Sony KD-49XH9505 clouding, color banding

SonGoku920

New member
Zakupiłem na xkom telewizor sony 49xh9505 za 4400zł i występuje clouding i widać to zjawisko bardzo. Bez włączonej funkcji local dimming jest to bardzo widoczne z włączoną funkcją jest też widoczne ale nie tak bardzo.

Tak się składa że kupiłem telewizor w piątek i przyszedł do mnie w poniedziałek i mam opcję zwrotu tego telewizora na takiej zasadzie że kurier do mnie przyjeżdża i zabierze ten telewizor za darmo.


Orientuje się ktoś z Państwa może czy w każdym TV 49xh9505 występuje ten problem?


Mam zamiar zwrócić ten telewizor i kupić ten sam ale jeśli w każdym telewizorze tej serii to występuje to będę tracić tylko czas.


Występuje w tym TV również color banding. Szczególnie widoczne jest to w grach jak się popatrzy na niebo i opcja łagodna gradacja nie niweluje tego problemu całkowicie. Co ciekawe jeszcze bardziej jest to widoczne jak jest noc w grze. W Diablo 3 szczególnie to widać jak jest obraz za mgłą.


Delikatnie jest też widoczny vertical banding ale widać to tylko w grach i filmach 4k gdy jest mocno jasne niebo ale jednak widać trochę.


Spodziewałem się że nie będzie takich problemów. Nie wiem czy wymieniać ten telewizor na ten sam czy jakiś inny kupić.



Ciężko znaleźć dobry telewizor od 40 do 50 cali który będzie miał tak dobry HDR, matrycę 120hz i wejście słuchawkowe dlatego chcę zwrócić i kupić ten sam może akurat w końcu trafię dobrze.


Jakie telewizory Państwo polecacie? Interesuje mnie taki który nie będzie miał tych problemów które wyżej opisałem. Potrzebuje żeby miał 120hz matrycę, dobry HDR 700-800 nitów i żeby nadawał się jako monitor do komputera i do gry na konsoli xbox series x.


Jak nie będzie miał wejścia słuchawkowego to żeby miał bluetooth przez który będzie można podłączyć słuchawki.


Mój budżet na telewizor to 5 tysięcy i nie może być większy niż 50 cali.


Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 

Petru23

Banned
Jedynie 50q80t. Samsung i sklepy twierdzą, że ma 100hz. Ale nie ma chyba Jacka.
Inny to panas 49hx940 ale z jasnością może być gorzej. Masz wątek o nim.
 

SonGoku920

New member
Też doszedłem do takiego wniosku. Ile ten telewizor ma jasności w HDR? Input lag? Rzeczywiście ma te 100hz? Do gier w sumie lepiej się nada niż Sony. Jak będzie z color bandingiem i cloudingiem to zapewne wiedzą tylko osoby które mają ten telewizor.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Mam 49XH9505 i nie mam cloudingu ani DSE. Matryca jest pod tym względem bez zastrzeżeń.
Spróbuj wymienić na inny egzemplarz. Pomijając Samsungi QLED (tam DSE to norma a nie przypadek) ww. przypadki stanowią mniejszość i jak sie trafią to zazwyczaj pomaga wymiana na inny egzemplarz.
 

SonGoku920

New member
Mam 49XH9505 i nie mam cloudingu ani DSE. Matryca jest pod tym względem bez zastrzeżeń.
Spróbuj wymienić na inny egzemplarz. Pomijając Samsungi QLED (tam DSE to norma a nie przypadek) ww. przypadki stanowią mniejszość i jak sie trafią to zazwyczaj pomaga wymiana na inny egzemplarz.


DSE to efekt brudnego ekranu?


Używa Pan telewizora do grania w 4k oraz oglądania filmów w 4k? Nie zaobserwował Pan czasem color bandingu?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Najlepiej sprawdzać telewizor przed zakupem przy kalibracji. Uniknie się rozczarowania i nie potrzebnych nerwów.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
DSE to efekt brudnego ekranu?


Używa Pan telewizora do grania w 4k oraz oglądania filmów w 4k? Nie zaobserwował Pan czasem color bandingu?

Tak, DSE to efekt brudnego ekranu, nagminnie występujący w QLED'ach.

Nie gram na TV (mam od tego PC z monitorem) ale oglądam filmy w 4K i też w mniejszych rozdziałkach.
Matryce tej klasy nie mają color bandingu. Jeżeli go zaobserwujesz, to jest to wina zbyt skompresowanego materiału a nie niedoskonałości samego TV.
 

SonGoku920

New member
Tak, DSE to efekt brudnego ekranu, nagminnie występujący w QLED'ach.

