Aparat jako kamera Sony Alpha 55 vs Alpha 580

Gucio50

New member
Bez reklam
Jestem zwolennikiem, być moze mylnie, zasady że do spania służy łóżko a do czytania fotel.

Dla mnie, aparat kręcący filmy to chyba jednak wersalka.
Ani się nie wyśpisz ani nie odpoczniesz.


Poważnie zraziłem się do kamery HDR-XT550Ve jako aparatowi foto. Jako kamera jest super, jako aparat śmieć. IMHO

Chcę kupić Sony Alpha albo 55 albo 580. Mam dośc starego Sony R1 o formacie 4:3 a chcę fotografować 16:9

Byłem w Sony Center z pamięcia Memory Stick i zrobiłem tym i tym aparatem trochę zdjeć.
Osobiscie nie widzę różnicy na ekranie telewizora 52", tez Sony Bravia.

A jak Waszynm zdaniem filmy z obu tych aparatów.

Takie mam wrażenia z wizyty
A55 A580
Cena Cena+600 czyli w okolicy 3700zł z obiektywami 18-55
Wymiary Trochę większa od A55
Akumulator Znacznie dłuższe filmowanie i fotografowanie( w sumie)
Lustro stałe Lustro ruchome z odkurzaniem automatycznym
Zdjęcia Nie widzę różnicy, no możliwe że 5-tka nieco lepiej
Film i tu mam mieszane uczucia.

Mieszane uczucia to jest to co doznaje zięć widząc jak teściowa spada do rzeki w jego samochodzie.

Z mojego punktu widzenie:
55 jest mniejszy, filmuje i fotografuje raczej tak samo, akum,ulatory będąc na wakacjach i tak mam 2 a to wystarczy na cały dzień
Filmy bedę robił raczej kamera HDR-XR5xx.


W Sony Center powiedziano mi, że 580 jest dla profesjonalistów a 55tka dla amatorów.
Pewine mój znajomu kupił laptopa HP, dla profesjonalistów, no i jego karta graficzne nie umie odtwarzać obrazów HD.

Ja zapytałem, co to znaczy że jest dla profesjonalistów(ta 580) a oni mi na to, że albo jestem profesjonalistą to będę sam wiedział, albo amatorem, więc szkoda gadać.

Robie zdjęcia od 1958 roku, wiec nawet jezeli jestem amatorem, to pewnie nieco zaawansowany.

Sądzę, że 55 jest nowoczesniejsza koncepcyjnie(stałe lustro) i nieco nowsza konstrukcyjnie.

Jest też nieco mniejsza i lzejsza, akurat wchodzi do kieszeni mojej kurtki narciarskiej, 580 nie wchodzi.

Jadę na nart do Austrii na lodowiec, juz chyba 20 lub większy raz, w przyszłym roku w marcu.
Drugim autem jedzie mój syn ze swoja dziewczyną. Będziemy mieszkać w tym samym miescie, ale nie razem. Jest więc swietna okazja kupić aparato-kamerę.

Proszę o radę, którą wybrać.

Po wstępnych ogledzinach, bez większych oporów wybrałbym A55, gdyby nie to że jest tańsza o 500-700zł w zaleznosci od sklepu, na skapiec.pl


No i mam dylemat, jak co roku zresztą.


Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp ... ... ... bums, pac, łup, ... ... ... plum.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
na rozdzialce 1920x1080 ciezko zobaczyc roznice na zdjeciach
a moze canon 550D, cos sie uparles na te Sony
Niestety w warunkach sklepowych, ciezko zrobic zdjecie i porownac, sam chcialem, ale zrezygnowalem.
Co do fotek z kamer to jedno wielkie dno!
 

Gucio50

New member
Bez reklam

Hey, Seba


Co do fotek z kamer to jedno wielkie dno!

Tyle to już wiem.


... ... cos sie uparles na te Sony
Niestety w warunkach sklepowych, ciezko zrobic zdjecie i porownac, sam chcialem, ale zrezygnowalem.

Lubię Sony, mozna powiedzieć że jestem fanem.
Na rzecz A55 przemawia autofocus w trakcie filmowania (ma ona stałe lustro), kto wie czy to właśnie nie przeważy.
Albo okaze sie niewypałem, albo zapoczątkuje trend w lustrzankach.
Na narty jadę za 5 miesięcy, poczekam, popatrzę.

