Kamery SONY HDR-SR12E, SR11E , SR10E

szorko

New member
Wiele osób dopytuje się o wybór kamer HD z dyskiem twardym, a może warto zainteresować się nową serią kamer Sony HDR-SR12E , SR11E i SR10E. Pojawiły się jakiś czas temu na stronie www.sony.pl i podobno mają być dostępne w sprzedaży w II poł. lutego . Parametry i ceny wyglądają zachęcająco.
 

palio

New member
wlaśnie, to by było ciekawe, bardzo jestem ciekaw jak to będzie z tymi kamerami, sam jestem zainteresowany kupnem Sony HDR-SR12E. Co prawda nie ma ich na rynku (mają być w tym lub przyszłym m-cu) jak ktoś będzie miał nich się szybko podzieli informacjami. pozdro.
 

visualaudio

New member
Hdr-sr11e

szorko napisał:
Wiele osób dopytuje się o wybór kamer HD z dyskiem twardym, a może warto zainteresować się nową serią kamer Sony HDR-SR12E , SR11E i SR10E. Pojawiły się jakiś czas temu na stronie www.sony.pl i podobno mają być dostępne w sprzedaży w II poł. lutego . Parametry i ceny wyglądają zachęcająco.

Dzień dobry! Ja też mam problem z wyborem kamery. Zastanawiam się nad 11-ką(HDR-SR11E SONY).
Na razie czekam na dostawę sprzętu do sklepu!!!(visualaudio)
 

szorko

New member
Zaczynają się pojawiać w ofertach kamery Sony SR 11e/10e. Podobno sony sr12e ma być po 13.03.2008. Ponieważ z powodu wyjazdu trochę czas mnie nagli , czy ktoś może wie ile godzin filmu w najwyższej rozdzielczości mieści się na dysku 60Gb ( chodzi o model 11e ). Na stronie www.sony.pl jest informacja że wejdzie tam 22 h filmu , ale bez podania w jakiej rozdzielczości będzie zapisany . Pozdrawiam.
 

Huzar

New member
Seba_Fan napisał:
hm i Full HD bedzie w nich a nie 1080i

O ile się nie mylę to nowa seria kamer sony nie oferuje nic innego jak 1080i. Nowością w tej serii kamer jest rozdzielczość, która faktycznie wynosi 1920x1080.
Na rynku najszybszą amatorską kamerą w 1920x1080 bez przeplotu jest Canon HF10 (100) oferujący oprócz 24p tryb 30p.

Pozdrawiam
 

Lance

New member
Witam
Jestem nowym użytkownikiem forum, i również zamierzam kupić w stanach kamerę Full HD.
Moja prośba jest następująca, proszę o pomoc w doborze modelu który spełnia następujące kryteria.
1.Koszt - max 1700$
2.Jako że chciał bym się zająć kręceniem filmów bardziej "profesjonalnie" wydaje mi się że obowiązkowym atrybutem kamery musi być ręczne sterowanie ostrością, jak i ręcznie sterowany zoom optyczny.
3. Najlepiej z dyskiem 60gb lub więcej
4. Musi mieć złącze które pozwoli mi oglądach te filmy na TV FullHD
5. Niezmam się na tym, ale po prostu ma działać w polsce :) wszystkie złączki itd :)


Brałem pod uwage własnie model HDR-SR7E, czy to dobry wybór ?

Z góry dziekuje za pomoc
Pozdrawiam
 

mariof

New member
Bez reklam
muszę Ciebie nieco zmartwić ale kamery typu "palm" nawet jeżeli są wyposażone w regulacje "manual" to dostep do nich jest mało wygodny i w praktyce nie sprawdza się. Chodzi mi nie o działanie tych funkcji ale wygodę manipulacji! Przy ograniczonym budżecie może to?
http://www.cyfrowe.pl/kamery/sony-hdr-hd1000.html
To HC 7 Sony w wygodniejszej obudowie. Jest to kamera na taśmę co nie jest w tej chwili "trendy" ale w praktyce się sprawdza. Moim zdaniem to mógłby być pierwszy sprzęt HD dla ambitnego amatora który z "manuala" chce i potrafi skorzystać a nie tylko go mieć:)
 
Ostatnia edycja:

Lance

New member
Zastanawiałem się nad tym, ale chyba lepiej było by dla mnie kupić cos bardziej podręcznego by kamera była bardziej użyteczna. Nie szukam Az tak zaawansowanego sprzętu.

