46Le830E - chmurki

McGoof

New member
Witam,
Wspominałem o tym w mojej user-created recenzji tego telewizora (niestety w złym dziale - 3D ;-)), że dość wyraźnie zauważyłem efekt cloudingu. Konkretnie - przy niektórych ekranach, szczególnie przy ustawieniu Film, w górnej części ekranu pojawiają się 2 chmurki w kształcie trójkątów. Podobnie przy krawędziach, lecz tam chmurki są mniejsze. Oczywiście włączenie dynamicznego podświetlenia załatwia po części sprawę, lecz nie rozwiązuje problemu. Stąd też moje pytanie (to mój pierwszy edge led - stąd też zastanowienie) - do jakiego poziomu mogę stwierdzić, że clouding jest "akceptowalny", a od jakiego nie? Czy warto reklamować to u dystrybutora? Byłem trochę zdziwiony, bo we wszystkich recenzjach podkreślano, że "chmurzenie" jest na nim minimalne.

Z góry dzięki wszystkim za odpowiedź!
 

McGoof

New member
Po pierwsze- wiadomo - pojawiają się, jak jest jakikolwiek sygnał.
Poza tym mam wrażenie, że czasem zanikają (głupie pytanie - może to zależeć od temperatury w pokoju/temp. telewizora? - bo mam wrażenie, że wyraźniejsze są zaraz po włączeniu TV)

Generalnie trochę trudno mi stwierdzić, kiedy. Zauważam je (wspomniane 2 środkowe pola) na pewno przy oglądaniu filmów z dysku (tylko w czarnych scenach) i graniu na konsoli. W innych sytuacjach podejrzewam (np. sceny wolniej się zmieniające), że przykrywa je aktywny kontrast etc. Najbardziej są oczywiście widoczne na pełnej jasności.

W załączniku - zdjęcie matrycy. Zrobione na czasie 1" przy F18, stąd też oczywiście wyolbrzymienie efektu. Pozwala jednak zorientować się w miejscach "chmurkowania". Na wspomnianym ekranie akurat chmurek nie widziałem, jednak te, które wyszły na foto pokrywają się w większości z tym, co widać, gdy przeszkadzają.
 

Attachments

  • _DSC0242.JPG
    _DSC0242.JPG
    29 KB · Wyś: 204

McGoof

New member
Dodaję jeszcze jedno zdjęcie - tamto było robione z "żabiej perspektywy", więc kąty patrzenia były przekłamane. Podniosłem nieco statyw i teraz foto z wysokości wzroku- znowu ustawienie na 1"/F18.

Tu widać 3 chmurki przy górnej krawędzi. Po tym jak TV pochodził sobie na czarnym tle przez kilka minut stały się wyraźniejsze...
 

Attachments

  • _DSC0247.JPG
    _DSC0247.JPG
    137,7 KB · Wyś: 172

wlserwis

New member
To są jeszcze żadne chmurki (przynajmniej na tych zdjęciach słabo je widać). Raczej lekko nierównomierne podświetlenie. A jak to wygląda po, powiedzmy, godzinie oglądania?

U mnie na zimno jest niemal idealnie, z tym że tło rozjaśnia się generalnie troszeczkę na lewej połowie ekranu. Niestety, po rozgrzniu zaczynaja wyłazić jaśniejsze plamy w centralnej części obrazu, jakby w czworokącie - dwie na górze i dwie na dole. W tym obszarze matryca się nagrzewa (od zasilacza tego tv), pisałem o tym w innym wątku. Jest to prawdopodoba przyczyna cloudingu w tym Sharpie.
Jeśli chodzi o reklamacje, to to im nie podlega. Chyba, że zwrot tv w ciągu kilku dni od zakupu.

Te Sharpy mają jeszcze inne niedoskonałości - np. przy jednolitych, ciemnych (np. ciemnoszarych) tłach widać rozjaśnienia przy bocznych krawędziach, nieco większe w narożach. Oczywiście kąty oglądalności sa kiepskie - popatrzcie na przykład na obraz z czerwieniami od góry - rozpacz. Ale to taka uroda..

PS. "Na zimno", tuż po uruchomieniu a przed pokazaniem obrazu, ekran rozpala się na chwilę z maksymalną siłą, wtedy też wiadać chmurki, jednak najczęściej w innych miejscach niż "na ciepło". U mnie najlepiej jest prze pierwsze kilkanaście minut od włącznia - po lekkim rozgrzaniu. Potem chmury się rozjaśniają niestety. Co ciekawe, czasem, nawet po kilku godzinach, potrafią jakby zniknąć na jakiś czas.. A może to złudzenie? ;)
 
Ostatnia edycja:

facet

Member
Bez reklam
No jak tak wyglada ten nieszczęsny clouding to ja już na 100% kupuje sharpa! :)
Gdybyś miał wersję 52 cale to bym odkupił od Ciebie:)
 

McGoof

New member
PS. "Na zimno", tuż po uruchomieniu a przed pokazaniem obrazu, ekran rozpala się na chwilę z maksymalną siłą, wtedy też wiadać chmurki, jednak najczęściej w innych miejscach niż "na ciepło". U mnie najlepiej jest prze pierwsze kilkanaście minut od włącznia - po lekkim rozgrzaniu. Potem chmury się rozjaśniają niestety. Co ciekawe, czasem, nawet po kilku godzinach, potrafią jakby zniknąć na jakiś czas.. A może to złudzenie? ;)

Mam takie samo wrażenie. Co więcej - chmurki denerwowały mnie bardziej przy pierwszych rozruchach, obecnie już tak nie doskwierają :) Do tego ciężko mi określić, kiwdy się pojawiają, bo czasami ich nie zauważam, nawet gdy próbuję.

Co do odstąpienia TV - tak łatwo go nie oddam, bo jednak jakość obrazu po wstępnej kalibracji i funkcje (W tym- odtwarzanie multimediów) są zachwycające :p
 

McGoof

New member
Hm... Muszę przyznać, że póki co jest wręcz na odwrót - dziś po ok. 2h grania w Motorstorma, z przerwami, w 3D i wyłączeniu PS3 miałem wrażenie, że niemal cały ekran jest pokryty (a na pewno ponad 1/2) trójkątnymi chmurkami ustawionymi na różny sposób...
 
Do góry