KD65XE9005 vs. KD65XE9305 ??

ellah

New member
Witam,

Czarny piątek zbliża się dużymi krokami, w SCENTRE mówią że szykują kolejną promocję na ten dzień, więc czas sie decydować...

Czy ktoś miał ten sam dylemat i co wybrał? Oba TV mają swoje przewagi (jak chociażby cena tańszego) - czy warto dopłacić prawie 2000 za lepszą jasność? Dolby Vision odkładam na półkę, nie jestem żadnym maniakiem.

TV do jasnego raczej salonu, światlo spada nie bezposrednio na TV tylko na salon z boku. Przeznaczenie - głownie do SD i wieczornych seansow z HD Playera.

Ktoś już wybrał spośród tych 2 i może doradzić proszę?
 

krzeminek

New member
Ja wybrałem 65xe9005. Porównywałem oba na papierze i w sklepie a takze z XE85.
Dopłata 1000zł do modelu xe90 jest warta i widoczna. Wygaszanie strefowe robi robote. Dopłata kolejnego tysiaca do xe93 juz nie byla taka zachęcająca. XE93 jest jasniejszy ale dla mnie to wygladalo na sztuczne podbicie kontrastu.
Xe93 ma węższą ramkę, praktycznie jej nie ma. Mi sie bardziej podoba ta z xe90.
Xe93 ma ładne plecki ale ja z tylu telewizora nie ogladam.
 

krzeminek

New member
Najlepiej sam wybierz sie do salonu gdzie będą mieli oba modele. Wez dysk ze swoimi filmami, najlepiej UHD 4k potestuj i podejmij meską decyzję ;)
Dla mnie sensowniejszym rozwiazaniem bylo dolozenie do 5 letniej gwarancji sony i zostało jeszcze trochę na przyszły zakup konsoli ☺ bo tak jak napisalem wczesniej xe90 zadowalał mnie w 100%

Bardziej zastanawialem sie czy nie wziąć 75xe8596 bo rozmiar robil w sklepie extra wrazenie ale z 2.8 m stwierdzam ze 65' jest idealne.
 

Davide

Member
Jakis konkretny powod w Twoim przypadku?

Moim konkretnym powodem był HDR. Ogolnie wziąłem do sklepu dysk z filmami w 4K HDR w pliku MKV i na XE93 obraz był dużo lepszy. Dawał sobie ze wszystkim radę lepiej a obraz na nim to była bajka, ogolnie myslalem tez o Sony 65a1 lecz nie starczyło na niego pieniędzy.Zreszta podchodziłem do tego tak ze lepiej mieć dopracowanego LCD niż Oleda.Kolega mój posiadał LG B7 oraz C7 i miał jakieś z nimi problemy - chodzi o pixele. Wiec ja wybrałem LCD i w tym momencie wypadło już ostatecznie na XE93
 
Ostatnia edycja:

ellah

New member
Moim konkretnym powodem był HDR. Ogolnie wziąłem do sklepu dysk z filmami w 4K HDR w pliku MKV i na XE93 obraz był dużo lepszy. Dawał sobie ze wszystkim radę lepiej a obraz na nim to była bajka, ogolnie myslalem tez o Sony 65a1 lecz nie starczyło na niego pieniędzy.Zreszta podchodziłem do tego tak ze lepiej mieć dopracowanego LCD niż Oleda.Kolega mój posiadał LG B7 oraz C7 i miał jakieś z nimi problemy - chodzi o pixele. Wiec ja wybrałem LCD i w tym momencie wypadło już ostatecznie na XE93

No tak , ma to sens w przypadku gdy... na codzien ogladasz wszystko w HDR i 4K... Umowmy sie ze materialy z sieci oglada sie zazwyczaj 720p lub 1080p - przynajmniej w moim przypadku. Czy tutaj tez odczuje roznice? Moge zgrac kilka materialow na pendrive'a i sie przejsc dla spokojnosci, ale pewnie Wy to juz robiliscie.

Jeszcze jedno - XE90 ma direct led, czyli teoretycznie lepsze, a XE93 ma edge led - nie przeszkodzilo Ci to w wyborze xe93?
 

Davide

Member
No tak , ma to sens w przypadku gdy... na codzien ogladasz wszystko w HDR i 4K... Umowmy sie ze materialy z sieci oglada sie zazwyczaj 720p lub 1080p - przynajmniej w moim przypadku. Czy tutaj tez odczuje roznice? Moge zgrac kilka materialow na pendrive'a i sie przejsc dla spokojnosci, ale pewnie Wy to juz robiliscie.

Jeszcze jedno - XE90 ma direct led, czyli teoretycznie lepsze, a XE93 ma edge led - nie przeszkodzilo Ci to w wyborze xe93?

