Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

infoludek

New member
czarny jest.... czarny, kąty ogladania też w porządku. Assembled in Spain ale na matrycy na tabliczce znamionowej made in Slovakia. Gdyby udało Ci się wyszperać coś o tym panelu byłoby miło
 

kloss_ks

Klub HDTV.com.pl
vip
czarny jest.... czarny, kąty ogladania też w porządku. Assembled in Spain ale na matrycy na tabliczce znamionowej made in Slovakia. Gdyby udało Ci się wyszperać coś o tym panelu byłoby miło

Jeżeli na matrycy pisze,że jest made in Slovakia tzn.że jest to matryca Samsunga a świadczą o tym kąty oraz czerń.
 

xgrzesx2

New member
Mam mały problem z podłączeniem komputera poprzez HDMI to tego LCD. Po podłączeniu komputera i odtwarzaniu filmów ekran co kilka sekund wyłącza się i włącza. Co dziwne jak obraz filmu nie jest na pełnym ekranie to wyłączenia ekranu nie występują lub występują rzadziej. Problem nie występuje przy podłączeniu komputera do innego telewizora. Ktoś wie co może być powodem tych problemów ?
 

edi730

New member
U mnie był taki problem. Wina leżała po stronie kabla. Był za długi złej jakości i leżał z wiązką kabli. Wymiana poskutkowała.
 
Ostatnia edycja:

l1ber

New member
Od kilku dni jestem użytkownikiem Sony40EX500. Tu podziękowania w stronę kolegi tdx za okazaną cierpliwość i pomoc w wyborze. Mam pytania dotyczące podłączonych urządzeń. Poprzez HDMI ma podłączone PS3 i dekoder UPC, przez kabel scart mam podłączony odtwarzacz dvd. Kiedy włączam odtwarzacz kanał na telewizorze automatycznie się przełącza. Efetu tego niema przy włączaniu PS3 ani dekodera. Czy to wina kabla? Jaki powinieniem kupić aby działało na tej samej zasadzie co odtwarzacz dvd? I jeszcze jedna kwestia kiedy przełączam kanały (obojętne czy jest to kanał o jakości SD czy HD) pokazuje się informacja w lewym górnym rogu ekranu "720p". Co ona oznacza?
 

tdx

New member
Bez reklam
Od kilku dni jestem użytkownikiem Sony40EX500. Tu podziękowania w stronę kolegi tdx za okazaną cierpliwość i pomoc w wyborze. Mam pytania dotyczące podłączonych urządzeń. Poprzez HDMI ma podłączone PS3 i dekoder UPC, przez kabel scart mam podłączony odtwarzacz dvd. Kiedy włączam odtwarzacz kanał na telewizorze automatycznie się przełącza. Efetu tego niema przy włączaniu PS3 ani dekodera. Czy to wina kabla? Jaki powinieniem kupić aby działało na tej samej zasadzie co odtwarzacz dvd? I jeszcze jedna kwestia kiedy przełączam kanały (obojętne czy jest to kanał o jakości SD czy HD) pokazuje się informacja w lewym górnym rogu ekranu "720p". Co ona oznacza?

TV pokazuje co dostaje od dekodera więc jeśli masz ustawione 720p to na każdym kanale będzie dekoder skalował do 720p

W konsoli i TV powinieneś włączyć sterowanie po hdmi i wtedy uruchamiając konsole włączy się tv i przełączy na właściwe źródło
 
S

SphunaR

Guest
Da się jakoś rozbudować funkcjonalność telewizora np. zwiększając liczbę serwisów internetowych? (32ex500)
 

Zimny_

New member
SphunaR
Funkcjonalność można rozbudować jedynie przez aktualizacje udostępniane przez Sony. W modelach z tego roku poza zwiększaniem liczby serwisów w BIV, raczej nie ma co liczyć na dodanie nowych funkcji, takich jak Skype itp.
Alternatywnie można dokupić dodatkowy sprzęt posiadający poszukiwane cechy.

l1ber
Złącze SCART działa na innych zasadach, niż HDMI. Posiada ono rozwiązanie, które automatycznie przełącza na dany port, po włączeniu napięcia. HDMI musi posiadać certyfikowane opcje, takie jak BRAVIA Sync, które umożliwia na włączanie urządzeń, wyłączanie, lub sterowanie nimi przez pilot od telewizora. Ustawienia te znajdziesz w opcjach telewizora.
 

