100hz czy nie? doradzcie

seboss90

New member
Witam ! mam zamiar kupic tv zdecydowalem sie na Sharpa 42" i mam dylemat miedzy 42XL2E a 42X20E wiem ze róznia sie wyłacznie tym ze model 42XL2E posiada funkcjie 100hz jego cena jest o ponad 1000zl wyższa. jak sądzicie czy warto wydac ta sume i kupic 100HZ wiem ze w tv crt roznica miedzy 50hz a 100hz jest ogromna nie bola oczy przedewszystkim ;) ale w przypadku LCD chyba nie ma takich róznic jak CRT co radzicie tv bede ogladal z odleglosci ok 3 m sygnal z cyfry+ rowniez HD?
 

_MarSs_

New member
XL2 to nie tylko 100Hz ale i lepszy pilot :)

Co do sensu dopłacania do 100Hz, to powiem Ci, że obserwując te dwa modele w sklepie miałem wrażenie, że te 100Hz to tylko marketing. Ponadto czasami jak dłużej obserwowełem obraz na XL2, to zauważałem zniekształcenia i podejrzewałem o to układ 100Hz. teraz po kilku miesiącach użytkowania X20 wiem, że źle zrobiłem nie biorąc XL2.
X20 ma powazne problemy z rozdzielczością obrazu w ruchu (tragicznie marze, piszą w testach, że to ledwie 250 linii obrazowych i chyba to prawda) zauważalne jest to niestety przy każdym omiataniu sceny przez kamerę i to niezależnie czy w SD czy w HD. Ogladając obraz u szwagra na 100Hz widzę dokładnie słabe punkty x20. A artefakty generuje zarówno xl2 jak i x20 - może troszkę inaczej ale i tak widać.
Aby nie było wszystko tak proste, to powiem Ci, ze moja zona kompletnie nie zauważa utraty ostrości przy ruchu i jej bardzo zazdroszczę, bo ja łapię się na tym, ze zamiast przeżywać film, to wkurzam się na TV.
Z perspektywy zastanawiam się czy w ogóle Sharp to dobry wybór bo:
- okropnie wolno reaguje na komendy;
- zniekształca ruch;
- nierówno podświetla;
- cierpi na banding (szczególnie na odcieniach szarości, a tego w filmach jest masa!);
- nie rozpoznaje DolbyDigital po HDMI i go nie przepuszcza na SPDIF;
- jego DVB-T nie nadaje się na Polskę;
- czerń jest mało czarna, szczególnie w nocy nawet po zmniejszeniu podswietlenia do minimum.
Ale są tez plusy:
+ jest ładny;
+ ma obrotową podstawę;
+ jest bardzo tani;
+ ma czułą głowicę analogową;
+ nie wprowadza opóźnienia na przetwarzanie (jak już to poniżej 30ms) więc nadaje się do grania i całkiem fajnie się gra :) ale tylko w dzień :-(

Ty wybierasz!
 
Do góry