Loudness War czyli obecne brzmienie muzyki

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie a dlaczego stare wersje plyt byly nagrywane z nie wykorzystaniem calej dynamiki CD? Zostawalo jeszcze troche miejsca do maksymalnego poziomu 0db gdzie dzwiek zaczyna sie przesterowywac? Przeciez za pomoca normalizera mozna podbic cale pasmo tak aby najglosniejsze fragmenty obijaly sie "o sufit" na wykresie i wtedy otrzymujemy glosniejsze nagranie ale zachowujac oryginalna dynamike.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Jeśli chodzi o stronę, to oczywiście wszyscy o tym wiedzą, że można sobie posortować wyniki klikając na wybrany parametr i wtedy mamy listę "kwiatków" z DR 0 albo, jeśli szukamy tych najlepszych albumów te z najwyższym DR czyli w tym momencie 23 i jest to The Smudge i album Breakfast Wolf z 2012 roku.

Można też samemu sobie sprawdzić swoje płyty i pliki instalując wtyczkę do foobara2000.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No ale co to ma wspolnego z moim pytaniem ? ;) Btw. ostatnio nabylem 2 CD Megadeth i jeden Iron Maiden z DR ok 8 i wg mnie to brzmi dobrze, mnie osobiscie nie przeszkadza. Mam stara wersje Rust in peace z DR 13 i dla mnie tamto wydanie gra slabo, duzo rzeczy nie slychac a brzmienie jest bardzo wyprane.

Stara wersja DR13: http://www.youtube.com/watch?v=yLfX9k_ddT8
Remaster DR8: http://www.youtube.com/watch?v=kAzWw7tMQm4
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
zakres dynamiczny to nie jest jedyny parametr ktory mowi o jakosci.
nawiasem mowiac uwertura "rok 1812" Czajkowskiego ma ekstremalny zakres dynamiczny tylko dlatego ze w pewnym momencie wybuchaja armaty, co nic nie mowi o reszcie utworu.
 

Lemil

Banned
Możesz sobie poszukać bardziej wyczerpujących definicji, w każdym razie RMS to powiedzmy taka średnia moc czy głośność, a peak określa maksymalny poziom szczytowy sygnału. To w teorii. A w praktyce?

Nagrania poddawane kompresji definitywnie brzmią inaczej niż takie nagrane czysto. Tylko kto zdaje sobie sprawę z tego, jak brzmi taki "czysty" nie poddany kompresji itp. zabiegom? Najłatwiej się nakierować na dobry kierunek słuchają starych polskich winyli. Takich z nagraniami polskich wykonawców z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych. Moim zdaniem np. płyta Perfectu Perfect jest całkiem dobrym przykładem na dobry dynamiczny dźwięk. UNU też :) Co wy na to? Bo ja na to - kupujcie stare winyle!
 

miras19

New member
mam pytanie,

do tematu Melodika BL30 czy ktoś zna wymiary podstawy? Mam wnęki ok 26cm po każdej ze stron, czy mi te kolumny wejdą?

oraz jaki Amplituner do tych Kolumn?

dzięki.
 

MarcinGD

New member
Ale, ze takie wstawienie kolmun to Twoj sposob na walke z Loudness War ? Moze i to pomoze jak je tam udusisz. Glosniki zeby dobrze graly musza miesc na okolo wolne miejsce, jak chcesz je gdzies wciskac to juz lepiej bylo kupic jakies plastikowe glosniki w MM.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Napisz do krzysiek1980, ma Oli30 (teraz to BL30) to Ci sprawdzi szerokość podstawy. Ja mam większy model Oli40 (BL40) i podstawa ma w najszerszym miejscu 27cm więc w BL30 będzie pewnie poniżej 26cm. Tylko z drugiej strony tak jak pisał MarcinGD nie za dobrze będzie jak kolumny będą wciśnięte we wnękę. Zrzuć zdjęcie.
A do jakiej kwoty amplituner? I czy ma byś stereo czy kina domowego?
 

Lemil

Banned
Ciekawostka. Pewien magazyn dodaje do recenzji płyt ich pomiar DR

image.jpg
 

3echo

Member
Bez reklam
Ja wolę kupić jakąś starszą płytę używkę jak zremasteryzowaną,a przed zakupem odwiedzam stronkę podaną w temacie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No tak ale remastery poza gorsza dynamika, choc moim zdaniem sporo zalezy od EQ bo jedna plyta DR8 gra fajnie a innej sie nie da sluchac maja tez odszumione brzmienie itd. Wiesz jaka technologia byla w latach 70-80 tych a jaka mamy teraz.
 

3echo

Member
Bez reklam
Zobacz jaki DR mają winyle i to słychać nawet jak sobie ściągniesz FLACA z Vinyl Rip.
Ostatnia płyta Faith no More to prawie sama średnica co mnie nie zachwyca.Wcześniejsze choć nagrywane ponad 20 lat temu to jakoś nie męczą.
Też zależy pewnie od rodzaju muzyki i sprzętu audio na którym się słucha

Wysłane z mojego GT-I8200 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Widzę, że temat odżył. Na tyle, że sam zacząłem analizować swoje zbiory w kontekście Loudnes War.

Rzeczywiście, patrząc na listę Album list - Dynamic Range Database na różne sposoby, można wyciągnąć parę wniosków.
Na przykład ewidentnie widać, po pomiarach, że jednak najlepsze realizacje nagrań znajdziemy na vinylach. Ale i tu nie jest to regułą, jak również to, że większość dobrych nagrań miała miejsce w latach 80-tych. Rozmawiałem też o tych sprawach z kolegą, który powiedział mi, że jest nowy trend nagrywania. Muzycy zaczynają nagrywać w studiach nagraniowych wykorzystując technikę analogową.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
3echo ja wiem jaki DR maja winyle, wszystko sie zgadza ale dynamika to jedno a EQ to drugie. Jesli obie rzeczy sa kiepskie a tak jest na obecnych plytach CD, które poza spora kompresja maja tez podbity wysoki srodek to mamy wlasnie jazgot.

Co do winylów to one nie maja takiej kompresji nie dlatego, że byly nagrywane dawno czy dlatego, że ich producenci dbaja o nasze uszy. Fakt ten wynika z ograniczen samego winyla i masteringu materiału.
 
Do góry