Dig Dug

New member
Tak z ciekawości i informacji dla innych. Piszecie, że w EX 500 40 cali są nowe matryce Samsunga. Czy są takiej samej jakości jak dotychczas czy gorzej, lepiej ?? Macie jakieś info ??
 

infoludek

New member
Ja mam tę nową matrycę Samsunga. Tak jak pisałem wcześniej data produkcji to 09.2011. Po przywiezieniu i podłaczeniu, a nie mam jeszcze dekodera cyfrowego tylko zwykłą kablówkę, po odpowiednim skalibrowaniu obrazu pod swoje widzi mi się byłem bardziej niż zadowolony. Ba byłem i jestem bardzo zadowolony. Widziałem u znajomych obraz niecyfrowy na ich tv i spodziewałem się że przez miesiąc dwa będę musiał się pomęczyć, a tu taka niespodzianka. Czarny jest czarny jak smoła, kąty zarówno w pionie jak i w poziomie świetnie trzymają kolory nawet przy dużych odchyleniach, równomierne podświetlenie, brak bad i hot pikseli, cicha praca. Nie wiem czy te matryce są lepsze czy gorsze od wcześniejszych ale w mojej subiektywnej i wymagającej ocenie są bardzo dobre
 

Dig Dug

New member
infoludek - znasz zapewne sprawę słabszych matryc w 37 calach. Ja sprawdziłem doświadczalnie i faktycznie kąty i czerń były gorsze. W pierwszej połowie roku doszło info, że do 32 cali zaczęto dawać AUO i w sumie jest loteria na co się trafi. Teraz widzę jak piszecie o nowych matrycach w 40 calowych, które nie były ruszane. Jest koniec serii. Już tegoroczne są LED, te EX500 to składają chyba czyszcząc magazyny, albo póki dobrze się sprzedają to je dorabiają. Widać po sklepach internetowych, że wersja 501 z czarnym pasem znika. W nowym roku wejdą kolejne modele i ostatnie CCFL przejdzie do historii.

Poki co polecam znajomym ten TV jako ostatni w marę tani telewizor z naprawdę dobrym obrazem i teraz sam nie wiem czy go polecać, czy już lepiej nie.

Po drugie padem ofiarą "skurczenia" się TV i myślę o 40 calach. Chciałem kupić coś ze szybą, bo przeraża mnie ciekawość mojego dziecka i codzienne wycieranie śladów rączek (nie chodzi o wycieranie, tylko że kiedyś przyciśnie za mocno i będzie pozamiatane). Kupiłbym Plazme G30, ale ryzyko buczenia, stąd jak mi Kiki odradzał zakup LCD z szybą (ma ją między innymi Sony NX720 z ok 4300 zł) to zastanawiam się nad ponownym zakupem 40EX500 (501 nie ma) i zawieszenie go wyżej bo kąty są spoko. Za 2200 z przesyłką + 200 zł na wieszam miałbym super TV (o ile matryca byłąby taka jak teraz w 32 calach).

Ale przechodząc do sedna, jak matryce są niepewne to znowu jestem w kropce :/ Macie jakieś pewne info ??

Pamiętam jak sprawdzałem w menu serwisowym matrycę i zbaczywszy litery LTY czy podobne, micha mi się cieszyła. Poźniej kalibracja i spoko czerń i kąty. :)
 
Ostatnia edycja:

infoludek

New member
Sprawę matryc Acera bo chyba on jest ich producentem z modeli 32 i 37 calowych znam tylko ze słyszenia, gdyż nie interesowałem się tymi rozmiarami. Od dystrybutora na którego namiary dostałem od Tdx-a dostałem informacje że panele LTU400HF02 są nowymi matrycami Samsunga przeznaczonymi do 40EX500 i że mimo iz to jest nowość cały nakład został wyprzedany i nie mają ich aktualnie w sprzedaży. Szczerze mówiąc jak zobaczyłem obraz na moim tv po podłączeniu do zwykłej kablówki (już ostrze zęby na cyfrową+hd) bez żadnych oporów przyjąłbym i zaakceptował fakt iz producentem panela zamiast Samsunga mogło być Atari, Zelmer czy Vifon. Obraz jest naprawdę bardzo dobry.
Co do samego czyszczenia matrycy i tej nieszczęsnej sliczno-plastikow-śliskiej ramki to jest ta porażka. Ramke porysowałem przecierając ją ściereczką z mikrofibry! Z matrycą wiadomo jak z jajkiem tam jest bez śladowo ale ramka jakbym papierem ściernym polerował.
 

