Grafika UHD na twoim TV - Nvidia GTX 1080. Oj warto! A ty w jakiej grasz rozdzielczości?

geforce_gtx_1080_3qtr_front_left.png
O ile same wyświetlacze Ultra HD zadebiutowały już dawno temu to cały czas mamy bardzo ograniczoną ilość dostępnych dla nich źródeł. Serwisy strumieniowe 4K tak naprawdę nie zbliżają się jakością do wydań na płytach. Telewizja? Ciągle jeszcze raczkuje i to raczej ta satelitarna. Jak zatem możemy wykorzystać swoje ekrany? Odpowiedź jest prosta ale nie tania. Geforce GTX 1080 - karta graficzna pozwalająca na zabawę w rozdzielczości 4K.

geforce-gtx-1080-background.jpg



Dla zastanawiających się po co komu Ultra HD w grach, odpowiedź jest i jest bardzo prosta. Przyrost jakości wg mnie jest dużo wyższy niż w przypadku przejścia z FullHD na UHD w kategorii filmów. Główną przyczyną jest sama struktura generowania grafiki gier komputerowych. Im niższa rozdzielczość tym bardziej widoczne ząbkowanie krawędzi. Tak wiem, są sposoby na wygładzanie krawędzi takie jak AA i to kilkukrotny, jednak dużo lepszym wyjściem jest podbicie rozdzielczości i ewentualnie dodatkowe ich wygładzanie. Dopiero gdy po raz pierwszy zobaczyłem FHD vs UHD na 55" ekranie uświadomiłem sobie, że o ile w przypadku filmów nie jestem w pełni przekonany do przesiadki na 4K to w przypadku gier w 100%. Dostrzegli to także konsolowi gracze ale czy aby na pewno? Sam także jestem posiadaczem konsol i uważam je za bardzo wygodne rozwiązanie, jednak jeśli ktoś liczy na najwyższą jakość obrazu to niestety zarówno Sony jak i Microsoft nie pozostawiają wyboru. Choć ostatnimi czasy Sony zauważyło, iż gracze poszukują źródeł UHD to niestety nowe stare PS4 oferuje jedynie sztuczne podbicie do UHD w najważniejszych tytułach. Microsoft? Jego konsola obsługująca 4K ma dopiero się pojawić ale raczej nie oszukujmy się. Jeśli Pierwsza karta graficzna dająca możliwość gry w 4K kosztował na starcie ok 3500zł to konsola za 2000 albo będzie miała bardzo obcięte efekty środowiskowe albo będzie jak w przypadku Sonego stosowała upscaling.

Dla kogo?

Jeśli jesteś zawodowym graczem chcącym osiągać niebotyczne wyniki w rozgrywkach online, to już z założenia nie korzystasz z telewizora jako wyświetlacza. Opóźnienie wejścia, czy czas reakcji matrycy w monitorach dla profesjonalnych graczy nie mają odzwierciedlenia w żadnym egzemplarzu TV. Tacy gracze nawet nie spoglądają na duże ekrany. Jeśli jednak jesteś kinomaniakiem i masz duży ekran to wg mnie jak najbardziej warto! Wiedźmin 3, GTA 5 - już samo zwiedzanie lokalizacji pozwala w pełni poczuć klimat tamtych miejsc. W połączeniu z dźwiękiem surrround robi to tak wyśmienicie, że żaden zestaw PRO gracza nie zbliża się doświadczeniem nawet na kilometr. Jeśli więc poszukujecie tego specjalnego cyfrowego doświadczenia koniecznie sprawdźcie jak wyglądają wasze ulubione tytuły w rozdzielczości 4K na wielkich ekranach zamiast na monitorach. Marzy mi się aby jakikolwiek producent telewizorów w końcu wziął się w garść i wypuścił duży ekran 4K z technologią Gsync i odpowiednio niskim zarówno Input lagiem. A Wy? Gracie na swoich zestawach kina czy tylko ograniczacie się oglądania?

