Zestaw stereo do 3000 zł

RayBan91

New member
Witam wszystkich!

Poszukuję sprzętu do pokoju ok. 20m2 :)
Słucham przede wszystkim muzyki elektronicznej, trochę hip-hopu (Depeche Mode, Recoil, Linkin Park, New Order, Pretty Lights, DJ Shadow...) ...jak nadarzy się okazja chciałbym mieć możliwość przekręcenia gałki od głośności trochę bardziej w prawo :) Aktualnie, w starym mieszkaniu mam Pioneera vsx-d514 + Technics SL-PD988 i kolumny Jamo E430 + sub KODA SW-1000. Zmieniarkę oraz subwoofer wydaje mi się, że można zostawić, dodatkowym źródłem dźwięku będzie komputer.

Wzmacniacz, zastanawiałem się nad używanymi:
1. HARMAN/KARDON HK980 ew. 3390/3490
2. Marantz PM7000
3. Jakiś ROTEL może uda się RA-06
4. Cambridge Audio 640 A V2

Kolumny, wolałbym nowe.
Najpierw chciałbym kupić amplituner, żeby mieć punkt odniesienia
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
No raczej z ta zmieniarka. Jezeli tylko mechanika jest w porzadku to nadal kawalek fajnego sprzetu. Mysle, ze ten Harman bylby tu wlasciwym rozwiazaniem. Jako glosniki skoro zostawiasz sub zaproponwalbym ci monitory Kef q1000 lub Qacoustics concept 20.
 

RayBan91

New member
Bardziej myślałem nad kolumnami podłogowymi, czy do suba starczą te monitory, nie będą za słabe? :)
Z tego co czytam to JBL E80, albo E100 będą się nadawały do tego Harmana.
Na allegro są jeszcze używane JBL XTI 100 w dobrej cenie (licytacja od 1600), warto je brać, czy starczą mi JBL XTI 80?
...czy może macie jakieś inne propozycje np. TAGA, albo MONITOR AUDIO?

a co do zmieniarki to po tylu latach jestem pod wrażeniem, że nic jej nie dolega, laser żyleta! :)

P.S. znalazłem na allegro licytację Marantz PM7000 + CD6000 OSE po tuningu. Warto się w niego bawić, czy szukać w tej cenie HK?
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Pod muze ktora sluchasz to mi by bardziej Zensory pasowaly. Jbl to glosniki z zacieciem a tu racze trzeba by ogarnac pelna rozpietosc, New Order i Linkin. Myslalem nawet, zeby ci doradzic Cambridga bo potrafi fajnie zagrac wlasnie w takiej muzie. Wiesz, na twoim miejscu nie lekcewazlbym monitorow, szczegolnie tak zacnych. Ty i tak dolne rejestry bedziesz wspomagal subem a gora i srednica pojdzie z glosnikow. A te Kefy potrafia zagrac pieknie. Do tego fajne stojaki. Miod. Popatrz tez na Klipschy z serii RF. Dobre wyraziste glosniki. Mam wrazenie, ze bardzo niedoceniane. Ja bym zostal przy HK.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Seria kolumn XTi to jedne z najlepszych w historii JBL - jeżeli są sprawne to jest to bardzo dobra propozycja zwłaszcza że seria ES odstaje od nich zdecydowanie

Jeżeli planujesz zakup wzmacniacza Cambridge Audio poszukaj 640 ,640 v2 (version 2 ) jest słabszy od poprzednika - dziwne ale prawdziwe

Jeżeli chodzi o kolumny Monitor Audio obecnie stoją u mnie i grają na 20m2 ciekawy dźwięk jednak te kolumny nie są stworzone do głośnego grania ,jeżeli chcesz odkręcać gałkę wzmacniacza w prawo rozglądnij się za Paradigm albo Magnat serii Quantum ,w przypadku używek dobrym wyborem są starsze kolumny Quadral
 

RayBan91

New member
To postanowione - HK - mój pierwszy typowany i wygląd Harmanów bardzo mi się podoba :)
Te modele z amplitunerem różnią się technicznie od samych wzmacniaczy, będzie słychać różnicę? ...bo tego co widzę to taniej mnie wyjdzie używany 3490, niż 980.
Co do monitorów to faktycznie takie rozwiązanie może być sensowne :) po prostu jest przyzwyczajony do kolumn podłogowych.
Teraz zastanawiam się nad tymi Kef'ami (to jest Q100, nie Q1000, tak?) i Paradigm'ami SE 1, bo Mini/Atom Monitor chyba będą trochę za słabe.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania podstawek pod monitory?

