Zakup TV. Ciezki wybor pomiedzy XD80 / XD83 / XD85 ?

blineek

New member
Witam

w najbliższym czasie zamierzam kupić tv - prawpodobnie marki SONY (w swoim starym mieszkaniu posiadalem stara Sony Bravie i jakiegos ledowego Samsunga - niestety nie jestem teraz w stanie podac modeli - w kazdym razie Sony dziala do dzis juz dobre 6-8lat? samsung padl po 2 latach....

Starałem się poczytać kilka topiców odnośnie tego tematu - kilka osob mialo widze stycznosc z tym TV lecz nie znalazlem chyba odpowiedzi na moje glowne pytanie - ktory tv kupic :smile:

Z gory zaznaczam ze jestem laikiem jesli chodzi o parametry TV, ale szybko sie ucze :) takze jesli ktos bylby na tyle mily by poswiecic mi pare minut - bylbym wdzieczny.

Do rzeczy.

W 99% jestem zdecydowany na TV marki Sony. Prawpodobnie kupie jeden z poniższych modeli:

1. Sony KD 55'' XD85 4k czestotliwosc odswiezania panelu wynosi 100 Hz / na dzien dzisiejszy 4999 zl
2. Sony KD 49'' XD83 4k odpowiednio 100 Hz / 4200 zl
3. Sony KD 55'' XD80 4k odpowiednio 50 Hz 4600 zl

TV bedzie uzywany do PS4 pro / filmy w 4k / youtube netflix etc oraz normalnego użytkowania TV

budzet to raczej cos w granicy wlasnie 4000-5000zl lecz nie ukrywam ze roznicy w cenach tych 3 modeli sa dla mnie na tyle duze ze jezeli parametry miedzy 1. 2. i 3. nie beda dla mnie specjalnie odczuwalne to wole oszczedzic 400-800zl. Chyba ze doplata do XD85 bedzie w 100% warta swojej ceny to zmienia postac rzeczy.

Pomieszczenie w ktorym bedzie ten TV wisial na scianie :

image.jpg


edit: prosze nie zwracac uwagi na wymiary kanapy itp - wyciagniete z mojego projektu. w rzeczywistosci co prawda jest podobnie lecz to tylko dane projektantki :D

Wybor pomiedyz tymi 3 modelami polega na tym ze:

-mam okreslony budzet 4-5tys
-odleglosc do TV jest raczej dosc duza - tak mi sie wydaje - wiec te 49-55 cali to raczej takie minimum - zalezne takze od budzetu wiec niestety 60-65 odpada chyba ze mieszczace sie w budzecie.
-koniecznie TV z 4k

Pytania:

1. Ktory wybrac? :)
2. czy duza jest roznica miedzy czestotliwoscia odswiezania Panelu 50 Hz a 100 Hz ? czy jest to zauwazalne ?
3. czym rozni sie procesor obrazu w tych Sony - tzn 4k X reality pro, a X1 Processor 4k X Reality pro ? (XD80/83 vs XD85)
4. dla mojego mieszkania raczej 49'' czy 55'' ?
5. czy w tym budzecie jest jeszcze do rozwazenia kupno innego TV jak ktorys z powyzszych ?

Pozdrawiam Dawid
 

barburian

New member
Bez reklam
Tv

Witam

w najbliższym czasie zamierzam kupić tv - prawpodobnie marki SONY (w swoim starym mieszkaniu posiadalem stara Sony Bravie i jakiegos ledowego Samsunga - niestety nie jestem teraz w stanie podac modeli - w kazdym razie Sony dziala do dzis juz dobre 6-8lat? samsung padl po 2 latach....

Starałem się poczytać kilka topiców odnośnie tego tematu - kilka osob mialo widze stycznosc z tym TV lecz nie znalazlem chyba odpowiedzi na moje glowne pytanie - ktory tv kupic :smile:

Z gory zaznaczam ze jestem laikiem jesli chodzi o parametry TV, ale szybko sie ucze :) takze jesli ktos bylby na tyle mily by poswiecic mi pare minut - bylbym wdzieczny.

Do rzeczy.

