martwe piksele i buczenie

motobartcompany

New member
witam

Posiadam 40 calowego v2500 i dzisiaj przez przypadek zauważyłem kilkanaście świecących punkcików na czarnym tle.

dokładnie 8 niebieskich i 2 czerwone punkciki, z czego 3 są jeden przy drugim.

Czy z takim defektem mam prawo do gwarancji?

Z tej tabeli co określa normy iso nie kapuje jak wyliczyć ile mój TV ma milionów pikseli:???:


żeby było mało problemów, to telewizor buczy. Gdy ustawie podświetlenie ( inaczej oszczędzanie energi) na inne niż 0 to telewizor zaczyna wyraźnie buczeć dość nie przyjemną częstotliwością. Gdy ustawie podświetlenie 5 lub -5 to z 4 metrów praktycznie nie darady oglądać.
 

cygan

Member
Witam.
Sony LCD 40'' v2500 - full HD: 1920x1080 = ponad 2 miliony pixeli.
Norma mówi (klasa panela-2,bo 1 to bezbłędne), że na milion pixeli może świecić bądź nie(czarny lub biały) max.2 pixele i (Twój przypadek) 5 sub-pixeli. Analogicznie dla 2mpix masz normę 10 sub-pixeli, więc masz w normie(8+2). Czytałem , że nawet zaokrągla się w górę, a Twój LCD ma ponad 2 mpix więc i 11 sub-pixel byłby normą -jak się Ci jeszcze coś dopali :)
Jest jeszcze norma na klaster o obszarze 5x5 pixeli.-w takim obszarze nie może być obok siebie uszkodzonych pixeli...ale mogą być sub-pixele,
max.2szt. dla miliona, więc 4 szt.dla 2 milionów(w Twoim przypadku nawet 5 szt.-zaokrąglanie w górę).
Niestety -(o ile się nie pomyliłem w mojej analizie)-musisz poczekać jeszcze na 2 sub-pixele ;) -zarówno dla klastra jak i dla całej matrycy.

Hmmm... Im większe rozdzielczości tym bardziej mogą być uszkodzone obok siebie sub-pixele... Myślałem trochę o tym...i nie rozumiem.

Są już panele LCD QHD, czyli Full HD razy 2 w poziomie i pionie.Więc 3840x2160=8 294 400 pixeli ! Daje to 17! uszkodzonych sub-pixeli w klastrze 5x5.
Dlaczego użytkownicy większych rozdzielczości mają mieć większy dyskomfort? Tak samo widać (zakładając:większa rozdzielczość-bliżej ekranu siedzimy). Swoją drogą to czysta teoria z tym QHD :) Podsumowując fizjologię ludzkiego oka, wystarczy już.

No chyba,że ktoś lubi kręcić głową w prawo i lewo...

Pozdrawiam
 

motobartcompany

New member
Dzieki ci bardzo za taką fachową odpowiedź, myśle, że nie będe nic kombinował bo przed chwilą pół godziny spędziłem na szukaniu subpikseli i znalazłem 8 . Z tym, że 3 są mocno widoczmne, a pozostałe to trzeba się naprawdę napracować żeby je zobaczyć, wiec myśle że serwis nawet by ich nie dostrzegł.

Teraz przynajmniej wiem ile mój TV ma milionów pikseli i myśle, że pozostałym forumowiczą też to się przyda.
 

johanek

New member
Po pierwsze seria V jest produkowana w rozdzielczości 1366 X 768 pikseli a nie Full HD.
Po drugie sugeruję aby oddać TV do serwisu. Norma jest normą, a serwis oceni to po swojemu.
Zakładam że masz polską gwarancję....
 

cygan

Member
johanek napisał:
Po pierwsze seria V jest produkowana w rozdzielczości 1366 X 768 pikseli a nie Full HD.
Po drugie sugeruję aby oddać TV do serwisu. Norma jest normą, a serwis oceni to po swojemu.
Zakładam że masz polską gwarancję....

