Kamera dla reportera

plol098

New member
Siemka od niedawna udzielam się w redakcji pewnego portalu sportowego. Przyszedł czas by zaukupić jakąś kamerę do pracy. Nagrywać będę różne różności od konferencji prasowych po treningi i mecze.
Kamera ma być wszechstronnie utalentowana ;] Ważny jest dla mnie szerokokątny obiektyw, no i oczywiście dobry mikrofon. Może być jakiś podczepiany do kamery zewnętrzny. Istotny jest też zoom. Czym większy tym lepszy, poza tym ważne są dla mnie płynne i dość wolne przybliżenia.

Myślałem o kamerkach Sony ze względu na spory wybór akcesoriów.
Myślę nad kamerką:
Sony HDR-XR350VE

Usłyszałem o problemie z blue dot. Co prawda pisali o modelu 550 czy w tej kamerze też zauważono ten problem ??

Ja w życiu miałem kamerę może z 10 razy w ręce. Pomóżcie mi coś wybrać co spełniało by w/w wymagania. Szukać w Sony czy może inna firma ? Kwota jaką dysponuje to 3-4 tyś
 
Ostatnia edycja:

plol098

New member
Już przeczytałem ;] O blue dot już wiem co chciałem wiedzieć ale chciałbym znać wasze opinie czy ta kamera się dla mnie nada ?? Może polecicie coś lepszego ?

W ciągu tego tygodnia przeczytałem specyfikacje jakiś 30 kamer ale ja nie wiele z nich rozumiem poza podstawowymi opcjami :/
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
szerokokątny obiektyw, no i oczywiście dobry mikrofon tego nie maja dobre, zawsze mozesz dokupic, musi miec tylko kamera taka mozliwosc


do sportu to 50p jesli chcialbys zobaczyc w zwolnionym tepie np ze dwoch sie kopnie na boisku, ale jesli nie potrzebujesz to 50i


jesli 50i to moze byc ta 350

jesli 50p to bym sie zastanowil nad SD700 + pozniej obiektyw i microfon


jesli nagrywasz bardzo duzo materialu to z dyskiem

jedz do sklepu i pobaw sie
 

plol098

New member
I tu mi Seba_Fan pomogłeś. Jak w mojej obecnej kamerce chciałem zrobić spowolnienie to film się strasznie czkał. Wcześniej nie miałem pojęcia o poruszonym przez Ciebie aspekcie ;]
Tylko nie wiem czy chodzi ci o możliwość spowolnienia podczas nagrywania od razu czy w czasie montażu ??

Poza tym widzę że SD700 ma funkcje nagrywania dźwięku 5.1
Panasonic ma tylko marny wybór asortymentu.
Czy w tej kamerze zamontuję obiektyw do zwykłej lustrzanki ??
I czy mikrofon musiałby być Panasonica jak np: VW-VMS2
Czy może jest coś lepszego ?

A może ktoś myśli o jeszcze innej kamerce ?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
chodzi podczas nagrywania, przy 50p masz wiecej klatek co za tym idzie lepiej w programie zrobic zwolnienie, za to minus ze 50p nie pojdzie na blu-ray

moja propozycja wez 50i i 50p i spowolnij na kompie i zobacz czy to to co oczekujesz, u mnie w kamerze jest 240 klatek na s i efekt jest super, ale za krotki czas nagrywania.

dzwiek 5.1 zapomnij to kiepska sprawa czy 2 czy 5.1 bez roznicy, zew microfon to stereo sa w salonach do dokupienia.

nie musi byc asortyment panasonic mozna kupic innej firmy, ale to musisz poszukac

obiektywu sa inne wiec nie, poczytaj tez o canon 60D, moze to bedzie to, ale tylko ze statywu nagrania.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
wejdz na watek TM700 tam moze cos bedzie, ja nie uzywam panasonic, tylko sony.

zobacz jakie sa dedytkowane i bedzie wiedzial

pamietaj obiektywy nie sa tanie

powodzenia
 

plol098

New member
Ja już sam nie wiem czym więcej czytam o jakiejkolwiek kamerze tym bardziej się do każdej zniechęcam bo ciągle dowiaduje się o kolejnych błędach.

Zapytam teraz inaczej co wy na moim miejscu dysponując 3-4 tyś zł byście kupili coś od Sony czy Panasonica ?? Czy może wstrzymalibyście się by dozbierać więcej kasy na coś lepszego ??
 

plol098

New member
Dodam może, że to ma być zakup na długi okres dlatego lepiej jakby kamera była mało awaryjna i nie za banalna bo po roku człowiek zapragnie więcej funkcji jak już się wprawi w kamerowaniu.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ??