Moje filmy będą miały głownie charakter motoryzacyjny, dlatego potrzebuje "pokrętła" by moc robić szybkie, dynamiczne zmiany ostrości. Ponad to kamera miała by tez służyć "na codzień", dlatego szukam czegoś w formie podobnej do np. JVC GZ-HD7 Full HD. Na pewno dokupie statyw, i prawdopodobnie dodatkowy mikrofon dla czystości dźwięku. Co w takim razie ? te modele się nadają ?

Mam jeszcze dużo czasu na zastanawianie. Może coś nowego wyjdzie J
 

LCC

New member
Nowe kamery Sony HDR-SR12 i SR11 są następcami modeli HDR-SR8 i SR7.
Zostały ulepszone o:

- Rozdzielczość: FullHD 1080i - 1920x1080 (przedtem: 1440x1080)
- Matryca: 10,2M pikseli (przedtem: 6,1M pikseli)
- Zoom: 12x i 150x (przedtem: 10x i 20x)
- Dysk HDD: 120GB i 60GB (przedtem: 100GB i 60GB)
- Ekran LCD: wielkość 3,2 cala Xtra Fine (przedtem: 2,7 cala Clear Photo)
- Ekran LCD: dokładność 921 tys. pikseli (przedtem: 211 tys. pikseli)
+ Funkcja Hybrid - jednoczesne robienie wideo i zdjęć.
+ Funkcja rozpoznawania twarzy i samoistnego ustawiania na nie ostrości.
+ Łatwiejsze i bardziej przystępnie zrobione nowe menu i rozmieszczenie przycisków na obudownie.
+ Nowy mikrofon kierunkowy 3-kanały DD5.1 (przedtem: DD5.1 - zwykły nie kierunkowy)

No i są sporo tańsze od poprzednich.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Ulepszenia w SR12 okiem złośliwego malkontenta. ;-)


- Rozdzielczość: FullHD 1080i - 1920x1080 (przedtem: 1440x1080)


Oczywiście jest to zaleta, ale biorąc pod uwagę, że na TV HD żeby zobaczyć różnicę między 1440 a 1920 trzeba siedzieć 1-1,5m od tv lub mieć telewizor 50-60’ ta zaleta będzie widoczna tylko dla nielicznych. Natomiast wszyscy zobaczą większą pikselozę na dynamicznych nagraniach spowodowaną większą rozdzielczością z tylko minimalnie większym Mb/s.
Sr12 1920x1080 16Mb/s
Sr8 1440x1080 15Mb/s

- Matryca: 10,2M pikseli (przedtem: 6,1M pikseli)

Sony od jakiegoś czasu uważa swoich klientów za idiotów i podaje rozdzielczość matrycy po cyfrowym zwielokrotnieniu, równie dobrze mogłaby przy sr12 napisać 100M pikseli.
Fizyczna wielkość to
Sr12 (CMOS 1/3,1) 5,6 M pikseli
Sr8 (CMOS 1/2,9) 3,2 M pikseli
Więcej pikseli na mniejszym przetworniku powoduje mniejszą czułość.
Sr12 5 lux
Sr8 2 lux


- Zoom: 12x i 150x (przedtem: 10x i 20x)

Większy zoom to zaleta, szkoda tylko, że zwiększenie zoom poszło w kierunku większego zbliżenia, a nie szerszego kąta widzenia.

- Dysk HDD: 120GB i 60GB (przedtem: 100GB i 60GB)

W sr11 (60GB) 16Mb/s zmiesci się mniej filmu niż w sr7 (60GB) 15Mb/s.

