na 50hz, więc sensownego zejścia do muzyki elektronicznej raczej z nich nie uzyskasz, nawet w tak małym pokoju - zwyczajnie przy tych częstotliwościach głośnik gra już bardzo cicho, dlatego musisz podkręcać mocno gałkę głośności.
O subwooferze raczej bym nie myślał, lepiej się pozbyć Z3, dołożyć to co chcesz przeznaczyć na standy/sub i może zakupić jakieś nieduże podłogówki, albo (z podstawkami) niżej schodzące monitory - do tak małego pokoju raczej sub nie będzie potrzebny.

Jeżeli nie chcesz wymieniać głośników, to zmień źródło - ten FiiO raczej nie zagra dużo lepiej niż "dziurka" z laptopa, a używanie jej jako źródła to raczej dramat.

Przydałoby się też coś położyć na tej gołej podłodze (dywan, najlepiej gruby - możesz na próbę walnąć kołdrę i koc), bo w tej chwili siedząc naprzeciw będziesz dostawał "na twarz" nie tylko to co z kolumn, ale i to co się od podłogi odbije, więc podejrzewam że scena i "przejrzystość" grania się przez to trochę rozmywa.
 

Digimonix

New member
Dziękuję za rady.
W pierwszej kolejności zajmę się standami. Następnie akustyką pomieszczenia. Wtedy dopiero orzeknę, czy jest sens zmieniać sprzęt.
Kolejno po tych zabiegach zacznę się rozglądać za lepszym źródłem.

Proponujecie jakieś ustawienie standów w tym pokoju? Miejsce odsłuchowe to oczywiście kanapa. Boję się, że drzwi przeszkodzą w optymalnym ustawieniu standów, chyba że uda mi się wsunąć podstawę podstawki pod stolik, wtedy nie będzie wystawał za bardzo za obrys stolika i nie powinno być tak źle.

Pan Borowik, co zatem polecasz w tej półce cenowej, co mogłoby zejść niżej? Oczywiście mówimy o monitorach.
 

Digimonix

New member
Postanowiłem sobie zrobić gwiazdkowy prezent i zdecydowałem się na robione na zamówienie standy u Rogoz Audio, gdyż wcześniej tutaj przytaczany sprzedawca (TomBase) nie przekonał mnie ani kontaktem, ani opiniami na innych forach. Nie lubię wydawać pieniędzy na fuszerki, toteż postanowiłem dołożyć. Standy mają przyjść do mnie w drugim tygodniu stycznia, lecz już na dniach zorientowałem się, że pojawi się problem. Mianowicie chodzi o długość kabli głośnikowych. Niestety nie przewidziałem, że stosunkowo szybko będę coś grzebał w moim zestawie, toteż zakupiłem kable o długości 1,5m, co znacznie utrudni jakiekolwiek manewry z ustawianiem monitorów, a w planach mam m.in. szerokie ustawienie ich na dłuższej ścianie, oczywiście w celu przeprowadzenia badań empirycznych.

Zatem kieruję pytanie do Was. Jakie kable do 200zł oraz jakiej optymalnej długości polecicie do tego zestawu (2,5m czy może 3m)? Tutaj bardzo chętnie rozejrzę się na rynku wtórnym, bowiem widziałem już sporo ciekawych okazji, ale nie mam za bardzo pojęcia o kablach, więc nie wiem, jak konkretne modele mogłyby wpłynąć (o ile przy tej klasie zestawu w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć) na brzmienie całości.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Kup Melodika kabelki i już, 2x2,5 przekrój ci wystarczy, a długość dobierz sam. To że kupisz Chordy nie zmieni Ci brzmienia diametralnie, jak pisałem wcześniej kable nie grają.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry