Sharp, a MPEG4

DarKone

New member
Sharp 37xl8e, z tego co wiem nie ma MPEG4, a jest bardzo dobrym TV ma 100Hz, Full HD. Jeden z najlepszych modeli Sharpa i ogólnie LCd'ków pod względem jakosc/cena, lecz co będzie w związku z tym newsem ?? \/
Do 2012 roku 6,5 mln rodzin musi kupić dekodery lub nowe telewizory, bo w przeciwnym przypadku niczego na małym ekranie nie zobaczy, alarmuje "Rzeczpospolita"

Za cztery lata zniknie naziemna telewizja analogowa. Otrzymamy obraz cyfrowy. Sęk w tym, że odbierający telewizję za pomocą zwykłych anten zobaczą puste ekrany. Do odbioru nowego formatu potrzebny będzie dekoder, czyli tzw. setbox. Dziś kosztuje on ok. 90 euro i próżno go szukać w sklepach.
Gorzej, że podobny kłopot będą mieć także ci, którzy już teraz kupili sobie nowe, rzekomo cyfrowe, telewizory. Okazuje się bowiem, że w polskich sklepach trudno dziś o odbiornik z wbudowanym setboxem MPEG4 (nowy standard kodowania sygnału w cyfrowej TV). Kiepskie są też perspektywy osób uboższych. Emi Tel szacuje, że ponad trzech milionów osób nie będzie stać na kupno dekoderów.
Proszę o odp.
Z góry thx :eek:k:
 
J

Judash

Guest
Ludzie zaczna kupowac TV LCD z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG 4, bo zwyklych lampowych juz nie bedzie ;).Lub tunery DVB-T MPEG 4 ktorych jet coraz wiecej na rynku.
 

DarKone

New member
a dacie przykłady tych TV obsł. MPEG4 ?
aha, i czy będzie możliwośc eeeh wgrania/włożenia/zamiany (nie jestem za bardzo obeznany w tym temacie ;p) tunera DVB-T MPEG4 do tego Sharpa 37xl8e, czy poczekac na nowe modele, mam nadzieje za równie rozsądne ceny. Bo TV i tak będe kupował w roku 2010 :D i cena to tak max 2100-2500zł (czemu taka ? bo wyjdą nowsze modele oraz te laserowe i cene pójdą w dół :])
 

DarKone

New member
albo kupi się 37xl8e oraz do niego włoży się ten MPEG4 (za koszt ok 300zł). Bo jest możliwośc, ma wbudowany już DVB-T. Chociaż lepiej będzie jak już odrazu to będzie miał :] Jeszcze jest czas...
A jeszcze jedno pytanie :D
Wujek ma plazmę LG 42" (obraz jest beznadziejny, bo kupił go ponad rok temu w wyprzedaży w MM za 2,5tys, to sama cena świadczy, że ten TV jest kiepski. Nie wiem jaki model ^^) Ale jeśli nie ma wbudowanego tunera DVB-T to w 2012 jak wejdzie ten cyfrowy sygnał to też będzie musiał zmienic TV, tak ?
 
J

Judash

Guest
Wystarczy, ze kupisz Odbiornik Maximum T-1300 FTA HD/DVB-T i wszystko bedzie dzialac. Tunerow DVB-T jest i bedzie coraz wiecej, wiec bez paniki ;).
 

DarKone

New member
hmm..., czyli jak ten Sharp ma DVB-T MPEG2 i podłączy się do tego Maximum T-1300 FTA HD/DVB-T to wszystko będzie śmigało jak należy ?
A co do tych TV, które wcale nie mają w sobie tego tunera ani MPEG2 ani MPEG4 ?? (wymiana?), czy również kupno tunera i sprawa załatwiona ;)
 
Ostatnia edycja:

ziupo

New member
Dołączam się do pytania. Czy jeśli teraz ktoś kupił TV z MPEG2 (np seria X20/B20/G20) to czy w ogóle możliwa w przyszłości jest programowa zmiana kodeka za pośrednictwem firmware albo za pośrednictwem modułu CI z "jakimś magicznym" konwerterem MPEG2-MPEG4?

Aha i czy już wiadomo, że MPEG4 będzie ostatecznym standardem DVB-T w Polsce?
 
Ostatnia edycja:
J

Judash

Guest
Tu mozna cos poczytac.
http://sat-elita.info/news.php?readmore=22

Nie cytujemy poprzednika

Przedstawiciele rządu, KRRiT i UKE podjęli decyzję, że tylko do końca 2012 roku w Polsce będą nadawane analogowe kanały telewizyjne. Pierwszy, polski multipleks DVB-T ze wszystkimi naziemnymi kanałami analogowymi ma ruszyć za 2 lata. Wybrano kompresję MPEG-4.


Już wszystko wiadomo, co do polskiej DVB-T. Zapadły kluczowe rozstrzygnięcia, a grupa robocza składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Transportu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury opracowała zręby strategii cyfryzacji.

Jeszcze w lutym trafią one pod obrady zespołu międzyresortowego. W marcu sprawą powinien zająć się rząd. Jeśli będą szybkie decyzje rządu, co do DVB-T, to za 2 lata będzie pierwszy multipleks (nadajnik DVB-T) w nowszej kompresji MPEG-4, a nie MPEG-2 , który uznano za przestarzały i mało pojemny (maks. 4-5 kanałów TV cyfrowych).

Sygnał analogowy zostałby wyłączony w Polsce o 2 lata wcześniej, niż zakładała strategia przyjęta przez rząd w 2005 r., ale zgodnie z ostatnimi zaleceniami Komisji Europejskiej.

Jednak dopiero w 2009 r. miałby rozpocząć nadawanie pierwszy - i jedyny w okresie przejściowym - cyfrowy multipleks DVB-T z kilkoma kanałami w cyfrowej jakości. Pierwsze zaplanowano je w Wielkopolsce. Byłoby tylko 3 lata na przejście z analogu na naziemną "cyfrówkę" - czy to wystarczy?

Niezwykle istotne jest to, że zostanie zastosowana nowsza, bardziej pojemna kompresja sygnału MPEG-4. W multipleksie DVB-T na jednej częstotliwości zamiast cyfrowej transmisji 4-5 kanałów w MPEG-2, mogłoby być ich dwa razy tyle w MPEG-4 i to bez widocznej przez widza utraty jakości sygnału. W ten sposób zmieszczono by w nim i to cyfrowo wszystkie, polskie kanały telewizyjne nadawane naziemnie: TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVN, Polsat, TV 4 i Telewizja Puls (w niej udziały ma News Corp.).

W Polsce przejście na nadawanie cyfrowe nie będzie takie proste. Zapowiada się wielka i kosztowna operacja, bo z anten naziemnych kanały telewizyjne odbiera blisko połowa gospodarstw domowych - ok. 7 mln.

Teoretycznie nie będzie łatwo zmusić ludzi do kupowania odbiorników DVB-T w MPEG-4, niezbędnych do odbioru cyfrowego sygnału na zwykłym telewizorze. W praktyce może być zupełnie inaczej i trudno przewidzieć jak to będzie - nie powinno być tak źle. Wiele zależeć będzie od zaangażowania samych nadawców w promocję cyfrowych transmisji zamiast analogowych (na razie nikomu z nich się nie spieszyło, bo karty były rozdane przy analogu naziemnym).

Niezmiernie ważne jest uzmysłowienie przeciętnemu Kowalskiemu, że do odbioru cyfrowego nie trzeba mieć specjalnego telewizora (a jedynie można kupić tzw. iTV z wbudowanym dekoderem DVB-T), a odbiornik DVB-T to odpowiednik dekodera platformy lub odbiornika satelitarnego, tylko w wersji dla naziemnej "cyfrówki", a nie satelitarnej. Nie jest to takie drogie urządzenie, a zakup jest jednorazowy bez dodatkowych opłat. Wydaje się, że także producenci i dostawcy telewizorów szybko zaczną wyposażać telewizory LCD i plazmowe w odbiorniki DVB-T.