- Ekran LCD: wielkość 3,2 cala Xtra Fine (przedtem: 2,7 cala Clear Photo)
- Ekran LCD: dokładność 921 tys. pikseli (przedtem: 211 tys. pikseli)


Nareszcie jakieś ulepszenie, do którego nie można się przyczepić.:-D
 

LCC

New member
slimak napisał:
Ulepszenia w SR12 okiem złośliwego malkontenta. ;-)

Oczywiście jest to zaleta, ale biorąc pod uwagę, że na TV HD żeby zobaczyć różnicę między 1440 a 1920 trzeba siedzieć 1-1,5m od tv lub mieć telewizor 50-60’ ta zaleta będzie widoczna tylko dla nielicznych. Natomiast wszyscy zobaczą większą pikselozę na dynamicznych nagraniach spowodowaną większą rozdzielczością z tylko minimalnie większym Mb/s.
Sr12 1920x1080 16Mb/s
Sr8 1440x1080 15Mb/s
Można sobie na stałe ustawić 1440x, a jak ktoś lubi 1920 to sobie go ustawi. Do wyboru do koloru :)

Sony od jakiegoś czasu uważa swoich klientów za idiotów i podaje rozdzielczość matrycy po cyfrowym zwielokrotnieniu, równie dobrze mogłaby przy sr12 napisać 100M pikseli.
Fizyczna wielkość to
Sr12 (CMOS 1/3,1) 5,6 M pikseli
Sr8 (CMOS 1/2,9) 3,2 M pikseli
Więcej pikseli na mniejszym przetworniku powoduje mniejszą czułość.
Sr12 5 lux, Sr8 2 lux
I tak w zaciemnionych miejscach takie kamery niewyrabiają więc czy 2 czy 5 lux to i tak będzie szum nad szumami więc pozostaje night shot i tu pewnie o to im chodziło.

Większy zoom to zaleta, szkoda tylko, że zwiększenie zoom poszło w kierunku większego zbliżenia, a nie szerszego kąta widzenia.
Przyda się, inne kamery to miały, a i pewnie i Tobie się zdażyło, że nawet przy słabej jakości i szumach kiedyś chciałeś coś zarejestrować ale to coś było za daleko a kamerka czy aparat nie potrafił tego zbliżyć. Dla mnie lepiej mieć niż nie mieć :)

W sr11 (60GB) 16Mb/s zmiesci się mniej filmu niż w sr7 (60GB) 15Mb/s.
Tak ale zawsze jakość to jakość, a nie ilość ;)

Nareszcie jakieś ulepszenie, do którego nie można się przyczepić.:-D
Jest jeszcze ich sporo ale są mniej istotne. Najważniejsze, że na starcie SR12 będzie o ponad 1000zł tańsza niż SR8 rok temu :)


A byc moze mozna, bo wieksza przekatna i wiecej pxl na lcd bedzie bardziej zarla baterie :grin:
Nie, według danych SR12 i SR11 mają większy LCD, więcej pikseli i jednocześnie mniejsze zużycie prądu przez LCD niż poprzednie modele SR8 i SR7. Baaa, mało tego, teraz nawet ekran LCD ma mniejsze zużycie niż wizjer zarówno w tych wersjach jak i poprzednich.

SR12, SR11
Pobór mocy: LCD: 4,2 W
Pobór mocy: Wizjer: 4,5 W
SR8, SR7
Pobór mocy: LCD: 4,6 W
Pobór mocy: Wizjer: 4,4 W


Pozdrawiam detal-istów :)
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
LCC napisał:
I tak w zaciemnionych miejscach takie kamery niewyrabiają więc czy 2 czy 5 lux to i tak będzie szum nad szumami więc pozostaje night shot i tu pewnie o to im chodziło.

Mały pokój żarówka 60W

Sr7 1/50s
http://www.videozona***/video_tests/hg10/lores/sr7-lowlight-man.jpg

Hg10 1/50s
http://www.videozona***/video_tests/hg10/lores/hg10-lowlight-man.jpg

sr12 z 5 lux prawdopodobnie będzie jeszcze ciemniejsza i według ciebie nie ma to znaczenia. ;-)

Pozdrawiam

P.S.
Night Shot sr7
http://www.videozona***/video_tests/hg10/lores/sr7-stat-05m.jpg
Wygląda naprawdę ładnie :) :) :) :)
 

aj.

