32DH65 - nieliniowość w trybie Panorama?

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Pytałem w wątku o aktualizacji frmware:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=41212&page=2
ale może już nikt tam nie zaglądał? ;)

Sprubuję zatem jeszcze raz:
32DH65 kupiony kilka tygodni temu. W trybie Panorama obserwuję nieliniowość obrazu w poziomie. Im bliżej ku lewemu lub prawemu brzegowi ekranu, tym obraz jest bardziej rozciągnięty . Widać to szczególnie w scenach, gdzie kamera jest prowadzona poziomo (efekt a'la obiektyw rybie oko), a najlepiej w programach informacyjnych, w których na dole jest wyświetlany ruchomy pasek z aktualnościami. Czy w swoich xxD(H)65 też macie ten efekt?

Przy okazji: czy ktoś mogłby wytłumaczyć mi różnicę (przeznaczenie) pomiedzy trybem Panoramicznym i Pełnym? W instrukcji obsługi jest to opisane dosyć enigmatycznie. Oba działaja podobnie - skalują obraz do 16:9. Panoramiczny powoduje jak widzę "rozciąganie" obrazu trochę "poza" ekran (oraz wspomnianą nieliniowość...), natomiast Pełny skaluje dokładnie do proporcji i wymiaru ekranu.

I jeszcze jedno: jak Wam działa automatyczna siła głosu? IMHO funkcja przaktycznie nie działa wcale (albo bardzo mizernie) - nadal słychać spore skoki głośności np. w trakcie reklam.

Działanie obu funkcji tzn. Panorama i aut. siły głosu nie zmieniło się po wczytaniu nowego oprogramowania.

Pozdrawiam -

Stanley
 

sitmarek

New member
Tryb Panoramiczny

W trybie Panoramiczny obraz o proporcjach 4:3 jest nierównomiernie rozciągnięty na ekranie. W części środkowej zachowane są proporcje obrazu kosztem nadmiernego rozciągnięcia boków ekranu. Większość informacji istotnych dla widza jest w środkowej części ekranu co w konsekwencji daje wrażenie że oglądamy program o proporcjach 16:9. W trybie Pełny obraz o proporcjach 4:3 jest równomiernie rozciągnięty na całym ekranie.
P.S.
Skąd masz nowe oprogramowanie do serii DH65 – na oficjalnych stronach Sharpa dostępna jest tylko wersja językowa German.
 

Stanley

Member
Bez reklam
sitmarek: aha, czyli - jeśli dobrze zrozumiałem - tryb Panoramiczny jest to taka specyficzna "emulacja" obrazu 4:3 na ekranie 16:9, aby treść w centrum była jak najmniej przeskalowana do 16:9 (zachowanie proporcji), natomiast "boki" są celowo rozciągnięte?
Hm, mnie to nie bardzo odpowiada - jeśli już wolę obraz 4:3 oglądać z całkowitym zachowaniem proporcji:
- albo w trybie 4:3 z niewykorzystaniem powierzchni ekranu po lewej i prawej
- lub w trybie 16:9, wykorzystana cała powierzchnia ekranu, za to czasem trochę przycięte główki i stópki ;) ).
Ale z drugiej strony dobrze, że jest wybór - co kto woli.

Odnośnie firmware:
rzeczywiście jest w wersji jakby Ger oraz z opisem po niemiecku, lecz chyba zawiera wszystkie języki, lub aktualizacja ich po prostu nie rusza.
W każdym razie u mnie flashowanie przebiegło bez żadnych problemów i nadal wszystkie komunikaty oraz menu mam po polsku.
Jeden tylko błąd popełniłem - przed wczytaniem nie sprawdziłem dokładnie numeru wersji oprogramowania. Nie mogłem jej znaleźć. Dopiero po przeprowadzeniu upgrade zaskoczyłem, że wersję sprawdza się po przełączeniu w tryb odbioru TV z anteny, a ja praktycznie cały czas korzystam z jednego z wejść scart i wtedy tej pozycji w menu nie ma. Ale telewizor kupiłem w maju br, natomiast firmware pochodzi z początku czerwca, zatem przypuszczam, że jednak wgrałem nowszą wersję. Notabene, szczerze pisząc nie widzę zmian - ani na plus, ani na minus. Swoja drogą producent nie raczył dołączyć listy wprowadzonych zmian/poprawek.

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. sorry za tryb Panorama zamiast Panoramiczny w tytule postu - pisałem z pamięci.
 
Ostatnia edycja:
Do góry