Sony Bravia EX501, jaki dysk twardy kupić?

tomek135790

New member
Mam zamiar kupić dysk zewnętrzny i zastanawiam się który będzie bez problemu działał na moim tv.
Myślałem o: SAMSUNG S2 640GB 2,5' USB 3.0, albo WD My Passport Essential 500GB USB 3.0. Czy ktoś się orientuje, czy te dyski będą bez problemu działały. Proszę o odpowiedzi :D
 

anonymous

New member
IMHO dowolny HDD w zewnętrznej obudowie komunikującej się po USB2.0, a więc m.in. wymienione przez Ciebie.

Uwaga co do rozmiaru: dość często pojawiają się głosy zaskoczenia i rozczarowania związane z tematem przyłączania dysków zewn. do urządzeń AV. By tego uniknąć i nie mieć nadmiernych oczekiwań trzeba pamiętać o uwarunkowaniach wynikających z ograniczeń systemowych:

- dysk musi być sformatowany w systemie plików FAT32, by jego zawartość była widoczna dla urządzenia Audio/Video;
- maksymalny rozmiar partycji FAT32 to 32GB przy formatowaniu poprzez sam system Windows. Ten rozmiar można zwiększyć do kilkuset GB przy pomocy narzędzi zewnętrznych (programy do zarządzania dyskami form trzecich);
- maksymalny rozmiar pojedynczego pliku możliwego do zapisania na FAT32 to 4 GB. Tego się już nie przeskoczy i np. większych plików z filmami w formacie Matroska (mkv) nie da się na takim dysku umieścić.

Ale zawsze pozostaje media server.

Czy to odpowiada na Twoje pytanie?

HTH
 

edi730

New member
Kolego nie uogólniaj. To co piszesz nie tyczy się wszystkich urządzeń audio wideo, ale głównie tv Sony. Kupowanie dysku do tv Sony by oglądać filmy to głupota, a dlna to jeszcze większa. W erze odtwarzaczy sieciowych które kosztują grosze. Ograniczeń (np.ntfs) związanych z dyskiem przy zewnętrznych odtwarzaczach żadnych no chyba że z obsługą wielkości...

To moje zdanie.
 
Ostatnia edycja:

anonymous

New member
Kolego nie uogólniaj. To co piszesz nie tyczy się wszystkich urządzeń audio wideo, ale głównie tv Sony. Kupowanie dysku do tv Sony by oglądać filmy to głupota, a dlna to jeszcze większa. W erze odtwarzaczy sieciowych które kosztują grosze. Ograniczeń (np.ntfs) związanych z dyskiem przy zewnętrznych odtwarzaczach żadnych no chyba że z obsługą wielkości...

To moje zdanie.

Kolega Tomek135790 pytał o dysk zewnętrzny do EX501, więc starałem się odpowiedzieć na temat. Nie wspomniał, czy ma jakąkolwiek sieć w domu.

O media serwerze, nazwanym przez Ciebie odtwarzaczem sieciowym, wszak wspomniałem. A przy nim z kolei nie dysk jest ograniczeniem, a domowa sieć: dla b.dobrej jakości bez zacinania konieczne jest połączenie przewodowe, WiFi ma dziś na to zbyt małą przepustowość, nawet przy 802.11n.

@Adrian8kx: wczoraj sprawdziłem u znajomego na EX501 funkcjonowanie media serwera, którego sam używam z PS3, b.dobrze współpracuje z EX501. Spróbuj, a pewnie zrezygnujesz z zewn.HDD: code.google.com/p/ps3mediaserver Choć dedykowany dla PlayStation 3, ostatnia wersja ma wpisane parametry wielu modeli telewizorów Sony, także EX501, więc wspólpracuje gładko. No i transkoduje formaty, których sam telewizor nie, a więc telewizor nie rozpoznaje ich na twardym dysku (a to m.in. mkv, mp4, niektóre avi zależnie od kodowania).

Jeśli spodoba Ci się to bezkosztowe rozwiązanie (software jest free), może zechcesz zainwestować w sprzętowy odtwarzacz.
 

deadeye

New member
IMHO dowolny HDD w zewnętrznej obudowie komunikującej się po USB2.0, a więc m.in. wymienione przez Ciebie.

