LC-60LE652E vs LC-60LE752E - przypadek czy jednak się różnią?

emisiu

Member
Pytanie jak w tytule - bo dziś miałem okazję porównać 652E z 752E i o ile szczegóły obudowy i wbudowanego modułu wifi są powszechnie znane, to mnie bardzo zaskoczyła inna różnica.
Otóż jak pisałem tu http://www.hdtv.com.pl/forum/1055467-post81.html
w 652 brakuje mi możliwości uzyskania ładnego koloru żółtego przez co obraz ma nieco chłodną tonację barw w stosunku do innych telewizorów. Jednak zauważyłem że ten problem nie występuje w 752, tam nawet standardowe ustawienie zapewniają całkiem poprawny odcień i intensywność żółtego w obrazie. A sprawdziłem to na 3 szt. 652 (wszędzie kiepski żółty) i 2 szt. 752 (żółty lepszy niż w 752).
Co ciekawe w 752 nie były tak widoczne nierówności podświetlenia matrycy w narożnikach i przy samych krawędziach jak w 652. Ponadto zauważyłem pewną różnicę w regulacji temperatury barwowej tych modeli. w 652 zmiana z zimnej do ciepłej tonacji odbywała się z lewa na prawo, a w 752 odwrotnie - w lewym położeniu barwy były najcieplejsze a w prawym najzimniejsze.
Czy to możliwe że jednak te modele różnią się między sobą czymś jeszcze niż tylko obudową i wifi? Czy mogą mieć inne matryce? Czy też był to czysty przypadek że na takie egzemplarze trafiłem?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Różnią się algorytmami.
Ale tak czy tak kłania się kalibracja obrazu.
Jeśli będziesz niebieski to Sharp kosztuje 3999 zł i kalibracja gratis i też
radyjko gratis
 

emisiu

Member
Dzięki - rozważę to. Tak naprawdę to byłem zainteresowany modelem LC-60LE857E - ale do wczoraj. Bo wczoraj też go testowałam na swoich materiałach z kamery, czy też na zmontowanych już filmach. No i się załamałem. Plików z kamery w formacie AVCHD w ogóle nie odtwarza, filmy po montażu (MTS) z bitrate 18-24Mbps zacinają się (szarpanie), przy czym im większy bitrate tym większe szarpanie. Filmy w 1080/50i bardzo widoczny przeplot - telewizor nie potrafił się go pozbyć. :(
Dobrze odtwarzały się tylko filmy w MP4 z bitrate nie większym niż 12Mbps.
Natomiast LC-60LE652E i LC-60LE752E wszystko idealnie, te modele odtwarzały równie dobrze jak znacznie droższa konkurencja (Sony w8/w9, Samsung seria H, itd.).
Zastanawiam się czy wady 857 poprawiono w LC-60UQ10E - niestety nie mogłem sprawdzić tego bo sprzedał ten egzemplarz co mieli na stanie.

p.s.
czy w LC-60LE652E i LC-60LE752E jest możliwa kalibracja poza zmianą tych parametrów które są w menu? Jakieś bardziej zaawansowane (serwisowe) ustawienia?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ten telewizor wymaga właściwych ustawień i wówczas się nie zacina .
Jakie miałeś ustawienia na nim ?
Oczywiście że zrobić można kalibrację ISF. Nie wiem tylko czy Ci się to opłaci....
 

emisiu

Member
Ten telewizor wymaga właściwych ustawień i wówczas się nie zacina .
Jakie miałeś ustawienia na nim ?

Hmm.., a o które ustawienia pytasz. Rozpocząłem od przywrócenia ustawień do standardowych, a później trochę eksperymentowałem z różnymi ustawieniami. Jednak ilość ustawień jest ogromna i nie byłem w stanie wszystkiego ogarnąć i sprawdzić. Zmieniałem w każdym razie to co jest w:
- Clear Picture Processing i w OPC.
- Zmieniałem tryby: Automat, Standardowy, Film, Gra, Użytkownik, X.V.Colour (mam cześć materiałów z kamer zarejestrowanych w tym trybie ale żadnego pliku z kamery nie udało mi się odtworzyć), oraz tryb Dynamiczny.
- Zimna gamy kolorów - kapitalne możliwości, ale nie wpływały na zacięcia.
- Korekcja ruchu - wpływały na poziom zacięć i widoczność przeplotu, no i raz było lepiej a raz gorzej ale nigdy dobrze.

Może trafiłem na kiepski egzemplarza, bo zacinanie występowało również podczas poruszania się po menu telewizora. Szczególnie po liście plików z kamery (380 plików w jednym folderze), ale w innym miejscach menu były też zacięcia i to spore.

Jak bym wiedział co i jak powinno się ustawić to w poniedziałek kogę zrobić jeszcze raz próbę.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wg mnie raczej ustawienia powinny być skorelowane.
A tak jak jedne wybrałeś ok to inne źle.
 

emisiu

Member
Różnią się algorytmami.