W 99% jestem zdecydowany na TV marki Sony. Prawpodobnie kupie jeden z poniższych modeli:

1. Sony KD 55'' XD85 4k czestotliwosc odswiezania panelu wynosi 100 Hz / na dzien dzisiejszy 4999 zl
2. Sony KD 49'' XD83 4k odpowiednio 100 Hz / 4200 zl
3. Sony KD 55'' XD80 4k odpowiednio 50 Hz 4600 zl

TV bedzie uzywany do PS4 pro / filmy w 4k / youtube netflix etc oraz normalnego użytkowania TV

budzet to raczej cos w granicy wlasnie 4000-5000zl lecz nie ukrywam ze roznicy w cenach tych 3 modeli sa dla mnie na tyle duze ze jezeli parametry miedzy 1. 2. i 3. nie beda dla mnie specjalnie odczuwalne to wole oszczedzic 400-800zl. Chyba ze doplata do XD85 bedzie w 100% warta swojej ceny to zmienia postac rzeczy.

Pomieszczenie w ktorym bedzie ten TV wisial na scianie :

image.jpg


edit: prosze nie zwracac uwagi na wymiary kanapy itp - wyciagniete z mojego projektu. w rzeczywistosci co prawda jest podobnie lecz to tylko dane projektantki :D

Wybor pomiedyz tymi 3 modelami polega na tym ze:

-mam okreslony budzet 4-5tys
-odleglosc do TV jest raczej dosc duza - tak mi sie wydaje - wiec te 49-55 cali to raczej takie minimum - zalezne takze od budzetu wiec niestety 60-65 odpada chyba ze mieszczace sie w budzecie.
-koniecznie TV z 4k

Pytania:

1. Ktory wybrac? :)
2. czy duza jest roznica miedzy czestotliwoscia odswiezania Panelu 50 Hz a 100 Hz ? czy jest to zauwazalne ?
3. czym rozni sie procesor obrazu w tych Sony - tzn 4k X reality pro, a X1 Processor 4k X Reality pro ? (XD80/83 vs XD85)
4. dla mojego mieszkania raczej 49'' czy 55'' ?
5. czy w tym budzecie jest jeszcze do rozwazenia kupno innego TV jak ktorys z powyzszych ?

Pozdrawiam Dawid



Witaj, z tych modeli co podałeś to XD85, ale jest na matrycy IPS więc czerń będzie kiepska wieczorem, telewizor nie ma żadnej funkcji wygaszana.
 
Jeśli IPS Ci nie przeszdaza i akceptujesz taką jakość obrazu wieczorem to bierz 1. Sony KD 55'' XD85.

Mniejszy TV przy tych odległościach nie ma sensu.
Mając taki budzet ja bym kupił OLED LG 910V w Niemczech. Aktualnie jest w Media Markt za 999 EUR. No ale to FHD, a ty jestes widze zafixowany na 4K
Oczywiście jesli mieszkasz w miare blisko granicy :)

Mozesz tez rozwazyć TV z matrycą 60 hz np. Panasonic 58DX700/720e - Bardziej dopasowany rozmiar do pomieszczenia i dobra cena, bo poniżej 4 tys pln.
 

blineek

New member
Witaj, z tych modeli co podałeś to XD85, ale jest na matrycy IPS więc czerń będzie kiepska wieczorem, telewizor nie ma żadnej funkcji wygaszana.


Jeśli IPS Ci nie przeszdaza i akceptujesz taką jakość obrazu wieczorem to bierz 1. Sony KD 55'' XD85.

Mniejszy TV przy tych odległościach nie ma sensu.
Mając taki budzet ja bym kupił OLED LG 910V w Niemczech. Aktualnie jest w Media Markt za 999 EUR. No ale to FHD, a ty jestes widze zafixowany na 4K
Oczywiście jesli mieszkasz w miare blisko granicy :)

Mozesz tez rozwazyć TV z matrycą 60 hz np. Panasonic 58DX700/720e - Bardziej dopasowany rozmiar do pomieszczenia i dobra cena, bo poniżej 4 tys pln.

dzieki za szybka odpowiedz.

Chce kupic TV w Polsce. Mieszkam w Gdansku - nie ma sensu w ten sposob kombinowac. Co do Panasonica - fajna opcja w swietniej cenie - ale prawde mowiac bardziej odpowiada mi Android TV nad FireFoxem, i Sony nad Panasonicem. Matryca jest 60hz to wole w takim razie wybrac opcje :
3. Sony KD 55'' XD80 4k odpowiednio 50 Hz 4600 zl > niz tego Panasonica - moze sie myle.