No i te kieszenie w ocieplaczu ... ... ...
55-tka się miesci 580-tka juz nie. :razz:

Mój serdeczny przyjaciel ma "tylko Canon".
Moja zona jest blondynka a jego brunetką, moze dlatego jestesmy przyjaciółmi.
 
Ostatnia edycja:

larek

New member
(...)
Jadę na nart do Austrii na lodowiec, juz chyba 20 lub większy raz, w przyszłym roku w marcu.
Drugim autem jedzie mój syn ze swoja dziewczyną. Będziemy mieszkać w tym samym miescie, ale nie razem. Jest więc swietna okazja kupić aparato-kamerę. (...)
Faktycznie dobry powód :razz:
I jak zwykle skromość przede wszystkim :krol:
Proszę o radę, którą wybrać.
Tu masz trochę informacji na temat filmowania A55:
•• Sony SLT-A55 - SLT-A33 - sensory mogą się przegrzewać - problem z przegrzewaniem - www.wyobrazsobie.pl
W zasadzie to na wyprawę na lodowiec w sam raz :-o
 

Marek.x

Member
Jestem zwolennikiem kupowania nowości,zwłaszcza w elektronice
postęp jest ogromny.Sony 55 jest mniejsza,ale ma wadę o której
firma otwarcie mówi-przegrzewająca się matryca.W upalne dni
5 minut filmu i aparat się wyłącza!
Raczej na lodowcu to nie grozi :grin:,ale latem gdzieś na południu?
Gdybym miał tylko robić zdjęcia wziąłbym alfę 55-mniejsza
Co do Canona-to super sprzęt-ale mnie wkurza filmowanie w formacie MOV strasznie
pamięciożerne,nie ma jak obróbka m2ts

Pozdrawiam
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Gucio50- nie wiem co prawda ,czy zobaczysz moja wypowiedz , z tego co pamietam bo ostatniej dyskusji wrzuciles mnie do ignorowanych- trudno ,moze komus sie przyda.
przede wszystkim ten gosc z sony center opowiada glupoty, a55 i a550 maja dokladnie ta sama matryce i sa rownowaznymi aparatami dzialajacymi jednak w nieco innej technologi. w kazdym badz razie ani jednego ani drugiego nie mozna nazwac sprzetem "profi" , sa to aparaty dla zaawansowanego amatora, tyle wstepu.
roznicy w jakosci obrazu (zarowno na filmie jak i w przypadku zdjec) nie zauwazysz ,gdyz ich poprostu nie ma, ta sama matryca ,takie same algorytmy zapisu i kompresji pod tym katem to takie same "bebechy" w troche innym opakowaniu.
roznice : a580 jest klasyczna lustrzanka z mozliwoscia nagrywania filmow , jej ograniczenia to brak autofokusa w trybie filmowania.
a55 , dokladnie to a55v bo taki model przewidziany jest na polski rynek (v oznacza wbudowany modul gps) wlasciwie nie jest lustrzanka w pelnym tego slowa znaczeniu (nawet martyna wojciechowska w reklamowkach mowi o niej "aparat" , nie "lustrzanka" ) wlasnie ze wzgledu na to ,ze posiada nieruchome przepuszczalne lustro a takze inny niz w lustrankach wizjer , w a33 i a55 jest to wyswietlacz lcd a nie wizjer optyczny.manakamentem tego rozwiazania jest fakt ,ze staly element w torze optycznym zabiera jednak troche swiatla (1/3 EV),co najprawdopodobniej wyrownywane jest przez podbicie ISO.
co do przegrzewania matrycy- sony odmiennie niz w innych systemach posiada stabilizacje matrycy w body , tak wiec dziala ona z jakimkolwiek obiektywem, szum sie zrobil wielki bo sony podalo informacje ,ze w przypadku ciglego filmowania w dosc wysokich temperaturach z wlaczona stabilizacja moze dojsc do przegrzania po 30 minutach,sprawa ma sie tak ,ze to poprostu robione sa "z igly widly" ... kazdy producent aparatow z funkcja filmowania (mowimy o lustrzankach) ma jakies ograniczenia , tyle ze zaznaczone malym druczkiem na koncu instrukcji.... no i kto robi pojedyncze, polgodzinne ujecia ?
jesli kupujesz aparat z wiekszym akcentem na filmowanie - zdecydowanie a55.
 

