Co jest lepsze do zestawu stereo: końcówka mocy czy wzmacniacz?

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dylemat jest taki:
Kupuję amplituner KD i wzmacniacz stereo do muzyki lub
Kupuję amplituner KD i końcówkę mocy - podobno w tym rozwiązaniu ustawienia dźwięku ustawiam w amplitunerze natomiast końcówka mocy przekazuje na stereo.
Jak myślicie?
 

collider

New member
Bez reklam
A o jakim budżecie mowa? Bo może się okazać, że sumując kupisz amplituner KD z bardzo dobrym stereo.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja bym wolał wzmacniacz stereo. Wtedy możesz pominąć amplituner. Jak kupisz końcówkę mocy to przedwzmacniacz będzie z amplitunera i to może stanowić ograniczenie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zależy od konstrukcji wzmacniacza ,ale ogólnie końcówka mocy będzie lepszym wyborem .W przypadku końcówki jest 100% separacja kanałów ,moc deklarowana jest zazwyczaj mocą wyjściowa ponieważ nie ma znaczenia czy jeden kanał jest obciążony czy dwa , z czasem można dokupić jeszcze jedna zmostkować co spowoduje podwojenie mocy

Na samej końcówce mocy można zrobić hi-endowy system i nie potrzeba ani amplitunera ,ani przedwzmacniacza ,trzeba źródło np.CD ze zmiennym poziomem wyjściowym ,uzyskuje się wtedy bardzo wysoką jakość dźwięku gdyż skraca się ścieżka sygnałowa
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki przemko77 to bardzo dobra fachowa odpowiedź. Końcówka mocy to ma być: Advance Acoustic X-A160
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli co jest nie tak?
Mózg mi pęka. Nie dość, że w pracy wieczny kocioł to jeszcze z tym sprzętem taki problem :(
 

yahimo

New member
Zależy od konstrukcji wzmacniacza ,ale ogólnie końcówka mocy będzie lepszym wyborem .W przypadku końcówki jest 100% separacja kanałów ,moc deklarowana jest zazwyczaj mocą wyjściowa ponieważ nie ma znaczenia czy jeden kanał jest obciążony czy dwa , z czasem można dokupić jeszcze jedna zmostkować co spowoduje podwojenie mocy

Właśnie stoje przed takim samym dylematem, czym musi się charakteryzować wzmacniacz aby przy połączeniu z amplitunerem bez przepinania kabli mógł pracować jako wzmacniacz a nie końcówka mocy(w takim przypaku ampli będzie przedwzmacniaczem a co za tym idzie ograniczeniem całego systemu - przynajmniej tak mi się wydaje)

Upatrzyłem sobie CambridgeAudio851A, po dzisiejszym odsłuchu okazało się że może pracować tylko jako przedwzmacniacz (z moim AV yamaha1010), zaproponowano mi Marantza KI Pearl Lite który w moim systemia będzie grał jak prawdziwy wzmacniacz. Czy ten marantz to rzeczywiście jedyne rozwiązanie??
 

Pap76

New member
Witam,

Odgrzewam nieco temat, powodowany własnym dylematem.
Posiadam amplituner Denon DRA-95VR. Swego czasu wysoki model i ma całkiem niezłe parametry: DENON/COLUMBIA DRA-75VR. (mój jest 95VR -> lepsze wyposażenie, nieco większa moc i już nie pamiętam może S/N).
W odsłuchu spisuje się bardzo dobrze. Co prawda nazwałbym go trochę "krzykliwym" przy wyższych poziomach głośności, ale podobno amplitunery tak mają - totalny brak "kultury" ;-)
To czego mi brakuje to scena, separacja instrumentów i trochę kultury.
I moje pytanie.
Czy jak rozepnę go z tyłu (amdenon029_zps606f8e34.jpg Photo by joannamarszalek | Photobucket) i podłączę do niego końcówkę mocy (np Arcam alpha 8P), to "dostanę to czego chcę?

Zastanawiam się własnie czy muszę szukać dobrego wzmacniacza, czy wystarczy mi dobra końcówka...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie sądzę aby podłączenie końcówki mocy dało rezultaty które oczekujesz ,do tego Arcam Alpha jest dość starym klockiem
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno wzmacniacza
 

Pap76

New member
Nie sądzę aby podłączenie końcówki mocy dało rezultaty które oczekujesz ,do tego Arcam Alpha jest dość starym klockiem
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno wzmacniacza

Też mi się tak wydawało, ale zapytać nie szkodzi ;-)
Przymierzałem się do Arcama Alpha 9 (integra) lub Marantza 7000 (to taniej i "nowiej" ;-) - może tylko (podobno) trochę gorzej...