Nie mi to nie przeszkodziło. Ja osobiście oglądam ostatnio tylko filmy w 4K HDR zapożyczone ze stron z "T". Czy odczujesz różnice? Nie wiem. Musisz to zobaczyć na własne oczy. Ja byłem pewien zakupu XE90. Gdy chciałem go kupić kosztował 9999zł, a gdy poszedłem spadł on do 8499zł, a XE93 z 12999 na 9999zł i to mnie skusiło. Gdy poszedłem i zobaczyłem oraz porównałem lepiej wyszedł według mnie XE93. Jak wspominałem zastanawiałem sie również nad Oledem, ale moim zdaniem (tylko moim i proszę się tym nie kierować) oled nie jest jeszcze tak dopracowany. Jedyne w czym wymiata to w czerni i nic poza tym. Ogólnie dziś w Szczecinie otwierają Sony Centre Galaxy i z tego co widziałem do 19 listopada dają 10% rabatu na wszystkie telewizory.
 
Ostatnia edycja:

krzeminek

New member
Davide co do oleda zgadzam się z Tobą w 100%. Kumpel ma 55b7v i razem stwierdziliśmy na tych samych filmach ze upłynniacze w sony zdecydowanie lepiej sobie radzą, kolory nam się bardziej podobają, są bardziej naturalne w sony. Czerń zgoda... tutaj oled pokazuje pazur bo jest jak smoła ale jak oglądam planet earth II UHD to naprawdę na Sony wygląda wszystko super i nic mi wiecej nie potrzeba.
To tylko moja opinia.

XE93 tez jest super, jedynie co mi się w nim nie podobalo to praktycznie brak ramki.
Ma szybszy procesor, wspiera DV, i dlatego kosztuje 1000zl wiecej, ale dla mnie dopłata 500zl nie miała sensu bo xe90 daje mi wszystko czego potrzebuje.
 

piczon

New member
Davide co do oleda zgadzam się z Tobą w 100%. Kumpel ma 55b7v i razem stwierdziliśmy na tych samych filmach ze upłynniacze w sony zdecydowanie lepiej sobie radzą, kolory nam się bardziej podobają, są bardziej naturalne w sony. Czerń zgoda... tutaj oled pokazuje pazur bo jest jak smoła ale jak oglądam planet earth II UHD to naprawdę na Sony wygląda wszystko super i nic mi wiecej nie potrzeba.
To tylko moja opinia.

XE93 tez jest super, jedynie co mi się w nim nie podobalo to praktycznie brak ramki.
Ma szybszy procesor, wspiera DV, i dlatego kosztuje 1000zl wiecej, ale dla mnie dopłata 500zl nie miała sensu bo xe90 daje mi wszystko czego potrzebuje.

no tak nie do konca, mam ten sam problem ale roznice w hdr sa wyrazne (na korzysc xe93)
sam nie wiem co wybrac :(
 

barburian

New member
Bez reklam
no tak nie do konca, mam ten sam problem ale roznice w hdr sa wyrazne (na korzysc xe93)
sam nie wiem co wybrac :(


Jeśli oglądasz filmy wieczorem przy zgaszonym świetle to przy jasności XE93 i podświetlaniu krawędziowym będziesz ten HDR wyłączał bo świecące czarne pasy będą Cię irytowały, oraz jasność
świecenia samego HDR-a - bo zdrowo daje po oczach . Oczywiście XE93 ma lepszy HDR od XE90 , ale podświetlanie
krawędziowe w XE93 mnie osobiście irytowało . Jeśli pominąć te drobne niuanse to oczywiście XE93
ma ładniejszy obraz od XE90 całego efektu nadaje szyba na matrycy , obraz bardziej zblizony
do plazmowego .
Warto przy 55 calach rozważyć kupno OLED-a jeśli ogląda się dużo filmów a mniej gra .
 

ellah

New member
Dzieki barburian, ale myslimy o 65 calach wlasnie.

Jeszcze odnosnie HDR - az tak bije po oczach w XE93 w ciemnym pokoju? Jesli tak to przewaga w tym punkcie nad XE90 nie jest zadnym argumentem...
 

barburian

New member
Bez reklam
To jak myślicie o 65 calach to pomyślcie też o Philipsie 65PUS8102
bo jest lepszy od ty Soniaczy pod względem obrazu i czerni.
Oczywiście trzeba wszystkie TV skalibrować odpowiednio.
Jak bym miał dziś kupować TV 65 cali to bym kupił Philipsa z uwagi na rewelacyjną czerń .
 

barburian

New member
Bez reklam
Co do samego HDR-a jeśli jest zrobiony dobrze to ogląda się przyjemnie ,
ale przy zgaszonym świetle jak czasem oglądam coś z mocnym jasnym HDR-em to mimo że mam obecnie TV z FALD to też wyłączam HDR , bo zdarza się że rozjaśnia
TV pasy na dole i górze ekranu co mnie irytuje . I tu widać przewagę technologii OLED w tym aspekcie. Generalnie w tej półce cenowej obojętnie co byście nie kupili to będziecie zadowoleni.
 

barburian

New member
Bez reklam
Z TV FALD dobrym wyborem jest też 65KS9500 jeśli gdzieś do dostania
nowy w kartonie. Oczywiście jak komuś nie przeszkadza Curved.
 
Do góry