Z waszych postow wywnioskowalem ze 49 cali beda troche male, w takim razie kolejne pytanie brzmi :
czy Sony KD 55'' XD80 4k tez ma ta matryce IPS ?

no i prosilbym o odpowiedz na moje pozostale pytania:

1. czy duza jest roznica miedzy czestotliwoscia odswiezania Panelu 50 Hz a 100 Hz ? czy jest to zauwazalne ?
2. czym rozni sie procesor obrazu w tych Sony - tzn 4k X reality pro, a X1 Processor 4k X Reality pro ? (XD80/83 vs XD85)
 

sipap

New member
Ja czytałem wiele dobrego na temat Sony XD80. Mimo,ze to 50Hz,ale podobno sie tego zupełnie nie odczuwa(chodzi mi przy normalnym -do programów telewizyjnych używaniu tego telewizora). Do konsoli i netflixa jest podobno idealny. I to opinie osób ,które posiadają ten model a nie jakies prasowe opinie. XD80 posiada też pełny gamut kolorów. 4K będzie super działało. A cena jest przyzwoita. Tylko z tego co wiem ,ten model jest dość trudno dostępny. Sam go miałem kupować,ale niestety brakło kasy i zdecydowałem się na coś tańszego od samsunga.
 
Ja bym kupił Panasa DX700/720 gdybym miał wybierac miedzy nim, a Sony 55'' XD80.
Ten Panasonic ma kontrast 3000:1 (matryca VA), a Sony 1000:1 (matryca IPS)

Jest jeszcze trzecia droga czyli LG 58UH635V - ta sama matryca (VA, 60hz) co Panas 700/720, a tanszy o 500 pln czyli 3,5k pln.
Do tego masz najnowszy system od LG czyli WebOs3.0 - na pewno bardziej przyszłościowy niż FireFox w Panasonicu.
 

strazakp

Banned
Witaj w klubie niezdecydowanych na zakup ;-)
Również jestem z Gdańska i również obczajam temat kupna nowego tv w rozmiarze 55" i z tym wszystkim o czym ty piszesz.
Na dzis ograniczylem sie do dwóch modeli: Panasonic 58dx700 i tez Sony 55xd8005.
Panas teoretycznie lepszy, większy o 3" i tańszy o ok 400zl.
Sony wg mnie ładniejszy z zewnątrz. W Saturn jest ten Siny teraz za 4400zl !!! Panasonic kosztuje 3900zl.
Tez najchętniej bym kupił Sony 55xd85 ale kosztuje (Saturn) 4850zl a to dla mnie troche drogo i chyba nie ma co dokladac by miec 100Hz.
Dzis rozmawiałem z jednym z forumowiczów który ma Panasonica 58dx700 i naprawde mnie przekonał do tego ze ro dobry sprzęt.
Zarówno Android jak i Firefox ma zalety i wady wiec systemem operacyjnym raczej sie nie kieruj bo każdy ma podobne funkcje i dużo aplikacji takie same. Ja lekko jestem ZA androidem ale rozważam kupno Panasonica i za ok 200zl można kupic zewnętrznego boxa z najnowszym Android6 i tym sposobem masz dwa niezależne systemy ;-)
Choc teraz w Saturn sa dobre ceny to ja się nie spiesze bo w sklepach internetowych tez takie sa i większe juz nie będą bo idzie nowy rok i nowe modele.

Samsungi i Lg raczej odpuść sobie.
 

strazakp

Banned
Ja bym kupił Panasa DX700/720 gdybym miał wybierac miedzy nim, a Sony 55'' XD80.
Ten Panasonic ma kontrast 3000:1 (matryca VA), a Sony 1000:1 (matryca IPS)

Jest jeszcze trzecia droga czyli LG 58UH635V - ta sama matryca (VA, 60hz) co Panas 700/720, a tanszy o 500 pln czyli 3,5k pln.
Do tego masz najnowszy system od LG czyli WebOs3.0 - na pewno bardziej przyszłościowy niż FireFox w Panasonicu.
W tym porównaniu duży plus dla Panasonica.
LG odpada bo on chyba nie ma prawdziwego HDR tylko jakiś pro (zreszta chyba wszystkie Lg tak maja)
 

emdzi1

New member
Siema... ja właśnie jestem po zakupach...

Przede wszystkim daj sobie spokój z XD80 jeśli masz do wyboru XD83 i 85.
Obraz jest gorszy na XD80 i tyle. Jak włączysz sport lub nawet TVN24 i idzie na dole pasek info to na XD80 jest masakra.

