głośniki do stereo... na początek

bustarga

New member
Witam wszystkich!

Pytanie - tak jak w tytule - dotyczy zestawu stereo. Planuję zakup głośników (niskobudżetowych) jako początek przyszłego zestawu 5.1. Pokój 20m2, upodobania: muzyka: Tool, Pearl Jam, Red Hot, U2, Placebo, Metallica, Depeche Mode, itp. oraz różnej maści kino...

Planuje kupić ampli Pioneer VSX-916 do zestawu z DVD AV-696, a głośniki....
1. DALI Concept 2
2. Propozycja mile widziana :)

Głośniki podstawkowe - bo nie mam w tej chwili za dużo miejsca... a o w/w czytałem pozytywne opinie. Problem - nie mam gdzie odsłuchać (szczecin).

Proszę o opinie posiadaczy/osób mających kontakt z Dali Concept 2, inne propozycje bardzo mile widziane.

Proszę o sugestie.
 

navy

Member
bustarga=>
1. Do 20m2 wybierz raczej kolumny podłogowe.
2. Kupno tanich kolun "na początek" to błąd - zmienisz wzmacniacz, amplituner czy źródło (DVD) szybciej, niz Ci sie teraz wydaje. Kolumny raczej pozostaną.
3. Jeżeli kolumny przednie mają być podstawa przyszłego systemu 5.1 to tym bardziej powinny być dobrej jakosci.
4. Do rocka sprawdziłbym koniecznie Paradigm lub JBL Northridge. Można ich posłuchać w wielu miejscach. W Szczecinie spokojnie znajdziesz odpowiedni salon HiFi.
5. Nie bój się kolumn uzywanych - tu ryzyko "wpadki" jest najmniejsze a cena (jeżeli ma to dla Ciebie znaczenie) moze być dużo atrakcyjniejsza.
6. Pomyśl o którymś z polskich producentów (np ESA). Jakość jest naprawde dobra.
7. Poszukaj wiecej info na jednym z forów HiFi www.audiostereo.pl lub www.hfm.pl
8. Cokolwiek wybierzesz, najpierw wypożycz na odsłuch w domu. Odsłuchy w salonie HiFi i w domu mogą BARDZO się różnić.
 

kojot

New member
Witam
Bustarga tez jestem ze szczecina i powiem ci ze otworzyli nowy sklep audio na wyszynskiego ale dokladnie nie wiem gdzie, wyczytalem na alegro tam sie oglaszaja poszukaj w dziale kolumny glosnikowe tam ich znajdziesz ponoc mozna tam cos odsluchac ale nie bylem tam i nie wiem co maja na stanie podjedz jak masz chwile i napisz co maja tam ciekawego
pozdro
 

Window

New member
Hej. Podaj Maxymalna kwote jaka chcesz przeznaczyc na kolumny. Jak beda ustawione??Pamietaj o dobrych podstawkach!!Do 20 metrow pasuja zarowno monitory jak i podlogowki wszystko zalezy od pomieszczenia i ustawienie oraz od reszty toru. Ze swojej strony polecam cos z ofery Avance lub Monitor Audio (RS1). Pozdrawiam
 

bustarga

New member
>>navy

największy problem w tym że nie ma za dużo miejsca na stojące (jestem jeszcze przed wyminą mebli), dlatego chcę kupić stereo, które później użyłbym jako głośniki "na tył", natomiast po wymianie dokupiłbym przód stojące + sub + centralny. Co do Paradigm lub JBL Northridge na pewno sprawdzę.

Dlatego poszukuje na razie głośników podstawkowych aby na szafkach (120cm) ustawić.

>>kojot

Co do sklepu w Szczecinie faktycznie jest audiofil na Wyszyńskiego ale tam pioneera nie zobaczysz (cambridge, onkyo, harman - tylko wyższe modele) to samo dotyczy kolumn...

>>Window

dlatego też biorąc pod uwagę cenę na początek na stereo mogę przeznaczyć maks. 1.500zł, Avance lub Monitor Audio (RS1) - sprawdzę, a kolumny miały by stać po obu stronach 32" LCD Toshiba 32WL66z w odległości około 80-100cm od obudowy, natomiast pomieszczenie/pokój jest nieco prostokątne i jest to dłuższa ściana na której jest/będzie umieszczony sprzęt.

