TV LCD Sharp 50EQ6EA - Recenzja | Test | Opinie

M.

hdtv.com.pl
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-11.jpg
sharpconsumer.pl​
Wstęp
Od pewnego czasu, poszukując informacji na temat telewizorów, trafić można na wiadomości zapowiadające powrót marki Sharp. Przez ostatnie dni mieliśmy okazję zapoznać się z jednym z nowych przedstawicieli telewizorów LCD tego zacnego producenta. I choć sztuka, która do nas trafiła, nie była w pełni dopieszczona (model przedsprzedażowy), a oznaczenie EQ3 sugeruje przeznaczenie na inne rynki, to nie chcieliśmy dłużej zwlekać. Poniżej przedstawiamy nasze wrażenia dotyczące nowego telewizora LCD Sharp 50EQ6EA

hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test.jpg
sharpconsumer.pl​
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-9.jpg
sharpconsumer.pl​
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-8.jpg
sharpconsumer.pl​
Budowa
Wzorniczo, budowa telewizora Sharp 50EQ6EA w pewnym sensie przypomina nieco niektóre modele telewizorów OLED. Patrząc od boku, widzimy wyraźny podział na część szczuplejszą i część grubszą. W tej drugiej, oprócz terminali znajdują się m.in. gwinty pozwalające przykręcić stopę lub uchwyt. Gniazda udostępniono w dość standardowy sposób. Część portów wyprowadzono ku dołowi, a część skierowano do lewego (patrząc od frontu) boku. Po prawej stronie znajduje się gniazdo zasilania. Kabel zasilający nie jest zintegrowany.

hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-7.jpg
sharpconsumer.pl​
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-4.jpg
sharpconsumer.pl​
Aluminiowa, cienka ramka prowadzona wokół ekranu, wykonana została z dobrych materiałów i w estetyczny sposób łączy się z obudową głośników. Przetworniki wysokotonowe skierowano w stronę widza, podczas gdy niskotonowce promieniują w dół. Dostępna na wyposażeniu stopka także wykonana została z dobrych materiałów i jedynie widoczne po bokach główki wkręconych śrub nieco naruszają schludną całość.
Do budowy pilotów użyto plastiku, którego jakość jest nieco niższych lotów. Na pewną poprawę odczuć 'dotykowych' podczas użytkowania wpływa faktura przypominająca szczotkowane aluminium oraz delikatny wzorek na tylnej części. W komplecie są dwa piloty. Jeden o bardziej klasycznym podejściu, z większą ilością przycisków, drugi ukierunkowany na komendy głosowe. Do regulacji poziomu głośności i zmiany kanałów, Sharp zdecydował się zastosować przyciski w stylu przełącznikowym. Dla nas, w tej konfiguracji i przy tym kształcie i wielkości pilotów, to nie do końca udane rozwiązanie, choć zapewne do wszystkiego można się przyzwyczaić.

Specyfikacja
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-10.jpg
sharpconsumer.pl​
Telewizor Sharp 50EQ6 (a także jego siostrzana konstrukcja EQ7) został wyposażony w 50Hz matrycę VA z technologią Quantum Dot. Diody LED umieszczono w sposób gwarantujący bezpośrednie podświetlenie (Direct LED). Systemem operacyjnym jest tu Android TV w swojej 11 odsłonie. Poza tym urządzenie dysponuje m.in. gniazdami HDMI w specyfikacji 2.1 obsługującymi m.in. technologie VRR oraz ALLM. Telewizor jest także kompatybilny z sygnałami HDR (zarówno Dolby Vision, HDR10, jak i HLG). Wybrane dane specyfikacji technicznej przedstawiają się następująco:
  • Systemy wyświetlania: LCD + Quantum Dot
  • Podświetlenie: Direct LED
  • Przekątna ekranu w cm: 126
  • Przekątna ekranu w calach: 50"
  • Rozdzielczość panelu w pikselach: 3840 x 2160
  • Active Motion 1000
  • Obsługa HDR: HDR10, HLG, Dolby Vision
  • Systemy audio: Głośnik wysokotonowy z jedwabną membraną skierowany do przodu i głośnik niskotonowy skierowany do dołu
  • Moc głośnika: 2x 15W
  • System dźwięku: BG, DK, I, L, L’, M, N
  • Korektor dźwięku
  • Dekoder Audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4, DTS Virtual:X
  • Technologia dźwięku: Harman-Kardon
  • Procesor: 4 rdzeniowy (ARM Cortex-A55 @ 1500 MHz)
  • Zainstalowany RAM 2GB
  • Gniazda podłączeniowe:
    - HDMI: 4
    - USB: 2
    - Wejście antenowe
    - Wejście satelitarne
    - Wyjście audio / Wejście słuchawkowe (3,5 mm)
    - RJ 45 (LAN - 10BASE-T/100BASE-TX) x1
    - Wi-Fi
    - Pilot IR+BT
    - Bluetooth
    - Gniazdo karty Micro SDx1
  • Wstępnie zainstalowane aplikacje: Netflix, Youtube, Google Play Movies & TV, Google Play Store, Prime Video
  • Odtwarzacz multimedialny USB:
  • Video: MKV, MP4, MOV, AVI, MPG, MPEG, 3GP, 3GPP, ASF, FLV, WEBM, VOB, DAT, TS, TRP, TP
  • Audio: MP3, M4A, AAC, AC3, EAC3, DTS, WAV, FLAC, LPCM
  • Zdjęcia: JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
  • Strumieniowa transmisja multimediów: Video, zdjęcia, muzyka
  • HbbTV: v 2.0.2
Rekomendowana cena detaliczna: 2899pln