XR550VE lub XR350Ve
80AV StatywECM-HST1 MikrofonNP-FV70 Akumulator - właściwie to ile na nim pociągnę z ekranem LCD około ?

A i czy może mi ktoś powiedzieć co mi da taki konwerter ?
VCL-HG1737C (VCLHG1737C) : Wyszukiwarka akcesoriów : Sony

P.S Czy w xr500ve blue dot będzie bardzo dokuczliwy np na treningach ?? Filmy będą importowane głównie na youtube także jakość nie będzie maksymalna. Jak sądzicie ?
 
Ostatnia edycja:

plol098

New member
W ciągu ostatnich dwóch dni zrobiłem obchód po sklepach. Pobawiłem się między innymi:
Panasonic SD700
Sony XR550VE
Sony XR350VE

Nie wiem czemu do gustu najbardziej przypadła mi 550 Sony. Drugie miejsce ma Panasonic
We wszystkich modelach jest niestety za mały zoom jak dla mnie. Da radę to jakoś zmienić ??
Zauważyłem że panasonic ma jeszcze jakiś dodatkowy zoom inteligentny tylko czy to nie pogarsza jakości jak cyfrowy ??

W xr500ve przeszkadzał mi dysk twardy z boku jakoś kiepsko leży mi w ręce ta kamera :/
I teraz sprawa XR550 a nagrywania progresywnego. Z tego co widzę XR550 nie nagrywa 50p
czyli slow motion odpada ??

Aha no i teraz kwestia niebieskiej kropki w XR550VE czy np podczas kręcenia treningów w słoneczną pogodę po eksporcie do youtube w 720p będzie widoczny ten ewenement ??

Aha i jeszcze różnicze między SD700 i SD900 warto dopłacać do droższej ??
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
zoom wiekszy mozesz zrobic poprzez odpowednia nakladke

punkt niebieski bedzie widoczny niezaleznie od rozdzielczosci, 550 juz tak ma taki obiektyw wide ma

na wide osobnym trzeba uwazac na slonce bo to duza powierzchnia wiec bedzie lapac, widze ze sam nie wiesz cos chcesz

na dlugie lata, fajnie tez bym tak chcial, ale co chwile cos zmieniam, kupisz to bedziesz wiedzial co chcesz w nastepnej

na koniec na co duzo osob nie zwraca uwage itd
XR520 ma dosc dobra automatyke czego nie ma panasonic a w sporcie nie ma czasu na manual, ma gdzies nagrane narciarstwo w dosc duzym sloncu bardzo problematyczne nagranie w gigantycznej odleglosci, jak bede mial czas to wrzuce i sam zobaczysz
 

plol098

New member
Heh to w końcu Panasonic czy Sony bo już sam nie wiem ??
Każda firma ma jakiś "+" którego druga nie ma. Pytanie teraz, która firma ma więcej "+"

Na fotce widzę, że masz zamontowany konwerter, do czego on służy poza rozszerzeniem kąta ?? Bo cena jest dość spora ;/
 

plol098

New member
Heh jako, że nikt nie odpisuje to ja napisze pierwszy jak widzę temat a was prosze o komenty

Sony XR550VE
+ duża ilość dostępnych akcesoriów
+ Ładny obraz
- Mało poręczna przez boczny dysk twardy
- Mały zoom
- Blue dot

Panasonic SD900
+ 3 przetworniki
+ Dodatkowy zoom inteligentny
+ Nagrywa w 50p
+ Cena
- Brak HDD
- Mały wybór akcesoriów

Ja to widzę tak na innych aspektach się nie znam. U mnie wygrywa Panasonic
Jak wy widzicie tą sprawę ?
 

ArtiW

New member
Panas gorzej sobie radzi w pomieszczeniach i przy słabym oświetleniu niż sony, choć tragedii pewnie nie ma. Takie są opinie zaawanasowanych amatorów. Kwestia tego czy my, niezbyt zaawansowani, wyczujemy te różnice.

Panas, z kolei, ma ostrzejszy obraz i cieplejsze kolory. Wg mnie manu ma bardziej intuicyjne i chyba lepiej leży w dłoni.

Mam dokładnie ten sam problem. Panas czy Sony? Ja wybieram między SD900 a CX700.
 
Do góry