Nie gram na TV (mam od tego PC z monitorem) ale oglądam filmy w 4K i też w mniejszych rozdziałkach.
Matryce tej klasy nie mają color bandingu. Jeżeli go zaobserwujesz, to jest to wina zbyt skompresowanego materiału a nie niedoskonałości samego TV.


Gram w Gta 5 na PC w 4k i występuje color banding. W Diablo 3 grałem na starym Samsungu 40 cali full hd który kupiłem w 2013r. i nie zaobserwowałem color bandingu. Włączyłem na tym telewizorze i jest color banding a opcja smukła gradacja która ma redukować color banding nie robi tego całkowicie.



Oglądałem Władca Pierścieni w 4k z HDR i local dimming działał dobrze ale to stary film i nie miał jakiejś nie wiadomo jakiej jasności a Hobbit w 4k już lepiej wygląda ale czasami widać smugi podświetlenia tam gdzie nie powinno ich być albo za późno to podświetlenie reaguje na obraz.


Jutro zwrócę ten telewizor i będę myślał co dalej ale z tego co widzę to w tej wielkości co ja chce kupić telewizor nie mam zbytniego pola manewru.



Miałem przed tym telewizorem Sony 49xh8505 i też miał clouding, color banding oraz vertical banding także jak widać to nie są jakieś pojedyncze przypadki. Można wiedzieć gdzie Pan kupił ten telewizor?
 

Petru23

Banned
Wczoraj oddałem 49xh85 i nie wiem za bardzo o czym mówisz z tymi bandingami całymi. Możesz mi przybliżyć problem? Gdzie i czym dokładnie się to objawiało? A i idzie do mnie xh90 w sumie z przekonaniem, że jego też oddam i wrócę albo do xh85 albo xh80 w zależności od rozmiaru finalnego.

I nabieram przekonania z że mniejsze modele nie mają aż takich wad czy też w mniejszym stopniu one występują niż w większych przekątnych.
 

SonGoku920

New member
Najlepiej sprawdzać telewizor przed zakupem przy kalibracji. Uniknie się rozczarowania i nie potrzebnych nerwów.


W sklepie raz sprawdzałem przed kupnem telewizor LG i tam wszystko wyglądało dobrze dopiero w domu jak nie było takiego oświetlenia w około zauważyłem na pół ekranu chmurę i też musiałem zwrócić i jeszcze miałem przy tym problemy bo mi powiedzieli że widział Pan przecież co kupuje ale na szczęście udało się zwrócić. Potem kupiłem w sklepie SONY LED KD49XH8096 i cloudingu nie było ale był za to bardzo widoczny w jaśniejszych scenach vertical banding.


W tym przypadku niestety nie zgodzili się na zwrot i musiałem sprzedać ten telewizor na OLX i 500zł taniej.


Następnie kupiłem sony 49xh8505 w sklepie internetowym i miał clouding, color banding oraz verital banding. Długo się nie zastanawiałem i go zwróciłem. Ostatnio kupiłem 49xh9505 i jest to samo ale nie aż tak widoczne ale jest co w kwocie 4300zł jest dla mnie nie akceptowalne i jutro będę dzwonił do obsługi x kom że zwracam ten telewizor.


Powoli zaczynam mieć tego dość kiedyś pojechałem do Krakowa w celu zakupu telewizora a dokładnie w 2013r. zobaczyłem jakiegoś Samsunga Full HD i kupiłem i był dobry na lata bez tych usterek wszystkich. Jak widać kupić teraz dobry telewizor to nie lada wyzwanie.
 

SonGoku920

New member
Wczoraj oddałem 49xh85 i nie wiem za bardzo o czym mówisz z tymi bandingami całymi. Możesz mi przybliżyć problem? Gdzie i czym dokładnie się to objawiało? A i idzie do mnie xh90 w sumie z przekonaniem, że jego też oddam i wrócę albo do xh85 albo xh80 w zależności od rozmiaru finalnego.

I nabieram przekonania z że mniejsze modele nie mają aż takich wad czy też w mniejszym stopniu one występują niż w większych przekątnych.


Można wiedzieć dlaczego Pan oddał?


Banding koloru: https://pl.wikipedia.org/wiki/Banding_koloru
Vertical banding to są linie pionowe przeźroczyste pojawiające się w odstępach na ekranie pionowo szczególnie to widać jak są jasne sceny. Coś takiego jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=AS_7Mh_Vi0U


Clouding: https://www.youtube.com/watch?v=DZ4-s7pOqMc

Chmurki występujące na ekranie w wyniku nierównomiernego podświetlenia.


