Sony Playstation 3 - test, recenzja, opinie użytkowników.

ps3_title.jpg

Mało kto wierzył iż w naszym kraju HDTV zadebiutuje tak szybko i w dodatku z taką siłą. Większość osób twierdziła, że być może będziemy musieli czekać z 5 lat, a może i więcej aby ujrzeć pierwsze produkcje w systemie wysokiej rozdzielczości. Tymczasem za sprawą satelitarnych platform cyfrowych, oraz nowych konsol do gier możemy za (w miarę) rozsądne pieniądze korzystać z dobroci High Definition.

Na tę chwilę wielu z nas czekało w wielkim napięciu, europejski debiut konsoli nowej generacji i dostępnego cenowo odtwarzacza blu-ray w jednym. Niestety zgodnie już z tradycją premiera na starym kontynencie odbyła się ze sporym opóźnieniem w porównaniu do innych liczących się kontynentów. Ale nie przestańmy już gadać bo oto jest Sony PLAYSTATION 3.

Nie będziemy się rozwodzić nad specyfikacją techniczną, napisano już na ten temat wiele "poematów", wiadomo iż w konsoli drzemie duży potencjał multimedialny, a my sprawdzimy jak przedstawia się on w dniu premiery.

playstation3_2.jpg

playstation3_3.jpg

Czarne pudełko o stosunkowo sporej wadze otworzyliśmy bez żadnych problemów (cóż za sukces ;)). Zawartość została poprawnie spakowana, konsola przed porysowaniem chroniona jest specjalną pianką a pozostałe komponenty jak pad, oraz kable zapakowane w oddzielne foliowe torebki. Nasze pierwsze spostrzeżenia na temat wyglądu były podobne, konsola na pierwszy rzut oka robi bardzo pozytywne wrażenie, jednak po chwili to co na początku nas zachwyciło, zaczęło nas lekko niepokoić. Mianowicie gabaryty, oraz rodzaj plastyku z jakiego została zrobiona konsola.

playstation3_4.jpg

playstation3_6.jpg

Wymiary w porównaniu do konkurencji wypadają podobnie, jednak jednostka po pewnym czasie wydaje się duża, na szczęście konstruktorzy przewidzieli 2 sposoby korzystania z konsoli - poziomy oraz pionowy - co daje pewne pole manewru przy ustawianiu sprzętu w pobliżu telewizora. Drugą bardziej intrygującą kwestią jest materiał, z którego składana jest PS3. O ile do jakości użytych materiałów nie ma żadnych zastrzeżeń, o tyle z praktycznością użytkowania ma to bardzo mało wspólnego. Prawie cała obudowa zrobiona jest z tworzywa o wysokim połysku, który robi wielkie wrażenie do póki nie zaczniemy używać naszej zabawki. Nawet najdrobniejszy kontakt naszych dłoni z powierzchnią konsoli zostawia na niej ślady. Po podłączeniu wszystkich kabli wyglądało to średnio estetycznie. Lecz niestety to nie koniec, tylko po 3 godz testów obudowa zdążyła "przyciągnąć" do siebie znaczną ilość kurzu, którego usuwanie nawet bardzo delikatną, miękką szmatką potrafi zostawić ślady. Jeżeli jednak będziemy dobrze dbali o naszą konsolę to wg mnie będzie potrafiła robić spore wrażenie na nieznajomych :)

playstation3_5.jpg

Jeżeli poruszyliśmy już kwestię estetyki wyglądu to warto zauważyć duży plus, którym jest bardzo cicha praca zarówno samej konsoli, jak i zamontowanych w niej napędów (HDD i blu-ray). Xbox 360 wypada na tym polu dużo słabiej.

Czego zabrakło w pudełku od konsoli HD??? Jeżeli by zadać takie pytanie przed premierą komuś zainteresowanemu kupnem danego produktu, to chyba w życiu by się nie domyślił... więc w pudełku konsoli nowej generacji, nastawionej na najlepszą grafikę w HD brakuje... kabla dzięki któremu będziemy mogli taką uzyskać jakość HD (i to w konsoli, która kosztuje prawie 2 razy więcej od konkurencji).

Nie zapomniano na szczęście o cyfrowym wyjściu audio, którym w tym przypadku jest wyjściem optycznym, dzięki któremu bez problemu będzie można wysłać sygnał do zewnętrznego amplitunera.