larek

New member
@Mat74 - oficjalnie podają, że przy temperaturze 20st. z włączoną stabilizacją to tylko ok. 9 minut, a przy 30st. to już tylko 6 min. Fakt, że generalnie 6 minut to i tak sporo jeśli chodzi o filmowanie (jedno ujęcie), ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie wystarczy przestać na chwilę filmować i można włączyć na kolejne 6 minut. Niestety trzeba odczekać, aż układ ostygnie, a to może potrwać.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Gucio50- nie wiem co prawda ,czy zobaczysz moja wypowiedz , z tego co pamietam bo ostatniej dyskusji wrzuciles mnie

Nie martw się, nie martw.
Jak napiszesz cos naprawdę sensownego, to ja to zobaczę, mój killFile jest Smart.
Nawet nie wiesz jak bardzo, IQ 136. (100*2^0)+(10*(2^0+2))+(2+2+2), co to za wzór?:confused:

Zapomnij, pisz, a ja z pewnoscia będę czytał. Nie stać mnie na ignorowanie wiedzy innych, nawet niechętnych mi fachowców.

co do przegrzewania matrycy- sony odmiennie niz w innych systemach posiada stabilizacje matrycy w body , tak wiec dziala ona z jakimkolwiek obiektywem, szum sie zrobil wielki bo sony podalo informacje ,ze w przypadku ciglego filmowania w dosc wysokich temperaturach z wlaczona stabilizacja moze dojsc do przegrzania po 30 minutach,sprawa ma sie tak ,ze to poprostu robione sa "z igly widly"

Na stronach Sony są infa o przegrzewaniu się. Najnowszy CHIP podaje że po 5-6 minutach, a to dla Canona jest akurat maksymalny czas nagrania filmu. Ciekawe dla czego?

Juz bym kupił tę 55-tkę, tylko dlaczego jest o 600-700zł tańsza od 850-tki.
To mnie wstrzymuje, mam jednak 4 miesiace czasu, więc spoko ... ...
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
@Mat74 - oficjalnie podają, że przy temperaturze 20st. z włączoną stabilizacją to tylko ok. 9 minut, a przy 30st. to już tylko 6 min. Fakt, że generalnie 6 minut to i tak sporo jeśli chodzi o filmowanie (jedno ujęcie), ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie wystarczy przestać na chwilę filmować i można włączyć na kolejne 6 minut. Niestety trzeba odczekać, aż układ ostygnie, a to może potrwać.

Ja rozumiem, że nie jest to kamera.


W drugą stronę kamera jako aparat, daje jeszcze smutniejsze doswiadczenia.
Nie zamierzam kupować wersalki, tylko łóżko(A55) i fotel(HDR-XR550Vr)
A że czasem, z lenistwa, nafilmuję parę minut na jakiejś imprezie, to tylko bonus a nie cel główny zakupu.

Swoja droga, kiedy pojawi sie uniwesalne urządzenie:
- kamera z normalna HD jakością,
- aparat fotograficzny,
- telewizor,
- grajek przy ktorym na wakacjach mozna potańczyć,
- odtwarzacz filmów HD i BluRay,
- Ekspres do kawy,
- po podłaczeniu klawiatury laptop.

Wszystko w jednej skrzynce, z dokupywanymi programami, np MapyGPS albo stacji pogodowej na kempingu?

Przecież wszystkie takie urządzenia "osobno" maja co trzeba

Kamera ma obiektyw, matrycę APC-C(lustrzanki), dysk twardu 500GB, głosniki, ekran czasem dośc duzy aby mozna było ogladać program telewizyjny na wakacjach. Dlaczego muszę wozic 5-7 różnych gratów, mających ten sam sprzęt tylko inne wewnetrzne programy.