Miałem "przyjemność" kilka mieś. temu posłuchać kolumn podłogowych Magnatów i wydawało mi się, że paleta barw była trochę uboga jak na głośniki za 2000 zł, ale przyznaję się, że nie słuchałem ich monitorów.
 

collider

New member
Bez reklam
Kef Q100 :). Moim zdaniem i pewnie nie tylko wzmacniacz zagra lepiej od radiowzmacniacza. Przy doborze standow najwazniejsza jest podstawa na ktorej stoi monitor. Musi byc taka by ani nie wystawal ani nie byl za maly.
 

RayBan91

New member
Ok, to teraz pytanie o podłączenie głośników, bo widzę, że w HK980 nie ma oddzielnego wyjścia na subwoofer.
Rozumiem, że robię tak jak tutaj:
obrazki.elektroda.pl/3506612500_1392155430.jpg
tylko dokładam jeszcze dwie pary kabli głośnikowy do wolnych gniazd we wzmacniaczu i kolumnach?

Jaki powinien być ciężar stojaków do takich głośników jak te Kef, czy to bez różnicy?
Co do rozmiarów to zauważyłem, że podawany jest również wymiar kolumny wraz z cokołem:

"Wymiary (wys. x szer. x gł.): 870 x 180 x 272 mm
Wymiary wraz z cokołem (wys. x szer. x gł.): 917 x 295 x 312 mm"


który brać pod uwagę podczas wyboru? :)
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
On ma chyba preout i pod to podpinasz suba. Waga standow? Nie ma znaczenia. Chyba, ze masz male dzieci lub kota ;). Jest cos co po przemysleniach mnie lekko niepoki. Ty masz Pionka. Przyzwyczajony jestes do tego brzmienia, skrajnie innego od HK gdzie jest wiecej ciepla i sceny. Pionki graja jak diabel w piecu pali. Skrajne pasma, sa wyrywne. Mam nadzieje, ze nie przestraszy cie brzmienie HK. Jest inne, ale bardzo dobre. A moze jednak cos z Pioneera. Co jak co, ale wzmaki Pioneer robi swietne a brzmieniowo nie bedzie takiego zgrzytu jak z HK.
 
Ostatnia edycja:

RayBan91

New member
Faktycznie, nie zauważyłem :) Jest różnica jak podepnę suba do preout jednym kablem do jednego gniazda we wzmacniaczu, a nie dwoma L+P? (czysto ciekawskie pytanie)
Pionka mam bo "odziedziczyłem go" i jak grał tak grał, a HK słyszałem, ale tylko na szybkich odsłuchach w pokojach w saturnach/media marktach i brzmieniowo przy dobrych kolumnach mnie nie przerażało, wręcz przeciwnie, było to coś nowego, "szerokiego" bez nadmiernego ciepła (jak napisałeś). Chociaż faktycznie, muszę sobie przypomnieć w najbliższym czasie jak to z nimi jest :)

A coś z Pioneer'a mógłbyś mi polecić?

Co do odsłuchu to mam tak, że dużo mi nie daje odsłuch kilkunastu minutowy w sklepie, musiałbym go "ukraść" na pare dni do domu, żeby wyrobić sobie zdanie :)
 
Ostatnia edycja:

RayBan91

New member
Tak, używka.
Rozłożyłem sobie to <1000 na wzmacniacz, >2000 głośniki z podstawkami.

a właśnie jak z tymi podstawkami, Jakiego wymiaru mam szukać? Bo z tego co czytam na zagranicznych forach to podstawki jakie do nich proponują nie pasują wymiarowo do głośników :) Czy maskownica liczy jako ten "cokół", czy to coś innego? ;)
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
W tych pieniadzach to kupisz nowego a30 a gra naprawde przyzwoicie. Jak bys mial farta to nawet z uzywek a50 lub 70 wyciagniesz a to juz bylby full wypas. Ze starych wzmakow, a moze inaczej z poprzedniej generacji bo stereo tak sie nie starzeje to np.Pioneer A-A6MK2.
 