Nie kupowałem większych modeli niż 50 cali także nie wiem jak sprawa się ma w tych większych modelach.
 

12jojko

Banned
Miałem to vertical banding w Philipsie 8505. Strasznie to irytujące. Obecnie przechodzę drugi raz rękojmię tego samego modelu - do trzech razy sztuka. Jak znowu będę miał jakieś problemy, to biorę kasę i chyba poczekam te parę miesięcy na nowe modele, bo to, co się dzieje z tymi z 2020, to jakiś dramat, bo to nie przypadek, że w ostatnim czasie tyle osób reklamuje tv różnych producentów.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Gram w Gta 5 na PC w 4k i występuje color banding. W Diablo 3 grałem na starym Samsungu 40 cali full hd który kupiłem w 2013r. i nie zaobserwowałem color bandingu. Włączyłem na tym telewizorze i jest color banding a opcja smukła gradacja która ma redukować color banding nie robi tego całkowicie.



Oglądałem Władca Pierścieni w 4k z HDR i local dimming działał dobrze ale to stary film i nie miał jakiejś nie wiadomo jakiej jasności a Hobbit w 4k już lepiej wygląda ale czasami widać smugi podświetlenia tam gdzie nie powinno ich być albo za późno to podświetlenie reaguje na obraz.


Jutro zwrócę ten telewizor ... Miałem przed tym telewizorem Sony 49xh8505 i też miał clouding, color banding oraz vertical banding także jak widać to nie są jakieś pojedyncze przypadki. Można wiedzieć gdzie Pan kupił ten telewizor?

Czy Ty rozumiesz, że color banding to nie wina TV a materiału źródłowego? Ja w grach czasami też go widzę a mam procesjonalny monitor NECa dedykowany do obróbki grafiki. Na właściwym materiale przejścia tonalne są płynne a słuchając Ciebie, powinienem go oddać, bo jest color banding w grze. Niepoważne podejście.
Twój stary Samsungu 40 ma pewnie blade kolory, niski kontrast i mniejszą matrycę, więc nie widziałeś tych wad. Możliwe też, że sama grafika w kompie jest też winna tej sytuacji.

Przy okazji, nie daje Ci do myślenia, że to byłoby bardzo dziwne, żeby stary samsung był dużo lepszy od najnowszego i SONY z wysokiej półki?

Swojego 49XH9505 kupiłem wysyłkowo w Sony Center. Data produkcji 11/2020.
 

SonGoku920

New member
Daje mi to do myślenia. Byłem u brata i u niego na monitorze też color banding występuje w Diablo 3 i Gta 5 także w niektórych grach to pewnie norma. Czyli wynika z tego że nie ważne jaki telewizor kupię to i tak to zjawisko będzie występować? Sprawdziłem wnikliwie na konsoli xbox series x czy też to będzie występować i zmiana wyświetlania kolorów na 10bit oraz 12bit w ustawieniach xbox nic nie daje. Dalej to widać także chyba nie da się nic z tym zrobić.


W każdym bądź razie tego cloudingu oraz vertical bandingu nie zaakceptuję. Płacę to wymagam dobrego produktu także zwracam jutro ten telewizor.


Myślałem właśnie nad zakupem w Sony Center ale tam mają nie zbyt atrakcyjną politykę zwrotów jakby coś było nie tak bo zawsze może być gorzej niż jest nie jest powiedziane że od razu dobrze się trafi.


Kontaktowałem się z x kom i tam mają ostatnią sztukę tego telewizora także to nie zwiastuje pewnie niczego dobrego. W RTV AGD jest też ten telewizor ale tam trzeba płacić 70zł za zwrot.


Skoro u Pana nie cloudingu i vertical bandingu to może warto jeszcze raz kupić ten telewizor ale tak jak pisałem miałem wcześniej xh8505 i było to samo.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

SonGoku920

New member
Miałem to vertical banding w Philipsie 8505. Strasznie to irytujące. Obecnie przechodzę drugi raz rękojmię tego samego modelu - do trzech razy sztuka. Jak znowu będę miał jakieś problemy, to biorę kasę i chyba poczekam te parę miesięcy na nowe modele, bo to, co się dzieje z tymi z 2020, to jakiś dramat, bo to nie przypadek, że w ostatnim czasie tyle osób reklamuje tv różnych producentów.


We wcześniejszym modelu od Sony też to miałem tylko wtedy nie miałem za bardzo czasu na testowanie telewizora i czas na zwrot mi się skończył. Pomyślałem sobie przecież mam gwarancję oddam na serwis to naprawią albo przywiozą nowy a oni po prostu stwierdzili że to jest w normie i nic z tym nie zrobią i jeszcze straszyli że następnym razem będę musiał płacić jak oddam na serwis.