Na to pytanie nie ma odpowiedzie, albo jest jedna i prosta.
W przeciwieństwie tego co twierdzi Pani KR, Forsa Jest Najważniejsza.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Juz bym kupił tę 55-tkę, tylko dlaczego jest o 600-700zł tańsza od 850-tki.

to juz zupelnie inny temat....
gdybym mial zamiar kupic a55 (czytaj -przeznaczona na ten cel kase) a 850 tka kosztowalaby 600zl drozej ..... to na a55 wcale bym nie spojrzal!
a850 tka to naprawde lustrzanka profesjonalna (jesli nie popelniles literowki i nie myslales o a580),
jest to aparat FF (czyli pelna klatka- full frame).tylko ze mnie nie interesuje filmowanie a pelna klata w sony jeszcze nie filmuje.

ps.zaraz sie odwolam do twojego kolejnego postu.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Gucio50- mysle ,ze gdyby wypuszczono na rynek takie urzadzenie , robioace w dodatku wszystko to dobrze, to jego cena bylaby wyzsza niz wszystkich tych urzadzen razem....

wracajac do tematu- poczekaj, na razie to nowosc i wszyscy maja s..czke , za pare miesiecy sie unormuje i cena nowosci opadnie...jak tylko zaczna pierwsze egzemplarze w rynek wtorny wchodzic.

kamera ma matryce ,apsc jednak ,aby utrzymac najlepsza jakosc i dorownac lustrzance apsc musialaby miec wymienna optyke (nex....- japonce sa cwaniaki....) . niestety nex posiadal rowniez jako aparat pewne wady "kompakta" , poszli dalej i wsadzili w koncu filmy do lustrzanek. przepuszalne lustro dalo autofokusa w filmie.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
... ... do tematu- poczekaj, na razie to nowosc i wszyscy maja s..czke

Czekam do połowy lutego, bo zaraz na początku marca jadę na lodowiec. Moze w tym czasie spadnie troche cena.
Ile spadnie 100-200zł. No moze wiecej, a to juz(300zł) równowartość piwa na tydzień w austrii dla 2 osób.

Zresztą, żona się zgodziła. :blagam:
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
w Uk juz jest promocja - sony przy zakupie tych modeli zwraca kwote rowna VAT .... to jest troche "w dol".
w zeszlym roku gdy zwracali po 50£ (ten sam okres czasu) z poslizgiem ale jednak ceny spadly w Polsce.
nie wiem ile kosztuje w tej chwili w Polsce a55 , w UK wychodzi ok.550 £ (po rozliczeniu zwrotu od sony). a850 minimum 1250 £ .....i to "kombinujac" z HK.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
w Uk juz jest promocja - sony przy zakupie tych modeli zwraca kwote rowna VAT .... to jest troche "w dol".

Unikanie VAT a zwrot VAT to dwie różne sprawy.

Dla Twojej informacji, jestem doradcą podatkowym, wpisanym na listę ministerstwa Finansów, sprawa wygląda tak

Cos kosztuje 6000zł, po zdjęciu 22% VAT i 19%kosztów, pozostaje do zapłaty 4000 czyli 2/3 ceny z faktury. Nawet w UK czy USA nie ma tak tanio. Niema co emocjonować sie cenami za oceanem, u nas są takie same jak widzisz.

W tej sprawie, proponuje Ci nie spierać się. Tak Ci powie każdy ksiegowy, nawet młody, dopiero po kursie.
To wiedza powszechnie dostepna.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
nie , nie mam zamiatu sie klocic- wyjasnie tylko jak to sie odbywa-
kupujesz dany aparat kosztujacy xxx brutto placac oczywiscie cala kwote, wysylasz formularz do firmy sony (zawierajacy oczywiscie dane o dacie zukupu, miejscu zakupu itp.) , firma sony odslyla ci czek na sume odpowiadajaca kwocie VAT ktora jest na fakturze.
tak wiec nie unikasz placenia podatku VAT , tylko otrzymujesz gotowkowy "bonus" od producenta odpowiadajacy wielkosci tego podatku- nie spotkalem sie jeszcze z taka forma promocji w Polsce.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
:razz:
tylko otrzymujesz gotowkowy "bonus" od producenta odpowiadajacy wielkosci tego podatku- nie spotkalem sie jeszcze z taka forma promocji w Polsce.

Od tej darowizny musisz zapłacić podatek. :razz:




Mam już Sony Alpha 55 V(z GPS) i obiektywek 18-55, był właściwie za darmo, różnica w cenie Body i z tym obiektywem to 160zł.

