Różnica 1080i a 1080p - Philips 37PF9830

basil102

New member
Witam,

Podpytywałem o tą kwestię w temacie o Philipsie, ale niestety przepadł gdzieś bez śladu.

Sugerując się Waszymi radami ( o ile mnie pamięć nie myli, m.in. Janunia ), że rozsądniej chyba będzie kupić przyszłościowo LCD z matrycą Full HD zainteresowałem się nowym produktem Philipsa - 37 PF9830. Poszukałem trochę informacji w necie i dowiedziałem się m.in., że 32" wersja dostała wyróżnienie What HiFi za najlepszy ekran LCD roku 2005, ale również znalazłem niestety informacje, że ekran nie radzi sobie z sygnałem 1080p a obsługuje jedynie 1080i.
Napiszcie proszę, jaki ma to wpływ na jakość obrazu ( czy w ogóle zauważę różnicę ), czy brak obsługi tego sygnalu może się okazać dokuczliwy w przyszłości ( telewizja HDTV ).
Czy konkurencja produkująca LCD z matrycą Full HD też ma takie ograniczenia, czy też po raz kolejny Philips "zapomniał" o jakimś aspekcie swoich telewizorów?

Dziękuję i pozdrawiam

Rafał
 

pmcomp

New member
basil102 napisał:
znalazłem niestety informacje, że ekran nie radzi sobie z sygnałem 1080p a obsługuje jedynie 1080i.
Napiszcie proszę, jaki ma to wpływ na jakość obrazu ( czy w ogóle zauważę różnicę ), czy brak obsługi tego sygnalu może się okazać dokuczliwy w przyszłości ( telewizja HDTV ).

Jeżeli tak jest naprawdę, w co aż mi się nie chce wierzyć, to ... dziwna sprawa. Jeżeli jest to matryca 1920x1080 natywna, to nie widzę żądnego uzasadnieniea, dlaczego ma nie wyświetlać 1080p.

Być może nie potrafi przyjąć (i dlatego wyświetlić) sygnału 1080p po DVi albo HDMI, bo tak kiedyś było. Natomiast powinien przyjąć 1080p po componencie.

Najlepiej sprawdzić samemu.

Pozdrawiam
 

TOmeKK

New member
Nie sprawdzałem czy Philips 37'' 9830 nie odbierze 1080p, ale cytowałem na forum pewnego Angola, który to mu zarzucił.
32'' z nagrodą od czasopisma - nie jest full HD, inny panel, ale też z LG.

Nikt nie nadaje w 1080p, ale konsole, nagrane filmy i upscalery tak chodzą. Tak, że kupowanie panelu full bez funkcji progressive w 1080 jest pewnym ograniczeniem.

Philips ma w przyszłym roku wprowadzić scanning backlight którego tutaj nie wprowadził, tym razem nie zapomniał, ale sie wycofał. Może warto poczekać do przyszłego roku. Maja być też inni z 37'' full HD.

Pozdr.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Potwierdzam słowa TOmKKa. 32" nie jest full HD. Ma matrycę 13xx x 7xx. Full HD 1920 x 1080 są tylko 42" i 37" z tej serii.
Czaję sie też na tę 37-kę.
Panowie - może szerzej o tym backlighcie bo to dla mnie nowa informacja.
 

basil102

New member
lcd 32

Witam ponownie,

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Wiem, że 32" nie jest Full HD, pisałem jedynie, że dostał nagrodę.
Wygląda jednak na to, że 37" jest trochę "oszukanym" HD.
Poczytałem www.avforums.com i znalazłem:

Originally Posted by Morris Schæffer
Although this isn't a 1920 X 1080P screen, only 1920 X 1080i, is it still worth buying this one over Sony's V series which has a max resolution of 1366 X 768?

Speaking solely in terms of picture clarity and detail of course.


It *is* a 1080p screen, it just doesn't take 1080p inputs. All incoming signals have to be scaled to 1920 x 1080p.

Wynikałoby z tego, że LCD nie przyjmuje sygnału 1080p, a jedynie sygnał 1080i, ale jeśli jest to technicznie mozliwe (?? ) skaluje go za pomocą wewnętrznego scallera do 1080p.

Powiedzcie, czy to jest w ogóle możliwe, czy Angole opowiadają bzdury?

Pozdrawiam

Rafał
 

tuptus55

New member
basil102 napisał:
It *is* a 1080p screen, it just doesn't take 1080p inputs. All incoming signals have to be scaled to 1920 x 1080p.

Wynikałoby z tego, że LCD nie przyjmuje sygnału 1080p, a jedynie sygnał 1080i, ale jeśli jest to technicznie mozliwe (?? ) skaluje go za pomocą wewnętrznego scallera do 1080p.

Powiedzcie, czy to jest w ogóle możliwe, czy Angole opowiadają bzdury?

Pozdrawiam

Rafał
Zapytałbym oficjalnie Philipsa jak to jest? I czy np. przez komponent jednak nie przyjmie 1080p?
 
A

Anonymous

Guest
1080p nie obsługuje ani po DVI ani po komponencie. Tak to wynka przynajmniej z instrukcji i z opinii innych. Swoją drogą w tej chwili nie ma w Polsce przystępnych cenowo paneli full HD. Na zachodzie są 37" monitory o dziwnych nazwach np Wetsinghouse które mają 1080p.
 
Do góry