Owszem na razie odbiornik DVB-T w MPEG-4 niekoniecznie musi być taki tani, dotyczy to chwili obecnej, gdy jest to nowość. Za 2 lata zdecydowanie potanieją układy scalone potrzebne do obróbki sygnału w tej kompresji. Także za 2 lata będzie znana nowa norma tzw. DVB-T2, czyli odpowiednik satelitarnej DVB-S2 dla MPEG-4. Wtedy może się okazać, że Polska będzie jednym z pionierskich krajów wprowadzających odbiór MPEG-4 w DVB-T2, a w jednym multipleksie zmieści się nie 7-8 kanałów, a być może 10-15. Przyjdzie też czas na naziemny odbiór kanałów HDTV, bo przy transmisji w MPEG-4 jest to realne.

Wiele mówi się o modelu pomocy publicznej przy przejściu z analogu na cyfrówkę. Wydaje się jednak, że do tego czasu polskie społeczeństwo się wzbogaci i przyzwyczai do tego przejścia na cyfrówkę. Wiele pomogą tu cyfryzacja via satelita lub kabel. Satelitarne platformy i sieci kablowe będą musiały dopasować się do rynku lub nawet dawać w promocjach odbiorniki Combo np. satelitarno-naziemny cyfrowy. Podejrzewać należy, że także ceny spadną do cen odbiorników brytyjskiej Freeview, więc dotacje chyba nie będą potrzebne.

Pierwotnie planowano, że już na początku miały być w Polsce dwa multipleksy - jeden dla TVP, a drugi dla POT - spółki Polsatu i TVN. Decyzja jest taka, że na początku cyfryzacji będzie jednak jeden multipleks i wszystkie stacje analogowe - publiczne i komercyjne.

Po wyłączeniu sygnału analogowego znajdzie się w naszym eterze miejsce dla 6-8 multipleksów, czyli łącznie kilkudziesięciu kanałów. O tym, kto otrzyma licencje na transmisje poszczególnych multipleksów, ma zdecydować przetarg. Nie ma jednak żadnych zasad takiego przetargu. Wydaje się, że walka o nie może rozgorzeć już teraz.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

maszek

New member
Bez reklam
Podejmować decyzje to Oni sobie mogą. Jak to u nas najczęściej bywa, problem jest nie z decyzją co z wdrożeniem.;) Nie zmuszą przecież każdej polskiej rodziny do wymiany telewizora. Który wówczas z aktualnych nadawców będzie dystrybuował zewnętrzne tunery do odbioru naziemnej cyfrówki i na jakich zasadach - TVP, TVN, POLSAT? :D Dwóch ostatnich posiada już platformy SAT a TVP wkrótce więc...
 
J

Judash

Guest
Doklanie, wystarczy kupic tuner DVBT-MPEG4 stacjonarny i wszystkie TV beda odbierac z naziemnych anten.

maszek napisał:
Podejmować decyzje to Oni sobie mogą. Jak to u nas najczęściej bywa, problem jest nie z decyzją co z wdrożeniem.;) Nie zmuszą przecież każdej polskiej rodziny do wymiany telewizora. Który wówczas z aktualnych nadawców będzie dystrybuował zewnętrzne tunery do odbioru naziemnej cyfrówki i na jakich zasadach - TVP, TVN, POLSAT? :D Dwóch ostatnich posiada już platformy SAT a TVP wkrótce więc...
Zmusza, tak jak to zrobiono w Czechach, czy UK.Nikomu na zlosc nie zrobisz, bo jak chcesz ogladac, to tuner trzeba bedzie kupic i tyle.A TV zmieniac nie trzeba.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

maszek

New member
Bez reklam
Dopóki mam na C+ programy TVP do niczego mnie nie zmuszą.;) Jest też alternatywa - telewizja po Neostradzie. Poza tym jaką TVP jest Telewizją Publiczną, skoro płacący abonament RTV nie mogą oglądać naziemnie TVP Kultura, TVP Historia czy TVP Sport? Jak chcą mieć zyski z reklam, muszą być obecni na prawie każdej platformie. Nie ma oglądalności - nie ma zysków z reklam.