Zainteresowanych pełną specyfikacją, przekierowujemy na stronę producenta.

Obraz
Jako że zdecydowana mniejszość czytelników i użytkowników telewizorów decyduje się na kalibracje swoich ekranów, sekcję dotyczącą jakości obrazu dzielimy na opis wrażeń w trybie fabrycznym (kino/film/ISF/Expert) oraz po kalibracji

Tryb Film (ustawienia fabryczne)
hdtvcompl-Sharp_50EQ6-precal.jpg
Pierwsze chwile z modelem 50EQ6 pokazały, że fabryczny tryb film charakteryzuje się dużą intensywnością. Wygląda to trochę, jak by większość układów odpowiadających za różne aspekty obrazu przepychała się nawzajem, próbując zaznaczyć swoją obecność. Kolory są mocno nasycone, a dominuje w nich czerwień, która potrafi nieco wpłynąć na inne barwy, co widoczne jest m.in. w przypadku szarości i żółci. W stosunkowo ciepły sposób prezentowane są zielenie i brązy. Czerń jest bardzo głęboka i potęguje wrażenie kontrastowości. Mamy wrażenie, że mało który telewizor LCD w tej klasie cenowej generuje ten kolor w taki sposób. Pomiary na to nie wskazują, ale sposób wyświetlania koloru czarnego przywodzi na myśl pierwsze panele OLED. Niestety, podobnie jak w nich, tak i w Sharpie głębia czerni, w połączeniu ze sposobem zarządzania ciemnymi szarościami, wpływa na mniejszą szczegółowość.
Zauważalną cechą, która towarzyszyła mocnej intensywności była świetlistość niektórych kolorów. Sporadycznie potrafiła ona nadać połysku, który momentami sprawiał, że podczas oglądania filmów animowanych lub grania w gry pojawiały się sytuacje zapatrzenia na pewne elementy obrazu. Jednak częściej zjawisko to nadawało obrazom pewnej sztuczności.

hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-2.jpg
sharpconsumer.pl​
Inżynierowie Sharp zdecydowali, że fabryczny tryb film będzie miał załączone (w minimalnym stopniu) układy odpowiadające za płynność. Trzeba powiedzieć, że algorytmy te działają poprawnie, dzięki czemu liczba generowanych artefaktów jest niewielka. Jednak jak to często bywa, upłynnienie pociąga za sobą powstawanie widocznego efektu teatralnego. Mając na uwadze preferencje większości kupujących, rozumiemy ten ruch, choć naszym zdaniem, w trybach filmowych układy upłynniania powinny pozostać wyłączone. Sharp 50EQ6 okazał się być dość wrażliwy na jakość dostarczanych sygnałów. Sprawiło to, że efekty wszelkiego rodzaju kompresji dość szybko ukazywane były na ekranie. Z drugiej strony, przy dobrych jakościowo materiałach, telewizor potrafił się odwdzięczyć dobrym balansem w zakresie ostrości, z widocznie prezentowanymi teksturami. Ilość szumów w fabrycznym trybie mogłaby być nieco mniejsza, choć w tej kwestii telewizor nie odbiegał znacząco od średniej rynkowej. Swego czasu telewizory Sharp bardzo dobrze potrafiły sobie radzić z usuwaniem drgań podczas wyświetlania obrazów z dużą ilością gęsto ułożonych linii. Model EQ6 nie dorównuje może w tej kwestii najlepszym ekranom sprzed lat, ale w swojej klasie cenowej radzi sobie dobrze.