Tak więc rozejrzę się jeszcze, choć czytałem testy (już jakiś czas temu) i ten zestaw stereo Dali Concept 2 wypadł bardzo dobrze - żeby tak jeszcze można było w szczecinie odsłuchać...
 

bustarga

New member
blackninja napisał:
Posprawdzaj też później u nas ceny :)
sugerujesz brak wsparcia dla polskiego rynku sprzedaży? :)
masz trochę racji - telewizora toshiba`y w/w nie dostałem w rodzimym kraju...

co do porad... będe szukał możliwości przesłuchania pioneer vsx-916 + PARADIGM Monitor 3 v.4... o ile nie zmienię jeszcze amplitunera, kto wie co uszy powiedzą... tylko mam nadzieję że nie będe musiał na odsłuch poza szczecin jechać (choć tego właśnie się spodziewam) - chyba, że ktoś może podać lokalizację sklepu w szczecinie lub okolicy, może?
 

Kemp

New member
Również jestem fanem Tool-a (byłem w Merze na pierwszym koncercie w Polsce) i ciężkiej muzyki (p.s. Szczecin zawsze miał dobry gust, na przełomie lat 80-tych i 90-tych był specjalny pociąg ze Szczecina na pierwsze Metalmanie w Spodku). Musisz bardzo ostrożnie wybrać kolumny gdyż taka właśnie muzyka obnaża wszelkie niedoskonałości głośników. Przestery są najtrudniejsze do odwzorowania. Na odsłuchy weź płyty z najcięższą muzą jaką masz np. "Lateralus", oczywiście "Master" i puść "Oriona", coś z "Down-a" itp. Wybierz 3 utwory, które znasz na pamięć, każdy szczegół, każdą nutkę, niuans. Odsłuchuj je po kilka razy i możliwie jak najgłośniej. Tak znajdziesz najbardziej odpowiadające Ci kolumny. Nasze wszystkie uwagi są bardzo subiektywne. Ja odsłuchiwałem wiele kolumn począwszy od JBL kończąc na Audio Academy. Szukałem tylko monitorów i skończyłem na B&W 602 S3, które kupisz już za 1500 zł. Polecam jako alternatywę do wcześniej wymieniownych.
 

bustarga

New member
blackninja napisał:
Z Paradigmów to już będzie nowy model v5, 3v4 na wyprzedaży mieliśmy po 1099pln.

gdzie? nie śledze forum zbyt długo aby się orientować w jakim sklepie pracujesz/jaką firmę reprezentujesz, gdzie ta wyprzedaż? http poproszę...
 

bustarga

New member
Kemp napisał:
Również jestem fanem Tool-a (byłem w Merze na pierwszym koncercie w Polsce) i ciężkiej muzyki (p.s. Szczecin zawsze miał dobry gust, na przełomie lat 80-tych i 90-tych był specjalny pociąg ze Szczecina na pierwsze Metalmanie w Spodku). Musisz bardzo ostrożnie wybrać kolumny gdyż taka właśnie muzyka obnaża wszelkie niedoskonałości głośników. Przestery są najtrudniejsze do odwzorowania. Na odsłuchy weź płyty z najcięższą muzą jaką masz np. "Lateralus", oczywiście "Master" i puść "Oriona", coś z "Down-a" itp. Wybierz 3 utwory, które znasz na pamięć, każdy szczegół, każdą nutkę, niuans. Odsłuchuj je po kilka razy i możliwie jak najgłośniej. Tak znajdziesz najbardziej odpowiadające Ci kolumny. Nasze wszystkie uwagi są bardzo subiektywne. Ja odsłuchiwałem wiele kolumn począwszy od JBL kończąc na Audio Academy. Szukałem tylko monitorów i skończyłem na B&W 602 S3, które kupisz już za 1500 zł. Polecam jako alternatywę do wcześniej wymieniownych.

