Sony hdr-xr155e

HeavyMetalGuy

New member
Witam, mam pytanie odnośnie kamery SONY HDR-XR155E, a dokładnie o jej stabilizator obrazu. W wielu wątkach przewija się stwierdzenie, że kamera ta nie posiada optycznego stabilizatora obrazu tylko cyfrowy - w opisie na stronie sklepu jest opisany jako elektroniczny. Na stornie SONY jest napisane, że kamera posiada Stabilizator obrazu SteadyShot z „aktywnym” trybem. Na tej samej stronie można znaleźć informacje, że jest to stabilizator optyczny. Z kolei w innym wątku użytkownik podał link do porównania kamer SONY i tam jest podane: Stabilizator obrazu - SteadyShot - i niby ma ot być stabilizator cyfrowy.
Chciałem się spytać jak to jest w końcu? Jest to dla mnie ważna informacja bo zastanawiam się nad dwoma modelami kamer:
SONY HDR-XR155E
lub
PANASONIC HDC-HS60
i za kamerą Panasonic przemawia optyczny stabilizator obrazu.

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek informację jak to jest z tym stabilizatorem w kamerze SONY.

Pozdrawiam.
 

HeavyMetalGuy

New member
W trakcie poszukiwania odpowiedzi na moje pytanie z tematu pojawiły się inne pytania i wątpliwości. Zatem:
Przetwornik obrazu
SONY: Exmor R™ CMOS 4,5 mm (typ 1/4)
Panasonic: 1/4.1" MOS
Który tak naprawdę jest lepszy? Wyczytałem gdzieś, że przy CMOS pojawia się coś takiego jak Rolling Shutter - czy to znaczy, że przetwornik Panasonica pozwoli uniknąć tego efektu?

Obiektyw
SONY: Carl Zeiss® Vario-Tessar®Panasonic: Obiektyw Panasonic
Podobno obiektyw sony jest lepszy, ale z chęcią dowiedziałbym się co o tym sądzicie.
 

HeavyMetalGuy

New member
Stronę, która podałeś już przewertowałem. Co do tego, która kamera nagrywa lepiej w przy słabszym świetle mam pewne wątpliwości. W wielu wypowiedziach to właśnie SONY ma lepszy obraz w gorzej oświetlonych pomieszczeniach, ale w teście porównującym te dwie kamery, ujęcie zaciemnionego pomieszczenia wygląda dużo lepiej na Panasonicu. Choć znalazłem opinie, że w testach z tej strony tańsze kamery często wypadają lepiej w tego typu ujęciach więc nabrałem dystansu do tych testów.
 

dark2

Member
Wg mnie Sony to stabilizator programowy. W instrukcji radzą żeby wyłączać przy kręceniu ze statywu, albo jak się pojawiają zakłócenia.
Może sobie ściagnij z netu obie instrukcje i wtedy doczytasz różnice.
Krótki filmik - kręcone z ręki, włączony stabilizator
YouTube - Sony hdr-xr155e Garden TEST

Pozdrawiam
 

HeavyMetalGuy

New member
Zdecydowałem się jednak na Panasonika. Dziś złożyłem zamówienie i czekam na dostawę. Nie ukrywam, wybór był ciężki i zapewne jeszcze przez długi czas będę się zastanawiał czy dobrze wybrałem.
Co do stabilizacji - przeszukałem multum różnych stron polskich i zagranicznych i wychodzi na to, że XR155E posiada stabilizator cyfrowy, ale jakością zbliżony do optycznego. I faktycznie porównując możliwości tego stabilizatora z innym, optycznym moje oko nie dostrzegło większych różnic - biorę jednak poprawkę na jakość materiału zamieszczanego na YouTube. Dlatego zdecydowałem się na stabilizację optyczną, a tym samym model HS60.
Dodam, że dzwoniłem także do salonu SONY i tam poinformowano mnie, że XR155 posiada stabilizator optyczny - informacja ta jednak nie wydała mi się całkowicie wiarygodna gdyż pan ze sklepu tak jakby nie był pewien tego co mówi.
Za Panasonikiem przemawia szerszy kąt widzenia i wbudowana lampa.
Cóż decyzja podjęta. Teraz przyjdzie przetestować zakupiony sprzęt.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
 

aqq1985

New member
Podepnę się pod topic i zapytam tylko:

- czy akumulator tez trzeba ładować z poczatku 3 razy na max i rozladowac na max?
- o co chodzi z tym akumulatorkiem z tylu kamery ?na pewnym forum pisze , ze umożliwia realizację około 25 minut nagrań ,to musi byc podczepiony do kamery , czy jest to po prostu dodatek umozliwiajacy nagrywanie , gdy padnie bateria ?

Pytania z pewnością banalne , ale w tym temacie moja osoba jest calkowicie zielona.
 
Ostatnia edycja:
Do góry