darecki74

New member
Witam - w sobotę tj 22.10 dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy i zakupiłem 46 ex500. Po dwutygodniowym udręczaniu sprzedawców w kilku mniej lub bardziej znanych sieciach wybrałem ten model. Uważam go za dobrą i mocną propozycję mimo ccfl - obraz żyleta, nawet przy sygnale sd daję rade.Przy HDMI po prostu rewelacja. Porównywałem go z kilkunastoma innymi tv w okolicy 3tysia od 40 - 46 cali i uważam że nic lepszego i większego w tej kasie się nie znajdzie. Używam PS3 i cyfrowej kablówki UPC i naprawdę moge szczerzę polecić tym którzy jak ja dłuuuuuugo się wachają nad wyborem tv.
 

karris21

New member
Witam ponieważ jestem pierwszy raz na tym forum mam nadzieję, że nie zostanę zbyt brutalnie potraktowany, ale do rzeczy.

Chciałbym zapytać Was o 32, 37, 40 calowe modele SONY z serii EX .

Ponieważ wiem, że 37 calowy model jest na innej matrycy niż 40cali, chciałbym jeszcze raz zapytać (bo to pytanie już padło wiele razy) czy wybrać lepiej 37 cali czy 40 będzie zdecydowanie lepszym wyborem? Muszę powiedzieć, że ze względu na umeblowanie nie mam zbytnio miejsca na 40 cali, no od biedy by telewizorek wszedł, ale szczerze powiem wolał bym mniejszy model. I tu się nasuwa pytanko jeżeli 40 cali nie to lepiej wybrać 37 cali czy 32 cale?

Inne pytania jakie mi się nasuwają to:

1. Jakie są różnice pomiędzy modelami EX500, a EX501 ?

2. Jakie są różnice pomiędzy modelami EX720, EX701, EX700 ? Poza tym, że model EX720 jest dodatkowo wyposażony w technologię 3D.

3. Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jaka jest różnica między CCFL, a EDGE LED, poza tym, że EDGE LED jest energooszczędniejszy i cieńszy, bo jak dla mnie to w zasadzie jest to samo LCD, różnica polega wyłącznie na sposobie podświetlania (proszę o sprostowanie jeśli coś pokićkałem)? Tu również proszę o wytłumaczenie i podanie różnic powyższych technologii. Z tego co zauważyłem na forum bardzo polecany model EX500 posiada właśnie standardowe CCFL i ludzie bardzo to chwalą, ja widziałem w akcji tylko model EX720 z EDGE LED i nie zauważyłem „złej jakości obrazu” (czyt. obejrzany film HD), zaznaczam iż nie miałem nic do porównania.

Mam dylemat co wybrać, na obecną chwilę w grę wchodzą wyłącznie podane powyżej modele.

Jeśli chodzi o moje preferencje to praktycznie zależy mi tylko na w miarę dobrych kątach widzenia (czyt. praktycznie będę oglądał tv na wprost, zastanawiam się tylko czy osoba siedząca obok mnie nie będzie odczuwała dyskomfortu) z funkcji 3D nie będę korzystał, no i żeby podczas oglądania szybkich scen (czyt. mecze piłkarskie) nie było efektu smużenia.

4. Czy ktoś wie jakie matryce są montowane w powyższych modelach, wiem że było to w wątku, ale nie wiem jak w poszczególnych matrycach zachowują się kąty oglądania? Mnie udało się ustalić, że model EX720 posiada matrycę AUO (informacja z forum), jest to podobno wg. niektórych opinii nienajlepsza matryca szczególnie jeśli chodzi o kąty widzenia. Ja osobiście miałem możliwość zobaczyć jak wygląda obraz w modelu EX720 (film HD) i powiem szczerze, że nie mogę o nim nic złego powiedzieć, a wręcz przeciwnie, obraz oglądany z odległości 2 m był jak dla mnie idealny, zwróciłem uwagę na kąty widzenia poziome i pionowe i również muszę powiedzieć, że są one bardzo dobre, no chyba że kąt był duży to wtedy tak, ale standardowe kąty widzenia (czyt. moje subiektywne) są bardzo dobre. Chciałbym zapytać Was jak to tak naprawdę jest z tymi kątami widzenia, proszę odnosić się do powyższych modeli.

