Wyjście audio w telewizorach Sony - problem z dźwiękiem stereo

simopl

New member
Cześć. Mam problem z wyjściem audio (jack) w telewizorach z serii W755C i XE9005. W dwóch egzemplarzach korzystam z podłączonego zestawu głośnikowego stereo - konkretnie Microlab Solo 7C. Głośniki podłączam za pomocą kabla jack-2xRCA (cinch). Telewizory mają 3 opcje regulacji wyjścia audio. Są to: Słuchawki, wyjście stałe i wyjście regulowane.

Gdy używam pierwszej opcji to mogę regulować głośność za pomocą pilota, lecz dźwięk na głośnikach jest przesterowany co słychać w szczególności przy głośniejszym graniu. Ale to normalne, ta opcja nie służy do podłączania głośników. Mimo wszystko słychać ładne stereo.

Gdy używam drugiej lub trzeciej opcji to dźwięk jest z kolei bardziej przytłumiony, mniej żywy, oddalony. Słychać to w szczególności w grach (ps4). Mam wrażenie jakby telewizor wymuszał sygnał 5.1 do zestawu głośnikowego 2.0 i stąd ten efekt. Dialogi są dużo cichsze, sam dźwięk mniej mięsisty. Nie pomaga zwiększanie głośności na pilocie (w przypadku wyjścia regulowanego). Muszę też dużo bardziej podgłaśniać same kolumny żeby uzyskać zadowalającą głośność (posiadają regulację).

Podobna sprawa ma się z Netflixem - aplikacją. W przypadku ustawienia "Słuchawki" mam możliwość wyboru dźwięku stereo w ścieżkach audio danego filmu czy serialu. W przypadku pozostałych ustawień takiej opcji brak i dźwięk automatycznie zostaje pozbawiony życia na kolumnach. Znów mam wrażenie jakby była to ścieżka dźwięku przestrzennego odtwarzana na kolumnach stereo bez odpowiedniej konwersji.

Czy jest jakaś opcja żeby wymusić na telewizorze dźwięk z formacie stereo? A może problem leży gdzieś indziej? Przewertowałem jednak wszystkie ustawienia TV i nie mogę się doszukać stosownej opcji.
 

simopl

New member
Ok, napiszę tylko, że chyba znalazłem rozwiązanie dla konsoli PS4. Sposób numer 1, czyli ustawienie wyjścia audio na "słuchawki" i ustawienie głośności do maksymalnie 30 ze 100 powoduje, że nie pojawiają się***słyszalne przesterowania dźwięku. Mamy też wtedy ładne stereo. Wcześniej miałem głośność ustawioną na 50 i był koszmar.
 
Do góry