Normalnie będę uzywał 18-200 a ten 18-55 tylko w domu na imieninach cioci.
Albo rzucę nim w dzięcioła, ktory regularnie o 4:30 wali w drzewo obok mego okna.
Drzewo stare i chyba nie zyja, ma to gdzieś, ale ja lubię spać przy otwartym oknie.
To jeszcze przyzwyczajenie z czasów komuny, tak na wszelki wypadek, jakby ktoś w nocy zapukał. :-?



Nic o aparacie nie moge powiedzieć, za wyjatkiem tego że jest ładny i zgrabny.
Ładuje teraz jego akumulator i to (pierwszy raz) trochę potrwa, a wiec do jutra.


Kiedyś maiłem kamerę Sony HDR-Ux3e, na płytki 5cm DVD i ta mnie wkurzała jak włozyłem płytkę Verbatim lub TDK, że to nie Sony i ze Sony nie gwarantuje ... ... ...
Przy każdym starcie kamery.

Mam bardzo dobra kartę MS Ultra SanDisk, no i ta alfeczka, "że Firma Sony ... ... ...", niech ich diabli :confused::kom:
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
tego kit-a (sam 18-55) nie wyrzucaj, w przeciwienstwie do starego (18-70) jest to calkiem przyzwoity obiektyw.
pamietaj ,ze do tej alfy mozesz podpiac obiektywy minolty (AF czyli z bagnetem A , byl jeszcze MD) a te sa bardzo dobre pomimo wieku , mozna je na dzien dzisiejszy kupic za grosze i czesto wrecz deklasuja ich nowe odpowiedniki za podobne pieniadze.


btw. nie wiem jakiego do tej pory uzywales aparatu w kazdym badz razie matryca cmos w tej alfie daje przy iso1600 czysty, bezszumowy obraz a iso3200 po delikatnej korekcie (odszumianie nastepuje juz w puszcze) jest nawet uzywalne.oczywiscie wyzsze (6400, 12800) to juz tylko dla desperatow...:D

pozostaje zyczyc przyjemnej zabawy
 

Gucio50

New member
Bez reklam
btw. nie wiem jakiego do tej pory uzywales aparatu

Sony R1, właśnie wystawiłem go na Allegro.



Jest rano, mam przed soba kamere HDR-XR5.., dwa aparaty Sony-R1 i Alpha 55.

Filmy najlepsze robi 5-setka. Alpha wyraźnie słabsze, zwłaszcza w pomieszczeniu.
Przy nieco słabszym oswietleniu jakość filmów nie do przyjęcia. Beznadziejny głos, wymaga zewnetrznego mikrofonu za 700zł.

Zdjecia zgodnie z logiką Alpha ma lepsze o niebo niż kamera.

Tak wiec na wakacje trzeba zabrać kamerę i aparat.
Albo pogodzić się z dość kiepska jakością w przypadku pogody niezbyt doskonałej, w muzech i innych zabytkach.
Jakosć dźwięku jest "do przyjecia", ale oczywiscie żadne tam 5.1.

To pewnie celowa polityka, nie tylko zresztą Sony.
Bo przecież obiektywy listrzanek cyfrowych napewną są lepsze od obiektywików kamer, a matryce tak samo.

Ale pewnie program jest mniej starannie napisany w sekcji "filmowanie".

Żona uważa aparat z mozliwościa filmowania, za genialny pomysł, na babskie spotkabia np na wystepie BoysBandu.

Ostrzeżenie. Aparat nie chce pracować z niektórymi kartami panieci SanDisk (SDHC), chociaż ma odpowiednie gniazdo, wypisuje ostrzeżenia, załamuje się w trakcie fotografowania szerokiej panoramy. Prawdopodobnie karta "się nie wyrabia" szybkosciowo.


Dla mnie EOT.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ciekawy temat o aparatach, szkoda że tylko o Sony, choć aparatu zdecydowałem się nie kupić, to jednak ciekawie się czyta, ja sie po trochę interesowałem Canon 550D i Panasonic GH1, ale na tego Sony zerknę jak będę w salonie.
Choć pewnie tak dużo nie podróżuję po świecie jak Gucio :(
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Gucio ,a mozesz sprawdzic ,czy w takich samych warunkach i dla takich samych ogniskowych kamera i aparat uzywaja takiej samej czulosci ISO ?
 
Do góry