Sygnał SD lepszy na HD Ready czy Full HD?

Airvision

New member
LC-37WD1E v LC-37XD1E

Wiem, że to są różne klasy cenowe, no ale mimo wszystko mam wątpliwości i nawet nie chodzi w tym przypadku o cenę :D

Załóżmy, że oglądałbym SD na którymś z tych TV. Czy na telewizorze z wyższą rozdzielczością (XD1E) będzie gorzej wyglądał ten sygnał w porównaniu z TV HD Ready? Tak samo: czy sygnał jakości 720p nie wyglądałby lepiej na telewizorze idealnie przystosowanym do takiej rozdzielczości (w tym przypadku WD1E) w porównaniu z telewizorem Full HD?

Jeszcze dalej idąc o tym samym, czy nie lepiej by gry mi wyglądały na telewizorze HD Ready gdybym grał w rozdzielczości oscylującej wokół 1366x768? Bo mając TV Full HD i tak mój komputer nie mógłby sobie pozwolić na rozdzielczości takie jak 1920x1080 :/

NA PEWNO KTOŚ ZNA ODPOWIEDŹ NA TO PYTANIE WIĘC PROSZĘ POŚWIĘĆCIE KILKA SEKUND NA WSTUKANIE ODPOWIEDZI :D Bardzo ważne jest to dla mnie.

Pozdrawiam.
 

Airvision

New member
Żyje tu ktoś ;/ ?

Myślałem, że przynajmniej na takie pytanie ktoś zna tu odpowiedź :( Nie ma tu jakiego kolwiek profesjonalisty, co się zna trochę ?
 

octanedh

New member
siema! wiesz co, mam ten sam problem bo nikt nie zna odpowiedzi na moje pytanie a wszyscy, z tego co widze, robia z siebie specjalistow... moze ja ci troszke pomoge. wiec: wydaje mi sie ze obraz sd zdecydowanie lepiej wyglada na tv hd ready.pewnie dla tego ze to mniejsza rozdzielczosc(1366x768) i skalowanie obrazu w dół przez tv hd ready jest mniej zaowazalne w jakosci obrazu sd niz w przypadku tv full hd(1920x1080)
jesli zas chodzi o gry - odpowiem ci na przykladzie mojego xboxa360. na moim wczesniejszym tv hd ready obraz, przy polaczeniu przez kabel vga i ustawieniu rozdielczosci na 1366x768 byl naprawde super!!! powaga-gears of war jak zyletka!!! teraz,gdy kupilem full hd(xd1) obraz jest niestety troche gorszej jakiosci a to dlatego ze odpadlo mi polaczenie przez vga bo telewizor na tym polaczeniu nie pozwala na rozdzielczosc 1920x1080. jedynie co moglem zrobic to podlaczyc xboxa przez component i ustawic na 1080i bo niestety przez component nie da rady uzyskac 1080p. a zatem obraz mimo tego ze jest duzy i ma naprawde swietny kontrast i kolory jest nieco gorszy niz na tv hd redy z 720p przy polaczeniu przez kabel vga. Jedynie co moge zrobic to kupic xboxa z wyjsciem z hdmi i tobie polecam takie tylko polaczenie w przypadku tv full hd. Wtedy obraz to bajka. to tyle z mojej ograniczonej, w porownaniu do reszt uzytkownikow, wiedzy.pozdrawiam
 

octanedh

New member
a zatam jesli planujesz grac na rozdzielczosci oscylujacej przy 1366x768 to zdecydowanie polecalbym telewizor hd ready. przekonalem sie o tym na wlasnej skorze... zwlaszcza z 42xd1 bo tu nie uzyskasz przy kablu vga rozdzielczosci wyzszej niz 1280x1024 a ze tv moze uzyskac 1920x1080 TYLKO przez zlacze hdmi, jakosc przy 1280x1024 bedzie naprawde sredniawa - sprawdzilem. Trzymaj sie:)
 

Airvision

New member
W sumie masz rację, gdyż i tak jak podłączę kompa do TV to mój PC nie pociągnie najnowszych gier na 1920x1080. Full HD nadaje się chyba tylko dla Blu-Ray, PS3 itp. bo raczej nawet N-ka w HD będzie wyglądała lepiej na TV HD-Ready bo nadaje w natywnej rozdziałce telewizora :)

Dzięki za odp. i pozdrawiam.
 

fan HDTV

New member
Airvision napisał:
W sumie masz rację, gdyż i tak jak podłączę kompa do TV to mój PC nie pociągnie najnowszych gier na 1920x1080.
A jaką masz konfigurację komputera?
Bo wiesz, wiele osób ma nawet szybki komputer, który używa z monitorem CRT w rozdzielczościach rzędu 1280 x 768 i obawi się, że po podpięciu LCD (lub plazmy) Full HD komputer okaże się zbyt wolny, aby poradzić sobie z rozdzielczością 1920 x 1080. Mylą się, bo nie biorą pod uwagę, że używając kartę graficzną z monitorem CRT odświeżanie ekranu mieli ustawione na 100 lub więcej Hertzów. W przypadku LCD odświeżanie ustawia się na 60 Hz, co oznacza, że ilość informacji jaką karta wysyła do monitora LCD lub PDP w trybie 1920x1080 jest podobna jak ilość informacji jaką musi wysyłać do monitora CRT przy znacznie mniejszej rozdzielczości.