całkowicie zgadzam się z opinią kolegi Kemp, subiektywne odczucia co do postrzeganych boćców zmysłu schuchu są bardzo ważne (nie tylko zresztą tego zmysłu), dlatego też będę się starał odsłuchać jak największą liczbę znalezionych przeze mnie "pretendentów" do zakupu. Jak na razie z dotychczasowej lektury będe polował na Paradigm Monitor

Co do koncertów.... ostatnio tylko U2 i Depeche Mode (niestety nie Spodek) :)

B&W również biorę pod uwagę...
 

bustarga

New member
blackninja napisał:
Z Paradigmów to już będzie nowy model v5, 3v4 na wyprzedaży mieliśmy po 1099pln.

czy masz na myśli Paradigm Mini Monitor v5? Na stronie producenta faktycznie nie ma już 3v4 za to są Atom, Mini i Titan Monitor...
 

Mabri

New member
bustarga - widzę, że raczej słuchasz na ostro więc potrzebujesz raczej wzmacniacza i głośników grających ciepło. Jeżeli zrobisz odwrotnie słuchanie muzyki będzie podobne do kłócia uszu szpilką.
Przody w kinie stanowią o jakości brzmienia całego zestawu, więc nie możesz kupić byle czego.
Obojętnie co ci będą doradzać w miarę możliwości lepiej posłuchać samemu.
 

bustarga

New member
Mabri napisał:
bustarga - widzę, że raczej słuchasz na ostro więc potrzebujesz raczej wzmacniacza i głośników grających ciepło. Jeżeli zrobisz odwrotnie słuchanie muzyki będzie podobne do kłócia uszu szpilką.
Przody w kinie stanowią o jakości brzmienia całego zestawu, więc nie możesz kupić byle czego.
Obojętnie co ci będą doradzać w miarę możliwości lepiej posłuchać samemu.

Mabri - grający ciepło - czyli mam polegać tylko i wyłącznie na własnym guście i odczuciach - czy możesz wskazać/polecić konkretny wzmacniacz?
 

Groszek

New member
Jeśli można wtrącić....

Przede wszystkim głośników musisz posłuchać, nigdy nie kupuj w ciemno...
Nie do końca mogę się zgodzić, ze potrzebujesz głośników grających ciepło szczególnie do ostrej muzyki. Uczucie kłucia w uszy ( tzw. krew z uszu) powodują raczej głośniki z kiepskimi wysokotonowymi i zabużoną równowagą tonalną, źle dobrane kable, lub nie zgrany cały system. Moim zdaniem to takiej muzyki potrzebujesz kolumn z dobrą dynamiką i dobrze kontrolowanym basem, neutrealną średnicą i nie natarczywą górą. Połączone to powinno być z jakimś przyzwoitym wzmacniaczem traznzystorowym ( szybki, z niezłą mocą aby dobrze kontrolował głośniki). Aspekty takie jak scena muzyczna, rozdzielczość są przy takim typie muzyki raczej na drugim planie. W schemat tak grających głośników faktycznie wpisują się Paradigmy, JBL, jeżeli chcesz trochę muzykalności to Jmlab, mocna rekomendacja dla Elacka, B&W...

To oczywiście tylko moje zdanie.

Pozdrawiam

Groszek

P.S.
Zawsze trzeba słuchać samemu, chociaż zdaję sobię sprawę, że rady na forum mogą zawęzić pole wyboru.

P.P.S.
No i sama nazwa kolumny ( JBL, B&W, itd.) też nie gwarantuje odpowiadającego Ci dzwieku - różnice między poszególnymi modelami danej firmy są olbrzymie - dlatego - TRZEBA SŁUCHAĆ

P.P.P.S
Przemyśl jeszcze wybór - podstawkowe czy podłogowe - przy podstawkach (przy takiej muzyce) może brakować Ci trochę "potęgi dzwięku" i dobrego podparcia w basie...
 
Ostatnia edycja:

bustarga

New member
dziękuję za sugestie... i pomoc, jeśli tylko uda mi się dokonać zakupu podzielę się wrażeniami,

pozdrawiam
 
Do góry