Przesunięty środek sceny - co może być przyczyną?

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam, od nie dawna zauważyłem że środek sceny podczas słuchania przesunął się lekko w lewą stronę ... praktycznie mierzyłem już każdą odległość (od ścian, między nimi) pufa na której odsłuchuje znajduje się w samym środku . Czy może być to wina kolumn czy może amplituner daję więcej mocy na lewy kanał niż na prawy i dlatego takie wrażenie ? I prawa i lewa kolumna "grają" a membrany dość podobnie pracuję choć wiadomo że ciężko wyłapać jakieś niuanse w tej kwestii ... a może coś z kablami ? Z góry dzięki za rady

Pozdro
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Akustyka zapewne, miałem podobnie. Zamieniałeś kolumny miejscami dla pewności?
Tylko że u Ciebie było dobrze, a zmiana nastąpiła z czasem jak się domyślam? Zacznij od zamiany kolumn.
 
Ostatnia edycja:

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tego nie próbowałem jeszcze.... zaraz może zobacze ;) Ale o to chodzi że wcześniej było ok ... choć przypominam sobie teraz że sprzątałem tam koło TV i je odstawiłem na chwilę w inne miejsce a potem z powrotem na swoje .. praktycznie zachowałem te same odległości , metrem mierzone :p
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie też były idealne odległości, Audyssey też nie pomógł.
Zamień kolumny, a jak to nie pomoże to ręce do pani Bozi ;) czyt. akustyka, lub co gorsza ampli, ale nie sądze.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
No nic zamiana kolumn i kabli również nic nie dała - mam od jakiegoś czasu banany no name i myślałem że może one miały jakiś wpływ... najdziwniejsze że na początku wszystko było ok ... a więc raczej to wina amplitunera?
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest kalibracja , choć z tego co pamiętam to nie wiem czy nie potrzebny był subwoofer do niej bo bez niego nie chciała iść :/ Jeszcze popróbuje .... dzięki również za porady. Werf no właśnie za dosłownie , jak coś nie działa jak należy to się zaczyna irytacja i różne myśli przychodzą ;p
 

fazer58

Member
Bez reklam
"daroquaresma", weź jakieś nagranie monofoniczne,włącz i zobacz,czy będziesz miał dźwięk na środku,jeżeli będzie trochę w lewo,to odsuń lewą kolumnę od siebie,lub prawą do siebie (zależy jak z miejscem) rób to krokami powiedzmy 2 cm. Jak już uzyskasz środek,to możesz trochę dokręcać kolumny,aby dźwięk był "najcieńszy",taki najmniej rozmyty.Jak to prawidłowo przeprowadzisz,to będziesz miał poprawnie:)
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sorki chłopy że dopiero teraz piszę ale musiałem dojść do Siebie po sobocie ;p Nie sprawdzałem jeszcze metody zasugerowanej przez fazer58 , natomiast słyszałem o programie który mierzy(?) czy sprawdza kanały na słuchawkach - nie wiem czy dobrze to określiłem , czy takim samym programem dało by radę sprawdzić kolumny?

p.s. zdjęcia cykane telefonem więc jakość nie za dobra , i tak wiem że central jest źle ustawiony w chwili obecnej ;p i dalej nie wiem jak poprawnie wstawić te foty...ehh

0603132ef8602.jpg.html


b01259c680d06.jpg.html
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hmm, na fotkach nie widać błędów mogących być przyczyną przesuniętej sceny. Wszystko symetrycznie, brak ścian bocznych, taka sama długość kabli...
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Słuchajcie kiedy włączyłem ampli i na tzw ciszy czyli bez muzyki w lewej kolumnie jest słyszalny szum natomiast w prawej nic , cichutko.... Nigdy wcześniej nie sprawdzałem tego ale nie powinno być tak że w obu jest ten szum? Ewentualnie w obu jest cisza?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pierwsze słyszę, w każdym bądż razie na pewno nie powinno tak być.
Ja bynajmniej, nigdy z czymś takim się nie spotkałem.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Teraz po przesłuchaniu paru kawałków , szum (podczas pauzy) jest w obu kolumnach z tym że w tej lewej jakby głośniejszy.... sprawdzałem balansem na full na przemian lewą i prawą kolumnę i jest wrażenie jakby ta lewa grała głośniej od tej prawej ;/ A i jeszcze jedno , czy jeśli np. byłyby problemy z napięciem w gniazdku mogło by mieć to wpływ na zasilanie amplitunera? Pytam z ciekawości..

Dodałem +3db na prawy kanał i środek sceny wrócił na swoje miejsce....
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A i jeszcze jedno , czy jeśli np. byłyby problemy z napięciem w gniazdku mogło by mieć to wpływ na zasilanie amplitunera? Pytam z ciekawości..
....

Nie ,problem byłby gdyby w gniazdu wcale nie było napięcia .Zamień kolumny jeżeli sytuacja się powtórzy że ten sam kanał znowu będzie cichszy ,to na 99% są problemy z amplitunerem
Ja miałem podobny problem ,ale z gramofonem jeden kanał (konkretnie prawy) grał ciszej ,po wymianie wkładki problem ustąpił
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolumny już zamieniłem i tak ale na samym końcu postanowiłem przeprowadzić kalibrację , ku mojemu zdziwieniu po niej odległość kolumny lewej była ustawiona na 1,5m od słuchacza a prawej 2,1..... jak zapodałem muzę to praktycznie wokal słyszałem w... lewej kolumnie , wszedłem w ustawienia jeszcze raz i manualnie ustawiłem na 1,5 m odległość też w prawej i nastąpiła poprawa :) a level'e są ustawione dla nich -1 db , tak samo na center ustawiło a na tyły po 0
 
Do góry