65XE9305 - ustawienia i użytkowanie

ellah

New member
Hej,

Zakładam wątek co do porad i wrażeń z użytkowania tego modelu.

Nie każdego stać na kalibrację ( amoze i stać ale jest wg mnie za droga), wiec moze podzielimy sie tutaj tez jakie ustawienia Wam najbardziej pasuja. Nie znalazlem tez w sieci zadnej rozszerzonej instrukcji na temat wszystkich funkcji itd.

Jedno pytanie na poczatek - czy Wy tez macie szare pasy z gory i z dolu przy ogladaniu materialu z zewnetrznego zrodla np. w Full HD? Overscan za bardzo ucina wtedy, ale dla mnie jest to bardzo irytujace, zwlaszcza w ciemnych scenach... Ktos ma jakis sposob na to?
 

nagdob

Member
Bez reklam
Nie mam żadnych szarych pasów. Np. po HDMI 3 mam podłączony Blu Rey (full HD, nie 4K) i oglądam z niego swój materiał filmowy nagrany kamerą FHD.
 

ellah

New member
Kurcze, no niemozliwe :) Ja mam wlasnie tez po hdmi 3 (ten z ARC) hdd player, film jakikolwiek z FHD i pasy sa.

Odpal sobie jakis w rozdzielczosci mniejszej niz BlueRay, cos co na pewno ma max 1080 lini w poziomie... np z USB
 

accu

New member
Bez reklam
Hej,

Zakładam wątek co do porad i wrażeń z użytkowania tego modelu.

Nie każdego stać na kalibrację ( amoze i stać ale jest wg mnie za droga), wiec moze podzielimy sie tutaj tez jakie ustawienia Wam najbardziej pasuja. Nie znalazlem tez w sieci zadnej rozszerzonej instrukcji na temat wszystkich funkcji itd.

Jedno pytanie na poczatek - czy Wy tez macie szare pasy z gory i z dolu przy ogladaniu materialu z zewnetrznego zrodla np. w Full HD? Overscan za bardzo ucina wtedy, ale dla mnie jest to bardzo irytujace, zwlaszcza w ciemnych scenach... Ktos ma jakis sposob na to?

Witam uprzejmie,
Proszę wyłączyć overscan . Pole wyświetlania trzeba zmienić na : ,,+1" lub ,, wszystkie piksele" .(nazewnictwo zależne od źródła)
Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

ellah

New member
Witam uprzejmie,
Proszę wyłączyć overscan . Pole wyświetlania trzeba zmienić na : ,,+1" lub ,, wszystkie piksele" .(nazewnictwo zależne od źródła)
Pozdrawiam,:)
accu
:kom:

Witam uniżenie :)

Ale gdzie overscan? Jak pisałem - włączając overscan w źródle odtwarzania za bardzo obcina boki, wiec to nie jest opcja dla mnie.

Na oryginalnym materiale pasy sa i chyba beda, tylko dlaczego az tak szare... :(
 

ellah

New member
Z innego forum, kilku ludkow sobie chwali takie ustawienia obrazu:

Setting Night/HDR Day Game/HDR
Picture Mode Cinema Pro Cinema Home Game
Auto Picture Mode Off Off Off
Brightness 15/Max 25 25/Max
Light Sensor Off Off Off
Colour 50 50 50
Advanced Settings
Brightness
Brightness 15/Max 25 25/Max
Contrast 90 90 90
Gamma -2 0 0
Black Level 50 50 50
Black Adjust Off Off Off
Auto Local Dimming Medium Medium Medium
Adv. Con Enhancer Off Off Off
X Dynamic Range Off/High Off Off/High
Colour
Colour 50 50 50
Hue 0 0 0
Colour Temp Expert1 Expert1 Expert1
Adv. Colour Temp
Red Gain Max Max Max
Green Gain -2 -2 -2
Blue Gain -5 -5 -5
Red Bias 0 0 0
Green Bias 0 0 0
Blue Bias 0 0 0
Live Colour Off Off Off
Clarity
Sharpness 50 50 50
Reality Creation Off Off Off
Resolution 20 20 20
Mastered in 4K On On On
Random NR Off Off Off
Digital NR Off Off Off
Motion
Motion Flow True Cinema True Cinema Off
Film Mode Low Low Off
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Napisałem , abyś wyłączył overscan . (jeżeli jest obcięta krawędź wideo wyświetlanego z zewnętrznego urządzenia)
Na pilocie przyciśnij przycisk : Home .
Wybierz : ustawienia(settings) .
W kategorii TV wybierz opcję : wyświetlacz(display) .
Dalej wybierz opcję : ekran(screen) .
Wybierz opcję : automatyczne pole (obszar) wyświetlania(auto display area) i ustaw ją na : wyłącz(off) .
Wybierz pole (obszar) wyświetlania(display area) i ustaw na : wszystkie piksele(full pixel) lub +1 .

