Sony A80J 77 kilka pytań do posiadaczy tego TV

Szemot

New member
Cześć wszystkim,


Mam kilka pytań do posiadaczy tego TV, może mi ktoś pomoże. Nie ukrywam, że byłem wielce podekscytowany przed zakupem. Dziś lekko podirytowany. Może odpowiedzi znów pomogą mi cieszyć się tym jednak drogim zakupem i nie żałować, że nie wybrałem LG.


1. Na jakim trybie oglądacie? W różnych testach piszą, że IMAX jest najlepszym trybem auto ze wszystkich telewizorów. Serio? Generalnie mam problem żeby dobrać tryb, podobnie jak kiedyś w Samsungu, ponieważ wszystkim coś dolega. IMAX jest dość mało kontrastowy i przede wszystkim jest strasznie żółta biel. Jakby ktoś włączył tryb niebieskiego światła. Tryb żywy ma ładną biel, ale cała reszta jest przeniebieszczona, pomijając, że wyśrubowali tam wszystko co się da i parzy w oczy :p Pozostałe tryby jeszcze gorsze. Ale to tylko jak podłączam do komputera. Bo większość czasu podłączone jest do AppleTV4K2gen i tam na stałe, włącznie z menu jest ustawione DolbyVision. W tym trybie nie można ustawiać trybów obrazu w ogóle. Jeśli oglądam treści w HDR10 lub HDR10+ to także są problemy z dobraniem idealnego profilu. I co mnie irytuje zaczynam oglądać w końcu na tym wyśrubowanym trybie żywym, ponieważ ten mimo wad ma najjaśniejsze ciemne sceny które serio są kiepsko widoczne.

2. Jak w ogóle sprawdzić jakie aktualnie sa parametry filmu. Jak nacisnę przycisk info to widać DolbyVision. Ale jak film jest w innym HDRze to albo nie pokazuje nic, czasem HDR10, czasem r.709 lub BT2020 jako tylko palete kolorów. Jest jakiś inny sposób? Nawet jak się odtwarza z pendrive gdzie można w ogóle sprawdzić parametry filmu, jaka rozdzielczość, dźwięki itp to jest z tym problem.



3. Mam problem z Airplay z TV. Telefon widzi telewizor, każe podać pin, wpiszę i wciąż to samo i podaj pin Jak zmienię na hasło to to samo. Z innego telefonu to samo. Jestem podłączony ethernetem żeby było stabilniej i widzę, że tam jest karta 100Mb/s (powaliło kogoś??!!!, jak to ma obsłużyć w pełni BraviaCore?). Próbowałem więc dla testów połączyć się z Wifi żeby zobaczyć czy zadziała. Nie udało mi się połączyć z Wifi, bo po wpisaniu hasła i mielenia 3 minuty podaje, że nie widzi sieci do której podałem hasło. Zasięg jest, mieszkam na 5p i nawet czasem z przystanku mam zasięg i w absolutnie każdym urządzeniu w domu, nawet starym jest zasięg. Kocham Androida...... Dlatego początkowo chciałem kupić LGG1. Anyway, ktos spotkał się z takim problemem z AirPlay?



4. Czy da się jakoś poprawić detale w ciemnych scenach? Ogólnie HDR działa fajnie w sytuacjach gdzie są jasne sceny. Ale te ciemne są mimo wszystko słabo widoczne nie tego się spodziewałem po OLEDzie (to mój pierwszy OLED TV). Więc oglądając horror bez światła wcale nie mam takiego komfortu jak oczekiwałem i jak wszyscy zachwalali. Chyba, że włączę tryb żywy, ale wtedy razi po oczach, z resztą tam wszystko jest nienaturalnie wyśrubowane. Mozna w ustawieniach zmienić kontrast, opcje poprawiania dynamicznie czerni i takie tam. Ale już większość jest na maxa (nie wszystkie bo niektóre tworzą mleczną czerń). Bez nich w ogóle nie dałoby się oglądać w dzień.



5. Wiecie może, czy z pendrive można odtworzyć filmy 120fps?



6. W recenzji przeczytałem, że można w grach np na konsoli mieć 4K120fps, albo 4K60fps HDR. Serio nie można mieć 120fps i HDR na nim? LG to ma we wszystkich OLED modelach z 2020 i 2021, a ten nie?



7. Jeśli ktoś przyjdzie zrobić mi profesjonalną kalibrację to rozumiem, że jest to tryb wyświetlania obrazu, tryb "własny", który jest zaraz przy trybie zwykłym, żywym, IMAX itp, tak? Oznacza to, że jeśli większość czasu oglądam materiał DolbyVision to profesjonalna kalibracja kompletnie mi nie jest potrzebna, bo w tym trybie nie działają tryby obrazu. Zgadza się?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Kalibracja tryb ISF.

