Obiektywy NEX do kamery Sony

Gucio50

New member
Bez reklam
Pewnie w przyszłym roku, będę zameczał żonę o nową kamerę
Nowa od Sony ma mocowanie typu G i pasują do niej obiektywy od NEX-5

są do wyboru 2
16mm i zoom 18-55

Czym w praktyce i do jakich celów ta 16-tka jest lepsza od zooma z ustawionym 18mm.

Rozmawiałem ze starszym sprzedawcą w Foto-Focker oraz z innym w Foto Master, obaj twierdzili, zastrzegając się, że nie mieli ich w ręku że:

16 daje lepsze odwzorowanie fotografowanej sceny,
18-tka będzie miała wady geometrii i odwzorowania kolorów, na zasadze ZOOM jest zawsze gorszy.

Czy to prawad a nhajważniejsze czy ja oraz moi goscie oglądajac film lub zdjecia na ekranie telewizora 52", zobaczą istotną różnicę pomiędzy 16mm i 18mm
Każdy z tych obiektywów kosztuje 1000zł i czy warto je wydawać.

Jak warto, to no cóż, będę molestował zone intensywniej.


Czy roztropne jest kupowanie aparatu fotograficznego NEX-5 (Obecnie mam nieco juz starawy Sony R1), ze wzgledu na wyjatkowo niszowe Mocowanie typu G, ale takie same jak w planowanej kamerze?
 

Marek.x

Member
Oto test Nex-5: Test Sony NEX-5 - Wygląd i jakość wykonania - Test aparatu - Optyczne.pl
Fotopolis.pl: Sony NEX-5 - test

Są tam sample filmowe i zdjęcia z których można wrobić sobie pogląd na temat jakości
obiektywów.Niestety aparatu nie posiadam-wystraszyła mnie cena z obiektywem
18-200mm-około 4200zł,zresztą taką różnicę ogniskowych upchnąć w jedno (zwłaszcza od 18mm) to nie wróży nic dobrego.W testach tego obiektywu nie ma.

Co do cen to na ceneo nex3 z dwoma obiektywami (16mm i 18-55mm) jest za 2000zł
Jeśli by dodać ceny dwóch szkieł kupowanych oddzielnie to aparat mamy gratis.Nie liczę ceny zooma 18-200mm za którego trzeba dać 3 tys.zł
Sam aparat fajny,filmy jak dla mnie przyzwoite i mamy 2 w 1,można nie dźwigać kamery.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
nex ma mocowanie E o ile sie nie myle- z reszta jaka litera jest ono oznaczone nie ma tu akurat znaczenia.
w kazdym badz razie jako posiadacz lustrzanki alfa interesuje sie nieco tym tematem wiec po kolei :
16 mm to stalka- po pierwsze 2 mm szersza ,wbrew temu co sie wydaje ta roznica przy szerokim kacie ma zaj..ste znaczenie w praktyce, po drugie ma stale swiatlo no i jest jasniejsza , przy filmowaniu (wycieczka,sloneczny dzien) nie bedzie to moze mialo az tak ogromnego jednak przy swiadomym robieniu zdjec (nie tylko w trybie full automat)daje duze mozliwosci).
stalka daje bezapelacyjnie lepszy jakosciowo i plastycznie obraz niz zoom ,nochyba ,ze ktos ma kase na takiego zeissa 24-70 f2.8 za 1200£ - to tu o porownania mozna sie pokusic...:lol:
czy ta roznice zauwazysz na 52" ? filmy..hmm...trudno powiedziec- sa tacy ,ktorzy nie widza roznicy miedzy zdjeciami z lustrzanki a z kompakta za 350 zl ,jednak jesli chodzi o zdjecia ze stalki i zooma roznice zobaczysz napewno.
co do dostepnosci obiektywow- na dzien dzisiejszy nie ma chyba jeszcze takiej mozliwosci (musialbys to sprawdzic - najlepiej na forum KKM) jednak nex ma miec mozliwosc uzywania AF w polaczeniu z obiektywami na bagnet A (potrzebny odpowiedni adapter oczywiscie) wyposazonymi we wlasne silniki (troche ich jest a oferta producentow niezaleznych nie jest znow jakas cenowo
kosmiczna).
jesli nie zalezy ci tak bardzo na malych gabarytach - w sumie NEX-a z podpietym zoomem tez do kieszeni kurtki nie wsadzisz- mozesz popatrzec na nowa oferte lustrzanek SLT ("pelikany") ,kreca filmy podobnie jak NEX , maja wizjer i latwiej o obiektywy.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
... ... o ile sie nie myle ... ...
Wolabzm opinie kogos, kto przechodyi obok sklepu z tymi aparatami.
Ja oczywiscie przechodziłem, ale nie miałem okazjo zobaczyć obiektywu 18-55 tylko 16. Noszę ze soba MMStick duo aby w sklepie w jednakowych warunkach zrobic dwa zdjecia 16mm i 18mm i w domu na duzym Tv je porównać.
Na razie we Wrocławiu nie trafiła mi sie taka okazja. :cry:

