Sony wysyp nowych lcd 1080p ,ale bez 100hz

Gozel

New member
Właśnie widze ,że wydali od groma nowych telewizorów ( dwie nowe serie D, T3500, W3000, V3000) ale w sumie one praktycznie niczym konkretnym się nie róźnią - żaden z nich nie ma nawet 100Hz. Ciekawe jak z cenami...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Opinie na targach Ifa w Berlinie tych co widzieli nowości też nie wzbudzały zachwytów , tym bardziej że nie wszyscy wogóle mogli oglądać owe telewizory. Ale ja jestem praktykiem więc bedę swoje opinie wyrażał wówczas gdy staną obok innych LCD w klasie cenowej.
 

GigeR

New member
Z tego co się oreintuje, to w tych cenach będzie można kupić Sharpy z wyżej wymienonymi technologaiami. Polityka SOny jest dziwna.... Trzepią kase na ludziach, którzy są przywiązani do marki, ale tym samym wciskają im produkty gorsze od konkurencji po wyższej cenie. Jak dla mnie to sami pod sobą dołki kopią, nie sądzicie ??
 

Zulafan

New member
Absolutnie się nie zgadzam... Dlaczego uważasz, że np seria X jest gorsza od konkurentów. Kupując produkt Sony mam pewność niezawodności i tego, że za 2 lata nie będę latał od servisu do servisu...
 

pedro1

New member
Zulafan napisał:
Absolutnie się nie zgadzam... Dlaczego uważasz, że np seria X jest gorsza od konkurentów. Kupując produkt Sony mam pewność niezawodności i tego, że za 2 lata nie będę latał od servisu do servisu...

W przypadku Sony istnieje jeszcze możliwość dodatkowego wykupienia gwarancji extra na 3 lub 5 lat
i tak np. za lcd pow 26" dopłata wynosi odpowiednio 189 / 369 zł.

Kiedy konkurencja coś takiego zastosuje u nas.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Napiszę coś przekornie... Być może Sony po prostu nie udaje. Czasami piszę na tym forum rzeczy pod prąd, ale warto sobie zdać sprawę, że sporo faktów ma charakter czysto medialny. Bo tak naprawdę nie wiadomo co to jest technologia 100Hz w telewizorach LCD (było na ten temat na forum sporo). Z bełkotu o to tym, że to polega na wstawianiu "dodatkowej klatki celem poprawy płynności obrazu" to niewiele wynika. Zwłaszcza, że kalkulator pokazuje , że to jest jakby fizycznie niemożliwe na ekranie, nie da się wyświetlić dodatkowej klatki (dodatkowa klatka * czas reakcji matrycy=bzdury) - wręcz paradoksalnie dodanie klatki przy tych czasach reakcji panelu spowoduje zwiększenie efektu smużenia. Mówiąc wprost to tak naprawdę nie wiemy co w zakresie poprawy jakości obrazu jest wynikiem technologi 100Hz, a co skutkiem zastosowanie nowej generacji paneli. Czyżby w zakresie 100hz po prostu nic??? :)
 

bobik007

New member
Bez reklam
jeśli chodzi o gwarancję Sony, w okresie który nadchodzi (zwiększonej sprzedaży), firma ma zamiar wprowadzić gwarancję 5 letnią na wszystkie lcd, czyli muszą być pewni swoich produktów :D
 

helper

New member
Pamiętajmy, że Sony jest uzależniony od Samsunga jeśli chodzi o panele. Wysyp nowych modeli (bardzo podobnych do siebie pod względem technicznym) prawdopodobnie ma na celu dywersyfikację kanałów dystrybucji. I tak: w Makro czy Auchan jest jeden model "w promocji", w Avansie jest drugi model "w promocji", w Media Markt jest trzeci model "w promocji", itp.