Nie cytujemy poprzednika
 

Morfeusz42

New member
Jak czytam takie dyskusje jak ta to mam wrażenie, że wszyscy oglądają telewizję z zewnętrznych anten - nie ma nikt kablówki ani satelity. To jest zwyczajne bicie piany na temat którego tak na prawdę nie ma. Ale jak to w naszej polskiej mentalności już jest - zawsze jest dobrze zrobić z igły widły!!! Przecież fakt wprowadzenia naziemnej cyfrówki w żaden sposób nie wpłynie na rozwój innych platform. Europa już dawno podzieliła się na obszary gdzie dominują konkretne źródła sygnału - Polska należy do tych krajów w których oferta programowa telewizji naziemnej nie była nigdy jakoś szczególnie atrakcyjna i zapewne taka pozostanie... Ale o czymś trzeba pisać i przekonywać ludzi jak to jest ważne dla nich i ich życia. Pozdrawiam wszystkich podnieconych - ja mam kablówkę i naziemna TV cyfrowa mnie zupełnie nie rusza najdelikatniej pisząc.
 
J

Judash

Guest
Nie wszyscy maja platformy cyfrowe, a o neostradzie moga pomarzyc lub jest im poprostu zbyteczna.Jest czesc spoleczenstwa (Wiejskiego), ktora potrzebuje tylko 1,2,3,tvn, polsat, a to dostana z nadajnikow DVB-T.I czy chcemy, czy tez nie bedziemy miec sygnal cyfrowy, bo UE nakazala ;).
 
Ostatnia edycja:

ziupo

New member
A jest ktoś na tyle kompetentny żeby umieć odpowiedzieć na inne moje pytanie? Mianowicie czy jeśli teraz ktoś kupił TV z MPEG2 (np seria X20/B20/G20 Sharpa) to czy w ogóle możliwa w przyszłości jest programowa zmiana kodeka za pośrednictwem firmware albo za pośrednictwem modułu CI z "jakimś magicznym" konwerterem MPEG2-do-MPEG4?

A co do samego settopboxa to mam nadzieję, że będą też takie modele z HDMI i możliwością odebrania oraz przesłania do TV sygnału HD 1080p bo mam nadzieję, że TVP HD będzie mieścić się w multipleksie?
 

tolek_88

New member
@ziupo a szukał Ty na forum? Tego nikt nie wie, nawet sam Sharp. Dostałem od nich taką odpowiedź.
W odpowiedzi na Pana e-mail, pragne Pana poinformowac, ze telewizory SHARP wyposazone w tuner DVB-T dekoduja obraz w standardzie MPEG-2, co jest zgodne z obowiazujacymi w Europie standardami nadawania DVB-T. Stosowany przez wszystkich polskich operatorów system nadawania DVB-T ma jedynie charakter testowy i moze zostac dowolnie zmieniany bez uprzedniego informowania odbiorców, o czym równiez znajda Panstwo informacje na stronach internetowych poszczególnych nadawców.

Firma SHARP moze zapewnic ze swojej strony, ze w momencie zatwierdzenia poprzez Ministerstwo Infrastruktury obowiazywania w Polsce odpowiedniego standardu, zapewnimy do niego wsparcie w naszych urzadzeniach.

Ponieważ nic się nie dowiedziałem, zadałem im pytanie pomocnicze:
Czy to znaczy, że
1) za pomocą aktualizacji software będzie można zapewnic wsparcie odpowiedniego standardu w LC-46X20E?

lub

2) za pomocą płatnej wymiany/dodatkowego modułu będzie można zapewnić wsparcie odpowiedniego standardu w LC-46X20E?

lub

3) będzie można kupić nowy telewizor SHARP wspierający ten standard? (co jest z gruntu oczywiste, tylko czy to będzie wsparcie?)

Reasumując, czy wsparcie firmy SHARP będzie dotyczyło tylko nowych klientów, czy także obecnych, posiadających telewizory obecnie dostępne na rynku?

na co dostałem odpowiedź:
Beda to dekodery lub moduly rozkodowywujace format MPEG4.