New member
Co to za wrzucanie wstecznego biegu na forum HDTV i pochwały 1440x1080 w stylu "a dlaczego full HD? 1440 pixeli nie wystarczy?".
Wszystko jedno czy zapiszemy obraz 1920x1080 z niedostatecznym bitrate czy zapiszemy 1400x1080 z podobnym ale rozciągniemy go anamorficznie do 1920x1080 i tak zobaczymy artefakty bo w przyrodzie nic nie ginie. Wiem, że malkontenci odpowiedzą "to wyświetlajmy w 1400x1080" i siądźmy daleko od telewizora, wkońcu zróbmy z tego DVD itp.
Inny przykład szukania argumentu na siłę to, że się mniej zmieści na takim samym dysku bo większy bitrate. Raz stawia się zarzut że bitrate za mały (zawsze jest za mały bo producenci zostawiają sobie coś na potem) a za chwilę zarzut że za duży i mniej się zmieści na dysku. Natomiast zgadzam się, że kamera nie powinna być aparatem fotograficznym i wszystkie kompromisy pod publikę w tym kierunku są szkodliwe. Gdyby nie to, można by powiedzieć, że nowy model jest lepszy od poprzedniego.
 

szorko

New member
Moim skromnym zdaniem trzeba wziąść na wstrzymanie i zobaczyć co potrafią nowe modele Sony w rzeczywistości.
Papier jest cierpliwy i wszystkie parametry przyjmie.
 

mariof

New member
Bez reklam
otóż to! Należy sprawdzić kamerki "w praniu". Ślimak, jak zwykle, wyłożył łopatologicznie fakty. Ja zaś pozwoliłem sobie na uwagę że 1440 pixeli z tej przyczyny że mam TV LCD HD Ready od dwóch lat + HC7 od roku i uważam że obraz i tak jest fajny. Czy to oznacza że dziś nie kupiłbym TV full HD i nowego modelu kamery? Oczywiście kupiłbym! Lubię gadżety:p . Jednak, póki co, wymieniam komputer, ponieważ już ma ponad dwa lata (tylko D805). Zacząłem od monitora (dziś w MM, 20" Samsung 2ms, 16:9, fajne wzornictwo). Cóż, fundusze mam mocno ograniczone... . Syn się żeni (wydatki) a i żona "truje" jak zbyt dużo na gadżety wydaję...:(. Ponad to dobre TV full HD nadal są baaardzo drogie. Tańsze "full HD" mają różne ograniczenia i obraz na nich wcale nie musi być lepszy niż w "starociach" HD Ready. maniakalnie wręcz podkreslam konieczność przeprowadzenia własnych testów przed dokonaniem zakupu. Przykład ślimaka pokazuje wyższość Canona w złych warunkach oswietleniowych i to fakt! Z tymi zaś rozsądni nie dyskutują ale czy to oznacza automatycznie wyższość konstrukcji Canona? Oczywiście nie! Kiedy rok temu kupowałem moja pierwszą kamerkę HD miałem pewien wybór (vide moje posty) i wybrałem Sony. Z nabytku jestem zadowolony. Dlaczego? Piszę w innych postach. Czy uważam, że to najlepsza kamera na swiecie - oczywiście nie!
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Zgadzam się z wszystkimi trzema przedmówcami z jednym ale:

aj. napisał:

Wszystko jedno czy zapiszemy obraz 1920x1080 z niedostatecznym bitrate czy zapiszemy 1400x1080 z podobnym ale rozciągniemy go anamorficznie do 1920x1080 i tak zobaczymy artefakty bo w przyrodzie nic nie ginie. Wiem, że malkontenci odpowiedzą "to wyświetlajmy w 1400x1080" i siądźmy daleko od telewizora

1440x1080 jest formatem 16x9!!!!! I nie trzeba go już rozciągać i można go oglądać na TV 1920x1080 z 1 metra. Natomiast dopiero jak 1440x1080 zapiszemy jako 1920x1080 wysyłanie większej ilości danych w tym samym Mb/s może spowodować pikselozę.
 
Do góry