RayBan91

New member
Co do stojaków, to widzę, że można pod własne głośniki sobie zrobić, więc spoko, ale martwi mnie to, że nie ma jakichś mocowań, to normalne? :)
Zlokalizowałem jednego A30 niedaleko mnie, więc jutro się przejadę ze słuchawkami i porównam sobie brzmienie. Na wyższe modele mnie nie stać, a ze znalezieniem używki A-A6MK2 musiałbym się nagimnastykować :) Dzięki za pomoc. Jeżeli bym się zdecydował na Pioneer to będę dalej męczył z głośnikami, czy to KEF'y będą do niego też dobrym wyborem? :)
 

collider

New member
Bez reklam
Normalne. Mozna kupic a czasem sa w zestawie specjalne podkladki antyposlizgowe. Posluchaj najpierw tego Pionka a bedac w sklepie masz okazje podpiac go pod rozne glosniki i samemu na zywo ocenic z ktorymi zagra najlepiej. Odsluch na sluchawkach jest niemiarodajny. Tym sie nie kieruj. Testuj go na glosnikach bo do tego zostal stworzony.
 

RayBan91

New member
Przesłuchałem Pineera A-30 i wypadł najgorzej :) za bardzo "zbity" dźwięk, mało przestrzeni.
Najbardziej podobał mi się DENON PMA-520AE, na równi z Onkyo TX-8020, bardzo fajnie wyrywny, każde z pasm fajnie wybite, nic się nie ślimaczyło, nic nie było przytłumione (wg. mnie).
Słuchałem też Harmana, ale mieli tylko jakiś amplituner 5.1 i za mało było przestrzeni i wydawało się jakby wiedział co robić, ale nie robił tego, wszystko było dziwnie zmieszane, przełknięte i dopiero wyplute na głośniki... mdło, ;)
Słuchałem na Tonsil Mercury c4i i trochę na Canton (nie znam modelu, ale przedział cenowy <1000 za sztukę)

Utwory na których to testowałem bardzo dobrze znałem:
Depeche Mode - "I Fell You" i "In You Room"
DJ Shadow - "Midnight In A Perfect World" i "Organ Donor"
Ten Denon z Tonsilami nawet wystarczały mi bez subwoofera, ale Harman i Pioneer przy PMA-520AE i Onkyo TX-8020 to tragedia!
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Harman to amplituner jak sam napisałeś więc to oczywiste, że zagra gorzej od wzmaka stereo nawet budżetowego. Normalnie wzmak Harmana np. ta 980 to zjada na śniadanie tego Denona. Nie wiem na jakich trybach słuchałeś tych wzmaków np. direct? Czy używałeś loudness, jak były ustawione. Dla mnie Pionek A30 gra lepiej od tego Denona i to nie tylko moja opinia. To porównywalny wzmak z Denonem 720 więc tak naprawdę jestem zaskoczony twoją opinią. Może to kwestia twoich preferencji. Najważniejsze, że zobaczyłeś posłuchałeś i wiesz czego chcesz.
 

RayBan91

New member
Żadne pasma nie były podbite, na Denonie na pewno było włączone loudness. Co powiesz o Onkyo?

A tak nawiasem to jak wróciłem do domu to brzmienie jakie mam z aktualnego sprzętu już mi nie podchodzi :)
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Nawet się nie dziwę. Nie ma co porównywać ampka, szczególnie budżetowego do wzmacniaczy stereo. Nie ta bajka :). Onkyo to tzw. amplituner stereo. Jeżeli podeszło ci jego brzmienie to czemu nie. Jest bardziej uniwersalny od tego Denona.

Przy odsłuchu warto było sprawdzić ustawienie wzmacniaczy i najpier przesłuchać w trybie direct bez dopalaczy a potem z. Bo jeżeli różnie były poustawiane to i efekt końcowy mógłbyć inny.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Amplituner Harman 3390 zjada nie jeden wzmacniacz budżetowy - ma co prawda wadę, ale o tym za chwilę

Największą zaletą jest neutralność , temperatura barw jest ustawiona na zero (brzmienie ani nie jest zimne (kliniczne), ani ocieplone) ,niby nic w tym dziwnego ale 99% wzmacniaczy budżetowych tego nie potrafi .Zastrzeżeń nie można mieć ani do stereofonii ,ani do dynamiki .Ogólnie dźwięk jest dokładny i szczegółowy co ciekawe nie dzieje się to przez rozjaśnienie ,wysokie tony są dźwięczne i nośne .Nic nie kłuje i nie drażni
Jedynym problemem jest bas - ten amplituner 'nie łapie" dwóch najniższych oktaw, nie jest to zbytnio uciążliwe (szczególnie w przypadku średnich kolumn ) ,ale puryści pasma będą się czepiać .Gdyby nie to, byłby to wręcz idealny klocek

Może już czas skończyć powielać te bzdury o automatycznej wyższości wszystkich wzmacniaczy stereo nad amplitunerami
 
Do góry