Tak więc, oni sami nic nie wiedzą. Wykluczam tu możliwość postawienia kolejnej skrzynki, bo co sobie podłącze do wejść AV to SHarpowi nic do tego. Chyba że pozwolą mi kupić od nich dekoder, który podłącze sobie po HDMI. I dalej będę używał na pilocie telewizora jedynie przycisku włącznika i wejścia zewnętrznego.
 
J

Judash

Guest
Przedstawiciele rządu, KRRiT i UKE podjęli decyzję, że tylko do końca 2012 roku w Polsce będą nadawane analogowe kanały telewizyjne. Pierwszy, polski multipleks DVB-T ze wszystkimi naziemnymi kanałami analogowymi ma ruszyć za 2 lata. Wybrano kompresję MPEG-4.

Cyfrowy odbiornik Maximum T-1300 FTA to tuner HDTV/MPEG-4 dla naziemnych transmisji DVB-T. Odbiera transmisje testowe w MPEG-2 i MPEG-4, także te w jakości HD m.in TVP HD z Krakowa, Warszawy, Śremu.Przygotowano polską wersję menu ekranowego.
Dostępna jest wyłącznie wersja Maximum T-1300 z czarną obudową. Na panelu przednim od lewej umieszczono diodę informującą o stanie pracy. Trzy klawisze pozwalające na wyłączenie odbiornika na czuwanie i zmianę kanałów góra/dół. Jako wyświetlacz zastosowano tradycyjny czteropozycyjny LED – umieszczony centralnie.

Na panelu tylnym znajduje się komplet złącz: wejście anteny naziemnej z przelotką, port USB (wykorzystywany wyłącznie do aktualizacji oprogramowania), optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDiF, analogowe wyprowadzenie fonii na RCA (L + P), złącze HDMI, 2x SCART i wejście zasilacza. Odbiornik może być zasilany napięciem 12V. W zestawie nie ma stosownego kabla połączeniowego, co jednak nie znaczy, że nie można odpowiedniego dobrać. W odbiorniku złącze to standardowy jack.
Szczegółowy test odbiornika Maximum T-1300FTA w magazynie SAT Kurier 9/2008 na str. 12-14

FERGUSON FT8200HD
Cyfrowy odbiornik Ferguson FT8200HD to tuner HDTV/MPEG-4 dla naziemnych transmisji DVB-T. Odbiera transmisje testowe w MPEG-2 i MPEG-4, także te w jakości HD m.in TVP HD z Krakowa, Warszawy, Śremu.Przygotowano polską wersję menu ekranowego.
Dostępna jest wyłącznie wersja Ferguson FT8200HD z czarną obudową. Na panelu przednim od lewej umieszczono przycisk Power oraz przyciski sterujące. Jest 4 pozycjyjny wyświetlacz numeryczny w kolorze zielonym.

Na panelu tylnym znajduje się komplet złącz:

- wejście anteny naziemnej z przelotką,
- port USB (wykorzystywany wyłącznie do aktualizacji oprogramowania),
- optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDiF,
- analogowe wyprowadzenie fonii na RCA (L + P),
- złącze HDMI,
- 2 x SCART,
- gniazdo LAN,
- wyjście Component (YPbPr) z obsługą 1080i/720p.

  • Pełna kompatybilność ze standardami MPEG4, MPEG2 oraz DVB-T
  • Możliwość dekodowania płatnych telewizji za pomocą modułu CAM
  • Obsługa pasma 7MHz i 8MHz.
  • Wielojęzykowe menu ekranowe OSD i przyjazne użytkownikowi
  • Pamięć 1000 programów.
  • Oddzielne listy kanałów ulubionych, telewizyjnych i radiowych.
  • Automatyczne lub ręczne wyszukiwanie dostępnych kanałów TV i radio
  • Wyjście Component (YPbPr) z obsługą 1080i/720p
  • Wyjście HDMI z obsługą HDCP
  • Cyfrowe optyczne wyjście dźwięku S/PDIF
  • System automatycznej konwersji PAL-NTSC-SECAM
  • Obsługa logical channel number (LCN)
  • Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
  • Elektroniczny Przewodnik Programów (EPG)

 
Ostatnia edycja:
Do góry