Wygląda na to, że kalibracja rozwiąże Twój problem .
Napisz na PW - dostaniesz kontakt do kolegi to też częściowo może pomóc.
 

Szemot

New member
Nie ma takiego trybu. Jest tryb zaawansowanej regulacji koloru, który być może można zapisać jakąś nazwą. Ale wybrać takiego trybu się nie da.

Poza tym kalibracja jeśli już miałaby rozwiązać jakiekolwiek problemy to chyba tylko z filmami SDR oraz ewentualnie HDR10, a już w Dolby Vision chyba nie ma opcji skoro nie mozna nawet za bardzo zmieniać wtedy trybów video.
 

norek72

New member
Witam
Właśnie kupiłem XR 55A80J, i za nic nie mogę skalibrować właściwie telewizora.
Przy obrazach wysokiej jakości obraz w standarcie jest ok. Ale przy źródłach jak YouTube, Player itp. niedojrze, że nie mogę wymusić obrazu właściwego to ciagle wraca mi do ustawień jakiś tam narzuconych i to w czasie oglądania. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jestem już gotów oddać tv do sklepu.
Proszę o pomoc.
Dodatkowo dlaczego z konsoli PS5 mam narzucony tryb gra, który jest kiepski a nawet przy oglądaniu filmów bluray z konsoli nie mogę zmienić trybu na inny.
 

norek72

New member
Tylko że to nie mój pierwszy oled .
A na ten problem resetowania moich ustawień co powiesz? I dlaczego ps5 wymusza tryb gra?
A co do fachowej kalibracji to napisz mi jak to wygląda
 

luck76

Well-known member
z
Witam
Właśnie kupiłem XR 55A80J, i za nic nie mogę skalibrować właściwie telewizora.
Przy obrazach wysokiej jakości obraz w standarcie jest ok. Ale przy źródłach jak YouTube, Player itp. niedojrze, że nie mogę wymusić obrazu właściwego to ciagle wraca mi do ustawień jakiś tam narzuconych i to w czasie oglądania. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jestem już gotów oddać tv do sklepu.
Proszę o pomoc.
Dodatkowo dlaczego z konsoli PS5 mam narzucony tryb gra, który jest kiepski a nawet przy oglądaniu filmów bluray z konsoli nie mogę zmienić trybu na inny.
Z Twojego opisu wnioskuje, że albo konfigurując nowy tv włączyłeś tryb sklepowy albo kupiłeś używkę ze sklepu. Przy ustawieniach sklepowych jest specjalna opcja kazdorazowego powrotu do ustawień fabrycznych i byc może jest włączona.
 

luck76

Well-known member
ale nie szukaj oszczędności - soft kosztuje ok 150 Jurków do tego musisz mieć generator i kolorymetr za za kilka/naście/dziesiąt tys PLN
 

luck76

Well-known member
Cześć wszystkim,


Mam kilka pytań do posiadaczy tego TV, może mi ktoś pomoże. Nie ukrywam, że byłem wielce podekscytowany przed zakupem. Dziś lekko podirytowany. Może odpowiedzi znów pomogą mi cieszyć się tym jednak drogim zakupem i nie żałować, że nie wybrałem LG.


1. Na jakim trybie oglądacie? W różnych testach piszą, że IMAX jest najlepszym trybem auto ze wszystkich telewizorów. Serio? Generalnie mam problem żeby dobrać tryb, podobnie jak kiedyś w Samsungu, ponieważ wszystkim coś dolega. IMAX jest dość mało kontrastowy i przede wszystkim jest strasznie żółta biel. Jakby ktoś włączył tryb niebieskiego światła. Tryb żywy ma ładną biel, ale cała reszta jest przeniebieszczona, pomijając, że wyśrubowali tam wszystko co się da i parzy w oczy :p Pozostałe tryby jeszcze gorsze. Ale to tylko jak podłączam do komputera. Bo większość czasu podłączone jest do AppleTV4K2gen i tam na stałe, włącznie z menu jest ustawione DolbyVision. W tym trybie nie można ustawiać trybów obrazu w ogóle. Jeśli oglądam treści w HDR10 lub HDR10+ to także są problemy z dobraniem idealnego profilu. I co mnie irytuje zaczynam oglądać w końcu na tym wyśrubowanym trybie żywym, ponieważ ten mimo wad ma najjaśniejsze ciemne sceny które serio są kiepsko widoczne



