SONY KD-43X8309C vs KD-43XD8005 vs KDL-43W805C

Majkelo

New member
Witam wszystkich,
Chciałem kupić telewizor do salonu w kwocie około 3000zł o rozmiarze 43".
Odrzuciłem Philipsy i Lg o tym rozmiarze ze względu na raczej niepochlebne opinie.
Zastanawiam się pomiędzy:
- KD-43X8309C - model 2015, 4K, IPS, 120Hz ok 3000zł
- KDL-43W805C - model 2015, FullHD, VA, 120Hz, 2500zł ale już ciężko znaleźć
- KD-43XD8005 - model 2016, 4K, IPS ale z Triominos, 60Hz, 3200zł

Żaden z nich nie jest idealny:/
Generalnie nie zależy mi na 4K ale widziałem jak sobie te tv radzą ze skalowaniem do 4K i wygląda to bardzo dobrze i realnie podnosi ostrość obrazu. Model 805c jednak jest tylko FullHD.
Idealny to TV na VA z 4K i 120hz ale takiego nie ma:/

Pytanie:
1. Czy ten Trulominos realnie wpływa na jakość obrazu? Czytałem pare testów tego TV XD8005 i raczej nie chwalili jakości obrazu.
Co lepiej wybrać? TV z trulominos czy bez ale z 120hz - model X8309? (oglądanie filmów akcji)
A może najlepszym wyjściem będzie tutaj model z VA i na matrycy 120Hz czyli w805c?

Proszę o jakąś opinię bo już tracę rozum:)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z tych co podałeś to 43X8309 - bo to 4K i 100Hz.
Masz dla niebieskich za 2999 zł i to z kalibracją gratis.
Problem jedyny że się już kończą...
Poczytaj opinie w sklepach to się przekonasz.
 

mmbb

Member
Jak nie zależy Ci na 4k to kup 805/808/809c(to te same modele na różne sklepy), one mają matrycę VA 120hz co jest dużą przewagą w/g mnie do ips. Ja mam 809c i jestem bardzo zadowolony. Kupiłem w E-Mag. Uważaj gdzie kupujesz, bo wcześniej kupiłem w NEONET i przysłali mi zakurzony z ekspozycji sklepowej i miał wyświecone 1760 godzin!
 

Majkelo

New member
Ostatnio byłem w Saturnie i spędziłem tam trochę czasu porównując dwa Soniacze - W805 i XD800D.
W805C moim zdaniem odbierał bardzo ładnie ale tylko na wprost - ze względu na typ matrycy VA. Wystarczylo lekko pod kątem na niego patrzeć i obraz wyglądał tak jakby zaczął zachodzić lekką mgłą. Czarny również nie powalał ale to jest TV raczej do nocnych seansów.
XD800D miał super kąty ale mimo matrycy ips z trulominos moim zdaniem obraz był mocno średni, mało żywe kolory.
Wydaje mi sie jednak że oba telewizory zyskałyby bardziej po kalibracji.

W obu przypadkach poprosiłem o włączenie normalnej telewizji a nie materiałów pokazowych i powiem szczerze, że bardzo byłem rozczarowany.
Posiadam też plazmę Panasonic TX-P50GT60E (w innym pokoju) i dla mnie jakość obrazu tych telewizorów to jakaś tragedia.

Jeżeli XD8005 z Trulominos nie powalał kolorami to nie wiem czy X8309 (IPSem bez trulominos) nie będzie jeszcze bardziej rozczarowujący.

Patrząc na wymagania czyli dobre kąty, kolory i szybka matryca to na ten moment nie widzę dobrego kandydata - X8309 nie ma trulominos, XD8005 ma trulominos ale jest tylko 60hz a W805 ma słabe kąty:/

Z tego powodu oglądałem jeszcze Samsunga 49KS7000. Jasność panelu zdecydowanie lepsza, kolory na normalnym programie TV bardzo dobre, może lekko przejaskrawione ale to cecha samsungów i tutaj trzeba zrobić kalibrację. Generalnie obraz bardzo ładny, kąty widzenia mimo matrycy VA moim zdaniem lepsze niż w Sony W805. Niestety trochę za drogi a mniejszego modelu nie mają.

Reasumując:
Moim zdaniem rynek nie ma teraz nic do zaproponowania w tej wielkości (około 43 cale) i normalnej cenie (ok 3tyś). Niestety OLEDy są drogie, plazm już nie ma a LCD premium poza ceną też nie oferują wszystkich zalet wspomnianych wcześniej technologii.
Co zrobić? Jaką wybrać drogę? Może lekko dramatyzuję ale tak to widzę na ten moment.
Niemniej jednak jeśli miałbym wybrać już najmniejsze zło to może ten X8309 chociaż ma liche kolory a czarny to chyba zobaczę tylko na ramce.
A może coś zupełnie innego?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To mi przypomina recenzje filmów gdzie recenzent stwierdza że to lipa a ludzie walą do kina drzwiami i oknami i jeszcze są zadowoleni.
Ja wolę opierać się o opinii tych co go mają i w klasie cenowej to oni wydali ciężko zarobione pieniądze i są zadowoleni.
Recenzent nie kupuje go i ma inne spojrzenie gdy ma w pamięci jakości modele za 20 tyś zł.
Ale to Twój wybór.
 

Majkelo

New member
Zaskakująca odpowiedź na forum którego główną siłą są profesjonalne recenzje sprzętu.
Tym bardziej zaskakująca opinia dotycząca recenzentów, którzy nie muszą sobie racjonalizować wydania swoich ciężko zarobionych pieniędzy i mogą obiektywnie ocenić produkt. Dodatkowo mogą podkreślić zalety/wady produktu, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne i mogą ujawnić się w pewnych warunkach. Recenzent może ma w pamięci TV za 20tyś ale z drugiej strony zwykły użytkownik ma w pamięci swój poprzedni TV, który może pamiętać jeszcze czasy "Czar par", "Idź na całość" czy innych klasyków rozrywkowych.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że warunki "laboratoryjne" to nie domowe i trzeba tutaj dostrzegać te różnice żeby się nie zafiksować na rzeczach, które mogą dla nas być totalnie nieistotne.
Dlatego wiem jak te TV prezentują się w sklepie, wiem co pisali w testach ale nie wiem np jak w praktyce jest duża różnica między ekranem IPS a IPS z triluminos bo marketingowo wydaje się spora.
 
Do góry