Tryb Film (Kalibracja)
hdtvcompl-Sharp_50EQ6-rgb.jpg
Po zapoznaniu się z fabrycznie ustawionym obrazem, przyszedł czas by sprawdzić, jak duże zmiany wniosą korekty ustawień. Trzymając się kolejności opisu, zaczniemy od tego, że po kalibracji poziom intensywności kolorystycznej widocznie się uspokoił. Telewizor nadal pokazuje swój charakter i w pewnych sytuacjach obrazy potrafią być prezentowane w dość żywy sposób, ale oczyszczona skala szarości i zmniejszenie naleciałości czerwieni zdecydowanie poprawiły doznania. Przydatna okazała się możliwość regulacji zakresu kolorów określanych jako odcień skóry (flesh tone). Jest to zakres kolorów uwzględniający różne odcienie brązów, pomarańczy i różów. Głębia czerni pozostała na rzadko spotykanym w tej klasie urządzeń poziomie. Liczyliśmy na to, że uda się wyciągnąć nieco więcej szczegółów w obszarze ciemnych szarości i... w sumie to ‘nieco’ rzeczywiście się udało. Jednak jest tu ciągle sporo miejsca na poprawę. Nie udało nam się całkowicie wyeliminować wspomnianego efektu świetlistości pewnych kolorów, ale został on w dużym stopniu ograniczony (szczególnie w przypadku materiałów HDR). A skoro wspomnieliśmy HDR, to tv prezentował się znacznie lepiej w przypadku technologii Dolby Vision niż podczas wyświetlania materiałów HDR10.
Wyłączenie algorytmu upłynniania zaowocowało bardziej neutralnym przekazem. Ilość drgań przy natywnej pracy układów była minimalna i miłośnikom bardziej kinowego obrazu, praca telewizora w tym zakresie może się spodobać. Tryby pracy układów redukujących szumy podzielono na 3 stopnie intensywności. Przeskoki między nimi są dość delikatne. Takie podejście pozwala często na lepsze znalezienie punktu, w którym ilość eliminowanych szumów nie ma jeszcze wpływu na zamazywanie szczegółów. Sharp EQ6 w tej kwestii sprawuje się dobrze, choć jeśli ktoś szuka produktów, których algorytmy w znaczący sposób odszumiają obraz, to raczej powinien skierować swoje kroki w innym kierunku. Sharp prezentuje tu bardziej kinowe podejście.

Tryb gier (Kalibracja)
hdtvcompl-Sharp_50EQ6-satu.jpg
Obecne w telewizorze technologie VRR i ALLM sprzyjają połączeniom np. z konsolą Xbox. Obecność tych technologii nie wiąże się jednak z wybitnie niskimi wartościami opóźnienia. Odpowiedzi na pytanie, czy ponad 30ms znacząco wpływa na odczucia, względem ekranów z input lagiem na poziomie kilkunastu ms, będą zapewne różne. Wg nas większość użytkowników raczej tego nie odczuje, choć zdajemy sobie sprawę, że wrażenia te będą indywidualną sprawą, na którą wpływ będą miały także inne czynniki, jak np rodzaj gry. Jeśli chodzi o obraz, to charakter telewizora dało się zauważyć także w połączeniu z konsolą. Warto się upewnić, czy w połączeniu z konsolą telewizor nie wymaga pewnych korekt ustawień. W naszym przypadku pewne zmiany zaowocowały lepszą szczegółowością.