Najnowszy soft do obu modeli to le65x_release_all_pck.tli (83047588 bajtów) - i dla obu modeli jest co do bit'a identyczny (porównałem te binarja), więc wnioskuję że nie mogą się różnić algorytmami te modele bo i soft i płyt główne są identyczne (poza obsadzeniem modułu wifi).
Może jednak jest różnica w montowanych matrycach? Jeśli nie to pozostaje różnica w konfiguracji na linii produkcyjnej (gdzieś w tych zaawansowanych ustawieniach).
Jak się domyślam plik konfiguracyjny jest niezależny od samego softu bo po aktualizacji telewizor zachowuje ustawienia.
 

emisiu

Member
Różnią się algorytmami postaw obydwa obok siebie - to się przekonasz.

Szczerze powiem że nie rozumiem co masz na myśli - jakimi algorytmami? Jeżeli jest identyczna elektronika i identyczny soft to o jaką różnicę Ci chodzi. To gdzie są te algorytmy zaszyte jeżeli nie w sofcie?

Kiedy je testowałem w sklepie stały obok siebie, i wszystkie funkcje były identyczne - ale różnił się nieco obraz z korzyścią dla 752E. Stąd moje przypuszczenia że może jednak różnią się matrycami albo konfiguracją.
 

emisiu

Member
Czym więcej drążę temat tym więcej zagadek.
Jeszcze w 2013 roku seria LE751 różniła się od LE651 dość istotnie, bo matrycą i procesorem:
Sharp's 2013 TV line-up - FlatpanelsHD
(tabelka pod koniec strony)
Ale nie znalazłem analogicznego zestawienia na 2014 rok. Być może podobna zależność jest też w seriach LE752/LE652?
 

firekage

New member
Bez reklam
Różnią się algorytmami postaw obydwa obok siebie - to się przekonasz.

Średnio mi się chce wierzyć, w dobie produkcji taśmowej, że telewizor mający de facto identyczną elektronikę sterującą (w całęj gamie modeli), będzie mieć inaczej napisany firmware...Różnice widać pewnie ze względu na matrycę, technologię produkcji, jakość wykonania, a wiadomo, że to nie idzie ze sobą w parze.
 

emisiu

Member
Średnio mi się chce wierzyć, w dobie produkcji taśmowej, że telewizor mający de facto identyczną elektronikę sterującą (w całęj gamie modeli), będzie mieć inaczej napisany firmware...Różnice widać pewnie ze względu na matrycę, technologię produkcji, jakość wykonania, a wiadomo, że to nie idzie ze sobą w parze.

Już dziś to rozgryzłem, wszystko jest identyczne - różnica jest tylko w pliku konfiguracyjnym. Procesor jest dwurdzeniowy w obu modelach. Piloty są zamienne, do tego stopnia że ten z 672 działa w 752, w serii 87x, w 60Q10, itd. (oraz odwrotnie też).
Jest jeszcze możliwość że sposób pooświetlania matrycy jest ciut inny (inne warstwy tych wszystkich folii), ale to będę wiedział za kilka dni.
 

Adam_lite

New member
Witam Wszystkich.
Jako świeży właściciel 752 postanowiłem poczytać o tym cudzie techniki i widzę, że fajne rzeczy piszecie.
Matryce i podświetlenie są identyczne.
Niemniej to że płyty sterujące są takie same to nie znaczy, że działają tak samo. Jest bardzo wiele parametrów jakie można ustawić/zmienić/skonfigurować w procesie produkcji w oparciu o te same płyty sterujące.
 

Adam_lite

New member
Mam szybkie pytanie do użytkowników 60LE752.
Też macie objaw zaniku głosu po wyłączeniu i ponownym włączeniu TV ?
Źródłem jest dekoder Polsatu na HDMI 1 kabel wersja 1.3.
Oprogramowanie TV najnowsze.
 

Lagoos

New member
Generalnie to te dwa TV różnią sie tylko trzema rzeczami:
-ramką przednią (752- srebrna imitująca metal, 652- czarna HighGloss)
-podstawą (752-srebrna z 'fikuśnym' kształtem, 652- szklana z podkładem czarnym)
-akcesoriami (752- posiada WiFi dongla , 652-nie),
(752- posiada pilot znany z serii 73x, 652- nowy pilot)
Po za tymi szczegółami to są dwa takie same TV: ten sam OpenCell, mainboard, PSU itp.
 

miras19

New member
mam pytanie jak już taki temat istnieje
CO lepiej wybrać
le652 plus jakiś dobry dongle do 400zł
czy
le752 ? ze wbudowanym?
jakie są te dwa różne piloty, może ktoś je pokazać?
Oraz mam jeszcze 1 prośbę
Może mi ktoś zmierzyć wielkość opakowania od tych telewizorów? Nie wiem, czy do Golfa 6 mi się zmieści?
Potrzebowałbym wymiar w staurnie 652 jest za 3999zł, ale musze go 40km przewieść.
 
Do góry