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

ellah

New member
Witam uprzejmie,

Napisałem , abyś wyłączył overscan . (jeżeli jest obcięta krawędź wideo wyświetlanego z zewnętrznego urządzenia)
Na pilocie przyciśnij przycisk : Home .
Wybierz : ustawienia(settings) .
W kategorii TV wybierz opcję : wyświetlacz(display) .
Dalej wybierz opcję : ekran(screen) .
Wybierz opcję : automatyczne pole (obszar) wyświetlania(auto display area) i ustaw ją na : wyłącz(off) .
Wybierz pole (obszar) wyświetlania(display area) i ustaw na : wszystkie piksele(full pixel) lub +1 .

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:

Witam,

Po przetestowaniu ta opcja nie dziala - dalej sa widoczne pasy przy ogladaniu materialu z zewnetrznego zrodla...:(
 

ellah

New member
Witam uprzejmie,
Piszesz bardzo ogólnikowo .. ale co tam . :|
Proszę się może zapoznać z tymi informacjami supportu firmy Sony :

SONY EU | Support - Obraz jest zbyt duży, rozciągnięty, nie jest dopasowany do ekranu lub wydaje się przycięty

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:

Witam,

Nie wiem jak jasniej mozna jeszcze to opisac...

Material z zewnetrznego zrodla, 16:9, 1920x1080p, chcialbym by nie wyswietlal czarnych pasow na gorze i dolu ekranu.

Overscan wlaczony/wylaczany z poziomu TV - bez roznicy.
Overscan z poziomu odtwarzacza - za bardzo obcina obraz.

Stara plazma Panasonica sobie z tym radzila elegancko, przycinala tyle ile bylo trzeba, ten TV za 9 kola nie potrafi..
 

accu

New member
Bez reklam
Witam,

Nie wiem jak jasniej mozna jeszcze to opisac...

Material z zewnetrznego zrodla, 16:9, 1920x1080p, chcialbym by nie wyswietlal czarnych pasow na gorze i dolu ekranu.

Overscan wlaczony/wylaczany z poziomu TV - bez roznicy.
Overscan z poziomu odtwarzacza - za bardzo obcina obraz.

Stara plazma Panasonica sobie z tym radzila elegancko, przycinala tyle ile bylo trzeba, ten TV za 9 kola nie potrafi..
Witam uprzejmie,
Materiał z zewnętrznego źródła , ale jakiego . :neutral: Tym źródłem zewnętrznym może być np. odtwarzacz Blu-Ray , czy odtwarzacz DVD . Wówczas materiał źródłowy nagrany w formacie 16:9 będzie wyświetlany bez żadnych pasów , natomiast materiał źródłowy nagrany w formacie 21:9 będzie wyświetlany z pasami na górze i dole ekranu .

Źródłem zewnętrznym mogą być również np . urządzenia pamięci USB .
Piszesz , że chciałbyś by materiał z tego źródła nie był wyświetlany z czarnymi pasami na górze i dole ekranu .
Odpowiedź masz poniżej :
www.hdtv.com.pl/forum/1436299-post1047.html

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

ellah

New member
To znowu nie ta kwestia. Rozumiem nagranie materialu , z samej rozdzielczosci przeciez to wynika ze jest wiecej lini w pionie niz poziomie. Chodzi bardziej o overscan z poziomu TV, w innych egzamplarzech sam TV mial jakos to lepiej rozwiazane. ten praktycznie nie ma nic bo to powiekszenie w ustawieniach o ktorych wczesniej pisales, nie zmienia nic.
 

accu

New member
Bez reklam
To znowu nie ta kwestia. Rozumiem nagranie materialu , z samej rozdzielczosci przeciez to wynika ze jest wiecej lini w pionie niz poziomie. Chodzi bardziej o overscan z poziomu TV, w innych egzamplarzech sam TV mial jakos to lepiej rozwiazane. ten praktycznie nie ma nic bo to powiekszenie w ustawieniach o ktorych wczesniej pisales, nie zmienia nic.

Witam uprzejmie,

Wybacz , ale nie bardzo już wiem o jaką kwestię chodzi . :-| Może jeszcze raz zapoznaj się z informacjami zawartymi w linku SONY EU | Support - Obraz...., który wcześniej podałem w poście #10 . Proszę zwrócić uwagę na umieszczoną tam tabelę , gdzie są podane dodatkowe ustawienia , aby wyregulować wyświetlany obraz . Jest podanych 8 różnych ustawień , które można zastosować . Oczywiście jest część opisowa tych ustawień , kiedy można je zastosować .
Możesz moim zdaniem również zwrócić się do supportu firmy Sony i szczegółowo opisać Twój problem . Może go spróbują rozwiązać . :-|

BTW , dla przykładu , ja w swoim telewizorze firmy Sony , jeżeli w : Ustawieniach ekranu : wybiorę opcję : Format Rozszerzony , Automatyczne pole wyświetlania wybiorę opcję :wył . , pole wyświetlania : +1 , to wówczas mogę regulować : Rozmiar pionowy . ( w zakresie od min. , -1 , 0 , +1 , +2 , +3 , +4 , +5 , +6 , +7 , max. )

