Do obiektywnych użytkowników Sharpa 700, 635 i 740

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Witam, mam następujący problem/pytanie. Od dwóch lat jestem zadowolonym użytkownikiem LC-46LE700 (46” full LED 100Hz), ale wraz z przeprowadzką do większego mieszkania zamarzył się nam większy panel, najlepiej 60”. Naturalną koleją rzeczy przymierzamy się do zakupu:

LC-60LE635 (60” edge LED 100Hz)
lub
LC-60LE740 (60” edge LED 100Hz 3D)

I w związku z tym mam dwa krótkie pytania:

1. Czy oba wymienione 60-calowe panele różnią się tylko dodaniem 3D w 740? Chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu i/lub technologię matrycy. Funkcjonalności internetowe mają dla mnie trzeciorzędne znaczenie.

2. Jak oba wymienione 60-calowe panele wypadają pod względem jakości obrazu i/lub technologii matrycy w porównaniu z posiadanym aktualnie TV 46-calowym? I ponownie chodzi mi przede wszystkim o wyświetlany obraz. Inne funkcjonalności typu USB, Internet, itd., nie mają większego znaczenia.
Obawy mam następujące:
- pierwsze skojarzenie, że 635 to mniej, niż 700… wiem, że to nie musi o niczym świadczyć, ale jednak liczba oznaczająca serię jest mniejsza. Owszem, 740 jest już więcej, ale jeśli to tylko dodanie 3D i nic więcej, to nadal pozostaje mały znak zapytania…
- odejście od full LED w stronę edge LED (technologia tańsza, w praktyce mniej skuteczna). Seria 700 zawsze wypadała w testach jakościowych bardzo dobrze. Tymczasem 635 i 740 określane są jako solidne, ale raczej w odniesieniu do ich de facto najniższej ceny na rynku. Gdyby kosztowały tyle ile konkurenci, testerzy mogliby nie być tak łaskawi.

Więc jak to jest z tymi modelami. Boję się, że zapłacę jedynie za większy TV z…. większym obrazem, ale w gorszej jakości (jak będzie identyczna to jeszcze pół biedy – w końcu aktualnie jestem bardzo zadowolony). Trochę tak jak ze słynnymi ostatnimi seriami plazm Pioneera. Wiele osób nadal się z nich nie przesiada, bo nowsze nie zawsze oznacza lepsze. Więc?

Proszę tylko o obiektywne opinie. Przypominam, że chodzi mi o:
- jakość obrazu nie gorszą, niż aktualnie, a najlepiej jeszcze lepszą (wymóg),
- powiększenie panelu (bardzo ważne),
- opcję 3D (nie ma wielkiego znaczenia, ale w sumie skoro mam już PS3 i amplituner z obsługą 3D Onkyo 616 to tylko TV pozostał w tyle, a różnica cen 635 i 740 nie jest znaczna),
- inne duperele, typu USB, Internet, itd., nie mają większego znaczenia, po prostu przyjmę, że „od teraz są”.

Pozdrawiam,
A.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ale mam za mało danych.
Odpowiedz proszę najpierw na pytania :

Dzięki za szybką odpowiedź :) Generalnie założyłem, że chcę taki sam jakościowo telewizor jak mam, ale większy. Pojawiła się jednak wątpliwość, że skoro nie ma już w tych panelach technologii FULL LED, spadła jednocześnie jakość obrazu do tego stopnia, że ani bardzo ważna dla mnie przekątna mi tego nie wynagrodzi, ani bajerki typu 3D, Internet, itd., itp.. Ale na pytania jak najbardziej odpowiem :)

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ?
21 m2 (pomiar własny) - 22 m2 (z planów mieszkania)

2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ?
W zależności od kontentu siadamy na kanapie trochę inaczej: 2,80 (telewizja, seriale, PS3) - 3,30 m (blu-ray, film w UPC, dvd)

3.Ile osób zasiada przed telewizorem ?
1-2 (dziecko ma dopiero pół roku, więc za kilka lat napisałbym 1-3)

4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ?
90% czasu na wprost. Bokiem oglądamy jedynie materiały w tzw. tle, tzn. wiadomości, jakieś teledyski, „gadające głowy”, itp.

