Zakup TV. Ciezki wybor pomiedzy XD80 / XD83 / XD85 ?

Del1979

New member
ja chętnie też podepnę się do tematu, gdyż też przymierzam się do Sony, zainteresowałem się ostatnio tym : KD50SD8005 50 inch Curved, mi zależy z kolei bardzo na sprawnym odczytywaniu formatów ( mkv 4k) oraz dobrym synchro napisów, wiem że w Samsungu nie ma z tym żadnego problemu, chciałem też zasięgnąć inormacji o odtwarzaczu VLC na androidzie, wiem że nie ma kodeków do dzwięku przestrzennego, a jak działa ogólnie, chętnie się dowiem...
 

WuMike

New member
Bez reklam
I to jest jedyna jego przewaga... i występująca wyłącznie przy nocnych seansach w ciemności.
Przewag 49xd8305 jest znacznie więcej nad Samsungiem niż Samsunga nad Sony.

Serio? Możesz konkretniej, co jest lepsze w XD83 w stosunku do KS7000, oprócz kątów bocznych, po skalibrowanym obu?
 

emdzi1

New member
Serio? Możesz konkretniej, co jest lepsze w XD83 w stosunku do KS7000, oprócz kątów bocznych, po skalibrowanym obu?


Przede wszystkim porównywałem wersje fabryczne i gotowe, fabryczne, profile oraz różne ustawienie. Niestety nie miałem możliwości kalibracji sprzętowej obu, ale ogółem poniżej opisane wrażenia się powtarzały. Żeby nie było oba TV są bardzo dobrymi produktami i nie neguje że Samsung 49ks7000 to bardzo dobry telewizor. Mi zwyczajnie bardziej odpowiada matryca IPS w Sony, niż VA w Samsungu. Jeśli postawić oba TV w markecie obok siebie to Samsung bardziej przykuje uwagę bo ma obraz typu "zrobić efektowne wow! - nie ważne czy prawdziwy będzie obraz czy nie"


Więc tak:


- Na Samsungu miałem wrażenie że cały czas oglądam teatr telewizji (oczywiście są wielbiciele tego "efektu") podczas gdy w Sony bardziej przypomina efekt kina.
- Podczas oglądania "szybkich akcji" na Samsungu miałem złudzenie wyostrzenia szczególnie widziane na krawędziach (nie zależenie od ustawień)
- Ogółem kolory na Sony są bardziej naturalne, a na Samsungu są troszkę w stronę ekranów z telefonów komórkowych Samsunga :) (choć sam ich używam, w telefonie mi to nie przeszkadza)
- Kontrast w dzień - nie ma znaczenia które TV w obu jest dobry, chociaż przy ustawieni wysokiej jasności miałem wrażenie w Samsungu takiego "świecenia obrazu" nie wiem jak to opisać jaśniej.
- Samsung lepiej pokazuje detale w baaardzo ciemnych obszarach - głównie jest to widoczne podczas seansów nocnych, w dzień słabo dostrzegalna różnica - ale jest i Samsung tu jest lepszy.
- Przy materiale 4K Samsung zrobi lepsze pierwsze wrażenie z racji bardziej wyostrzonych i przejaskrawionych ustawień (norma, w markecie ma chwycić za oko)
- Jeśli chodzi i menu, definitywnie lepiej mi się "pracuje" na Androidzie w Sony, chociaz kilak lat spędziłem z Samsungami!
- Oba telewizory obsługiwały serwisy CDA, weeb.tv (kodi) itp. z tym nie było problemu
- Oba Tv są dobrze wykonane, choć bardziej mi się podoba wykonanie Sony, jest precyzyjniej wykonana i spasowana obudowa w czarnym/grafitowym kolorze.
- W Sony świetnie działają polecenia głosowe.


Reasumując - moim zdaniem do seansów nocnych, gdzie czerń jest dla nas bardzo ważna a srebrna obudowa nie ma znaczenia - wybrałbym Samsunga, ale na co dzień do telewizji filmów programów, obraz Sony mi się bardziej podoba. Dlatego wybrałem Sony.


Powyższy opis jest spisem moich odczuć podczas zabaw tymi TV. W momencie zakupu, Sony kosztował 4200 PLN, a Samsung 4600 w internecie i od 4800 PLN w sklepie stacjonarnym.


