Sharp LC-60LE840E

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Hej, pytania mam następujące:

1.
Jakie okulary 3D są najlepsze do tego modelu? W Internecie widzę, że jest wybór 2-3 modeli. Czym się różnią? Tylko wyglądem czy czymś jeszcze? Polecacie któreś szczególnie?

2.
Kupiłem ten TV kilka dni temu. Pierwsza reakcja to ogromne rozczarowanie, bo obraz w porównaniu do mojego poprzedniego LC-46LE700E był gorszy. Kolory słabsze (a przecież niby quatron), mniejsza ostrość i jakaś mgła przyciemniająca na ekranie. Ja rozumiem, że tamten był full LED i miał mniej cali (czyli ogólnie lepsza jakość obrazu), ale jednak różnica w cenie i generacji miała dać lepszy obraz. A przynajmniej nie gorszy. Zatem początkowo wpadłem w panikę... jednak poczytałem w sieci, pogrzebałem w menu (instrukcji jeszcze nie miałem czasu poczytać - chore dziecko w domu) i co się okazało. Główną przyczyną i problemem okazała się funkcja - KTÓRA W PRZEKAZACH MARKETINGOWYCH BYŁA PODSTAWĄ PROMOCJI - scanning 400Hz. Czemu to cholerstwo tak ściemnia obraz??? Po przełączeniu na 200Hz jest lepiej, chociaż nadal słabo. Po włączeniu "Lekko" lub "Wyłączony" jest już bardzo dobrze. Nie rozumiem takiej polityki firmy. Co z tego, że reklamują swój produkt poprzez nowy ulepszacz (nierozmazane obiekty szybko się poryszające), skoro nie da się z tym oglądać... Jak mniemam "coś za coś". Pytanie brzmi: kiedy używacie tej opcji?
 

Pips

New member
Ja używam domyślnych ustawień do gier i oglądania TV, jedynie gry lekko podniosłem w górę o dwa oczka w niektórych aspektach a w trybie dynamicznym odłączyłem tryb filmowy. Nie rozumiem co masz do tego TV.
 

unreal86

New member
Ja mam ten telewizor od kilku dni i też mam problem z tym active motion 400. A nawet z fabrycznymi ustawieniami a najbardziej z dynamicznymi. Szybkie sceny a nawet szybki ruch dłonią na ekranie powoduje rozpływanie się obrazu. Dopiero kiedy wyłączę te funkcję to rozpływanie znika lub jest niemal niezauważalne. Już sam nie wiem czy to wina TV (jakaś wada fabryczna) czy po prostu ten typ tak ma. Szczerze to przed kupnem nigdzie nie widziałem żeby ktoś na to narzekał ale jak dla mnie to z tym nie da się oglądać nic. Dlatego jestem zawiedziony tym TV pomimo że obraz barwy i wszystko w tym TV jest niesamowite a głębia kolorów i całego obrazu powala (niemal 3D bez okularów).
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja już się z nim dogadałem dawno :)

Jeśli obraz Ci pływa lub są smugi to:

1. Wyłącz DNR. Każde inne ustawienie "nisko/średnio/wysoko/automatycznie" powoduje pływanie obrazu. Niestety coś za coś. Albo włączysz i nie będzie szumów/kaszy/ziarna, albo wyłączysz i obraz będzie płynniejszy, bez utraty konturów i rozmyć.
Swoją drogą mój poprzedni 46" serii 700 dawał możliwość ustawienia DNR "wysoko" i nic nie pływało. Zatem było i płynnie i bez kaszy. Nie wiem czemu ten (wyższy model!) tak nie daje. Albo, albo. Może dlatego, że to edge a nie full led. A może przy większych rozdzielczociach tak jest, nie wiem...

2. Tryb filmu możesz ustawić maksymalnie na "zaawansowany (niski)". To jest super kompromis pomiędzy judderem, a powidokami. Jak ustawisz wyżej, będą powidoki (obwódki szybkich obiektów) i efekt teatru, a jak niżej to będzie judder.
I znów mój stary 46" serii 700 dawał możliwość ustawienia "wysokiego", a powidoki i teatr tak bardzo nie dokuczały.

3. active motion ustaw na 400Hz, ale pilnuj, aby podświetlenie matrycy było odpowiednie. Nie za niskie.

Ja oglądam na trybie "standard" i mam ustawione podstawowe parametry:
+32, -7, +4, -1, +4. Temperatura barw na "średnio nisko" (ewentualnie średnio). Sub pixel na on. Dynamiczny kontrast na off. CMS i innych podobnych ustawień kolorów nie ruszałem, bo bez specjalistycznych urządzeń nie ma sensu.

Z obrazu jestem bardzo zadowolony. Jedyne co mnie boli to:

1. DNR w każdym trybie powoduje pływanie obrazu,
2. Żeby wejść w ustawienia obrazu trzeba przejśc przez menu HOME. To jest największa porażka tego tv!!!!
3. Słabe kąty boczne, ale to akurat dla mnie nie problem.
4. OPC działa moim zdaniem słabiej niż w serii 700. Generalnie moim zdaniem za słabo podświetla. Trzeba ustawić min. zakres OPC raczej wysoko.