Nowo zaprojektowany kontroler z systemem SixAxis zamiast (?) wstrząsowego ma dostarczyć nowych emocji podczas grania, wszystko za sprawą specjalnego czujnika który wykrywa ruchy w sześciu płaszczyznach. Od razu zauważę iż na razie nie ma tytułu dedykowanego temu systemowi (owszem można korzystać w najróżniejszych tytułach ale nas nie ujęło to na tyle abyśmy zachwycali się tym rozwiązaniem). Pad jest lekki z wbudowaną baterią, którą można naładować tylko poprzez podłączenie z konsolą kablem USB. Zauważmy, iż w przypadku uszkodzenia baterii trzeba będzie wymienić najprawdopodobniej cały pad.

playstation3_7.jpg

playstation3_8.jpg

Z przodu brak tacki (zastosowano metodę "wsysania" :)), porty USB oraz czytniki kart pamięci (SD, memory stick, CF), z tyłu wyjście A/V, HDMI oraz optyczne. Tak wygląda całość.

Esencja PS3?

playstation3_13.jpg

Po uporaniu się ze wszystkimi kablami (raptem było ich aż 4 ;)) wzięliśmy się za testowanie głównej istoty konsoli do gier czyli... tak idziecie bardzo dobrym tokiem myślowym :)

playstation3_9.jpg

playstation3_10.jpg

playstation3_11.jpg

playstation3_12.jpg

Pierwsze uruchomienie konsoli nie powinno przysporzyć nikomu problemu. Po wybraniu języka PLAYSTATION sam(a) potrafi wykryć odpowiednie ustawienia obrazu. Menu jest bardzo dobrze skonstruowane, przejrzyste i intuicyjne, nie ma problemu z długim szukaniem interesujących nas opcji. Jeżeli ktoś miał przyjemność korzystać z przenośnej konsoli Sony PLAYSTATION PORTABLE nie będzie miał problemów także tutaj, ponieważ menu zostało praktycznie żywcem skopiowane z mniejszego "brata". Po dodatkowym ustawieniu źródła dźwięku (zmieniliśmy z HDMI na wyjście optyczne) przeszliśmy do właściwszej części testu.

playstation3_rr.jpg

playstation3_rr1.jpg

Na początek przestrzegam przed jakimkolwiek kontaktem z grą Ridge Racer 7, szkoda czasu aby opisywać to nieporozumienie, ponieważ nie jest to gra, tylko jak mniemam zapychacz, który miał zwiększyć ilość dostępnych tytułów w Europie podczas premiery.

Po przetestowaniu kilku mniej i bardziej znanych tytułów nie doznaliśmy szoku jakości zarówno grafiki jak i miodności (miodność - przyjemność z grania) oglądanych przez nas gier. Spodziewaliśmy się także krótszego, a miejscami sporo krótszego czasu wgrywania się gier.

virtuafighter.jpg

playstation3_vf.jpg

playstation3_vf1.jpg

Np Virtua Fighter V - jest dobrym tytułem i niestety nic więcej, szczególnie jeśli patrząc na oprawę graficzną i dźwiękową, jakby poprzednia część po małym liftingu - spodziewałem się dużo więcej.

Na odsiecz rusza Def Jam Icon, którego grafika oraz przyjemność z gry jest dużo lepsza od reszty premierowych pozycji, a do tego celująco zgrana z dźwiękiem. Lecz identyczny efekt możemy uzyskać na prawie połowę tańszym Xbox'ie 360.

Czy tak wielce oczekiwany produkt nie ma podczas premiery czegoś co może nas na dłużej przykuć do ekranu???

motorstorm.jpg

Na szczęście jest z nami Motorstorm! Intro robi bardzo duże wrażenie i pokazuje, że poprzednie tytuły to był jedynie przedsmak. Dźwięk Dolby Digital zarówno we wstępie jak i w samej rozgrywce buduje świetny klimat. Jest to zdecydowanie ta gra, która potrafi "wciągnąć". W pewnych chwilach mamy problemy ze stwierdzeniem czy to jest animacja czy film :bober:. Widać iż w tej konsoli drzemie bardzo duży potencjał i pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na lepiej zoptymalizowane tytuły.

playstation3_ms.jpg

playstation3_ms1.jpg

playstation3_ms2.jpg

playstation3_ms3.jpg

Szczególnie Panom (i Paniom?) z Sony przydałoby się popracować nad wygładzaniem krawędzi - jednym słowem porażka. Przy każdej okazji widać wyraźnie postrzępione krawędzie prostych(?) linii.

Prawdziwa esencja PS3...

playstation3_bd5.jpg

Obecnie nowa konsola Sony'ego jest najtańszym w dodatku wielofunkcyjnym odtwarzaczem blu-ray. Jakość filmów sprawdziliśmy dzięki uprzejmości sklepu internetowego www.punkt44.pl, który udostępnił filmy na blu-ray'u.

playstation3_bd.jpg

playstation3_bd1.jpg

playstation3_bd2.jpg

playstation3_bd3.jpg

Czas ładowania filmu pokrywa się z obecnymi na rynku stacjonarnymi odtwarzaczami nowej generacji. Zarówno na LCD jak i na plazmie obraz był taki jaki oczekiwaliśmy. Duża ostrość, świetne nasycenie barw, nie pozostawiają nic do życzenia. Dobrze przygotowany film w połączeniu z dużym ekranem potrafi pozbawić nas 2 godzin w mgnieniu oka.

Jest to świetna wiadomość dla potencjalnych klientów odtwarzaczy blu-ray. Obecnie dzięki PS3 zyskają nie tylko sporą sumę złotówek w kieszeni ale także sporo dodatkowych funkcji o których w dalszej części testu.

playstation3_bd4.jpg

Jako odtwarzacz BD konsola Sony spisała się na przysłowiową piątkę (z plusem :)) Jednak odtwarzanie DVD nie zachwyciło nas. Przede wszystkim w odróżnieniu od wszystkich obecnie dostępnych na runku stacjonarnych odtwarzaczy nowej generacji brakuje możliwości upscalowania standardowych DVD do wyższych rozdzielczości co w obecnych czasach jest co najmniej dziwne.

PSSSSSSSS 3

playstation3_22.jpg


Niestety to co wg moich źródeł powinno chodzić, nie do końca chodziło. Odtwarzacz odmówił odgrywania plików .ts (mpeg2) co było przyznam przykrym zaskoczeniem. Niestety problemy także wystąpiły przy odtwarzaniu filmów HD w MPEG-2 gdzie albo konsola nie chciała odpalić plików albo jak już odpaliła to bez dźwięku.

Jest to spore niedociągnięcie jeżeli ma to być multimedialne centrum rozrywki. Inną dyskwalifikującą cechą jest brak obsługi bardzo popularnego Divix'a oraz innych mniej popularnych formatów.

Przejdźmy jednak do innych funkcji oferowanych przez PS3. Duży plus należy się za wbudowanie czytników kart pamięci nie tylko ze stajni Sony (Memory Stick). Mamy do dyspozycji także inne czytniki jak SD/MMC czy CF. Karta pamięci jest wykrywana od razu po włożeniu jej do czytnika. Wspominane już świetne menu pozwala w szybki i łatwy sposób na przeglądanie dostępnych zdjęć niezależnie od nośnika (CD, zewnętrzny HDD czy karta pamięci). Jakość wyświetlania jest wysoka, a bezproblemowe skalowanie nawet wysokich rozdzielczości powoduje iż z uśmiechem na ustach oglądamy kolejne nasze ujęcia.

W konsoli nowej generacji nie mogło zabraknąć możliwości odtwarzania muzyki. Możliwości są spore, można odtwarzać większość dostępnych na rynku formatów jak choćby MP3, WAV czy AAC. Podobnie jak w Xbox'ie 360 podczas słuchania muzyki na ekranie możemy oglądać wizualizacje. Dodatkowo można odtworzyć płyty w formacie SACD i jak w przypadku zdjęć jest możliwość korzystania z kilku źródeł z zapisem na wbudowany dysk twardy włącznie.

Jednym z głównych plusów już nie tylko zabawek dla pociech, a bardzo mocnych systemów domowej rozrywki, jakimi stały się najnowsze konsole mają być ich możliwości sieciowe. Współzawodnictwo z żywymi przeciwnikami jest dużo bardziej interesujące i trzymające w napięciu niż np. wyścig z komputerem.

Inną ciekawą funkcją, którą podobnie jak grę sieciową sprawdzimy dokładnie w niedalekiej przyszłości, jest możliwość wyświetlania stron internetowych. Przeglądarka wydaje się mieć spore możliwości, bez problemów wyświetla animacje flash z różnych stron czy klipy znajdujące się na YouTube. W połączeniu z bezprzewodowymi peryferiami np klawiaturą i myszką komunikującą się przez Bluetooth oraz telewizorem o odpowiednio dużej przekątnej może być ciekawą alternatywą do buszowania po internecie.

Poruszając kwestię sieci nie sposób zauważyć chyba wg mnie jednego z największych rozczarowań PS3 - możliwości stream'owania plików z PC'tów i innych urządzeń wyposażonych nie tylko w kablowy ethernet, ale także przez WI-FI. Miejmy nadzieję, że ta "dziura w systemie" zostanie już w najbliższym czasie poprawiona.

Wnioski

Sony ma jeszcze sporo rzeczy do dopracowania. Brak obsługi Divix'a problemy z MPEG'ami, brak możliwości streamowania plików z komputera , problemy z wygładzaniem krawędzi itp. nie tworzy obecnie z tego produktu multimedialnego centrum rozrywki. Na pocieszenie mogę dodać iż konsola bardzo dobrze poradziła sobie z odczytem zdjęć z karty pamięci :).

Miejmy nadzieję iż Sony PLAYSTATION 3 dopiero pokaże nam swoje pazurki oraz iż nie będziemy musieli czekać na to nie wiadomo jak długo. Konsola wg mnie ma spory potencjał a programiści pole do popisu. Na początek zaczynają od aktualizacji oprogramowania (1.6), która już powinna być dostępna.



P.S. Podziękowania dla firm ultima.pl oraz punkt44.pl
P.S.S. Cel testu: sprawdzenie PS3 jako multimedialnego centrum rozrywki.
P.S.S.S. http://www.gamespot.com/features/6162742/ - ciekawe porównanie grafiki.
 
uwierz mi, ze jak zaczniesz "jezdzić" na Padzie od PS'a to zmienisz zdanie co do automatycznej skrzyni biegów.
Skąd to wiem?
Jestem posiadaczem PC-ta, nie miałem nigdy swojego PS'a (choc zawsze chciałem ale wydatki były inne). Jak gram w samochodówki na klawiaturze i nie trawie zmieniać biegów guzikami typu "A" i "S".
Pożyczyłem jednak kiedys od kumpla PS 2 na tydzień, grałem w GT2 i nie wyobrażałem sobie później jazdy z automatyczną skrzynią biegów.
Po prostu ergonomia i ustawienie klawiszy na padzie jest rewelacyjnie rozwiązane ;)
 
jazda na padzie w porownaniu z klawiatura to niebo
a ziemia. mozesz dawkowac gaz a nie 100% albo 0%.
tak samo jest ze skrecaniem. mozesz delikatnie
zmienic kierunek jazdy. po prostu rewelacja.
 
Hej, przeczytalem kilka razy caly watek z zaciekawieniem. Ostatnio dopadly mnie mysli o zakupie w blizej nieokreslonym czasie Playstation 3, wiec zaczalem sie interesowac.
Czy teraz, pod koniec roku mozecie powiedziec coś więcej o tej konsoli? Już ukazalo się dość ciekawych tytulów? Mnie interesuje wersja konsoli, która aktualnie jest na rynk - jak bardzo różni się ona od pierwotnej?

I jedno pytanie techniczne. Mam ampli yamahy 457. Czy podlączylbym bez problemu konsolę by uzyskać dźwięk dolby digital 5,1?

pozdrawiam (jeśli nie jest to najlepsze miejsce na ten post, to z góry przepraszam, jestem nowy :))
 
avidya napisał:
Hej, przeczytalem kilka razy caly watek z zaciekawieniem. Ostatnio dopadly mnie mysli o zakupie w blizej nieokreslonym czasie Playstation 3, wiec zaczalem sie interesowac.
Czy teraz, pod koniec roku mozecie powiedziec coś więcej o tej konsoli? Już ukazalo się dość ciekawych tytulów? Mnie interesuje wersja konsoli, która aktualnie jest na rynk - jak bardzo różni się ona od pierwotnej?

I jedno pytanie techniczne. Mam ampli yamahy 457. Czy podlączylbym bez problemu konsolę by uzyskać dźwięk dolby digital 5,1?

pozdrawiam (jeśli nie jest to najlepsze miejsce na ten post, to z góry przepraszam, jestem nowy :))

Witam , jak kupiłem wersję z 40GB dyskiem , dla mnie jest super sprzęt , gierki bajka , blue ray super jeszcze tylko muszę podłączyć do konsoli internet .Co do dzwięku to podłączysz przez wyjscie optyczne , działa świetnie . Mojm skromnym zdaniem konsolkę warto kupić .
 
Pom22, dzięki za info.
Na jakim tv dopuszczacie Playa do życia?
Interesuje mnie też to, czy bugi, o których byla mowa na początku wątku zostaly wyeliminowane (np. wygladzanie krawędzi).
pozdro
 
ps3 OK

avidya napisał:
Pom22, dzięki za info.
Na jakim tv dopuszczacie Playa do życia?
Interesuje mnie też to, czy bugi, o których byla mowa na początku wątku zostaly wyeliminowane (np. wygladzanie krawędzi).
pozdro

Podłączyłem już konsolke do netu , dla mnie fajna fukcja można ściągać dema gierek co ułatwi ewentualny zakup co przy kupnie przy wysokich cenach gier nie jest bez znaczenia .Planuję jeszcze wgrać Linuxa żeby mieć już konsolkę w pełni multimedialną ale to za jakiś czas .PS3 podłączoną mam do Sharpa 46X20 a to już totalny odjazd przy graniu nie wspomne o oglądaniu filmów i koncertów na Blu rey .Wszystko chodzi bez zastrzeżeń .
 
pom22 napisał:
Podłączyłem już konsolke do netu , dla mnie fajna fukcja można ściągać dema gierek co ułatwi ewentualny zakup co przy kupnie przy wysokich cenach gier nie jest bez znaczenia .Planuję jeszcze wgrać Linuxa żeby mieć już konsolkę w pełni multimedialną ale to za jakiś czas .PS3 podłączoną mam do Sharpa 46X20 a to już totalny odjazd przy graniu nie wspomne o oglądaniu filmów i koncertów na Blu rey .Wszystko chodzi bez zastrzeżeń .

a jak granie online? psstore mi działa idealnie, www też, ale granie online to inna bajka - lagi i częste wyrzucanie z serwera (np. w demie timeshift opcja online). moje łącze to 1mb neo po modemie wi fi
 
Pro Evolution 8

Elo

Mam PES8 - czy zdazylo Wam sie w trakcie gry dostrzec "przyciecia"..
albo bardziej po ludzku "lagi" :) = gram tylko singla wiec tym bardziej mnie to dziwi.. jest taki efekt jakby HDD doczytywal cos ... czy to tylko u mnie !?
2 pytanie dotyczy gry Assassin`s Creed - w trakcie gry zdażaja sie takie "fale " przebiegajace przez tv (to wyglada jakby grafa sie sypala)... nie wiem co sie dzieje - czy to tak ma byc czy cos nie tak z konsolą albo tv.... mam panasonica 42py70 ...
pozdro
 
sasim napisał:
Elo

Mam PES8 - czy zdazylo Wam sie w trakcie gry dostrzec "przyciecia"..
albo bardziej po ludzku "lagi" :) = gram tylko singla wiec tym bardziej mnie to dziwi.. jest taki efekt jakby HDD doczytywal cos ... czy to tylko u mnie !?
2 pytanie dotyczy gry Assassin`s Creed - w trakcie gry zdażaja sie takie "fale " przebiegajace przez tv (to wyglada jakby grafa sie sypala)... nie wiem co sie dzieje - czy to tak ma byc czy cos nie tak z konsolą albo tv.... mam panasonica 42py70 ...
pozdro

podlacza ps3 do netu i zainstaluj patche do tych gier
 
to jeszcze raz ja :) \

"Czy PS3 obsluguje format 1080/24p?" - gdzie sie wlacza tą opcje ?:)

po 2 nie mam dostepu do netu w konsoli - czy te "fale " o których mowilem przy okazji gry assasin`s creed znikna po wgraniu patcha ? czy to moze byc wina konsoli tv lub kabla ? ostatnio konsola na tej grze zaliczyla "zwieche" i tez nie wiem od czego to,, (1 raz sie to zdazylo)...
no i takie moje male odkrycie - moze sie komus przyda: odkurzylem konsole i wentylatory przestaly wchodzic na "3" bieg :) wiec moze warto od czasu do czasu pozeracza kurzu wyczyscic :)
pozdro
 
Witam ,za jakiś tydzień będe właścicielem konsolki ps3 a ponieważ lepszy tv jest w pokoju starych mam przypał bo wiadomo czasem chce sie dlużej posiedzieć a tu spadaj bo ja chce spać itp, dobra a teraz pytanie : ile kosztuje dobry TV do ps3 nie zadrogi bez ostrych bajerów poprostu żeby sie nadawał do grania i oglądania filmów.Z góry dziękuje i pozdrawiam :cool:

i czy to musi byc plazma?
 
Ostatnia edycja:
Zależy jakich rozmiarów masz pokój i jak daleko siedzisz od telewizora. Powiedz coś więcej to może Ci pomogę :) Też lepszy telewizor mam u starszych w pokoju... choć nadal CRT to oni mają 32" a ja 21" :/ Pozdrawiam.
 
Mój pokój ma rozmiary ok. 4m na 7 m. Od mojego ,że tak powiem "kiepskiego" TV w moim pokoju siedze ok 2m dalej lub leże na łóżku z 5-6 metrów dalej.W razie czego moge jeszcze zobaczyć co i jak , jak będzie trzeba /pozdro i dzięki
 
Jak 2 metry to spokojnie wystarczy Ci np. SONY Bravia 26" lub ewentualnie Samsung LE23R81B/82B. Tego Samsunga możesz dostać już za 1600 zł :) No bo do 6 metrów to trzeba jakieś 52" :D A to kosztuje :p
 
Witam! nie chcę zakładać nowego wątku.

Od kilku godzin jestem posiadaczem PS3 (wersja 40GB) i mam dwa problemy: :(

1) Nie mogę zaktualizować firmware’u. Miałem zakupioną wersję 1.97. W środku była płyta z versją 2.00. Włożyłem płytę i od strzału poszła aktualizacja. Ale wszedłem na stronę internetową i pobrałem najnowszą wersję 2.10 przez komputer na pendrive’a (plik PS3UPDAT.PUP, ok. 120 MB). Z racji tego, że póki co nie mam dostępu do Internetu, w ustawieniach wybrałem „update via mass storage”, ale system po „skanowaniu” nie widzi aktualizacji na pendrive’ie. Próbowałem z trzech różnych pendrive’ów i to samo. Trochę to dziwne, bo PS3 widzi fotki, muzykę i inne pliki na tych pendrive’ach, ale nie widzi updatów. Wszystkie są w formacie FAT32. Próbowałem nagrać plik aktualizacji na płytę, zakończyłem sesję i nic to nie daje. Co mogę zrobić? Czy ktoś z Was miał podobny problem? Czy w tym wypadku pozostaje jedynie Internet?

2) Drugi problem to kontroler. Nie działa mi prawy joystick (wg instrukcji klawisz R3). Nawet po naciśnięciu. Natomiast lewy joy (L3) działa. Jeszcze nie mam gier, ale czy to naturalne? Czy lepiej wymienić sprzet?

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Proszę o odpowiedź. Nie chcę zrobić z siebie głupa w sklepie oddając sprzęt, kiedy okaże się, ze to ja coś źle robię :D

Pozdrawiam
 
Polecam poczytać na stronie Sony (albo tu na forum :) jaka struktura katalogów musi być utworzona na nośniku z update'm aby PS3 go widziała.

Nie mam teraz jak sprawdzić ale po prostu być może R3 nie działa w menu.

Pozdrawiam,
 
aby zadzialal update via pendrive musisz miec następujące katalogi: PS3 a w nim UPDATE.
Do katalogu UPDATE wgrywasz plik z nowym softem. To by było na tyle...
 
Wielkie dzięki Masta_J i Ru$lan :) Update działa!!! :eek:k: Przeczytałem forum, stronę Playstation też, ale kilka tygodni temu i dzis wyleciało mi z głowy :D Jeszcze tylko gdybym uzyskał odpowiedź na temat tego prawego R3, to nie będę leciał do sklepu. Spróbuje tez pogrzebać w internecie. Jeszcze raz dzięki!
Pozdrawiam
Krzysiek
 
Do góry