Pomiary
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-uni.jpg
Podczas wyświetlania plansz testowych, na ekranie Sharpa 50EQ6 dało się dostrzec pewne niedoświetlenia w rogach oraz delikatne cienie w dolnej i górnej części ekranu. W codziennym użytkowaniu pasy nie były zauważalne. Niedoświetlenia narożników sporadycznie potrafiły się ujawnia, jednak raczej nie w stopniu mającym znacząco odciągać uwagę od wyświetlanych treści. Jednolitość ekranu także można podzielić na sekcję planszowo-testową, gdzie można się było dopatrzeć niejednorodności oraz na rzeczywistą, gdzie niedociągnięcia nie były zauważalne. Ekran pokryto powłoką półmatową, która niezbyt dobrze sprawdza się w kwestii odbić. Oglądanie pod kątami także nie należy do najlepszych, choć nie odbiega też specjalnie od innych ekranów w swojej klasie. Po przeprowadzonych ustawieniach, zmierzone wartości prezentowały się następująco:
  • Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100: 1,4
  • Średni błąd dE2000 rozkładu dopasowania kolorów (Colorchecker): 1,73
  • Średni błąd dE2000 rozkładu nasycenia kolorów (Saturation Sweeps): 1,76
  • Jasność: 519 nit
  • Średnia temperatura: 8176
  • Stopa Kontrastu: 2854:1
  • Dostrojenie przestrzeni REC.709: 92,1%
  • Pokrycie przestrzeni UHDA-P3:
    - 1976uv: 71,97%
    - 1931xy: 69,24%
  • Pokrycie przestrzeni BT2020:
    - 1976uv: 52,37%
    - 1931xy: 49,59%
  • Input lag (3840x2160; 60fps): 33,8ms
  • Pobór energii:
    - SDR: średnio 60W
    - HDR: średnio 123W

Dźwięk
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-5.jpg
sharpconsumer.pl​
W zakresie brzmienia, firma Sharp zdecydowała się na współpracę z koncernem Harman. System głośników Harman/Kardon zestrojono w sposób, który uwypukla średnio-wysoki zakres pasma. Wokale są wyraźne, a mimo zastosowania jedwabnych kopułek, zdarza im się zaszeleścić. Ogólnie pracę można określić jako poprawną, z pewnym uszczupleniem w dolnym zakresie.

System operacyjny i multimedia
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-1.jpg
sharpconsumer.pl​
Pracę systemu Android TV w opisywanym modelu także zaliczamy do poprawnych. Nie jest ona ani wybitnie szybka, ani nadmiernie ociężała. Zdarzało się nam, że telewizor przy włączaniu np. serwisu Youtube, z automatu odtwarzał dźwięk poprzednio odtwarzanego klipu, ale generalnie bardziej uciążliwych błędów nie dostrzegliśmy. Możliwość konfiguracji ekranu menu głównego jest zadowalająca. Możemy dostosować kanały wyświetlane oraz konfigurować pasek ulubionych. Android TV pozwala na zainstalowanie nie tylko aplikacji w stylu Apple TV+, HBO Max, czy Disney+, ale także programów do odtwarzania własnych plików w sieci lokalnej. Zintegrowany odtwarzacz USB jest OK, choć ma nieco dziecinnie wyglądające menu. Zakładając regularne użytkowanie, bez obciążania procesora w szczególny sposób, spodziewać się można stabilnej pracy i przyjaznego użytkowania. Zauważyliśmy, że podobnie jak w przypadku innych źródeł, także podczas odtwarzania plików przez USB, dało się zauważyć widoczne różnice w sposobie wyświetlania treści HDR, na korzyść Dolby Vision.

Podsumowanie
hdtvcompl-Sharp_50EQ6EA-test-3.jpg
sharpconsumer.pl​
Swego czasu, Sharp na rynku konsumenckim zbudował swoją renomę w oparciu o telewizory wysokiej klasy. Rozpoczęcie powrotu na rynek z ekranami w niższej klasie wydaje się być dość odważnym krokiem. Model EQ6 to produkt z silną osobowością w zakresie reprodukcji obrazu. Technologie kropek kwantowych, bezpośredniego podświetlenia oraz dźwięku od Harman/Kardon, mają szanse przyciągnąć sporą liczbę nabywców. Naszym zdaniem, Sharp z serią EQ6 zalicza dobry powrót, choć pamiętając, co potrafiła firma jakiś czas temu, liczymy że w ofercie Japońskiego producenta znajdą się także modele bardziej wyróżniające się z tłumu.
 
Do góry