Co do płatnego przedłużania gwarancji: 189pln czy 369pln procentowo to całkiem sporo jak na wartość 26" tv. Myślę, że za te pieniądze można ubezpieczyć każdy inny tv przez 5 lat "od zepsucia" :D

Co do 100Hz: Nie będę się wdawał w szczegóły techniczne pomimo, że zupełnie się nie zgadzam z KKubą. Kto widział i bezpośrednio porównywał tv 100Hz i "zwykłe" przy sygnale SD ten wie, że jakość obrazu jest zdecydowanie po stronie 100Hz.
 

amadeo

New member
KKuba napisał:
...
Z bełkotu o to tym, że to polega na wstawianiu "dodatkowej klatki celem poprawy płynności obrazu" to niewiele wynika. Zwłaszcza, że kalkulator pokazuje , że to jest jakby fizycznie niemożliwe na ekranie, nie da się wyświetlić dodatkowej klatki (dodatkowa klatka * czas reakcji matrycy=bzdury) - wręcz paradoksalnie dodanie klatki przy tych czasach reakcji panelu spowoduje zwiększenie efektu smużenia. Mówiąc wprost to tak naprawdę nie wiemy co w zakresie poprawy jakości obrazu jest wynikiem technologi 100Hz, a co skutkiem zastosowanie nowej generacji paneli. Czyżby w zakresie 100hz po prostu nic??? :)
Żadna nowa generacja paneli nie pomoże na płynne odtwarzania ruchu (motion blur) w LCD. Nawet gdyby zmniejszono czas reakcji do zero szybki ruch będzie zamazany. Wynika to z bezwładności naszego wzroku (tzw. efekt hold-time). Sygnał w LCD w odróźnieniu od kineskopu jest utrzymywany przez cały okres ramki. Wynika z tego brak migania obrazu w LCD ale jednocześnie powoduje złe odtwarzanie ruchu. Skrócenie tego czasu jest możliwe poprzez wstawienie czarnej ramki (black frame insertion) albo przez większą częstotliwość (frame rate) 100/120Hz co stało się możliwe dopiero po skróceniu czasu reakcji matrycy LCD poprzez zastosowanie overdrive'a. To ostatnie rozwiązanie jest skomplikowane gdyż wiąże się z syntezą zawartości dodatkowej ramki (motion estimation) ale jest już znane z kineskopowych 100Hz. Przy czarnej ramce spada jasność więc wymagane jest silniejsze podświetlenie, Philip używał lamp HCFL w swoim rozwiązaniu (scanning backlight - Aptura) lecz zaprzestał z powodu (jeżeli dobrze pamiętam) nowych dyrektyw UE ograniczających stosowanie substancji szkodliwych. Zmodyfikowane rozwiązanie oparte na Apturze to ClearLCD.

Podałem angielskie terminy aby łatwie było znaleźć odpowiednią literaturę. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie lecz wiem, że to nie marketing tylko ciągle jeszcze niedoskonałe rozwiązania.

Amadeo
 

zlq

New member
helper napisał:
Pamiętajmy, że Sony jest uzależniony od Samsunga jeśli chodzi o panele. Wysyp nowych modeli (bardzo podobnych do siebie pod względem technicznym) prawdopodobnie ma na celu dywersyfikację kanałów dystrybucji. I tak: w Makro czy Auchan jest jeden model "w promocji", ...

Czy ktoś kiedyś natknął się na wiarygodną informację (prasową), że Sony korzysta z matryc Samsunga? Spotkałem się z wieloma opiniami na ten temat, stąd moje pytanie.

Z góry dzięki.
M :)
 

musti

Banned
To, że Sony korzysta w matryc Samsunga jest kłamliwą propagandą tego drugiego (choć nie w 100%).
Samsung wraz z Sony stworzyli firmę joint venture o nazwie S-LCD. Wspólnie wybudowali fabrykę (choć Sony ma zaledwie 49% udziałów;)) i wspólnie produkują panele.
Jednak nie wiadomo czy na tych samych liniach produkcyjnych, czy innych; jakie normy stosują producenci itp. Faktem jest, że awaryjność paneli Samsunga jest wysoka, a o kłopotach z Sony prawie nie słychać.

