Sony 65 XE8505 - smugi/pasy

Jago_4

New member
Witam, od jakiegoś czasu zauważalne są na matrycy mojego tv Sony XE8505 pionowe smugi/pasy, szczególnie uciążliwe przy oglądaniu wydarzeń sportowych czy np. obrazów w jednolitym kolorze. Efekt pasów występuje tylko przy oglądaniu pod kątem, ale już nawet bardzo małym ok. 10%.

Teraz do sedna, moje pytanie brzmi czy warto bawić się w serwis ? Z tego co poczytałem na forach Sony często uznaje takie "wady" za fabryczne czy np. "ten model tak po prostu ma".

Proszę o jakąś poradę. TV kupiony w kwietniu 2018, wcześniej jakoś nie rzuciło mi się to w oczy, ale jak będzie okazja na wymianę/naprawę to warto chyba skorzystać.


Posiadam TV 55X8509C również na matrycy VA i tam takiego efektu nie ma...
 

DrWredman

Active member
Bo np. zainstalowanie na nowo oprogramowania nie pomoże zapewne? Coś po prostu klękło...?

a u mnie takie pasy były od początku. Potwierdzam, widoczne niemal tylko przy oglądaniu meczów, a siedzę wyłącznie na wprost TV. Uznałem, że ten typ tak ma, ale może warto podrążyć temat?

Może KIKI coś wie?
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Czyli pozostaje oddanie do serwisu gwarancyjnego, kosztów nie poniosę a może to przyniesie jakiś efekt.

To nie wada matrycy ani elektroniki!!! Masz wadę podświetlenia , tam gdzie są ciemniejsze pasy jak ty to nazywasz to jest laminat przybrudzony i dlatego masz taki efekt , należy zdjąć matrycę , laminat rozpraszający światło ledów wyczyścić !!! Elektronika nie ma nic do tego !!!
 

Jago_4

New member
A nie lepiej poprostu wysłać na serwis gwarancyjny przez firmę Sontronic?
Miałem problem z soundbarem i sprawa została super załatwiona. Przyjechał kurier, na stronie był opis co zostało zdiagnozowane i naprawione, przesyłka do mnie wróciła w ciągu 3 dni i sprzęt sprawny w 100%. Teraz jakbym miał walczyć z rękojmią przez nie wiem jaki czas to wolałbym, żeby naprawili ten mankament i będzie ok :)
Po prostu nie wiedziałem jaka to i czy w ogóle to wada. Teraz jak kolega Karol1976 opisał, że to kwestia podświetlenia to można wysyłać :)
 

DrWredman

Active member
To nie wada matrycy ani elektroniki!!! Masz wadę podświetlenia , tam gdzie są ciemniejsze pasy jak ty to nazywasz to jest laminat przybrudzony i dlatego masz taki efekt , należy zdjąć matrycę , laminat rozpraszający światło ledów wyczyścić !!! Elektronika nie ma nic do tego !!!

A czy możliwe, że tak było od początku?
Mam 5 lat gwarancji więc niby mogę zgłosić.
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
od marca 2016.

On ma Direct led jak się nie mylę także te zaciemnienia to są dlatego że między listwami led laminat słabiej odbija promienie od Ledów i dlatego masz taki efekt , u mnie w Philipsie 55 calowym jest podobny efekt tylko że ja chce dorwać pobitego tv i wymienić na nowe - sam takie rzeczy robię .

Na aliexpres widziałem są nowe własnie arkusze do kupienia tylko trzeba wycinać otwory ale w zestawie jest specjalny przyrząd do robienia otworów coś takiego :

https://pl.aliexpress.com/item/32946904091.html?spm=a2g0o.cart.0.0.51bc3c0042mLZU&mp=1
 

DrWredman

Active member
On ma Direct led jak się nie mylę także te zaciemnienia to są dlatego że między listwami led laminat słabiej odbija promienie od Ledów i dlatego masz taki efekt , u mnie w Philipsie 55 calowym jest podobny efekt tylko że ja chce dorwać pobitego tv i wymienić na nowe - sam takie rzeczy robię .

Na aliexpres widziałem są nowe własnie arkusze do kupienia tylko trzeba wycinać otwory ale w zestawie jest specjalny przyrząd do robienia otworów coś takiego :

https://pl.aliexpress.com/item/32946904091.html?spm=a2g0o.cart.0.0.51bc3c0042mLZU&mp=1

Nie jestem wielkim fanem piłki, a mecze to u mnie rzadkość więc ten efekt nie jest dla mnie uciążliwy.
Na filmach i innych programach TV w ogóle tego nie widać.
Obawiam się, że reklamacja raczej nic tu nie wniesie bo to chyba taka konstrukcja.
 

Jago_4

New member
Informacja do naprawy:
"Telewizor został uznany przez producenta za w pełni sprawny i zgodny z normami. Zjawisko widoczne na ekranie
związane jest ze specyfikacją technologii podświetlenia użytego w tym telewizorze (podświetlenie krawędziowe) i jest
uznawane za normalne i dopuszczalne"

także nie ma sensu wysyłać z taką wadą...
 
Do góry