I gitara cichutko gra . :neutral:
Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

ellah

New member
Witam uprzejmie,

Wybacz , ale nie bardzo już wiem o jaką kwestię chodzi . :-| Może jeszcze raz zapoznaj się z informacjami zawartymi w linku SONY EU | Support - Obraz...., który wcześniej podałem w poście #10 . Proszę zwrócić uwagę na umieszczoną tam tabelę , gdzie są podane dodatkowe ustawienia , aby wyregulować wyświetlany obraz . Jest podanych 8 różnych ustawień , które można zastosować . Oczywiście jest część opisowa tych ustawień , kiedy można je zastosować .
Możesz moim zdaniem również zwrócić się do supportu firmy Sony i szczegółowo opisać Twój problem . Może go spróbują rozwiązać . :-|

BTW , dla przykładu , ja w swoim telewizorze firmy Sony , jeżeli w : Ustawieniach ekranu : wybiorę opcję : Format Rozszerzony , Automatyczne pole wyświetlania wybiorę opcję :wył . , pole wyświetlania : +1 , to wówczas mogę regulować : Rozmiar pionowy . ( w zakresie od min. , -1 , 0 , +1 , +2 , +3 , +4 , +5 , +6 , +7 , max. )

I gitara cichutko gra . :neutral:
Pozdrawiam,:)
accu
:kom:

OK a czy wies zmoze dlaczego dla danego zrodla, to jest wejscia te opcje sa wyszarzone (komunikat funkcja niedostepna).

Mam to tylko aktywne dla TV (kablowka), na kazdym innym wejsciu funkcja niedostepna.
 

accu

New member
Bez reklam
OK a czy wies zmoze dlaczego dla danego zrodla, to jest wejscia te opcje sa wyszarzone (komunikat funkcja niedostepna).

Mam to tylko aktywne dla TV (kablowka), na kazdym innym wejsciu funkcja niedostepna.

Witam uprzejmie,
Myślę , że po prostu trzeba samemu zmienić format ekranu . Podam przykład . Ja dużo sobie nagrywam na dyski , które wcześniej sformatował sobie telewizor przy moim minimalnym udziale .
Osiem dysków można do czynności nagrywania przeznaczyć . Dysk mam podłączony do gniazda USB HDD w telewizorze .
Moje Ustawienia ekranu dla np. HDMI 1 .
Wejście docelowe : Bieżące
Format ekranu : Pełny
Autoformatowanie : Wł.
Domyślny tryb 4:3 : Roszszerzony
Automatyczne pole wyświetlania : Wył.
Pole wyświetlania : Wszystkie piksele
Pozycja ekranu : (jest nieaktywna)
Rozmiar pionowy : (jest nieaktywny)
Przechodzę na : Nagrania , aby z dysku HDD odtworzyć sobie film , który sobie nagrałem z programu cyfrowego TV. ( który jest z pasami czarnymi na górze i dole ekranu )
Na pilocie wybieram przycisk : Options i na ekranie telewizora wybieram opcje : Obraz>Ustawienia ekranu . Pojawia się ekran : Ustawienia ekranu TV cyfrowa .
Zmieniam Format ekranu z : Pełny na : Rozszerzony .
Autoformatowanie :Wł
Domyślny tryb 4:3 : Rozszerzony
Automatyczne pole wyświetlania : jest nieaktywne .
Pole wyświetlania : +1
Pozycja ekranu : jest nieaktywna
Rozmiar pionowy : jest aktywny . Mogę rozmiar pionowy regulować w zakresie min. -1 , 0, +1 ,+2 , +3, +4 , +5,+6 , +7 , max . Jeżeli wybiorę zakres max. to obraz wyświetlanego filmu panoramicznego się powiększy , a pas czarny u góry i dołu ekranu się pomniejszy .
Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

ellah

New member
Co do ustawien overscan gdyby ktos jeszcze szukal - Sony Support oznajmilo ze ta opcja jest tylko dostepna dla WE Cyfrowy, czyli dla TV. Każde inne wejście jest traktowane jako tylko wyświetlacz, więc kopiuje obraz źródlowy 100%. Pozostaje wiec tylko overscan na zrodle.
 

ellah

New member
Z innej beczki - ostatnio zauwazylem przy ogladaniu materialow z playera takie minimalne rozjasnienia obrazu, czasami kilka razy w jednej scenie. Tak jakby TV dobieral jakby szarosc czern, ale slabo mu to idzie. To sa minimalne korekty, ale nie potrafie sie skupic na filmnie bo ciagle to zauwazam...

Czy ktos mial podobny problem? Wszystkie ulepszacze wylaczylem, ale dalej to samo... Wina kabla HDMI? Podczas ogladania TV problem nie wystepuje...
 
Do góry