Pozdrawiam
 

emdzi1

New member
ps. chętnie zobaczył bym te TV po kalibracji :) jeśli ktoś ma ustawienia dla tych Tv to proszę o info wówczas chętnie popatrzę ponownie :)

być może zmienię zdanie, co prawda TV Sony już ze mną pozostanie :)
 

emdzi1

New member
Dzisiaj miałem możliwość porównania kilku modeli na tym samym materiale.
Założyłem że test odbędzie się na ustawieniach standardowych (fabrycznym) ponieważ i tak 95% osób nigdy nie przeprowadzi kalibracji ekranu.

Modele któe stanęły do porównania:
Sony kd-49xd8005
Sony kd-49xd8305
Samsung 49ks7000
Samsung 55ks7000
Sony kd-55xd8505
Samsung 55ks8000

Materiał do porównania telewizja cyfrowa naziemna oraz filmik 4k

Zacznę od porównania miedzy sobą Samsunga - przy ustawieniu fabrycznym "standard" praktycznie niezauważalne są różnice miedzy serią 7000 a 8000. Owszem 8000 jest lepsza od 7000 ale czy aby na tyle żeby dopłacać do serii 7000? nie sądzę.

Porównanie Soniaków - model kd-55xd8505 zdecydowanie dawał lepszy obraz niż 49xd8005. Przede wszystkim widać różnicę w odświeżaniu (inne matryce). Kolory i cienie są lepsze w 55.

A teraz porównanie Sony vs Samsung.
Sony zdecydowanie lepiej radzi sobie z materiałem z TV naziemnej - nie ważne czy SD czy HD. W Samsungu często występował efekt przeostrzonych krawędzi - widoczne podkreślone piksele.

Jeśli chodzi o same TV:
Zdecydowanie najgorzej wypadł z tej stawki Sony kd-49xd8005 - matryca potrafiła smużyć, odświeżanie było zwyczajnie za niskie. Kolor czarny był poprawny. Ostrość jednak jakby podbijana softowo? Chociaż z materiałem Sd/HD z naziemnej TV radził sobie porównywalnie z Samsungiem

Samsung 49ks7000 /55ks7000 - nie wiem na ile matryce w nich są zbliżone ale obraz na nich według mnie jest praktycznie identyczny, przesycone kolory, podbite krawędzie. Obraz lepszy w 4k niż na Sony- 49xd8005 (szczególnie przy dynamicznym ruchu - co wcale nie dziwi. Ogółem opis Samsunga z serii 7000 dałem wyżej. Jeśli chodzi o czerń to tym razem nie byłem taki zachwycony nią bo wcale nie wypadała lepiej przy stojącym obok Sony kd-55xd8505. Seria 7000 przeciętnie radziła sobie z materiałem SD/HD z tv naziemnej.

Następnie Samsung 55ks8000 i Sony 55xd8505. Widać że oba telewizory są dopracowanymi produktami. Chodziły bardzo sprawnie. Obraz na obu wyświetlany był dobrej jakości. Samsung charakteryzuje się dokładnie tymi samymi cechami obrazu co seria 7000, jednakże nie występuje tutaj efekt przeostrzonych i konturowych krawędzi na materiale sd/hd. Sony 55xd8505 wydaje mi się bardziej równym produktem. Daje świetnej jakości obraz z telewizji naziemnej a materiał 4k był odtwarzany bardzo naturalnie bez efektu teatralnego spotykanego w Samsungach.

Reasumując najlepszym z TV 49-55 moim zdaniem jest... LG ...OLED :) tak, stał obok i tutaj widać różnicę między nim a matrycami VA i IPS. Oglądałem go tylko na materiale 4k, niestety nie na materiale SD/HD z TV nadziemnej. Różnica miedzy OLED a wymienionymi matrycami jest definitywnie większa niż między IPS a VA. Tak wiem cena - był 3xdroższy od Samsunga i Sony :)

moim zdaniem jakbym miał napisać ranking tego co widziałem to:
1. LG OLED (symbolu niestety nie pamiętam :( )
2. Sony kd-55xd8505
3. Samsung 55ks8000
4. Sony kd-49xd8305 nieznacznie słabszy od Samsunga 55ks8000
5. Samsung 49/55ks7000
6. Sony kd-49xd8005 definitywnie przy tej przekątnej powinna już być matryca 120Hz
 

