Dwa konwetery SAT do LE830

octan

New member
Mam antenę satelitarną z zezem i dwoma konwerterami ustawionymi na Astrę i Hot Birda. W telewizorze jest tylko jedno wejście SAT. Jak podłączyć oba konwertery? W menu jest 5 opcji instalacji:
1. Pojedynczy satelita
2. 2 satelity skrzynki rozdzielczej 22 kHz
3. 2 satelity skrzynki rozdzielczej sygnału przełączającego
4. Maks. 4 satelity multiprzełącznika DiSEqC
5. System wspólnego satelity
W sklepie z elektroniką, doradzili mi zastosowanie urządzenia pod tytułem "przełącznik diseqc 2.0 2x1 DS-7021 Signal". Niestety, nie mogę podac linka, bo nie mam iluś tam postów. Jest on dostępny na stronie dipol.com. To rozwiąznie chyba pasowałoby do 4 pozycji.
Czy jest on konieczny? Jakiś switch muszę mieć, aby podpiąć dwa kable obu konwerterów do jednego wejścia w odbiorniku. Doradźcie co kupić i którą opcję instalacji wybrać.
Pozdrawiam.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Kupisz ten przełącznik podłączysz do niego (przeważnie LNB 1 H.B, LNB2 Astra)
dwa kable które ; wychodzą ; z konwertera i z środkowego wyjścia przełącznika jednym kablem podłączysz do gniazda sat w telewizorze.
 

octan

New member
Dzięki, jędrzejj. Dopiszę jak skonfigurować strojenie, bo już doszedłem do tego. Może komuś się przydać.
Wybrałem drugą opcję w menu instalacji: 2 satelity skrzynki rozdzielczej 22 kHz. Ustawiłem pierwszego satelitę jako Astrę, a drugiego - Hot Birda. Następnie zrobiłem automatyczne strojenie kolejno, dla obu satelit. Otrzymały nazwy Astra - SAT 1, a Hot Bird - SAT 2. Przełącza się je, naciskając dwukrotnie przycisk SAT na pilocie, jeśli chce się oglądać program z HB, lub raz, chcąc wybrać Astrę.
Podobno lepszy jest odwrotny układ, czyli Astrę na zeza, bo ma mocniejszy sygnał, a na główny konwerter dać HB. Mój talerz jednak jest ustawiony jak jest i żeby zmienić, musiałbym włazić na dach i przestawić talerz. Może w lecie to zmienię.
 

ewaldus

New member
Nie podobno, ale napewno ustawia się HB jako główny satelita, a Astra jako zezujacy. Jeśli odbiera wszystkie transpordery z HB to ok., jeśli nie to zmien to. Stawiam, że conajmniej 1/3 nie odbiera. Wszystko zależy od wielkości czaszy i twojego miejsca zamieszkania.
 

octan

New member
Nie wiem, czy wszystkie programy odbiera, bo nie chce mi się sprawdzać według listy. Za dużo tego. Mieszkam na Górnym Śląsku. Na talerzu 90cm, mam 467 programów TV i 59 radiowych z Astry, a na HB - 478 TV i 133 Radio. Wszystkie w doskonałej jakości, choć kiedy sprawdziłem dane sygnału, nie wyglądało to tak dobrze. Na Astrze, bieżąca siła sygnału wyniosła 78 i maksymalna też 78. Na HB, odpowiednio – 76 i 76. Wygląda, że to 75% możliwości, ale wizualnie jest super. Kryształowa czystość i ostrość. Żadnej pikselozy i przerw. Ustawiłem automatyczne wyszukiwanie, więc pewnie wybrał tylko te, z najmocniejszym sygnałem. Mógłbym sprawdzić ręcznie, ale za dużo tego i nie warto.
Najważniejsze, że mam te, na których mi najbardziej zależy. To niemieckie stacje niekodowane, nadające sport. Mam z kablówki wszystkie platformy - Polsat, C+, Orange, Eurosport, jednak ostatnio, Polsat zaczął nadawać niektóre transmisje przez PPV. Tak było z walką Adamka, a RTL, puścił ją rozkodowaną.
W lecie, kiedy będzie ciepło, przestawię czaszę, bo rzeczywiście warto mieć lepiej, zwłaszcza, że to kosztuje niewiele wysiłku.
Dzięki za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
Do góry