Na co zamienić Sony DCR-TRV12E

torell

New member
Witam,
Posiadam obecnie kamerę Sony DCR-TRV12E i w zasadzie jestem z niej zadowolony, ale jednak chciałbym coś nowszego i lepszego (również w kwestii archiwizacji nagranego materiału), zwłaszcza, że tydzień temu urodził mi się syn i będę miał teraz więcej okazji do nagrywania :lol:
Przy obecnej kamerze, zanim zgram materiał z kaset do kompa, obrobię w programie Ulead i nagram na płytkę to jednak trochę czasu mija.

W związku z tym, myślałem nad zakupem i pozostaniu przy firmie Sony. Wybrałem dwa modele:

Sony HDR-CX 505 VE
oraz
Sony HDR-XR 500 VE

Różnica w cenie to ~1000 PLN. Jak będzie przy tych kamerach z jakością nagrań oraz która lepiej sprawdzi się do nagrywania dziecka, uroczystości rodzinnych oraz różnego typu wyjazdów?
A może zupełnie coś innego w granicach 3-4 tys?

Pozdr.
 

Shinzon

New member
SONY CX505VE wypada w ocenach ogólnych nieco słabiej od XR500VE. Zobacz sobie poniższe linki.

http://camcorder-test.slashcam.com/c...3bb6c76b5.html

XR500 (ocena 8.4)
http://www.pcworld.pl/testy/recenzja...hdr_xr500.html
CX505 (ocena 7.4)
http://www.pcworld.pl/testy/recenzja...hdr_cx505.html

SONY CX505 nie ma paru dodatków jakie są w XR500. Oczywiście nie ma dysku twardego, tylko wbudowaną pamięć 32GB, co dla niektórych może być zaletą, gdyż dysk twardy jest bardziej wrażliwy niż pamięć flash. SONY CX505 nie ma również wizjera, pokrętło do regulacji ostrości, ekspozycji i bilansu bieli jest z tyłu kamery, a nie jak w XR500 z przodu. Ma też mniejszy wyświetlacz LCD o niższej rozdzielczości. CX505 ma kilka dodatków, których nie ma w XR500, najważniejszy to stabilizacja w trzech poziomach (kompensuje drgania ręki).

Obraz z CX505 nie będzie znacznie różnił się od XR500, chociaż na portalach testowych można się doczytać, że jest nieco gorszy. Jeżeli nie jest Ci potrzebny duży dysk twardy to myślę, że z SONY CX505 będziesz zadowolony oszczędzając przy tym kilkaset złotych.
 

torell

New member
OK, poczytałem, pomyślałem i ... doszedłem do wniosku (nie wiem czy właściwego), że chyba lepsza będzie na karty pamięci niż z dyskiem twardym. Nie wiem tylko ile materiału zmieści mi się w budowanej pamięci 32 GB. Jeśli chodzi o karty to też jakieś wielkie pojemności na chwilę obecną nie są.
Co do jakości nagranego materiału to chyba jedna i druga jest bardzo porównywalna (mam nadzieję).

Warto wziąć teraz HDR-CX505VE w rtv euro agd za cenę 3318 PLN, czy ewentualnie poczekać, może jeszcze spadnie przed świętami?

Ps. Shinzon właśnie znalazłem Twój post, w którym napisałeś o problemie jaki miałeś z kartą pamięci 8 GB Sony, więc teraz już sam nie wiem. Jedni piszą, że tylko karty pamięci, inni, że HDD :?
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
32 GB na karcie pamięci ... można policzyć ile taka karta pamięci pomieści nagrania ...

Stosując najwyższy bitrate w SONY CX505 mamy 16 MBitów na sekundę to 16.777.216 bitów na sekundę. Na jeden GB przypada 1.073.741.824 Bajty * 8 (jeden bajt = 8 bitów) to mamy na 1 GB = 8.589.934.592 bitów. Teraz dzielimy te 8.589.934.592 bitów co mamu w 1 GB przez 16.777.216 bitów na sekundę. W 1GB zmieści nam się nagranie o czasie 512 sekund. Dla 32GB będziemy mieli 16.384 sekund lub 273 minuty lub około 4 i pół godziny.

Jeżeli chodzi o pamięci flash to padają częściej podróbki. Jednak nie jest tak, że pamięci flash są niezniszczalne. Ja generalnie nie lubie pamięci wbudowanych w kamerę. Płaci się za to słono, a jak padnie to jak to wymienić. Zdecydowanie wole modele kamer, gdzie są tylko karty. Jak karta padnie do można kupić nową i po problemie. Jednak SONY CX505 ma zarówno pamięć wbudowaną, jak również slot na karty. A więc i tak można karty stosować. Nie rozumiem tylko po co producent wbudowuje drogą pamięć, za którą trzeba dopłacać, a za chwilę ta pamięć już jest tańsza i szybsza gdyby kupić karty.

Powiem tak. Ja mam SONY XR500 i z dysku twardego korzystam tylko jak jadę na wakacje czy na inny dłuższy wyjazd. Jak nagrywam w domu to tylko na kartę. Potem zrzucam nagrania na komputer. Nie muszę nawet kamery podpinać. Po prostu wkładam kartę do czytnika kart w komputerze i po chwili wszystkie nagrania mam na kompie. Jak uzbieram 8,5GB to wypalam płytę DVD Double Layer 8,5 GB w formacie AVCHD i mam gotowe nagrania do oglądania w odtwarzaczy Blu-Ray i od razu wszystko zarchiwizowane.
 
Ostatnia edycja:

torell

New member
Chyba jednak zmienię zdanie. Nie wiem dlaczego, wcześniej nie wziąłem pod uwagę jednego bardzo istotnego elementu. Mianowicie - wizjer! Więc chyba jednak odżałuję i zdecyduję się na serię XR. Jednak jedna rzecz mnie zastanawia. Cena.
HDR-XR500VE (4998 PLN)
HDR-XR520VE (4698 PLN)

Ceny z rtv euro agd bez żadnych promocji.
Warto wziąć 520 za taką cenę?
 
Do góry