WuMike

New member
Bez reklam
Porównujesz w salonie, przy sztucznym oświetleniu i ustawieniach "pod sprzedaż danego modelu". Jedno jedyne się nie zmieni, najlepszy będzie do kina OLED, jedyny słuszny wybór do wieczornych sesji filmowych, ale i sportu również, z racji braku pionowych pasów.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam kolego emdzi dokonałeś już wyboru ok Twój wybór masz prawo,Tobie ma się podobać i nie musisz udowadniać wyższości matryc IPS nad VA.Trudno nawet komentować Twoje przemyślenia,porównania.Tryb sklep ? dowiedz się co to jest....
Są profesjonalne testy w sieci i niech tak zostanie.
 

jarek9306

New member
z tych modeli najfajniej wypada 55xd85.... bardzo fajny naturalny obraz matryca IPS osiąga jak na swoje możliwości spory kontrast około 1500:1 ale przede wszystkim KOLORY no i w sumie android też fajna sprawa.
 

emdzi1

New member
Słuchajcie, przeczytajcie uważnie! I nie róbcie wariata z człowieka. Pisałem na wstępie że wszystkie tv miały tryb standardowy... Nie było włączonego trybu demo, sklep itp. Tv były uruchomione w trybach domowych. Porównanie wykonane zostało w oświetleniu sztucznym ale nie wystawowym, a wydzielonej części (nie była to ściana telewizorów rodem z Media Markt) Po za LG OLED ten STAŁ na ekspozycji.

Nie jestem też stronnictwa i nikogo nie przekonuje do IPS bo go mam, dlatego że mogę cały czas wymienić tv na inny i to był czas kiedy sobie na spokojnie porównalem te modele ostatni raz.

Co do testów to poproszę o te "profesjonalne" testy xd8305 i ks7000 gdzie napiszą coś ciekawego i potwierdzi się info ze nie mam racji. I nie wiem co to ma do tego co opisuje, czyli moje odczucia podczas porównania TV.
 
Ostatnia edycja:

emdzi1

New member
jeśli pytanie do mnie to chciałem zmieścić się miedzy 4-4,5tys PLN, jeśli będzie więcej bo warto to może dołożę. Stąd w moim opisie pojawiły się Tv i po 6500PLN+. Chciałem się przekonać czy zobaczę różnicę. Porównywałem akurat te tv 49 i 55 bo akurat te brałem finalnie pod uwagę.


Co do przekątnej optymalne jest jednak 49 cali dla mnie, 55 po dzisiejszej przymiarce w pokoju jest już trochę za duże.
 
Ostatnia edycja:

Del1979

New member
widzę że w tym wątku zaczyna się trend hi end, seria 9 jest nadal dość droga, oczywiście nie ma co negować jej jakości..
 

emdzi1

New member
55xd9305 widziałem w Mediateku Markt więc nie będę pisał co i jak ale obraz ma bardzo ładny... Tak samo jak cena 7500 :)
 

blineek

New member
temat ze swojej strony uwazam za zamkniety, zakupilem 55xd8505 i jestem bardzo zadowolony :) ogladalem filmy wieczorem / przy zerowym swietle - nie zaobserowowalem tego o czym mowiliscie - ze chujowa matryca przy takich warunkach. ogladalo sie fajnie :) polecam
 
G

Grant2008

Guest
temat ze swojej strony uwazam za zamkniety, zakupilem 55xd8505 i jestem bardzo zadowolony :) ogladalem filmy wieczorem / przy zerowym swietle - nie zaobserowowalem tego o czym mowiliscie - ze chujowa matryca przy takich warunkach. ogladalo sie fajnie :) polecam

Cześć,

Bardzo dobra decyzja, ZRÓB TYLKO PROFESJONALNĄ KALIBRACJĘ, a zobaczysz różnicę.
Mam ten tv w domu od października 2016, bałem się matrycy IPS, ale po kalibrze jestem pełen szacunku dla inżynierów Sony.

p.s.
każda matryca jest inna, wyślij mi maila do siebie to podeślę Ci ustawienia z mojej kalibry, może coś pomogą myjniajerzmanowska@o2.pl
:popcorn:
pozdrawiam
 

tkg

New member
Nie braliście pod uwagę Philipsów serii 7101 i 7181 albo 6561 ?
Też na IPS-ie i Androidzie, a cena nawet niższa.
Ktoś miał okazje je porównać z tym Sony?
 
Do góry