Witam.
Tego nie jestem pewien... Sprawdzałem różne strony, podają, że jest Full HD. Dla wersji 32'' podają 1366x768, a dla 40 i 46 1920x1080. Piszę tylko o serii v2500. Na stronach zachodnich,amerykańskich oraz u samego źródła - w Japonii u Sony,że jest Full HD. Dziesiątki stron.
Ale coś jest na rzeczy... Np. znalazłem jedną stronę niemiecką i podają że cała seria v2500 jest tylko ready...w Polsce to różnie podają. Nawet tu na forum było trochę rozważania na temat czy ten 40'' jest Full... i wyczytać można ,że wersje europejskie podobno są, że niby różnią się od tych na rynek USA/Japonia. Najciekawsze jest to,że nie znalazłem wpisów posiadacza tegoż LCD co by sprostował jak jest w rzeczywistości :)
Swoją drogą czy Full HD nie powinny się nazywać TYLKO odbiorniki które mają 1920x1080 i akceptują 1080pppppp (tak dla podkreślenia..) a nie 1080iiiiiii ?
Dla motobartcompany: jak bardzo chcesz gwarancyjnej wymiany, to życzę Ci by okazał się jednak tym o mniejszej rozdziałce, gdyż ze wzoru może mieć wtedy max.6 sub-pixeli(masz 10), więc nie spełnia normy ISO.

Pozdrawiam
 

johanek

New member
Seria V jest w 100 % WXGA (1366 X 768) O ile wiem na TV obowiązuje ta sama norma europejska co na ekrany LCD do kompa (w duzym uproszczeniu: 99,99% matrycy musi być sprawne) = 1366 X 768 = 1049088 pikseli z tego .01 % może być niesprawne czyli ok 104 pikseli (a nie subpikseli!!!) hehe, zrób co powiedziałem dzwoń do serwisu niech przyjadą wezmą wyślą do serwisu centralnego w Wawie. O ile wiem podchodzą do pikseli "indywidualnie" przy dużym skupisku podobno wymieniają. Jeśli rzecz jasna kupiłeś w sklepie a nie u Mietka w piwnicy...
 

cygan

Member
:eek:k: seria V jest WXGA :) przynajmniej w Europie (a może i na świecie).
To co napisałeś odnośnie tych 99,99% to...skąd to ?!?!
Jest dokładnie tak jak napisałem. Faktycznie dla LCD do kompa jak i TV LCD. Dokładnie norma ISO 13406-2 (opisałem warunki dla klasy II,klasa I -bezbłędna). Idę w zakład ze swoimi max.3 pixelami(lub 6subpixeli) uszkodzonymi dla WXGA do Twoich "kosmicznych" 104 (to zapewne dla subpixeli byłoby kilkaset?!). Tę normę ISO(II klasa) wykorzystuje np.Samsung dla swoich paneli LCD.
motobartcompany: prędzej dostaniesz wymianę za te 8 subpixeli dla całego WXGA(nie spełnia normy) niż za 3 suby obok siebie(dopuszczalne dla WXGA).
johanek: nie sądzę, jak byś nie patrzył-nawet "indywidualnie", że te 3 suby obok siebie to duże skupisko.. :wink:
 

GMB

New member
Jak to jest że niedawno czytałem gdzieś że w LCD nie wypalają się pixele a jedynie wypalić może się lampa podświetlająca. Jakim cudem w takim razie użytkownicy napotykają takie problemy? Ponoć że w plazmach jest możliwe wypalenie pixela ale w LCD nie. Możecie wyjasnić jak to jest?
 

fidon72

New member
Pixele

GMB napisał:
Jak to jest że niedawno czytałem gdzieś że w LCD nie wypalają się pixele a jedynie wypalić może się lampa podświetlająca. Jakim cudem w takim razie użytkownicy napotykają takie problemy? Ponoć że w plazmach jest możliwe wypalenie pixela ale w LCD nie. Możecie wyjasnić jak to jest?

W LCD nie ma pojęcia wypalania się pixeli na wzór plazmy. Mówiąc w dużym uproszczeniu. Matryca LCD jest zbudowana z dużej ilości pixeli stanowiących filtry dla światła wytwarzanego przez lampę. POjedyńczy pixel to trzy filtry (subpixele). Jeżeli taki subpixel padnie to np. zaczyna cały czas "przepuszczać" czerowny kolor.
Zajrzyj na http://telewizor.eu/ znajdziesz opisy technologii.

Pozdrawiam
 
Do góry