Kamera do produkcji DVD SD czy HD do 3 tyś zł

tsonga

New member
Potrzebuję kupić kamerę do produkcji DVD i czasem do you tuba.
Zastanawiam się tylko czy do DVD jest sens kupować kamerę HD czy może lepiej kupić lepszą SD.
Za 3 tyś można wyhaczyć niezłą używaną kamerkę semi-pro SD, nie jestem jednak przekonany do "cofania się w czasie" skoro Hd już opanowało filmowanie..

Kamera ma być raczej DV lub HDV .
Nagrywanie w dobrych lub średnich warunkach oświetleniowych.

Może ktoś napisać jaka była by różnica między DVD zrobionym z używanej kamery semi-pro SD w tej cenie a tym samym filmem DVD skręconym kamerą amatorską HDV np. HDR-HC9 lub kamerą AVCHD HDR XR-350 ?

Nie mam możliwości porównania materiału z tego typu kamer a porównania z filmów z netu nie są zbyt miarodajne.
Najlepiej by było zrobić identyczne ujęcie dwoma kamerami ale to niemożliwe.

Kamery amatorskie mają duży plus- można je zapakować do obudowy wodoszczelnej Sony a ja nagrywam połowę materiału pod wodą (basen).

Obecnie nagrywam kamerami "podwodnymi" Sanyo VPC-CA 100 Full HD AVCHD jednak po zrobieniu DVD materiał mocno traci na wartości.
Jeśli miałby zmienić kamerę to wolałbym żeby zmienić na sprzęt który da mi zdecydowanie lepszy efekt .

Możliwość nagrywania większej ilości klatek też by się przydała bo potrzebuję zwolnień, filmuje sportowców głównie .
 

behemot

New member
Wszystko zależy jak bardzo profesjonalny sprzęt potrzebujesz. Pd pojęciem "produkcja" mieści się wiele. Wnioskując jednak twoje wymagania nie obejmują tematu Hd mimo iż o nich wspominasz . Ja mimo wszystko inwestował bym w kamerę full HD. Sam standard jakości ( wizualnie ) zależy tylko i wyłącznie od standardów umieszczonych w danym urządzeniu ( stabilizacja obrazu, sensor światłoczuły, szybkość fokusu, mechanika zastosowana w układzie optycznym, rodzaj nagrywania audio ) kamery obecnie używają tych samych kompresorów. Natomiast jeśli chodzi o jakość to oszukiwać się nie trzeba,że dvd odstaje jednak od full hd. Mi osobiście wydaje się,że lepiej nagrać materiał w full Hd a jeśli potem potrzeba ci go przerobić na materiał na płytę dvd ( taką z menu itp ) lepiej go obrabiać w jakimś programie. Dzisiejsze odtwarzacze pozwalają na odtwarzanie coraz większej ilości formatów ( ja osobiście nie bawię się już w przerabianie gdyż posiadam odtwarzacz czytający mi najpopularniejsze formaty w tym dedykowane dla kamer full hd. co do youtube'a materiał można zamiescić w hd rady lub w full hd i tu też wchodzą inne formaty w grę niż mpeg2 . ( wszak jakość to dzisiaj przede wszystkim rozdzielczość i rodzaj kompresora ) i nie zawsze się wiązać musi z olbrzymimi liczbami.
 

Marian111a

New member
Filmowanie

Potrzebuję kupić kamerę do produkcji DVD i czasem do you tuba.
Zastanawiam się tylko czy do DVD jest sens kupować kamerę HD czy może lepiej kupić lepszą SD.
Za 3 tyś można wyhaczyć niezłą używaną kamerkę semi-pro SD, nie jestem jednak przekonany do "cofania się w czasie" skoro Hd już opanowało filmowanie..

Kamera ma być raczej DV lub HDV .
Nagrywanie w dobrych lub średnich warunkach oświetleniowych.

Może ktoś napisać jaka była by różnica między DVD zrobionym z używanej kamery semi-pro SD w tej cenie a tym samym filmem DVD skręconym kamerą amatorską HDV np. HDR-HC9 lub kamerą AVCHD HDR XR-350 ?

Nie mam możliwości porównania materiału z tego typu kamer a porównania z filmów z netu nie są zbyt miarodajne.
Najlepiej by było zrobić identyczne ujęcie dwoma kamerami ale to niemożliwe.

Kamery amatorskie mają duży plus- można je zapakować do obudowy wodoszczelnej Sony a ja nagrywam połowę materiału pod wodą (basen).

Obecnie nagrywam kamerami "podwodnymi" Sanyo VPC-CA 100 Full HD AVCHD jednak po zrobieniu DVD materiał mocno traci na wartości.
Jeśli miałby zmienić kamerę to wolałbym żeby zmienić na sprzęt który da mi zdecydowanie lepszy efekt .

Możliwość nagrywania większej ilości klatek też by się przydała bo potrzebuję zwolnień, filmuje sportowców głównie .

"Behemot" już wiele Ci podpowiedział, ja mogę tylko dodać, jak się ubierasz w kamerę to tylko w Full-HD, nie cofaj się.Poza tym jak robisz sport to musisz wyselekcjonować kamerę, musi być szybka i najlepiej na taśmę DV. Z doświadczenia wiem że na kartach pamieci materiał jest tak ubity i oszukany, że w wyniku edycji są problemy. kompresory zapisują nawet co 16- tą klatkę i występuje tzw cyfryzacja (pikselki) w szybkich scenach. Super sie spisują w scenach statycznych. Mam Sony HD-1000 (taśma DV) i Canona HF100 pamięć (H264) D o wysyłki na Youtube to korzystaj z tanich pr. Corel X4 lub Pinn.15 zakładka -wysyłka-"mpeg4" (HD720max)- pozdrówka Kraskus!
 

tsonga

New member
Dzięki za info.
Każda informacja jest dla mnie przydatna.
Macie rację z tym AVCHD to jest jakaś porażka przy tworzeniu z tego DVD.
Co do moich produkcji to są to filmy pływackie instruktażowe i czasem jakaś z tej dziedziny reklama do netu.

Pracuje z programem Corel x4 pro - jak na razie mi wystarcza.
Nie wysyłałem dotąd przez Corela materiału do you tuba, więc może spróbuje jak to będzie wyglądać.
Macie może jakieś propozycje kamery HDV która nada się do kręcenia pływania?

Czy między obrazem nagranym HC9 a powiedzmy HD1000 lub podobną kamerą będzie duża różnica?

Dla mnie HC9 jest naturalnym wyborem bo mogę kupić obudowę wodoszczelną i mam problem nagrań nadwodnych i podwodnych rozwiązany.

W sytuacji gdy kupię większą kamerę HDV , muszę automatycznie dokupić drugą mniejszą do nagrań pod wodą.

Generalnie nie potrzebuję większości bajerów jakie oferują większe kamery, również dźwięk mnie prawie nie interesuje.
Jedyne co mnie może skusić to lepszy slow motion i przystosowanie do kręcenia sportu. (50p ?)
 

piotr'ek

New member
Bez reklam
Umknęło mi, że to ma być HDV... ale niby czemu? 1080/50p to nawet te półprofesjonalne nie potrafią kręcić. Co więcej to te w TV używane (na karty, a nie taśmy, ale karta kosztuje kilkaset ) również tylko 720/50p potrafią, albo 1080/24p.
 
Do góry