Pozostałych modeli niestety nie miałem możliwości jak na razie zobaczyć w akcji.
I najważniejsze proszę Was o Wasze subiektywne wrażenia, opinie na temat powyższych modeli TV, co Wy byście wybrali (oczywiście z tych podanych przeze mnie).

Będę oglądał TV z odległości ok 2m, mój obecny TV to CRT 24" Philips (staruszek), mam kablówkę Vectra oglądam kanały cyfrowe SD i kilka, kilkanaście programów HD, ale w większości sygnał SD, cena do 3000 zł, preferowana marka SONY :), TV praktycznie w 99% do TV, no może sporadycznie podłącze kompa.

Modele serii EX500 są obecnie bardzo atrakcyjne cenowo, czy warto inwestować w modele 720 (z 3D nie będę korzystał, chodzi mi o jakość obrazu, czy jest porównywalna w obu seriach i czy w EX720 jest lepsza).

Aha i jeszcze jedno czy rzeczywiście głos w modelu EX720 jest słabszy w porównaniu z EX500?

Wow ileż pytań, mam nadzieję, że na część uzyskam odpowiedzi.

Dziękuję i Pozdrawiam.
 

harvester24

New member
Mam taki sam dylemat jak kolega powyżej (kupuję TV dla rodziców). Czy w modelu 37EX500 jest zdecydowanie gorsza matryca?
I czy obraz będzie zbliżony do Panasonica 32E30 którego sam posiadam?
 
Ostatnia edycja:

Dig Dug

New member
Odnośnie waszych pytań to powiem, że Tak 37 cali ma gorszą matrycę AUO, zamiast Samsunga w 32 i 40 calach, a przez to gorsza czerń i katy.

Jak patrzysz na 37 cali, to wydaje Ci się, że w sumie OK, kąty ujdą, czerń też bo to LCD za niedużą kasę, ale........... jak postawisz obok siebie 32 lub 40 cali i 37 calowy to wtedy widzisz tę gorszą matrycę.

Więc albo kupić 37 cali i cieszyć się, że jest OK, bo jak kupisz, a potem zaczniesz porównywać to bedziesz pluć sobie w brodę.

Wg. informacji z forum:
W 32 calowych od grudnia 2010 roku zaczęły pojawiać się matryce AUO, więc loteria. W 40 calowych pojawiła się nowa matryca, ale też od Samsunga i nie ma strat jakości.

Radzę kupić 40 cali, 32 trochę mało, matryca w 32 calach jest ledwo pare cm. wyższa niż w CRT 21 cali, zysk jest dzięki rozciągnięciu się matryce na boki, przekątnej (16:9), więc wyraźny wzrost wielkości bedzie na większych matrycach.
37 cali odradzam, chociaż jak komuś nie przeszkadza, to jego sprawa, w końcu gdyby nie trafił na forum (jak 98% kupujących) to nie wiedziałby o gorszych matrycach z AUO.

Polecam EX500 40 cali, sam się zastanawiam nad kolejnym większym TV i ze względu na buczenie Plazmy G30, zostanę dalej przy Sony, z tym, że albo szarpnę się na NX720 z szybą i postawie na szafce, albo EX500 w 40 calach i powieszę tak, żeby dziecko nie dostało.

Aktualnie nic lepszego w tej cenie z LCD nie kupicie.
 
Ostatnia edycja:

harvester24

New member
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Rodzice mają problem bo im nic większego niż 37" nie wejdzie :( i będę musiał chyba kupić ten gorszy 37EX500, chyba że coś innego w cenie do 2000 z 37" polecicie?
Czy ktoś porównywał może obraz EX500 do serii E30 Panasonica?
 

karris21

New member
A co myślicie o modelach serii EX7xx, czy rzeczywiście jest aż tak źle? Szczerze powiem, że podoba mi się ten telewizorek, ale jak napisałem obraz HD będzie wyglądał raczej wszędzie dobrze, a co z SD?
No i mam dylemat którą serię EX-ów wybrać, doradźcie.

Aha czy ktoś mógłby napisać jak rozpoznać jaka matryca jest montowana w 32 calowych EX500, były gdzieś na forum skróty jak to rozeznać, ale nie potrafię tego odnaleźć, proszę również o wypowiedź na temat dźwięku w EX720.
 
Do góry