Samsung LE32R72B - świerszczenie

camel19

New member
Witam
We wcześniejszym poście pisałem o świerszczeniu Samsunga LE32R72B w stanie czuwania.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=5212&page=17
I doszedłem, co jest tego przyczyną, hałasuje układ scalony VIPer22A. A hałasuje, dlatego, że nie jest ekranowany. W pierwszej kolejności zmieniłem układ zasilania tzn. tak, aby wstawić gniazdko z uziemieniem. Budynek jest sprzed 1995 roku gdzie, posiadam 2 kable faza i 0. Niestety to nie poprawiło objawów świergolenia. Nie dawało mi to spokoju zdjąłem pokrywę, aby ustalić, co to za układ szaleje i tu ciekawostka jak zbliżałem rękę do w/w układu VIPer22A dokuczliwy dźwięk zniknął. Dotykanie, dociskanie nie przewodnikiem (oprawa długopisu) nic nie pomagało wiec zrobiłem prowizoryczny ekran na opisywany układ i na razie siedzi cicho. Martwi mnie tylko czy aby ten świergot nie jest spowodowany jakimś obciążeniem przetwornicy, co powoduje dziwne zachowanie układu? (Układ się nie grzeje).
Może spotkał się ktoś z podobnym problemem niekoniecznie w TV i udało mu się rozwiązać problem.:confused:
 
Ostatnia edycja:

adamgl

New member
Miałem to samo, wizyta w serwisie pomogła, podobno jakieś kondzioły wymienili na nowe i wsio jest teraz OK. Trzymali tylko 2 dni. :)
 

camel19

New member
Odpowiedzialny układ VIPer22A - który świerszczy
le32r72b.jpg
Fajnie by było jakbyś wiedział które to kondensatorki ;),
jak wymieniali to żle świadczy o firmie zakładającą puste lub wątpliwej jakości układy, które poźniej nalezy wymieniać - na moim data produkcji jest 3.2006. Widać, że nie kontroluja swojej produkcji na nasz rynek.
 
Ostatnia edycja:

kowal

New member
Układ VIPer jako taki nie może "świerszczeć" bo to tylko scalak sterujący przetwornicą StandBy. To, że przyłożenie ręki ( ekranowanie ) eliminuje ten problem, ewidentnie wskazuje na wzbudzanie się tego układu. Faktycznie winę za to mogą ponosić kondensatory ( tak jak napisał adamgl ), ale bez pomiaru "na żywca" to do wymiany mogłoby być kilka ( 6-7 ) sztuk. Ogólnie jest to do zrobienia, ale jeśli nie masz doświadczenia w serwisowaniu TV ( zasilacz impulsowy ) to dogadaj się z kimś żeby to zrobił - części nie powinny przekroczyć 10 -15 złotych...
 

radek65

New member
to standandartowa usterka ...wymiana układu i kondensatora załatwia sprawę od ręki :p ..... nie masz gwarancji??? zmiana samego kondensatora nic nie wnosi konieczna jest zmiana również poprawionego układu
 
Ostatnia edycja:
Do góry