Co do XD83 i IPS... nie mam pojęcia o co chodzi z tym krytykowaniem czerni... Jest bardzo ale to bardzo OK. Warunkiem dla IPS jest to że trzeba mieć TV na odpowiedniej wysokości wówczas kąty na lewo i prawo robią robotę. Miałem Możliwość przed zakupem (a kupiłem Sony kd-49XD8305) na małe porównania. U mnie akurat ograniczeniem jest przekątna ekranu. Początkowo miał być 43 cale ale w PL brak już 100Hz chyba że model z 2015 (X). I tak, porównywałem 49xd8005 49xd8305 oraz Samsung 49 z serii 7000. XD8005 odpadł po 2 minutach. Między Samsungiem a Sony miałem gorszy zgryz. Fakt Samsung ma lepsza czerń ale mitem jest że wieczorem na Sony widać że czarny świeci itp. Tak jak teraz sobie patrzę na ekran a mam małą lampkę nocną włączoną tylko to jest naprawdę super. Przewaga Samsunga w czerni była tylko jeśli chodzi o ilość detali w czarnych obszarach... różnica niewielka ale jest. Jeśli zaś chodzi o pozostałe kwestie: obraz, funkcjonalność, szybkość działania czy dźwięk na wyjściu to Sony był górą i odczuwalnie wyprzedzał Samsunga.

Jeśli chodzi o ceny to do 31.12 masz 49xd8305 za 4199PLN w scenter.pl (Sony Center). Naprawdę dobry ekran a to wybrzydzanie że IPS naprawdę mocno przesadzone.
 

blineek

New member
Siema... ja właśnie jestem po zakupach...

Przede wszystkim daj sobie spokój z XD80 jeśli masz do wyboru XD83 i 85.
Obraz jest gorszy na XD80 i tyle. Jak włączysz sport lub nawet TVN24 i idzie na dole pasek info to na XD80 jest masakra.

Co do XD83 i IPS... nie mam pojęcia o co chodzi z tym krytykowaniem czerni... Jest bardzo ale to bardzo OK. Warunkiem dla IPS jest to że trzeba mieć TV na odpowiedniej wysokości wówczas kąty na lewo i prawo robią robotę. Miałem Możliwość przed zakupem (a kupiłem Sony kd-49XD8305) na małe porównania. U mnie akurat ograniczeniem jest przekątna ekranu. Początkowo miał być 43 cale ale w PL brak już 100Hz chyba że model z 2015 (X). I tak, porównywałem 49xd8005 49xd8305 oraz Samsung 49 z serii 7000. XD8005 odpadł po 2 minutach. Między Samsungiem a Sony miałem gorszy zgryz. Fakt Samsung ma lepsza czerń ale mitem jest że wieczorem na Sony widać że czarny świeci itp. Tak jak teraz sobie patrzę na ekran a mam małą lampkę nocną włączoną tylko to jest naprawdę super. Przewaga Samsunga w czerni była tylko jeśli chodzi o ilość detali w czarnych obszarach... różnica niewielka ale jest. Jeśli zaś chodzi o pozostałe kwestie: obraz, funkcjonalność, szybkość działania czy dźwięk na wyjściu to Sony był górą i odczuwalnie wyprzedzał Samsunga.

Jeśli chodzi o ceny to do 31.12 masz 49xd8305 za 4199PLN w scenter.pl (Sony Center). Naprawdę dobry ekran a to wybrzydzanie że IPS naprawdę mocno przesadzone.

no wlasnie wiem ze jest po 4200, bylem u nich. pogadalem z chlopakami mowia ze beda wszystko wyprzedawac bo marzec kwiecien spodziewaja sie nowych modeli.

boje sie ze te 49cali zniknie u mnie w salonie i boje sie ze te 49 a 55 zrobi mi roznice... a z drugiej strony jest to 800zl
 

sale el sol

New member
8309c - 49 cali

Podepnę się troszkę pod temat, jeśli mogę :) Również myślę o zakupie Sony - XD83 (8309c, 49cali). XD80 z uwagi na 50hz odpada, a XD85 jest za drogi dla mnie. Ma ktoś ten model 8309c? Mógłby się ktoś wypowiedzieć? Zależy mi na oglądaniu meczów, filmach w 4k, w przyszłości chciałbym podpiąć pod konsole/pc. Czytając różne fora to aż strach się bać kupować TV, gdzie nie czytam to DSE, Banding, Clouding, martwe piksele albo jakieś inne twory. Naprawdę kupując TV jest tyle felernych egzemplarzy?