3. Mam problem z Airplay z TV. Telefon widzi telewizor, każe podać pin, wpiszę i wciąż to samo i podaj pin Jak zmienię na hasło to to samo. Z innego telefonu to samo. Jestem podłączony ethernetem żeby było stabilniej i widzę, że tam jest karta 100Mb/s (powaliło kogoś??!!!, jak to ma obsłużyć w pełni BraviaCore?). Próbowałem więc dla testów połączyć się z Wifi żeby zobaczyć czy zadziała. Nie udało mi się połączyć z Wifi, bo po wpisaniu hasła i mielenia 3 minuty podaje, że nie widzi sieci do której podałem hasło. Zasięg jest, mieszkam na 5p i nawet czasem z przystanku mam zasięg i w absolutnie każdym urządzeniu w domu, nawet starym jest zasięg. Kocham Androida...... Dlatego początkowo chciałem kupić LGG1. Anyway, ktos spotkał się z takim problemem z AirPlay?


6. W recenzji przeczytałem, że można w grach np na konsoli mieć 4K120fps, albo 4K60fps HDR. Serio nie można mieć 120fps i HDR na nim? LG to ma we wszystkich OLED modelach z 2020 i 2021, a ten nie?
Ad 1) polecam custom, natomiast w Apple TV ustaw 4K SDR 50, chromatycznosc na 4:4:4, Jak zawartość włącz dopasowanie do zakresu tonalnego i do szybkości klatek. Sam przełączy na DV/HDR kiedy trzeba. Ostatnią rzecz jaką polecam zrobić to wyrównanie kolorów przy użyciu iPhone-a.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla A80J/K, A90J polecam do SDR i HDR10 tryb własny. Dla SDR jasność 35 ew zmniejsz/zwiększ w zależności od materiału. Ale 35 to dobra wartość wyjściowa. Dla HDR Max. Kontrast 90. Gamma -2 dla SDR i 0 dla HDR. Mapowanie HDR ustaw na preferowaną gradację. Poziom czerni 50 dla obu. Luminacja szczytowa średnia dla SDR I Max dla HDR. Kolory na Ekspert1.

Dla DV tryb ciemny albo jasny wg preferencji. Jak jasny zbyt jasny, to możesz przestawić mapowanie HDR z off na preferowaną gradację. Dla obu trybów jasność i kontrast na Max. Gamma na 0. Luminacja szczytowa na Max. I kolory jak poprzednich trybach.

Czystość- raczej wszystko off, ew łagodna gradacja włączona. I ustawienia ruchu wg preferencji.
 

norek72

New member
Ustawienia > system > ustawienia trybu prezentacji sklepowej > Tryb resetowania obrazu (powinien być ten przełącznik wyłączony)
Dzięki, faktycznie ten tryb był włączony
Dla A80J/K, A90J polecam do SDR i HDR10 tryb własny. Dla SDR jasność 35 ew zmniejsz/zwiększ w zależności od materiału. Ale 35 to dobra wartość wyjściowa. Dla HDR Max. Kontrast 90. Gamma -2 dla SDR i 0 dla HDR. Mapowanie HDR ustaw na preferowaną gradację. Poziom czerni 50 dla obu. Luminacja szczytowa średnia dla SDR I Max dla HDR. Kolory na Ekspert1.

Dla DV tryb ciemny albo jasny wg preferencji. Jak jasny zbyt jasny, to możesz przestawić mapowanie HDR z off na preferowaną gradację. Dla obu trybów jasność i kontrast na Max. Gamma na 0. Luminacja szczytowa na Max. I kolory jak poprzednich trybach.

Czystość- raczej wszystko off, ew łagodna gradacja włączona. I ustawienia ruchu wg preferencji.
A co Z "DOSTOSOWANIE CZERNI, ZAWANSOWANE ZWIĘKSZENIE KONTRASTU" oraz OSTROŚĆ I TWORZENIE REALIZMU ?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki, faktycznie ten tryb był włączony

A co Z "DOSTOSOWANIE CZERNI, ZAWANSOWANE ZWIĘKSZENIE KONTRASTU" oraz OSTROŚĆ I TWORZENIE REALIZMU ?
Dostosowanie czerni zostaw wyłączone. Na oledzie to i tak chyba nic robi, może w SDR.

Zaawansowane zwiększenie kontrastu- zacznij od wyłączonego. Możesz się tym Ew wspomóc przy HDR i DV jak za ciemne. Dla HDR możesz tez zmienić mapowanie HDR na preferowaną jasność jak gradacja będzie dla Ciebie za ciemna.

Ostrość zostaw domyślne 50.

Tworzenie realizmu - tu możesz poeksperymentować. Dobrym punktem wyjścia jest ręczny, 20. Ja mam ustawione auto. Podobno w auto dobrze to działa. I jak materiał jest 4K to nie dodaje nic. A jak niższej jakości, to poprawia ostrość.
 
Do góry