Na szczęście udało mi się sprzedać ten telewizor ale i tak straciłem na tym 500zł.


Najlepiej od razu po zakupie sprawdzić telewizor.
 

Petru23

Banned
Pierwsze co to nowy tv sprawdzam zarówno na planszach YT jak i standardowe materiały typu szczęki czy to, co na każdym tv odpalałem we własnym zakresie.
To o czym mówicie również wypatrywałem i bandingu na xh85 nie potwierdzam. Zachody słońca, wybuchy, rozbłyski, plansze testowe i wszystko inne ukazujące prsjscia kolorów bez uwag. Wylewy światła były na samsungach i to w stopniu takim, że za dnia jasny materiał był rozświetlony. Xh80 lewy górny róg jaśniejszy. Ale widoczne było to tylko w materiale, który mógł to ukazać. A i tak żona moja nie widziała tego.
Najlepsze podświetlanie jakie miałem do tej pory (zamzczam do tej pory) było w Panasonic hx940, bo te całe przełomy cuda czyniły w ukamku sekundy dając całkowicie czarne tło z jasnym obiektem w środku bez wylewów światła. Sami widzieliście. Aparat w telefonie pokazuje inne barwy, moje i żony oczy widziały całkowita czerń. Poświata na zdjęciach przy np kuli dyskotekowej wynika z tego, że obiekt był w ruchu i tel nie złapał idealnej ostrości. A i tak to ips to na większości telefonów kolor ucieka w granat/fiolet w mniejszym lub większym stopniu. Nova 5t potrafi pokazać całkowicie fioletowy obraz, jedynie zenfone 4 z moich zasobów robi zdjęcia w miarę dobrze.
Panas jest świetnym tv i jutro zapewne potwierdzi się moje przekonanie, że lepszy ood xh90 w szczególności w kwestii właśnie podświetlania (nie jasności a sposób działania, efekt, widoczność pracy systemu oraz niedoskonałości). Bo wiem, że strefy w direct są lepsze ale nie dla tego, że po prostu są ;) w 55xh90 jest ich po prostu za mało. I nie wiem w czym jeszcze, poza teoria co do rodzaju podświetlania oraz wartościami pomiarowymi miałby być lepszy od xh940. To jednak półeczka wyżej z racji choćby zaawansowania technologicznego ale też nie jest doskonały. Ale jest naprawdę bardzo dobry do kina domowego. A z racji jakości podświetlania zapewniam, że dla większości z nas czerń będzie absolutnie wystarczaja i równa na całej powierzchni (przynajmniej w moim egz 49" tak było)
 
Ostatnia edycja:

SonGoku920

New member
Szkoda że ten Panasonic ma tak słaby HDR za takie pieniądze to jednak jest ten Sony który ma 900 nitów maksymalną jasność HDR a ten Panasonic ma 400 nitów. Jakby nie było tego cloudingu i vertical bandingu to ten Sony by mi pasował. Filmy w 4k i HDR wyglądają bardzo dobrze na tym telewizorze a gra w Resident Evil 7 i RDR 2 też wygląda zacnie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Petru23

Banned
Jeśli oglądasz w ciemnym pomieszczeniu to po cholerne Ci 1000 nit? I wg testów to do 540nit dobija w szczycie. Zależy też czy podają dla 5, 20 czy 100%, czy max jasność czy średnia. Światła są wystarczająco jasne a czerń wystarczająco czarna.
Poczytaj uwagi posiadaczy xh90/95, wielu zgłasza wręcz oślepianie w ciemnych warunkach.
Powtórzę, to bardzo dobry TV do kina domowego, oferujący coś więcej niż lcd z racji IPS, podświetlania krawędziowego z działającymi strefami wygaszania i HCX pro. Dochodzi tez wiele bajerów wynikających z samej funkcjonalności telewizora. Owszem, nie jest idealny, nie jest dla każdego ale jeśli komuś nie odpowiada sony to naturalna koleją rzeczy jest sięgnięcie właśnie po Panasonica. Zawsze będę go wymieniał wraz z Xh95 jako dwa najlepsze lcd na rynku.
 

SonGoku920

New member
Jutro przyjeżdża kurier po Sony 49xh9505 a w środę przyjdzie do mnie LG OLED55CX3. Jak mi będzie pasował i nie będzie cloudingu oraz vertical bandingu i innych problemów to sobie zrobię przemeblowanie. Udało mi się kupić w promocyjnej cenie z rabatem -500zł i wyszło drożej od Sony 49xh9505 tylko o 300zł.
 
Do góry