5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
Wisi na ścianie idealnie na wprost kanapy. Dolna krawędź odbiornika 66 cm od podłogi, a dolna krawędź matrycy 73 cm od podłogi.

6.Jak słońce świeci w pokoju ?
Cała prawa ściana to duże okna balkonowe na południową stronę. Cały dzień słońce. Ale są drewniane, grube, ciemne żaluzje, więc do filmów zaciemniamy. Do telewizji niekoniecznie.

7.Jaki masz obecnie telewizor ?
Sharp LC-46LE700

8.Co chcemy aby telewizor posiadał ?
Wysoka jakość obrazu (100% ważności), duża matryca (90%), 3D (25% - z jakości aktualnych rozwiązań nie jestem zadowolony, ale skoro mam PS3 i odpowiedni amplituner, dobrze byłoby mieć również TV z tą funkcjonalnością), WiFi (10%).

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ?
Dziś i pewnie na dłużej UPC (w przyszłości być może telewizja N – chociaż nie bardzo chcę mieć talerz na balkonie i nowe kable w mieszkaniu), filmy blu-ray i dvd z PS3 i od czasu do czasu laptop z Internetem.

10.Jakie urządzenia ?
Dekoder UPC, PS3, laptop, amplituner Onkyo 616, i bardzo bardzo rzadko jakieś nośniki ze zdjęciami (aczkolwiek jednak raczej z laptopa)

11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ?
Jeśli jesteśmy w domu to non-stop z krótką przerwą na noc ;P

12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?
Nie wiem. Brak preferencji. Aktualnie posiadana jest chyba optymalna. Ale jak ją określić to nie wiem ;P lekki połysk??

13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?
Najczęściej kanały HD w UPC, ale generalnie telewizor posiadam dla ogromnej przyjemności oglądania filmów blu-ray! Chciałbym mieć namiastkę kina w domu. Duży panel, dobry dźwięk 5.1, itd.

14.Czy zamierzasz serfować po internecie ?
Jeśli TV będzie miał taką funkcjonalność to być może, ale nie szukam tego celowo. Wolę laptopa, chociażby ze względu na wygodną klawiaturę i myszkę. Telewizor do filmów, konsoli i telewizji. Aha, TV musi mieć WiFi, bo w okolicy kina domowego nie mam kabla i nie będę miał….

15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
Tak, PS3. Grałem bardzo dużo. Od pół roku mamy dziecko, więc konsolę odpalam od święta. Zakładam, że jednak do grania wrócę, aczkolwiek raczej już przy PS4 ;P

16.Preferencje co do marki ?
Z Sharpa jestem zadowolony.

17.Preferencje co do wielkości ?
Im więcej, tym lepiej. Generalnie 60”, gdyż wszystko większe kosztuje nieadekwatne pieniądze.

18.Co Cię denerwuje w telewizorach ?
Masa wypasionych multimediów przy słabej matrycy. Jeśli miałbym pewność, że mój TV daje najlepszy możliwy obraz, mogę zrezygnować z jakiejkolwiek multimedialności. Odtwarzacz blu-ray i amplituner to dla mnie wystarczające gadżety. Inna sprawa, że jeśli już mam ten wypasiony obraz to na dodatkowe bajery się nie obrażę. Wręcz przeciwnie! Po prostu najpierw obraz, dopiero później bajery ;P

19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?
Praktycznie non-stop. Chociaż w dzień raczej telewizję, a w nocy filmy, nagrane seriale i gry. Aczkolwiek wspominałem, że z zaciemnieniem pokoju nie ma problemu.

20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?
Za dotychczasowy telewizor mam dostać około 2000 ;P Nowa 740ka kosztuje teraz około 5500, więc dla mnie taka przesiadka to 3500 zł. Jeśli ktoś mnie przekona, że lepiej kupić inną 60” to zastanowię się czy nie wydać więcej.