No chyba, ze masz jakieś inne typy...

Mi po głowie chodził też Harman HK 980, ale dużo za niego chcą i straszny "ścisk" na aukcjach ;-)))
Podłaczałem też starą Aiwę XA-008. {Pojawiła się przestrzeń wgłąb i pewien rozmach (podejrzewam, że właściwy wzmacniaczom, w porównaniu do amplitunerów), ale dynamika siadła strasznie, zamuliło i... co będę pisał. Niby trochę lepiej, ale nie w "tę stronę" ;-)))
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Harman HK 980 jest dobrym klockiem .....ale budżetowym ,więc jeżeli się już porywasz na wzmacniacz kup coś lepszego ,Marantz 7000 wydaje się lepszą propozycją
Tak na marginesie w cenie tego Marantza masz końcówkę mocy Exposure lub Roksan Candy K2 .W ogóle jeżeli chcesz się "rozwijać " końcówka mocy jest lepszym wyborem szczególnie w przyszłości ,potem dokupujesz przedwzmacniacz i masz super zestaw - lepszy niż wzmacniacz zintegrowany jakby jednak wrażeń było mało i chciałbyś osiągnąć S -klasę dokupujesz jeszcze jedną taką samą końcówkę mocy ,mostkujesz i wtedy jedna końcówka przetwarza jeden kanał ,moc wzrasta dramatycznie podobnie jak i jakość dźwięku
 

Henry

Active member
Bez reklam
Czego oczekujesz po dołożeniu do amplitunera wzmaka bądź końcówki?

Ja dzisiaj trochę posiedziałem w jednym z salonów i odsłuchałem kilka połączeń
- SR7009+MM7025
-SR7009+PM8005
i samo PM8005
Z tych wszystkich połączeń w stereo najlepiej brzmiał sam wzmacniacz i wzmacniacz spięty z amplitunerem. Posłuchaj gdzieś takich połączeń, wtedy będziesz miał odpowiedź co wybrać ;)
Od siebie jeszcze dodam, że ja utwierdziłem się w przekonaniu, że jeżeli ważniejsze jest dla mnie stereo niż KD, to kierunek z dokupieniem wzmacniacza jest jak najbardziej słuszny.
Dla mnie KD jest jedynie dodatkiem ;)

Dla uzupełnienia dodam, że odsłuchiwałem na Bostonach A360, i zupełnie niepotrzebnie na Dali Ikon 6 oraz Focal Aria 926.
Niepotrzebnie, bo brzmienie tych ostatnich mnie po prostu zauroczyło, a Ikony pokazały pazura w połączeniu z samym wzmakiem, podpięte pod sam ampli grały niewiele lepiej od moich Bostonów ;)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nigdy jakoś nie miałem okazji posłuchać porządnie kolumn Focal-a. Jak się trafi kiedyś okazja to chętnie odsłucham. Czyli potwierdza się, że nie ma jak wzmacniacz stereo :) Rozważałem swojego czasu zakup MM7025 to mojego amplitunera, ale jednak poszedłem we wzmacniacz.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ja się własnie utwierdziłem, jak ma być stereo to musi być wzmacniacz, a jak kino, to może być końcówka.
Co do Focali, to jest na dzień dzisiejszy mój top of the top ;)
Najpierw wymiana elektroniki, a później odkładanie kasy na kolumny, wykonanie, brzmienie- bajka :)
 

werf

Active member
Bez reklam
Ja się własnie utwierdziłem, jak ma być stereo to musi być wzmacniacz, a jak kino, to może być końcówka.
Co do Focali, to jest na dzień dzisiejszy mój top of the top ;)
Najpierw wymiana elektroniki, a później odkładanie kasy na kolumny, wykonanie, brzmienie- bajka :)

Witam w klubie Pamiętaj że elektronika min 2x100
 

popej

New member
Najpierw wymiana elektroniki, a później odkładanie kasy na kolumny
Od razu odłóż na kolumny forsę, którą chcesz wydać na wzmacniacz. Wymienianie elektroniki to takie złudzenie, że coś się poprawia, bo w porównaniu do kolumn, elektronika jest perfekcyjna.

Ludzie się fascynują sprzętem i będą ci doradzać różne fajne zakupy. Ale jeżeli chcesz wydać pieniądze najbardziej efektywnie, to inwestuj w kolumny, bo to element, który najtrudniej zrobić, który faktycznie ma własne brzmienie i który najbardziej wpływa na końcowy efekt.
 
Do góry