Uwaga co do rozmiaru: dość często pojawiają się głosy zaskoczenia i rozczarowania związane z tematem przyłączania dysków zewn. do urządzeń AV. By tego uniknąć i nie mieć nadmiernych oczekiwań trzeba pamiętać o uwarunkowaniach wynikających z ograniczeń systemowych:

- dysk musi być sformatowany w systemie plików FAT32, by jego zawartość była widoczna dla urządzenia Audio/Video;
- maksymalny rozmiar partycji FAT32 to 32GB przy formatowaniu poprzez sam system Windows. Ten rozmiar można zwiększyć do kilkuset GB przy pomocy narzędzi zewnętrznych (programy do zarządzania dyskami form trzecich);
- maksymalny rozmiar pojedynczego pliku możliwego do zapisania na FAT32 to 4 GB. Tego się już nie przeskoczy i np. większych plików z filmami w formacie Matroska (mkv) nie da się na takim dysku umieścić.
Faktycznie, formatowanie dysku na FAT32 to idiotyzm, tyle że wcale nie trzeba tego robić do bravii . Wystarczy sformatować jak fat-ext, i rozmiar partycji może być do kilku tysięcy gb, a rozmiar pliku - nieograniczony. Bez problemu można przenosić 40gb ripy bluray w jednym pliku. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić czy tv to obsługuje, nie wiem od kiedy zostało to wprowadzone (nowsze serie bravii juz na pewno obsluguja). Kompatybilność formatów jest średnia niestety w braviach, ale zwykłe divx/mp4 można oglądać, a mkv można skonwenterować w pare minut (bez rekompresji, tylko zmiana kontenera).
 
Ostatnia edycja:

anonymous

New member
Faktycznie, formatowanie dysku na FAT32 to idiotyzm, tyle że wcale nie trzeba tego robić do bravii . Wystarczy sformatować jak fat-ext, i rozmiar partycji może być do kilku tysięcy gb, a rozmiar pliku - nieograniczony. Bez problemu można przenosić 40gb ripy bluray w jednym pliku. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić czy tv to obsługuje, nie wiem od kiedy zostało to wprowadzone (nowsze serie bravii juz na pewno obsluguja). Kompatybilność formatów jest średnia niestety w braviach, ale zwykłe divx/mp4 można oglądać, a mkv można skonwenterować w pare minut (bez rekompresji, tylko zmiana kontenera).

Nie wspomniałem o ex-FAT, bo ze wzgledu na jego zalety, o których piszesz, sprawdzałem go z PlayStation3 - ex-FAT nie jest rozpoznawane przez PS3, także z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania systemowego włączając ostatnią z marca 2011. Moim zdaniem nie jest obsługiwane przez telewizor.

Dokumentacja TV ani strona support.sony-europe.com/tvhc/compatibility/usb.aspx?m= oczywiscie nic o tym nie wpominają.

BTW, do TV EX50x jest aktualizacja oprogramowania, ale poprawki dotyczą TV internetowej.
 

deadeye

New member
Nie wspomniałem o ex-FAT, bo ze wzgledu na jego zalety, o których piszesz, sprawdzałem go z PlayStation3 - ex-FAT nie jest rozpoznawane przez PS3, także z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania systemowego włączając ostatnią z marca 2011.
wbrew temu że ps3 i bravie mają takie same menu, to zupełnie inne urządzenia - to że w jednym coś działa, nie znaczy że w drugim musi.
Moim zdaniem nie jest obsługiwane przez telewizor.

Dokumentacja TV ani strona support.sony-europe.com/tvhc/compatibility/usb.aspx?m= oczywiscie nic o tym nie wpominają.

BTW, do TV EX50x jest aktualizacja oprogramowania, ale poprawki dotyczą TV internetowej.
Faktycznie 501 jeszcze nie obsługuję, dopiero 520. Podałbym linka ale nie mogę bo forum blokuje.
 
Do góry