32GA8E + PC - rodzielczości

boby82

New member
Witam

Niedawno zostałem posiadaczem tego telewizorka. Chcac wykorzystac go rowniez do ogladania filmow z kompa oraz grania w gierki podlaczylem do peceta (karta Gigabyte GeForce 7300GT) za pomoca kabla d-sub a nastepnie dvi-hdmi i zaczalem testowac. Oto moje spostrzezenia a zarazem problemy z wyswietlaniem obrazu przez ten TV z uzyciem owych polaczen:

- D-SUB: Domyslnie mozna zapodac rozdzielczosc tylko do 1024x768, ale po wejsciu w zaawansowane opcje grafiki okazuje sie ze z powodzeniem wyswietlaja sie rowniez takie jak 1280x768 oraz 1360x768. Obraz jest niestety malo ostry ale za to kolorki sa ladne i po ew. malych przesunieciach (w opcjach grafy lub tv) jest dobrze dopasowany. Jak wiadomo przy 1024 obraz mamy troche porozciagany co przeszkadza na filmach a wiec dwie pozostale wymienione rozdzialki wydaja sie bardziej odpowiednie do panoramicznego tv. O ile pulpit windowsa mozemy sobie wlasnie w takich rozdzielczosciach spokojnie wyswietlac to problem powstaje w grach. Tutaj niestety jakby nie majstrowac mozemy ustawic max 1024x768 przy czym na monitorze te same gry maja w opcjach wiele wyzszych rozdzielczosci. Skoro da sie wyswietlac pulpit w 1280 czy 1360 to czemu w grach nie mozna?Rozumiem ze wynika to z faktu iz taka jest niby max rozdzielczosc w specyfikacji tego TV. I tu pojawia sie moje pytanie czy ktos wie czy mozna to jakos obejsc? Bylbym wdzieczny za rozwiazanie tego problemu gdyz nie bardzo podobaja mi sie 'porozciagane' gry w 1024 a fajnie popykac na duzym ekranie. Druga rzecz ktora mnie zastanawia to fakt ze nie moge ustawic pulpitu recznie w rozdzielczosci 1366x768 ktora jest przeciez natywna panelu a da sie jedynie 1360. Czy to jest kwestia mojej karty graficznej? Ktos potrafi taka rozdzialke u siebie wyswietlic? Niby 6 pikseli ale moze wtedy obraz byl by wyrazniejszy...hmm

- DVI-HDMI: Tutaj obraz mamy niby ostrzejszy ale kolory wydaja sie z kolei dziwne. Jeszcze dziwniejsza jest zabawa w dopasowanie obrazu do ekranu. Np przy 1280x768 mamy poobcinane brzegi obrazu a przy 1024 mamy czarna ramke dookola. Nie ma juz opcji dopasowanie obrazu w tv jak przy d-sub. Jedynym sposobem aby wpasowac dobrze obraz w ekran jest uzycie magicznych suwaczkow poziom,pion w opcjach nvidii za pomoca ktorych tworzy sie nietypowa rozdzielczosc czyli jakies 1230x680 i tylko wtedy mamy ladnie wypelniony ekran. I teraz pytanie do mozgow tego forum: dlaczego tak jest? Czyzby ten TV nie mial faktycznie 1366x786 pixeli skoro taka jak podalem rozdzielczosc tylko pasuje dobrze do ekranu czy (co bardziej prawdopodobne) cos inneo jest tego przyczyna? Moze ktos wie z czego to wynika? O dziwo teraz mozna w grach ustawic nawet owe dziwne 1230x680 ale nie wszystkie gry sobie z tym radza no i kolory jakos mi sie nie podobaja.

Reasumujac telewizor zarowno przy jednym jak i drugim polaczeniu nie wspolpracuje z PC tak jak bym to sobie wymarzyl. Ale nie jest tak zle. Pozostalem przy obrazie z d-sub: rozmyty ale ladne kolory i dobre dopasowanie. Filmy oglada sie przyjemnie, giercuje rowniez. Gdyby tylko jeszcze dalo sie ustawic wieksza rozdzielczosc w gierkach...Jak ktos wymysli jak to obejsc to chyle czola. Chetnie poczytam takze jakies odpowiedzi na moje pozosale rozterki. Byc moze komus do czegos sie przydadza te moje wywody :)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry