Sony HDR CX115 oraz CX130 - Full HD - Przeplot

mf11

New member
Witam. Planuję zakup i mam dylemat pomiędzy tymi dwoma kamerami (Sony HDR-CX115 i Sony HDR-CX130)

Wiem że ta pierwsza nagrywa filmy FullHD (1920x1080i) a ta druga FullHD (1920x1080p)
i mam problem. Czy jest jakaś różnica w wyświetlanym obrazie? Gdy przeglądałem filmiki na Youtube to napotkałem się tylko po jednym na każdą kamerę w którym widziałem (na własne oczy) przeplot na filmie.

Czy w tej pierwszej (jest tańsza) jest widziany przeplot i trzeba go usuwać po zrzuceniu filmu na komputer?

Pozdrawiam
 

oneGabryś

New member
mf11, przeplot w materiale wideo ma z założenia m.in. umożliwić rejestrację płynnego ruchu kosztem utraty części rozdzielczości. W większości przypadków pomiędzy takim samym filmem w 25p a 50i nie ma jednak widocznej różnicy. Odkąd wprowadzono 50p w nowych kamerach HD, mamy do czynienia z połączeniem najlepszych cech obu powyższych trybów: rozdzielczości filmu progresywnego z ilością klatek filmu z przeplotem.

Osobna kwestia to przeznaczenie obrazu zapisanego w "i" oraz "p". W telewizji, na DVD czy Blu-Ray zawsze* mamy do czynienia z przeplotem, zaś komputery bardziej "lubią" wideo progresywne (aczkolwiek bez problemu obejrzysz na komputerze surowy film nagrany w 1080i - nie ma więc konieczności konwersji). Programy do montażu umożliwiają edycję i zapisywanie wideo z zachowaniem trybu, w jakim został nagrany oryginalny materiał, jak i konwersję pomiędzy tymi formatami, w tym usuwanie przeplotu. Najwyraźniej filmik z YouTube'a, na którym dostrzegłeś tzw. "grzebienie", miał źle usunięty przeplot.

Na koniec podpowiem, że różnice pomiędzy HDR-CX115E a HDR-CX130E nie ograniczają się do trybu nagrywania. W tej drugiej znajdziesz między innymi lepszą, optyczną stabilizację obrazu. Warto więc rozważyć zakup wyższego modelu. Chętnie opowiem Ci o szczegółach :) Pozdrawiam.


*na niektórych konfiguracjach możliwy jest zapis progresywnego filmu na Blu-Ray.
 

Pringles

New member
Witam mam zamiar kupić kamerę Sony HDR-CX130 i z tego co patrze niektóre kamery na różnych aukcjach mają dopisek HDR-CX130EB czy jest to jakaś różnica??
 

oneGabryś

New member
Witam mam zamiar kupić kamerę Sony HDR-CX130 i z tego co patrze niektóre kamery na różnych aukcjach mają dopisek HDR-CX130EB czy jest to jakaś różnica??

Nie ma różnicy w parametrach. W takim układzie ostatnia litera oznacza kolor obudowy. HDR-CX130E jest dostępna w czterech wariantach, które mogą być oznaczone:
HDR-CX130EB - czarna,
HDR-CX130EW - biała,
HDR-CX130EL - niebieska,
HDR-CX130ER - obudowa czerwona.
Pozdrawiam.
 

Pringles

New member
Witam

Nie mogę jeszcze zakładać nowych tematów i napiszę tutaj.

Potrzebuje pomocy która kamera jest lepsza i którą lepiej wybrać Sony HDR CX130 czy HDR CX210 albo HDR PJ200
 
Ostatnia edycja:

Zibi W

Member
A poza tym nie zobaczysz już z 2-3 metrów różnicy na 50 calach. Ale jak masz wielgachne dyski to nie będziesz się martwił o zajmowaną pamięć przy filmach 50p.
 

oneGabryś

New member
Pringles, normalnie polecałbym HDR-CX130E, jednak model HDR-PJ200E oferuje sporo ciekawsze możliwości. Najbardziej atrakcyjnym elementem jego wyposażenia jest oczywiście wbudowany projektor, który sprawuje się naprawdę nadzwyczajnie. Rozdzielczość fotografii wynosi 5,3 megapiksela, dzięki czemu w praktyce kamera jest w stanie zastąpić nam cyfrówkę. Coś mi się wydaje, że nie bez powodu wziąłeś pod uwagę ten model :) Pozdrawiam.
 

Pringles

New member
Bardzo mi do gustu przypadł model z projektorem lecz widzę że tam przetwornik jest mniejszy niż w hdr cx130 i tak samo obiektyw nie jest szerokokątny. Czytałem jeszcze o hdr cx260. Czy uważacie że lepsze będzie to rozwiązanie niż hdr pj200, czy przydatny jest obiektyw szerokokątny czy nie szczególnie i czy mniejszy przetwornik wpływa na jakość filmu ??? Jak by ktoś mógł to prosiłbym o wytłumaczenie tych różnic i jeżeli jakieś inne niż te co wymieniłem istnieją to o opisanie tego.
Dziękuje z góry.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

oneGabryś

New member
Bardzo mi do gustu przypadł model z projektorem lecz widzę że tam przetwornik jest mniejszy niż w hdr cx130 i tak samo obiektyw nie jest szerokokątny. Czytałem jeszcze o hdr cx260. Czy uważacie że lepsze będzie to rozwiązanie niż hdr pj200, czy przydatny jest obiektyw szerokokątny czy nie szczególnie i czy mniejszy przetwornik wpływa na jakość filmu ??? Jak by ktoś mógł to prosiłbym o wytłumaczenie tych różnic i jeżeli jakieś inne niż te co wymieniłem istnieją to o opisanie tego.
Dziękuje z góry.

Pozdrawiam

Pringles, HDR-CX260VE jest modelem o klasę wyższym od HDR-PJ200E. Ma to odzwierciedlenie w cenie, ale również w jakości otrzymywanego obrazu i wyposażeniu urządzenia. Żeby nie być gołosłownym wymienię:
- przetwornik 1/3,91";
- obiektyw szerokokątny (odpowiednik 29,8 mm) z 30x zbliżeniem optycznym;
- 16 GB wbudowanej pamięci;
- fotografie do 8,9 megapikseli;
- optyczna stabilizacja obrazu.

Generalnie rzecz biorąc, wielkość przetwornika wpływa na jakość obrazu w słabszym świetle, natomiast minimalna ogniskowa obiektywu określa pole widzenia kamery (im mniejsza, tym większe). Jeśli jesteś skłonny zainwestować w ten model, to mogę Cię tylko zachęcić :) Pozdrawiam.
 
Do góry