Pzdr,
AS
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
W dzień (czyli raczej w weekend) mam OPC włączone z zakresem max +16 i min +5. To jest świetna opcja dla pokojów z duża ilością okien. Słońce nagle wychodzi zza chmur i automatycznie matryca się rozjaśnia. U mnie działa jak trzeba, chociaż... dla porównania poprzedni tv radził sobie sam przy pełnym zakresie +16 i -16. Ten jest ciemniejszy (przez opcję Active Motion 400Hz), więc minimalny zakres trzeba było podbić do +5. I tak oglądam w dzień.

W nocy ustawiam na sztywno -16 lub -14.

I na koniec, niezależnie od pory oglądania, gdy stwierdzam, że tv za mocno podświetla matrycę, mogę klawiszem ECO na pilocie dodać jeden lub dwa "listki" co daje kolejne dwa stopnie przyciemnienia.

PS. Orientujecie się czy włączenie "listków" ECO zmienia coś poza podświetleniem matrycy? Może dodatkow też jakieś systemy działają słabiej. Nie zauważyłem tego, ale wolałbym mieć pewność.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Dzięki, w domu obejrzę :) W firmie niestety poblokowali, a nie chce mi się iPlusa odpalać na chwilę :)

Sprawdziłem w instrukcji. Listki sterują tylko podświetleniem matrycy :)

Aaa, jest jeszcze rzecz denerwująca w tym tv. W poprzednim niższym modelu miałem opcję "tylko dźwięk". Tutaj nie ma.
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panie i Panowie, moje ustawienia:

Z tego co pamiętam to mam tak:

Podświetlenie w nocy na sztywno -14, a w dzień ufam OPC ale w zakresie: +16 do +9 i zarówno w dzień jak i w nocy dociemniam w razie potrzeby ECO 1 lub 2 listki.
Obraz zawsze standard.
Potem kontrast, jasność, itd (na pierwszej stronie menu):
+32 (kontrast), -5 (jasność), +4 (kolor), -1 (barwa czy jakoś tak), +4 (ostrość) [coś jeszcze tam było?]
Temperatura średnio niska (jak wolicie ostrzejszy, ale chłodniejszy obraz to średnia).
I potem jakoś tak:
scanning 400Hz
subpixel tak
film zaawansowany niski (wysoki daje jeszcze płynniejszy obraz, ale w zamian uzyskujemy efekt teatry plus powidoki czyli takie niewyraźne obramówki szybko poruszających się obiektów)
aktywny kontrast off (niby włączenie da bardziej nasycony obraz, ale stracimy szczegóły w ciemnościach)
dnr off (wtedy ruch będzie płynniejszy i wyraźniejszy, ale będzie trochę ziarna; jak dacie na on to ziarno zniknie, ale elementy ruchome będą "pływać"),
gamma -1
coś jescze tam jest?
żadnych kolorów, wzmocnień itd nie używam - akceptuję ustawienia fabryczne
obraz jest trochę żółtawy czasem (i tylko czasem), ale się przyzwyczaiłem
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ewentualnie, jeszcze trochę inne ustawienia, chyba jednak lepsze:

Podświetlenie +5 i zarówno w dzień jak i w nocy dociemniam w razie potrzeby ECO 1 lub 2 listki.
Obraz (tryb): Film.
Potem kontrast, jasność, itd (na pierwszej stronie menu):
+32 (kontrast), -5 (jasność), +4 (kolor), -1 (barwa czy jakoś tak), +4 (ostrość)
Temperatura średnio niska (jak wolicie ostrzejszy, ale chłodniejszy obraz to średnia; jak lubicie bardzo ciepły to niska).
I potem jakoś tak:
scanning: wysoka (400 i 200 przyciemniają obraz, kolory nie są tak spektakularne, poza tym wtedy się nie da włączyć DNR, bo obraz pływa)
subpixel tak
film zaawansowany niski (wysoki daje jeszcze płynniejszy obraz, ale w zamian uzyskujemy efekt teatry plus powidoki czyli takie niewyraźne obramówki szybko poruszających się obiektów)
aktywny kontrast off (niby włączenie da bardziej nasycony obraz, ale stracimy szczegóły w ciemnościach)
dnr średni (jeśli ktoś ma scanning na 200 lub 400 to DNR musi być na off, bo inaczej obraz będzie pływał),
gamma -1
Zakres kolorów: rozszerzony (jak komuś kolory wydzają się nienaturalne, np. niebieski będzie zgniły, to wtedy należy włączyć "standard")
coś jescze tam jest?
żadnych kolorów, wzmocnień itd nie używam - akceptuję ustawienia fabryczne
 

dyniek

New member
Chciałbym sie podpiąć pod wątek, bo mam pytanie o 840. Na filmiku z niemieckiego testu, na tv jest nonstop wyświetlone źródło, czyli usb. Czy to się da schować, czy ten model tak ma, że wyświetla na stałe nazwę źródła sygnału i nie da się nic z tym zrobić?

I czy ktoś może wspomóc jakimś pol/eng linkiem z jakiegoś testu tego tv?
 

Pips

New member
Chciałbym sie podpiąć pod wątek, bo mam pytanie o 840. Na filmiku z niemieckiego testu, na tv jest nonstop wyświetlone źródło, czyli usb. Czy to się da schować, czy ten model tak ma, że wyświetla na stałe nazwę źródła sygnału i nie da się nic z tym zrobić?

I czy ktoś może wspomóc jakimś pol/eng linkiem z jakiegoś testu tego tv?

Guzikiem "i+" włączasz/wyłączasz.
 
Do góry