Wspomniałem na początku, że jest trochę w tym prawdy. Sony kupuje tanie panele PVA od Samsunga do najtańszych linii produktowych serii U i P (kupuje również od innych, bo skąd by się wziął 37"?). Co ciekawe Samsung w swoich najtańszych modelach nie stosuje swoich matryc (bo sprzedał Sony :p) - pozostały im zakupy u Chińczyków....
 

amadeo

New member
musti napisał:
...
Samsung wraz z Sony stworzyli firmę joint venture o nazwie S-LCD.
...
To prawda, reszta nie albo jest niedokładna. S-LCD ma dwie fabryki i wytwarza matryce Samsunga S-PVA, udział Sony to 50% minus jeden udział, matryce PVA (S-PVA) nie są tanie więc Sony nie stosuje ich np. w serii U. Tak jak i Samsung dokupuje tańsze matryce na Tajwanie (AUO i CMO). Sony może też kupować bezpośrednio od Samsunga. Nie mam zielonego pojęcia jak wygląda to ilościowo więc trudno mi powiedzieć czy Sony jest (i w jakim stopniu) zależna od Samsunga. Poza tym sytuacja ciągle się zmienia. Po co w ogóle pisać takie dyrdymały bez głębszej orientacji w temacie?

Amadeo
 

czago

Banned
Ciekawe w których, bo Centrum Sony jeszcze nic nie dostało. Ani serii V, ani W, ani X.
Poza tym obsługa prawie nic o tych nowych modelach nie wie, np. co to znaczy, że rozdzielczość panelu wynosi 6,2 megapiksela, albo co to za tuner HD w modelu W.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Nie che się za bardzo czepiać, bo uważam, że nie warto, ale cytuje: "Skrócenie tego czasu jest możliwe poprzez wstawienie czarnej ramki (black frame insertion) albo przez większą częstotliwość (frame rate) 100/120Hz co stało się możliwe dopiero po skróceniu czasu reakcji matrycy LCD poprzez zastosowanie overdrive'a." to jest po prostu bełkot, bez uzasadnienia technicznego (o ile dobrze kojarze pochodzący z reklamówek Samsunga). Dość powiedzieć, że jest niemozliwe wstawienie dodatkowej ramki w PAL lub NTSC przy czasie reakcji matrycy na poziomie 6ms (wsadźmy między bajki niższe czasy reakcji panelu w układzie czarny-czarny). To nie ma co argumentować - wystarczy kalkulator. Proszę sobie wyobrazić jaki wpływ na jakość obrazu, przy tych parametrach paneli, miałoby skrócenie o połowe czasu wyswietlania stabilnej klatki. Dopiero byłby efekt rozmycia... :) Równie zabawna jest reszta - bo kłopoty z ruchem wynikają z wspólczynnika czasu wyświeltlania pojedyńczej klatki do czasu reakcji panela. Tu właśnie nasze oko ma problem. Czyli piewsze zdanie z reklamówki nie trzyma się kupy z drugim. Podsumowując. Prawdą jest, że jakość obrazu poprawia się po skróceniu czasu reakcji panela. I tylko tyle. :) I właściwie tyle o tej pseudo technologi - a nie jest to tylko moja opinia. Inna rzecz, że istnieją podejrzenia, że 100Hz w LCD to jest coś zupełnienie innego niz kolega (Samsung) napisał - tylko tak naprawdę nie wiadomo co. Dodam jeszcze, że w konsekwencji oczywiscie nie jest także prawdą, to co kolega napisał, że różnica pomiedzy telewizorami LCD 100HZ jest zawsze widoczna. Wystarczy zajrzeć do strefy testów na tym serwisie i poczytać co np. AR pisze...
Widoczna jest róznica miedzy telewizorami, a nie obecnością technologi 100Hz. To trochę tak jak czytam ze zdumieniem, że z 3m ludzie widzą różnicę miedzy panelem FullHD, a WXGA. OK - po prostu niech im będzie... :) Natomiast tak naprawdę zalecam skupienie się na rzeczach istotnych, a nie bełkocie speców od marketingu.
P.S. Też nie jestem specem z elektroniki, ale swoje wiem. Tak więc nie moge także przejśc do porządku dziennego z jeszcze jedną zasadniczą nieścisłością. 100Hz w telewizorach CRT i Plazmach to coś kompletnie odmiennego niż LCD. To wynika z dokładnie odwrotnej charakterystyki telewizora - to jest braku stałego obrazu i koniecznosci jego odświeżania. Wprowadzono tą technologię po coś zupełnie innego, inaczej to działa i ma zapobiec innym efektom. Nie mieszajmy tak róznnych rzeczy...
 
Ostatnia edycja:
Do góry