używana HDR-CX505 czy nowa HDR-CX160

karot9

New member
Witam
Jestem tu nowy i Wszystkich serdecznie witam.

Zamierzam kupić kamerę do kręcenia rodzinnych filmików, często w domu. Co jest lepszym rozwiązaniem: używana HDR-CX505 czy nowa HDR-CX160?

Proszę o opinie
 

oneGabryś

New member
karot9,
Model HDR-CX505VE jest pod wieloma względami "potężniejszy" od HDR-CX160E; porównując te obie kamery zauważymy w HDR-CX550VE między innymi:

- większą wbudowaną pamięć (32 GB, w HDR-CX160E jest to 16 GB, oczywiście w obu kamerach możemy dodać kartę pamięci);
- nagrywanie dźwięku przestrzennego 5.1 (w HDR-CX160E stereo);
- wbudowany GPS;
- dostęp do manualnych ustawień poprzez specjalne pokrętło;
- fotografie do 12 megapikseli (HDR-CX160 3 Mpx) oraz wbudowaną lampę błyskową.

HDR-CX160E może się jednak pochwalić kilkoma cechami, które według mnie są bardziej decydujące przy rodzinnym filmowaniu:

- tryb nagrywania 50p, czyli 50 pełnych klatek na sekundę, dający bardzo płynny obraz;
- wyższa "przepływność" (bitrate) zapisywanych plików, co przekłada się na lepszą jakość wideo;
- wydajniejsza optyczna stabilizacja z "Aktywnym" trybem, która bardzo efektywnie tłumi wszelkie drgania;
- większy zoom optyczny sięgający 30x (w HDR-CX505VE 12x);
- nie bez znaczenia jest gwarancja, którą otrzymasz przy zakupie nowej kamery;
- i co najważniejsze: szerszy kąt widzenia; w HDR-CX160E minimalny odpowiednik ogniskowej wynosi 29,8 mm co sprawia, że kamera "obejmuje" więcej przestrzeni (w HDR-CX505VE są to 43 mm) - różnica jest bardzo odczuwalna właśnie w pomieszczeniach.

Podsumowując, polecałbym Ci raczej HDR-CX160E. Zakup nowej kamery jest pewniejszy, a ten model ułatwia filmowanie dzięki dobrej stabilizacji i szerokiemu kątowi. Gdybyś chciał dokładnie porównać obie kamery, odsyłam Cię do narzędzia dostępnego na stronie Sony:

Porównanie produktów : Kamery : Aparaty i kamery : Opis : Sony

Pozdrawiam.
 

karot9

New member
mam więc pytanie. Dlaczego kamery o szczebel wyższe niż HDR-CX160 mają zoom "tylko" x12? Wydaje mi się, że to jest realnie optymalna dobra optyka.
 

oneGabryś

New member
mam więc pytanie. Dlaczego kamery o szczebel wyższe niż HDR-CX160 mają zoom "tylko" x12? Wydaje mi się, że to jest realnie optymalna dobra optyka.

Zastosowanie obiektywu z mniejszym zoomem jest podyktowane zachowaniem wysokiej jakości obrazu. Po pierwsze, obiektyw musi być "zgrany" z przetwornikiem, a ten w bardziej zaawansowanych Handycam'ach ma większe wymiary; po drugie obiektyw z mniejszym zoomem jest mniej podatny na różne zniekształcenia i ma z reguły większą rozdzielczość optyczną.

Ujęcie "tylko" w cudzysłów wydaje mi się jak najbardziej słuszne, ponieważ 12x jest i tak całkiem dużym stopniem zbliżenia. Przypomnę jeszcze, że krotność zoomu to jedynie iloraz największej do najmniejszej ogniskowej, a większe znaczenie w normalnych warunkach ma minimalna ogniskowa, która determinuje szerokość kąta widzenia obiektywu w kamerze.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Wiadomo, że ta kamera jest lepsza, kwestia raczej od kogo kupisz i czy nie będzie wtopa, sprzęt lepiej mieć na gwarancji.

problem jest też często, że sprzęt na aukcjach to sprzęt z wystawy i poserwisowy -Nie polecam!
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Wiadomo, że ta kamera jest lepsza, kwestia raczej od kogo kupisz i czy nie będzie wtopa, sprzęt lepiej mieć na gwarancji.

problem jest też często, że sprzęt na aukcjach to sprzęt z wystawy i poserwisowy -Nie polecam!

Albo kamera ma pełną gwarancję albo idzie za 1/2 ceny :p i ja bym nie kupił.
 
Do góry