Full HD nadaje się chyba tylko dla Blu-Ray, PS3 itp. bo raczej nawet N-ka w HD będzie wyglądała lepiej na TV HD-Ready bo nadaje w natywnej rozdziałce telewizora :)

Dzięki za odp. i pozdrawiam.
Wszystkie kanały HD na N-ce (za wyjątkiem testowej transmisji TVN HD) są nadawane z rozdzielczością 1920 x 1080.

Moim zdaniem kupowanie pod koniec 2007 roku monitora HD Ready zamiast Full HD, niezależnie od tego jak sobie to tłumaczysz, jest anachronizmem.
 

koven

New member
fan HDTV napisał:
Bo wiesz, wiele osób ma nawet szybki komputer, który używa z monitorem CRT w rozdzielczościach rzędu 1280 x 768 i obawi się, że po podpięciu LCD (lub plazmy) Full HD komputer okaże się zbyt wolny, aby poradzić sobie z rozdzielczością 1920 x 1080. Mylą się, bo nie biorą pod uwagę, że używając kartę graficzną z monitorem CRT odświeżanie ekranu mieli ustawione na 100 lub więcej Hertzów. W przypadku LCD odświeżanie ustawia się na 60 Hz, co oznacza, że ilość informacji jaką karta wysyła do monitora LCD lub PDP w trybie 1920x1080 jest podobna jak ilość informacji jaką musi wysyłać do monitora CRT przy znacznie mniejszej rozdzielczości.
.....
Wszystkie kanały HD na N-ce (za wyjątkiem testowej transmisji TVN HD) są nadawane z rozdzielczością 1920 x 1080.
Mijasz się z prawdą i to bardzo. Jeśli chodzi o rozdzielczość HD to osiągnie ją niemal na kazdej karcie graficznej, ale tylko w 2D, do gier potrzebował bezie potwora 8800GTX lub jego odpowiednikod ATI a i to niekiedy nie wystarczy i odswiezanie nie ma z tym KOMPLETNIE nic wspolnego.
N'ka nadaje w 1080 ale "i"
 

tomek67

New member
Matryca w TV LCD pracuje tylko w jednej natywnej rozdzielczości.
Każda inna musi być przeskalowana.
Jeśli oglądasz SD PAL to masz 576 linii. W przypadku Full HD ekran ma 1080 czyli możesz po prostu podwoić te linie (wyjdzie kilka procent więcej).
Jest to stosunkowo łatwe zadanie.
W przypadku HD Ready musisz zamienić 576 linii na 720 tu już są większe kombinacje.
Trzeba te dodatkowe linie wyliczać na podstawie algorytmów mniej lub bardziej doskonałych.
Ogólnie moim zdaniem najwyższą jakość uzyskujemy albo gdy mamy rozdzielczość taką jak natywna ekranu lub jej wielokrotność.
Jeśli nie mamy takiego przypadku to jakość zależy w dużym stopniu od skalera,
który zamienia jedną rozdzielczość na inną.
 

Airvision

New member
Foxconn P35A
Intel Dual Core E1260 1.8GHz @ 3.3GHz + Arctic Cooling Freezer 7 PRO
Goodram 2x1024 MB DDR2 800MHz
Palit GeForce 8600GT Sonic 600/1400/800 @ 730/1600/850
Amacrox Warrior 400W
Samsung SpinPoint T166 HD321KJ 320GB

W sumie Crysis na medium w 1440x900 (mam panorame 19' monitor lcd) płynnie działa ale pewnie zeby smigac na 1920x1080 bym musiał grać na LOW :D

Szczerze powiem, że teraz naprawdę mi namotaliście z tym HD Ready i Full HD. Zastanawia mnie już pomijając kwestię sygnału SD: jak obraz w 720p będzie się prezentował na TV Full HD? Czy lepiej by nie wyglądał na TV z rozdziałką 720p?
 
Ostatnia edycja:

octanedh

New member
najlepiej wygladac bedzie rozdzielczosc taka sama lub zblizona do tej natywnej telewizora, a zatem obraz 720p( i ile sie nie myle to rozdzielczosc 1280x720 ) bedzie lepiej wygladal na tv 1366x768(hd ready) niz na 1920x1080(full hd). na full hd juz lepiej przynajmniej ta 1080i. szczerze mowiac nie sadze aby kupowanie tv hd ready pod koniec 2007 roku bylo czyms zlym i glupim - "kazdemu wedle potrzeb jego". jesli uwazasz ze bedziesz uzywal tylko 720p i to ci wystarczy to ok. zreszta, jak juz ktos slusznie powiedzial, nie kupujesz tv na cale zycie. za jakis czas, jesli zmienisz kompa, kupisz ps3 czy cos innego to wtedy kupisz wypasa full hd, bo z drugiej strony wywalic teraz troche kasy i nie uzywac wcale full hd tez nie jest zabardzo madre. technika idzie tak szybko do przodu ze za rok taki tv okreslany bedzie mianem "staroc". wybor nalezy do Ciebie
 
Do góry