Te przemyślenia, moga być prawdziwe albo i nie.
Moze ktos miał w ręku ten aparat.

Pytanie moje jest takie.
Czy osoba o wprawny, oku, fotografujaca od 40 lat, czyli ja zobaczy znaczna różnice na fotografii zrobionej obiektywem Sony 16mm od takiej samej fotografii zrobionej obiektywem NEX 18-55 ustawionym na 18mm.

Pytanie jest proste tak czy nie.

Mówie o różnicy wartej wydania 700-900zł w Sklepie Sony Center we Wrocławiu, co to w końcu jest 900zł.

Planuje kupic za rok kamerę z obiektywem 18-200, miałbym oba urządzenia kompatybilne co do zastosowanych obiektywow.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Pytanie moje jest takie.
Czy osoba o wprawny, oku, fotografujaca od 40 lat, czyli ja zobaczy znaczna różnice na fotografii zrobionej obiektywem Sony 16mm od takiej samej fotografii zrobionej obiektywem NEX 18-55 ustawionym na 18mm.

Pytanie jest proste tak czy nie.

oczywiscie ze tak !
osoba fotografujaca od 40 lat powina miec o fotografii jakies pojecie i nie zadawac nawet takiego pytania.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
oczywiscie ze tak !
osoba fotografujaca od 40 lat powina miec o fotografii jakies pojecie i nie zadawac nawet takiego pytania.


Przypominam, ze nie ma głupich pytań.
Nawet kilka tysięcy postów nie usprawiedliwia zmyslania, wtedy gdy się nie ma osobistego doświadczenia.
Wkładam kolegę do mego kill-box i nie warto aby kolega mi odpowiadał, nie zobaczę i tak tej odpowiedzi.

Na szczęście ja fotografuje od lat 50-ciu i uwaga kolegi mnie oczywiscie nie dotyczyła.:p


Podpis kolegi, dosc mylaco określa cele kolegi.
Hm, wymiana doswiadczeń. Przecież kolega, w tej sprawie nie ma żadnego doswiadczenia.

Proponuję koledze, ze wzgledu na innych forumowiczów, pyskówke przeniesc na priv. Ale zalecam ostroznośc.

Czasami ksywa, podpis albo awatar mówi więcej o osobie niz ona sobie wyobraża. Moze za dużo "maryśki" :razz::confused::mrgreen:
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Przypominam, ze nie ma głupich pytań.

nie powiedzialem ,ze to glupie pytanie- wrecz przeciwnie bardzo rzeczowe, chodzilo mi jedynie o to co napisalem.
osoba zajmujaca sie fotografia od lat 40-stu powinna wiedziec czy jest w stanie odroznic obraz rysowany przez stalke od obrazu rysowanego przez zooma ze zmienna swiatlosila ,od lat przynajmniej 38. jesli w dalszym ciagu po 40 latach zadaje tak podstawowe pytania dotyczace optyki w fotografii to nie widze sensu w wydawaniu na nia jakichkolwiek pieniedzy wiekszych niz wspomniane 350 zl ... a za ocene doswiadczenia w tej materii innych uzytkownikow powinna sie nie brac zdecydowanie....

czepianie sie avatara i prywatne wycieczki sa dla mnie zwyklym objawem chamstwa i zachowanie takie u osoby wyksztalconej ,w srednim wieku pozostaje jedynie zrzucic na karb zaburzen myslenia wyniklych z dlugotrwalego i czestego naduzywania napojow wyskokowych.
czesto autoportet i wypowiedzi mowia wiecej o osobie ,niz jej sie wydaje...
po pracy za barem tez jakies doswiadczenia w kontaktach z roznymi osobami mi pozostaly....
 
Do góry