15451d1499171384-nvidia-partnerstwo-4k-gtx-1080-czesc-naszej-maszyny-testowej-nvidiagtx_banner.jpg
 
Zgadzam się z każdym zdaniem. Nic dodać nic ująć.
Szczególnie z porównaniem, a pisałem o tym wiele razy, jak przesiadka z FHD na UHD w przypadku TV, a to samo w przypadku PC. Tutaj wrażenia są bez porównania lepsze i ten przyrost o wiele bardziej zauważalny.
Dlatego polecam każdemu, ja co prawda zawodowym graczem nie jestem, ale jak wspomniał Kolega, już samo zwiedzanie w GTA w wysokich detalach i rozdziałce robi ogromne wrażenie. Jest też cała masa innych zastosowań gdzie docenimy jakość wyższych rozdzielczości.
 
Microsoft? Jego konsola obsługująca 4K ma dopiero się pojawić ale raczej nie oszukujmy się. Jeśli Pierwsza karta graficzna dająca możliwość gry w 4K kosztował na starcie ok 3500zł to konsola za 2000 albo będzie miała bardzo obcięte efekty środowiskowe albo będzie jak w przypadku Sonego stosowała upscaling.
Nikt jeszcze nie podał oficjalnej ceny nowego Xboxa. Nie podano nawet oficjalnej jego specyfikacji, więc moim zdaniem za szybko na takie gdybanie.
 
Problem dzisiejszych Gpu jest nadal zbyt niska wydajność w uhd, w wiedźminie 3 gtx 1080 nie jest w stanie nawet utrzymać 40fps. Oczywiście są gracze którym 30fps wystarcza ale w świecie pc 60fps to przyjęte minimum w standardzie więc czekamy na 1080ti i Volta. Myślę że dopiero Volta pozwoli komfortowo grać w uhd na PC.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Znam takich co nie są zawodowymi graczami, a lubią mieć dobre maszynki z odpowiednimi komponentami żeby cieszyć się grami w wysokich detalach.. to kwestia wg mnie kto co lubi,a nie czy jest się zawodowym graczem.. chyba nie trzeba być koniecznie zawodowo "didżejem" żeby mieć fajny zestaw w stereo..
 
Zobaczymy jak to wyjdzie w Xboxie Scorpio bo z zapowiedzi ma być mocniejszy o 5 teraflopsów od Xone.

Grałem u znajomego w Wieśka 3 w 4k na tv 60' i przyznam, że wyglądał obłędnie.
 
To prawda ;)
Kiedyś podobna sytuacja była z "Crysisem" z 2007r. gdzie najnowsze karty graficzne wychodzące w tym czasie,dostawały sporej zadyszki ;-)
 
Pamietam, crysis na wiele lat ustawił poprzeczkę wysoko. To gra jedyna w swoim rodzaju 😎

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Wtedy wypuszczą jeszcze bardziej wymagające pod względem wydajności gry i interes sprzedaży podzespołów komputerowych,dalej będzie sę kręcił ;)

Dokładnie Kolego i taki dzisiaj kupiony fajny komp za dwa lata dla prawdziwego gracza już jest normalnym kompem..

Ps. też w tą gierkę pogrywałem mam na myśli 3-jkę.
 
Jak wypuszczą jeszcze bardziej wymagające pozycje, to znaczy, że są lepsze - wizualnie. Nie mam nic przeciwko. To się nazywa postęp.
Kto chce, niech siedzi na 1080p i średnich detalach.
Ja chce widzieć za 5-10 lat to co nam się śniło za małolata.
Czyli ultra realistyczną grafikę, chociaż to co już jest często wygląda rewelacyjnie, a jak do tego jest dobra treść (bo nie samą grafiką człowiek żyje), to mamy ideał.
Zabawa w PC jest droga i nie ma co się czarować.
Sama karta to już cena przyzwoitego ampli, a gdzie reszta.
 
Piramida chodzi o optymalizacje, najlepszym przykładem failu jest Assassin's Creed Unity, gra miała tyle bugów, że chyba samo studio, które ją wypuściło było w szoku:D

Gta V fajna gra, lubiła chrupnąć na Xonie, jedyne czego żałuję to że nie miałem znajomych żeby pograć drużynowo, musiałem z jakimiś durniami się męczyć.
 
Do góry