Jeśli mam dać ponad 3tys za telewizor i mieć takie wady to dziękuję. Chyba jedyna opcja kupować przez neta z opcją zwrotu do 14dni. Tylko czy jest sens się denerwować?

A co myślicie o HDR? Bo ten model go nie ma z tego co widzę, ale ogólnie po testach w necie widzę, że ten HDR to chyba na razie taka nowinka, która nie wiadomo czy się przyjmie, a nie jest warta ceny. Oglądałem kilka filmików z HDR/bez HDR i szczerze to różnica dla mnie niewielka. Zresztą na ta chwilę HDR w PS4 z tego co słyszałem to jest sztuczny i efekt podobny do HDR jest osiągany przez jakieś tam skomplikowane procesy (filmik na yt). Z drugiej strony granie na PC w 4K i HDR na wysokiej ilości fps wymaga pewnie procka i grafiki wartej więcej niż ten TV.

Przeglądając internet innych modeli interesujących nie widziałem. Philipsa to nawet pod uwagę nie biorę, Samsung jedyny model warty uwagi to KS7000, ale ten też ma problemy z obrazem, a nawet z odlatująca ramką. Chciałbym coś kupić, ale się boję :)
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam radio kup ! A poważnie jak mogę coś doradzić to nie kupuj TV na matrycy IPS jeżeli masz możliwość kupić w podobnej cenie TV na VA...
 

barburian

New member
Bez reklam
RHJG- Nie wszystkie IPS były złe LG 55UF950V bardzo przyjemny TV ,nie wspomnę już o Panasonic AX900 . Gdyby był w sprzedaży jakiś IPS FALD sam bym chętnie kupił
 

RHJG

New member
Bez reklam
Kolega pisze o innym przedziale cenowym,co do tych dwóch IPS w tej klasie były lepsze VA,było gdzieś zdjęcie porównawcze,ale faktycznie dzięki FALD i tylko temu były w miarę ok.Na Panasonicu AX900 nie jeden się szybko sparzył,moim zdaniem miał wadę fabryczną (kilka 6-7)poziomych pasów widocznych z tego co pamiętam na jasnym tle ....szybko wycofany model.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Tak, te pasy to była dziwna przypadłość AX900, który poza tym faktem był bardzo ciekawym modelem. Liczę, że niedługo Panasonic znowu dokona czegoś podobnego, już w nowej technologii matryc IPS, która niedługo będzie testowana.
 

emdzi1

New member
Strasznie duże parcie macie na matryce VA... które również mają wady.

Miałem okazje porównać 49ks7000 vs 49xd8305 jako najlepsze moim zdaniem Tv w przedziale do około 4k PLN, więc napisze kilka informacji z porównania:

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Samsung ma też swoje wady od odklejających się ramek, problemami z aplikacjami Smart po kiepskie spasowanie TV i dużo egzemplarzy ma te wady.

VA w tym modelu Samsunga, ma jedną jedyną przewagę - głębia koloru czarnego ale TYLKO przy nocnych seansach po ciemku. Jakiekolwiek światło typu lampka nocna itp. i praktycznie czar pryska. W dzień/popołudniu temat różnica czerni znika i wówczas IPS (w XD8305) daje ogromną przewagę. Kolory w IPS są bardziej naturalne. Kiepsko wypadają te chromowane ramki w Samsungu - w dzień jak wpada słońce potrafi walić mocne refleksy!! Oglądanie Tv pod kątem np. siedzimy sobie przy stole a nie na sofie na wprost to masakra na Samsungu. Jeśli chodzi o prędkość działania typu przełączanie kanałów czy też działanie części Smart to oba działają szybko i sprawnie. Poziom smużenia na obu telewizorach jest bardzo podobny jak to na przyzwoitych matrycach 120Hz.

Moim zdaniem Sony 43xd8305 jest lepszy praktycznie w każdym zostawaniu. W Samsungu jedyna przewagą jest czerń - głębia czerni widoczna wyłącznie podczas seansów nocnych bez żadnego światła w pokoju.

ps. Modelu 49xd8309c nie ma (jeszcze)... jest 49xd8305 :)
 

barburian

New member
Bez reklam
No dokładnie przewaga matrycy VA to lepszy kontrast i czerń przy nocnych seansach.
Co do IPS - Taki LG 65UF950V lub 65UH950V gdyby miał ze 100 stref i był FALD to pewnikiem bym go już miał u siebie.
 
Do góry