21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?
Żadne z tych rozwiązań mnie nie powala. Oglądałem sporo w sklepach (ok, rozumiem, nie są to odbiorniki optymalnie skalibrowane) i trochę u kolegi (też jakoś specjalnie nie kalibrował) i bez szału. Kino to jednak kino. Aczkolwiek lepiej odbieram technologię aktywną. Dużo lepiej J Poza tym jak wspomniałem wcześniej, mam konsolę PS3 (gry i blu-ray 3D) i amplituner z obsługą 3D. Brakuje tylko panelu 3D, więc może warto troszkę dopłacić i od czasu do czasu zoś zarzucić J np. Avatara 3D.

Pozdrawiam,
A.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Aha, dopiszę jeszcze jedną rzecz. Jako jedna z nielicznych osób lubię bardzo ostry obraz. Kiedyś drażnił mnie efekt opery/teatru/telenoweli, ale z czasem się przyzwyczaiłem. Myślę, że to taki znak naszych czasów. Zatem nie oglądam już materiałów w trybie "film", a w zwykłym "standardowym". Trochę go sobie dokalibrowałem i jest ok. Generalnie matryca mniej podświetlona, kolory bardziej jaskrawe, cieplejsze, bardziej soczyste i duży kontrast/ostrość. Nie miekkim, typowo kinowym obrazie mi nie zależy. Lubię jak jest ostro, wyraźnie i jaskrawo (oczywiście tryb "dynamiczny" to już gruba przesada).

Pzdr,
A.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Do tego co napisałeś wskazanie jest na 60LE 740. Siedzisz na wprost, duże nasłonecznienie, Przy wymianie starego to extra sprawa.
Pamiętaj tylko o kalibracji obrazu :

kiki, bardzo dziękuję, ale chciałbym jedną rzecz doprecyzować:

Czy to co napisałeś oznacza, że mimo przejścia Sharpa z technologii full LED na edge LED, obraz nie uległ pogorszeniu? Jest równie dobry jak za czasów serii 700 (full LED) czy nawet lepszy, mimo stosowania "krawędzi"?

Pozdrawiam,
A.
 

play007

New member
Bez reklam
kiki, bardzo dziękuję, ale chciałbym jedną rzecz doprecyzować:

Czy to co napisałeś oznacza, że mimo przejścia Sharpa z technologii full LED na edge LED, obraz nie uległ pogorszeniu? Jest równie dobry jak za czasów serii 700 (full LED) czy nawet lepszy, mimo stosowania "krawędzi"?

Pozdrawiam,
A.

Niestety Edge led nigdy nie dorówna obrazem Full led.Musisz się liczyć z cloudingiem.(nawet w tak drogich tv jak samsung serii 8)Z tego właśnie powodu ja nabyłem Philipsa 9607.
http://www.hdtv.com.pl/forum/sharp/73050-sharp-lc-60le635e-test-otwarty-60-cali-dla-kazdego-69.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/91745-clouding-w-samsungu-ue40es5500.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/sony/91575-sony-kdl-46hx750-szybka-opinia.html
Świat poszedł w kierunku smukłości i byle jakości kosztem walorów obrazu.I musisz się z tym pogodzić.
 
Ostatnia edycja:

Monkin

New member
Bez reklam
Mój poprzednik ma rację. Biorąc pod uwage twoje preferencje odnośnie jakości obrazu nie zamieniałbym 46" full leda na model 60" z podświetlaniem krawędziowym. Różnicę w podświetlaniu i "chmurki" zauważysz i się będziesz potem wnerwiał. Choć przekątna trochę ci to zrekompensuje. Mam 635 60 cali , kupiłem z całą świadomością jego wad i zalet. To b.dobry tv, ale nie jest to full led. Laik nie zauważy, ty - owszem.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
A może lepiej by było wziąć 70" też na full led? I od razu z matrycą Quatrron? :p
Bo niestety - przeskok z full led, na edge led może być dla Ciebie bolesny.
 
Do góry